Γαλλία Αεροδρόμιο Charles de Gaulle - μετακινήσεις

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Στο Terminal 1 πηγαίνει η Aegean από Αθήνα και Ηράκλειο. Από κάποια μικρότερα αεροδρόμια πηγαινε κάποτε στο Terminal 3, εικάζω πως μάλλον με το ξαναάνοιγμα του Terminal 1 έχει σταματήσει τώρα αυτό.
Bolt, Uber, Freenow, όλα παίζουν. Πιθανότατα η καλύτερη τιμή θα είναι με τη Bolt, αλλά δεν είναι σταθερά αυτά τα πράγματα.
Keep in mind ότι το μέρος που θα πας είναι στην άλλη άκρη του Παρισιού από το αεροδρόμιο. Ίσως γλυτώσεις αρκετές δεκάδες ευρώ αν πάρετε κάποιο ΜΜΜ για το κέντρο, και μετά ταξί από κει. Η κοντινή στάση του RER που βολεύει για κάτι τέτοιο είναι η Laplace, αλλά επειδή δε σταματάνε όλα τα τρένα που ξεκινάνε από το αεροδρόμιο εκεί, πάρε το ταξί από τη Cite Universitaire.

Αν τελικά αποφασίσεις να πάς με το μετρό (η στάση σου είναι στο τέρμα της γραμμής 7), σίγουρα ΜΗΝ αλλάξεις μετρό στο Chatelet-Les-Halles με βαλίτσες (καλύτερα κάνε δυο αλλαγές, στο Gare du Nord και στην Place d' Italie).
@taver Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!
Φτάνω στο terminal 1 από Θεσσαλονίκη.
Σκέφτηκα τη λύση να πάρω τα ΜΜΜ μέχρι κάποια στάση στο κέντρο, αλλά σκέφτηκα ότι αν τύχει να μην λειτουργούν κυλιόμενες σκάλες ή να μην υπάρχει ασανσέρ είναι αδύνατον να κουβαλήσω βαλίτσα 22 kg και χειραποσκευή 8 kg.. Αγχώθηκα και με το περπάτημα που απαιτείται μέχρι να φτάσω στη στάση του RER B.. Έγραψες κάπου ότι είναι πολλά μέτρα!

Οι 2 στάσεις που προτείνεις έχουν ασανσέρ και κυλιόμενες σκάλες σε λειτουργία;
Το ταξί θα το παρω από κάπου που να βολεύει...
Έχω την Uber, και την Bolt. Να κάνω λογαριασμό και στην Freenow; Είναι αξιόπιστη;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
@Señor_Nada μήπως μπορείς να μου προτείνεις λύση για μετακίνηση από το αεροδρόμιο σε λογική τιμή; Uber μόνο;
Σε λογική τιμή μόνο τα μμμ δυστυχώς.

Τα ταξί έχουν συγκεκριμένη ταρίφα, δεν τα επηρεάζει η κίνηση. Νομίζω ότι για όλα τα υπόλοιπα παίζει ρόλο η κίνηση και δεν θα ξέρεις την τιμή μέχρι τη μέρα που θα ταξιδεψεις. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ταξί ή uber κλπ στο Παρίσι για να βοηθήσω παραπάνω.
 
Μηνύματα
31
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Η Aegean συνεχίζει ακόμα να πηγαίνει στο terminal 1; Γιατί είδα σήμερα ότι ένα της Aegean ξεκίνησε από το T2.
 
Μηνύματα
31
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.
Για 2 μέρες στο Παρίσι αν βγάλω κατά την άφιξη μου στο αεροδρόμιο εισιτήριο 48 ωρών για τα τρένα(μέτρο και rer)για τις ζώνες 1-5 με κόστος κάπου στα 43€ είναι και οι 2 διαδρομές με το rer b από και προς το αεροδρόμιο μέσα; Η πρέπει να βγάλω ξεχωριστό εισιτήριο;
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
459
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.
Για 2 μέρες στο Παρίσι αν βγάλω κατά την άφιξη μου στο αεροδρόμιο εισιτήριο 48 ωρών για τα τρένα(μέτρο και rer)για τις ζώνες 1-5 με κόστος κάπου στα 43€ είναι και οι 2 διαδρομές με το rer b από και προς το αεροδρόμιο μέσα; Η πρέπει να βγάλω ξεχωριστό εισιτήριο;
Αν βγάλεις κάρτα για τις ζώνες 1 - 5 είναι μέσα και η διαδρομή για το αεροδρόμιο
 
Μηνύματα
31
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Γεια σας και πάλι παιδιά, θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Είδα μερικά βίντεο στο Youtube σχετικά με τις μετακινήσεις με το rer b από το αεροδρόμιο και παρατήρησα κάτι πράγματα που δεν με εξυπηρετούν.
1ον Τα μηχανήματα εισητηρίων στο αεροδρόμιο για το rer δέχονται μετρητά; Η μόνο κάρτα γιατί αυτό κατάλαβα.
2ον Από ότι είδα από το αεροδρόμιο δε μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο 2 ημερών και για τις 5 ζώνες που είναι και το αεροδρόμιο μέσα, αλλά μόνο για μια διαδρομή για να πας στο κέντρο.

Αν είναι κάποιος που γνωρίζει παρακαλώ ας με κατατοπίσει σχετικώς για να μην φτάσω εκεί και ψάχνομαι.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γεια σας και πάλι παιδιά, θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Είδα μερικά βίντεο στο Youtube σχετικά με τις μετακινήσεις με το rer b από το αεροδρόμιο και παρατήρησα κάτι πράγματα που δεν με εξυπηρετούν.
1ον Τα μηχανήματα εισητηρίων στο αεροδρόμιο για το rer δέχονται μετρητά; Η μόνο κάρτα γιατί αυτό κατάλαβα.
2ον Από ότι είδα από το αεροδρόμιο δε μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο 2 ημερών και για τις 5 ζώνες που είναι και το αεροδρόμιο μέσα, αλλά μόνο για μια διαδρομή για να πας στο κέντρο.

Αν είναι κάποιος που γνωρίζει παρακαλώ ας με κατατοπίσει σχετικώς για να μην φτάσω εκεί και ψάχνομαι.
Στο αεροδρόμιο CDG υπάρχει ένα τεράστιο κιόσκι με 3 υπαλληλους από όπου μπορείς να αγοράσεις ότι εισιτήριο θέλεις και να σε συμβουλέψουν για το είδος εισιτηρίου που σε συμφέρει να εκδώσεις.
Δεν χρειάζεται να πας σε μηχάνημα εάν δεν θέλεις.
Δεν ξέρω τι μέρα φτάνεις και πόσες μέρες θα μείνεις συνολικά αλλά το 2 ημερών γιατί να σε συμφέρει;
Περίπου 13,5 € είναι το εισιτήριο από το αεροδρόμιο στην πόλη.
Θα κινηθείς και στις 5 ζώνες αυτές τις 2 μέρες;
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Απο το cdg για να παω στο Novotel Paris Gare de Lyon βλεπω οτι παιρνω RERB και μετα Μετρο. Κοστος για τους 4 μας ~44€ + ~9 το μετρο αν τα εχω καταλαβει καλα. Συνολο ~53€
Βλεπω υπηρεσιες που κλεινεις ταξι απο πριν σε περιμενει στο αεροδρομιο και σε παει ακριβως στο ξενοδοχειο, κοστος ~75€. Με μια πρωτη σκεψη αξιζει το +22 της διαφορας μιας και δεν θα ταλαιπωρηθουμε μπες βγες στο τρενο . Χανω κατι ή ετσι ειναι ?
 

steisy

Member
Μηνύματα
33
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Εγώ βλέπω ότι από cdg πηγαίνεις με RER B στο Chatelet Les Halles και από εκεί με RER A ή RER D στο Gare de Lyon. Το ξενοδοχείο φαίνεται να είναι κοντά.
Τι μέρα φτάνετε? Δε σας συμφέρει να βγάλετε κάρτα Navigo decouverte που θα έχει μέσα και τις διαδρομές προς αεροδρόμιο και disney?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Απο το cdg για να παω στο Novotel Paris Gare de Lyon βλεπω οτι παιρνω RERB και μετα Μετρο. Κοστος για τους 4 μας ~44€ + ~9 το μετρο αν τα εχω καταλαβει καλα. Συνολο ~53€
Βλεπω υπηρεσιες που κλεινεις ταξι απο πριν σε περιμενει στο αεροδρομιο και σε παει ακριβως στο ξενοδοχειο, κοστος ~75€. Με μια πρωτη σκεψη αξιζει το +22 της διαφορας μιας και δεν θα ταλαιπωρηθουμε μπες βγες στο τρενο . Χανω κατι ή ετσι ειναι ?
Εάν είστε 4 άτομα και δεν έχετε πολύ μεγάλες αποσκευές να πάτε με ταξί.
Δεν θα ζήσετε τον εφιάλτη που λέτε στάση "Chatelet Les Halles" να ανεβαίνετε σκάλες με βαλίτσες και να τις σέρνετε επί 10 λεπτά πάνω κάτω...
Εμείς που φτάσαμε Σάββατο με βαλίτσες και δεν με συνέφερε να βγάλω τη Navigo (που την έβγαλα από Δευτέρα έως το Σάββατο που έφευγα) πήραμε ταξί που το καλέσαμε με την εφαρμογή Uber και το πλήρωσα 60€ για να με πάει σε απόσταση 40 χλμ στην άλλη άκρη του Παρισιού.
Η περιοχή Gare de Lyon είναι πολύ πιο κοντά και αμφιβάλλω αν θα σας πάρει τόσα...
Για 2 άτομα που θα πλήρωνα 14x2=28€ πλήρωσα 60 και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου με τις βαλίτσες που είχαμε.
Με την εφαρμογή Bolt μετακινήθηκα ακόμη πιο φθηνά πολλές φορές στο Παρίσι.
Μπορεί να σας πάρει 50€ η Bolt λίγο που το τσέκαρα.
Εάν τώρα έχετε πολλές αποσκευές που δεν χωράνε σε κανονικό πορτ παγκαζ μπορείτε να καλέσετε ταξί XL στην Bolt και θα σας έρθει μεγαλύτερο ή να καλέσετε ταξί για 6 άτομα και θα σας έρθει βανακι που χωράει τα πάντα!
Εγώ πρόσφατα στο Βερολίνο επειδή είχαμε πολλές αποσκευές κάλεσα ταξί για 6 άτομα ενώ ήμασταν μόνο 2 άτομα και πλήρωσα 4 € παραπάνω για μια διαδρομή 25 λεπτών.
Ήρθε ένα πολυτελές Βαν και χωρούσε αποσκευές για 6 άτομα...😇🤣🤣
 
Last edited:

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Εάν είστε 4 άτομα και δεν έχετε πολύ μεγάλες αποσκευές να πάτε με ταξί.
Δεν θα ζήσετε τον εφιάλτη που λέτε στάση "Chatelet Les Halles" να ανεβαίνετε σκάλες με βαλίτσες και να τις σέρνετε επί 10 λεπτά πάνω κάτω...
Εμείς που φτάσαμε Σάββατο με βαλίτσες και δεν με συνέφερε να βγάλω τη Navigo (που την έβγαλα από Δευτέρα έως το Σάββατο που έφευγα) πήραμε ταξί που το καλέσαμε με την εφαρμογή Uber και το πλήρωσα 60€ για να με πάει σε απόσταση 40 χλμ στην άλλη άκρη του Παρισιού.
Η περιοχή Gare de Lyon είναι πολύ πιο κοντά και αμφιβάλλω αν θα σας πάρει τόσα...
Για 2 άτομα που θα πλήρωνα 14x2=28€ πλήρωσα 60 και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου με τις βαλίτσες που είχαμε.
Με την εφαρμογή Bolt μετακινήθηκα ακόμη πιο φθηνά πολλές φορές στο Παρίσι.
Μπορεί να σας πάρει 50€ η Bolt λίγο που το τσέκαρα.
Εάν τώρα έχετε πολλές αποσκευές που δεν χωράνε σε κανονικό πορτ παγκαζ μπορείτε να καλέσετε ταξί XL στην Bolt και θα σας έρθει μεγαλύτερο ή να καλέσετε ταξί για 6 άτομα και θα σας έρθει βανακι που χωράει τα πάντα!
Εγώ πρόσφατα στο Βερολίνο επειδή είχαμε πολλές αποσκευές κάλεσα ταξί για 6 άτομα ενώ ήμασταν μόνο 2 άτομα και πλήρωσα 4 € παραπάνω για μια διαδρομή 25 λεπτών.
Ήρθε ένα πολυτελές Βαν και χωρούσε αποσκευές για 6 άτομα...😇🤣🤣
Φτανουμε Πεμπτη οποτε navigo δεν αξιζει γιατι Δευτερα πρεπει να βγαλω αλλη και Τριτη βραδυ επιστρεφω οποτε δεν βολευει με τιποτα.
Αποσκευές εχουμε 3 μικρες καμπινας(8kg) και 1 μεγαλη(23kg).
Αν οι τιμες ειναι οπως τις λες δεν τιθεται καν ερωτημα θα παρω ενα XL uber και τελος θα παω κατευθειαν ξενοδοχειο . Καλα τα λεω?

Πληρωνω παραπανω αρκει να φυγει απο τη μεση αυτη η διαδρομη , αεροδρομιο-ξενοδοχειο με 2 παιδια και βαλιτσες...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom