Γαλλία Αεροδρόμιο Μποβέ (Beauvais) με Ryanair!

Μηνύματα
41
Likes
404
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία, Καναδάς, Μογγολία
Καλησπέρα!! Θα ταξιδέψουμε τον Μάρτιο στο Παρίσι, και θα προσγειωθούμε στο αεροδρόμιο Beauvais. Αναρωτιέμαι ποιος θα ήταν ο ευκολότερος τρόπος να πάμε στο κέντρο του Παρισιού, και θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα!! Θα ταξιδέψουμε τον Μάρτιο στο Παρίσι, και θα προσγειωθούμε στο αεροδρόμιο Beauvais. Αναρωτιέμαι ποιος θα ήταν ο ευκολότερος τρόπος να πάμε στο κέντρο του Παρισιού, και θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Λεωφορείο (shuttle) προς Porte Maillot και από κει μετρό κλπ. προς το ξενοδοχείο. Μπορείς να κλείσεις και online, δες τα νήματα προς τα πίσω
 
Μηνύματα
16
Likes
2
Μηπως καποιος γνωριζει με σιγουρια αν απ το αεροδρομιο Μποβεωτο λεοφωρειο σε αφηνει στο μετρο PORT MAILOT ?
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
19
Likes
7
Καλησπέρα σας
Θα μπορούσε κάποιος να μας πει πως θα πάμε απ' το κέντρο του Παρισιού στο αεροδρόμιο Μπωβαι για να γυρίσουμε Θεσσαλονίκη; Πηγαίνουμε με πτήση στο Σαρλ ντε γκολ και επιστρέφουμε από Μπωβαι...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα σας
Θα μπορούσε κάποιος να μας πει πως θα πάμε απ' το κέντρο του Παρισιού στο αεροδρόμιο Μπωβαι για να γυρίσουμε Θεσσαλονίκη; Πηγαίνουμε με πτήση στο Σαρλ ντε γκολ και επιστρέφουμε από Μπωβαι...
Με shuttle λεωφορείο από Porte Maillot.
The airport products | Aéroport Paris Beauvais
 

blade_

Member
Μηνύματα
179
Likes
163
Καλησπέρα σας
Θα μπορούσε κάποιος να μας πει πως θα πάμε απ' το κέντρο του Παρισιού στο αεροδρόμιο Μπωβαι για να γυρίσουμε Θεσσαλονίκη; Πηγαίνουμε με πτήση στο Σαρλ ντε γκολ και επιστρέφουμε από Μπωβαι...
Αν σας πρόλαβα μπορείτε να δείτε την εφαρμογή blablacar. Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν καθημερινά τη διαδρομή και βγαίνει αρκετά οικονομικά και πηγαίνεις και με αυτοκίνητο
 

katp

Member
Μηνύματα
22
Likes
19
Καλησπέρα,γνωριζει κάποιος την τιμή από Παρίσι για Beauvais;
Τα ταξί μπορούν να πάρουν 5 ατομα;
Ποια είναι η ποιο οικονομική εταιρεία ταξι;
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Καλη σας μερα.
Δυο ατομα ζευγαρι ειμαστε, παμε πρωτα Γερμανία, επειτα Βαρκελωνη 4 μερες και αλλες 4 Παρισι και μετα πισω Θεσσαλονικη.
Φτανω στο Μποβε και εκλεισα μια φοβερη προσφορα που δεν την βλεπω πια για αυτο εδω

ibis Styles Paris Meteor Avenue Porte D'Italie
12 Av. de la Prte d'Italie, 75013 Paris, Γαλλία
+33 1 45 85 10 10 https://g.co/kgs/fzJWRP

Το κλεισα 3 βραδιες 280€ μεσω αργεντινικου vpn στο destinia, ενω τωρα το βλεπω στα 390 το φθηνοτερο απο το site της accor.

Το θεμα ειναι οτι εχω ψιλοξενερωσει με την αποσταση απο το αεροδρομιο, το οποιο ηταν η μοναδικη επιλογη για βαρκελωνη-παρισι-θεσσαλονικη.

Μιλαμε για 2 ωρες αποσταση μποβε-ξενοδοχειο, το οποιο με αγχωνει αν το εκλεινα και επιστροφη για αεροδρομιο, (οπου πεταμε 8:15 το πρωι) και μαλιστα Κυριακη οπου προβλεπω θα γινεται της κακομοιρας στις μετακινησεις και στο αεροδρομιο.

Οποτε εχω δυο ερωτησεις μιας και ειναι η πρωτη μου φορα.
Στην Βαρκελωνη εχω κλεισει αυτοκινητο να νοικιασω μιας και επελεξα casteldefells για περισσοτερη ησυχια και ελευθερια με το αμαξι και φυσικα η διπλα αποσταση απο το ελ πρατ.

Προτεινετε να κανω το ιδιο και για το Παρισι; Ειδάλλως, υπαρχει καποια υπηρεσια μεταφορας για και απο το αεροδρομιο αυτο που να εχει τοσο πρωινα δρομολογια, πχ στις 5:00;

Η καλυτερα να κλεισω την τελευταια μερα καποιο ξενοδοχειο στο αεροδρομιο του Μποβε;
Και αν ναι, ποιο προτεινετε;.
Με ξενερωνει η ιδεα οτι θα κυκλοφορουμε με μια 30κιλη βαλιτσα ολο το Σαββατο για να παμε το βραδυ στο ξενοδοχειο του Μποβε για να κοιμηθουμε ισαι ισα ενα 5ωρο.

Προσωπικα, προτιμω να νοικιασω αμαξι και να μην φοβαμαι το shuttle αν ειναι φισκα η αν κατι συμβει.
Αλλα αποσο διαβαζω εδω στο φορουμ, ολοι μιλατε για καρτες μετρο και navigo κλπ.

Ευχαριστώ πολύ
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Καλη σας μερα.
Δυο ατομα ζευγαρι ειμαστε, παμε πρωτα Γερμανία, επειτα Βαρκελωνη 4 μερες και αλλες 4 Παρισι και μετα πισω Θεσσαλονικη.
Φτανω στο Μποβε και εκλεισα μια φοβερη προσφορα που δεν την βλεπω πια για αυτο εδω

ibis Styles Paris Meteor Avenue Porte D'Italie
12 Av. de la Prte d'Italie, 75013 Paris, Γαλλία
+33 1 45 85 10 10 https://g.co/kgs/fzJWRP

Το κλεισα 3 βραδιες 280€ μεσω αργεντινικου vpn στο destinia, ενω τωρα το βλεπω στα 390 το φθηνοτερο απο το site της accor.

Το θεμα ειναι οτι εχω ψιλοξενερωσει με την αποσταση απο το αεροδρομιο, το οποιο ηταν η μοναδικη επιλογη για βαρκελωνη-παρισι-θεσσαλονικη.

Μιλαμε για 2 ωρες αποσταση μποβε-ξενοδοχειο, το οποιο με αγχωνει αν το εκλεινα και επιστροφη για αεροδρομιο, (οπου πεταμε 8:15 το πρωι) και μαλιστα Κυριακη οπου προβλεπω θα γινεται της κακομοιρας στις μετακινησεις και στο αεροδρομιο.

Οποτε εχω δυο ερωτησεις μιας και ειναι η πρωτη μου φορα.
Στην Βαρκελωνη εχω κλεισει αυτοκινητο να νοικιασω μιας και επελεξα casteldefells για περισσοτερη ησυχια και ελευθερια με το αμαξι και φυσικα η διπλα αποσταση απο το ελ πρατ.

Προτεινετε να κανω το ιδιο και για το Παρισι; Ειδάλλως, υπαρχει καποια υπηρεσια μεταφορας για και απο το αεροδρομιο αυτο που να εχει τοσο πρωινα δρομολογια, πχ στις 5:00;

Η καλυτερα να κλεισω την τελευταια μερα καποιο ξενοδοχειο στο αεροδρομιο του Μποβε;
Και αν ναι, ποιο προτεινετε;.
Με ξενερωνει η ιδεα οτι θα κυκλοφορουμε με μια 30κιλη βαλιτσα ολο το Σαββατο για να παμε το βραδυ στο ξενοδοχειο του Μποβε για να κοιμηθουμε ισαι ισα ενα 5ωρο.

Προσωπικα, προτιμω να νοικιασω αμαξι και να μην φοβαμαι το shuttle αν ειναι φισκα η αν κατι συμβει.
Αλλα αποσο διαβαζω εδω στο φορουμ, ολοι μιλατε για καρτες μετρο και navigo κλπ.

Ευχαριστώ πολύ
Ενοικιάζετε αυτοκίνητο για Μποβέ - Παρίσι και πίσω και χρησιμοποιείτε τα ΜΜΜ για μετακίνηση εντός πόλης.
Προσωπικά την τελευταία μέρα θα άφηνα τις βαλίτσες στο αμάξι και αργά το βράδυ θα οδηγούσα κατευθείαν στο αεροδρόμιο στο Μποβέ, χωρίς δλδ να πληρώσω επιπλέον διανυκτέρευση για Σάββατο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Όπως μπορεις να δεις εδώ, Paris ↔ Airport Shuttle | Aéroport Paris Beauvais (aeroportparisbeauvais.com) ανάλογα με την μέρα και τις πτήσεις ρυθμίζονται τα δρομολόγια του shuttle. To οποίο όμως αναχωρεί αρκετά μακρυά από το ξενοδοχείο σας και δεδομένης της ώρας αναχωρησης σας, εγώ προσωπικά δεν θα το επέλεγα.
Για μένα στην περίπτωση πρωινων πτήσεων στις περισσοτερες περιπτωσεις είναι η διαμονή κοντά στο αεροδρόμιο
Accommodation | Aéroport Paris Beauvais (aeroportparisbeauvais.com)
Δεν χρειάζεται να κουβαλάτε τις βαλίτσες όλη την μέρα, μπορείτε ή να τις αφήσετε στο ξενοδοχείο και να επιστρέψετε να τις παρετε ή σε κάποιο κεντρικό σημείο που δίγουρα θα υπάρχουν Lockers.
Eνναλλακτικά, υπάρχει η λύση του ταξί που είναι πολύ ακριβότερη (περι τα 200Ε ).
Τώρα για το θέμα του αυτοκινήτου, γενικά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να κινηθείς - παρκάρεις σε μια πόλη σαν το Παρίσι. Θεωρώ ότι θα χάσετε αρκετό χρόνο και ίσως χρήμα. Φίλοι μου πάντως που μένουν στο κέντρο του Παρισιου μόνιμα, επιλέγουν να μην έχουν καν αυτοκίνητο...οπότε κάτι μου λέει κ αυτο!
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Όπως μπορεις να δεις εδώ, Paris ↔ Airport Shuttle | Aéroport Paris Beauvais (aeroportparisbeauvais.com) ανάλογα με την μέρα και τις πτήσεις ρυθμίζονται τα δρομολόγια του shuttle. To οποίο όμως αναχωρεί αρκετά μακρυά από το ξενοδοχείο σας και δεδομένης της ώρας αναχωρησης σας, εγώ προσωπικά δεν θα το επέλεγα.
Για μένα στην περίπτωση πρωινων πτήσεων στις περισσοτερες περιπτωσεις είναι η διαμονή κοντά στο αεροδρόμιο
Accommodation | Aéroport Paris Beauvais (aeroportparisbeauvais.com)
Δεν χρειάζεται να κουβαλάτε τις βαλίτσες όλη την μέρα, μπορείτε ή να τις αφήσετε στο ξενοδοχείο και να επιστρέψετε να τις παρετε ή σε κάποιο κεντρικό σημείο που δίγουρα θα υπάρχουν Lockers.
Eνναλλακτικά, υπάρχει η λύση του ταξί που είναι πολύ ακριβότερη (περι τα 200Ε ).
Τώρα για το θέμα του αυτοκινήτου, γενικά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να κινηθείς - παρκάρεις σε μια πόλη σαν το Παρίσι. Θεωρώ ότι θα χάσετε αρκετό χρόνο και ίσως χρήμα. Φίλοι μου πάντως που μένουν στο κέντρο του Παρισιου μόνιμα, επιλέγουν να μην έχουν καν αυτοκίνητο...οπότε κάτι μου λέει κ αυτο!
Ετσι ακριβως θα κανω.
Μου επιβεβαιωσαν απο το hotel οτι μπορουν να κρατησουν την βαλιτσα δωρεαν, οποτε εκλεισα δυο εισιτηρια πανε ελα με το airport shuttle και επισης εκλεισα ενα διαμερισμα 3χλμ απο το αεροδρομιο ωστε να φτασουμε εκει Σαββατο βραδυ και να ειμαστε ανετοι για την πρωινη επιστροφη.

Ναι το αμαξι ειναι απαγορευτικο. 280€ τεσσερις μερες χωρις ασφαλεια, με 900€ εγγυηση στην πιστωτικη και για παρκινγκ στο ξενοδοχειο 30€ την μερα.

Οποτε τωρα μου μενει να κλεισω τα εισιτηρια μμμ.
Υποθετω αυτο ειναι το σωστο;
Paris Visite Pass - Transport ticket - Paris Tourist Office
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom