Αεροπλάνο και κλειστοφοβία

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Θα βρεις κάτι να αποσχολείσαι. έτσι ώστε όλη σου η προσοχή να είναι εστιασμένη μέσα στο αεροπλάνο. Σαν όλος ο κόσμος να είναι ο μικρόκοσμος της καμπίνας του αεροπλάνου. Ένα βιβλίο, ταινία, φαγητά, σταυρόλεξα, συζήτηση με συνεπιβάτες. Αν πιείς και και κανένα ποτό θα σε νανουρίσει κιόλας. Το αίσθημα της κλειστοφοβίας μπορεί να το ελέγξει ο εγκέφαλος αν συγκεντρωθείς και δεν αφεθείς στον πανικό.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πολύ σωστή η άποψή του @Anemos-T αλλά θα πρότεινα να δοκιμάσεις πρώτα σε κοντινότερους προορισμούς αν δεν έχει ξαναμπεί σε αεροπλάνο. Δοκίμασε με λίγα λόγια τις αντοχές σου σε πτήσεις μέχρι 3-4 ώρες και μετά ανεβαίνεις επίπεδο.
 
Last edited:
Μηνύματα
93
Likes
61
παιδιά, έχω μπει πολλές φορές σε αεροπλάνο, έως 4-4μιση ώρες!Με στρεσάρει τρομερά το παραπάνω πχ 8 ώρες και είναι κ ο λόγος που δεν έχω καταφέρει υπεραταλαντικό ταξίδι. Είμαι κλειστοφοβική πχ δεν μπορώ να μπω σε ασανσερ ούτε για πλάκα, αλλά τα πιο κοντινά ταξίδια τα παλεύω..στα μακρίνα όμως κολλάω....γι'αυτό αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάποιος συμπάσχων να ανταλλάξουμε εμπειρίες και τιπς αντιμετώπισης μήπως τελικά τα καταφέρω!

επίσης να πω πως έχω κάνει τις 4 ώρες σε low cost εταιρίες με πολύ στριμόκ@λα αεροσκάφη..δεν ξέρω πώς είναι μέσα από άποψη χώρου ένα αεροπλάνο που πάει Αμερική ας πούμε!Δώστε μου τα φώτα σας!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
επίσης να πω πως έχω κάνει τις 4 ώρες σε low cost εταιρίες με πολύ στριμόκ@λα αεροσκάφη..δεν ξέρω πώς είναι μέσα από άποψη χώρου ένα αεροπλάνο που πάει Αμερική ας πούμε!Δώστε μου τα φώτα σας!
Τα αεροπλάνα που πηγαίνουν Αμερική είναι σίγουρα μεγαλύτερα, αλλά το σημαντικότερο για εμενα είναι να μην αφήσεις αυτές τις σκέψεις να σε κυριεψουν, ανεξαρτήτως μεγέθους αεροπλάνου. Θα ταξιδέψεις με παρέα; Γιατί σε αυτή την περίπτωση θα έχεις κάποιον μαζί σου που θα μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή σε περίπτωση που δεν νιώσεις καλά. Αυτό θα είναι πολύ θετικό. Σε διαφορετική περίπτωση, θα σου πρότεινα να γεμίσεις το κινητό σου με αγαπημένες σειρές/ταινίες/μουσική, να πάρεις μαζί σου κάτι να διαβάσεις, γενικά να μην έχεις καθόλου το μυαλό σου στο πρόβλημα κλειστοφοβίας σου. Αν μπεις στο αεροπλάνο με την σκέψη ότι είναι μικρό, ότι σίγουρα δεν θα νιώσεις καλά κτλ, τότε είναι παρα πολύ πιθανό να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Είναι δύσκολο, αλλά αν έχεις συνεχώς την προσοχή σου σε αλλά πράγματα,θα τα καταφέρεις μια χαρά! Επισης, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για την κατάσταση σου, αλλά γενικά να ξέρεις ότι αν τυχον τελικά οντως αισθανθείς άσχημα,θα σου περάσει. Τουλάχιστον εμενα, αυτός ο πανικός που με πιάνει μερικές φορές, φεύγει σε σημαντικό σημείο μόλις προσπαθήσω να στρέψω την προσοχή μου αλλου. Ο,τι και να γίνει, θα είσαι καλά!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν υποφέρω από κλειστοφοβία, οπότε αναγκαστικά θα περιοριστώ σε γενικές περιγραφές και συμβουλές. :rolleyes:

Τα αεροπλάνα για πτήσης μεγάλης απόστασης είναι μεγαλύτερα και πιο ευρύχωρα, κυρίως από τα "μικρά" που χρησιμοποιούν κανονικές και low cost εταιρίες για κοντινές πτήσεις. Οι low cost κατά κανόνα έχουν ακόμη πιο μικρούς χώρους στα καθίσματα. Μην αποθαρρύνεσαι επειδή πέταξες με την Χ low cost. Μπες π.χ. στο seatguru και μπες στο Comparison Charts για να δεις νούμερα για διάφορες εταιρίες και αεροπλάνα. Δες και στα site των αεροπορικών εκεί που λέει κάτι σαν "Aircraft map" ή κάτι τέτοιο.

Στις πτήσεις μεγάλων αποστάσεων συνήθως πετούν αεροπλάνα με 2 διαδρόμους, δηλαδή έχουν καθίσματα δεξιά, αριστερά αλλά και στη μέση. Ίσως αν καθίσεις στη μέση να είσαι καλύτερα. Ακόμα, θα έχεις περισσότερο χώρο μπροστά αν κάτσεις σε θέση δίπλα από έξοδο κινδύνου.

Στην τελική, και το υπερατλαντικό δεν διαφέρει σε κάτι από τα υπόλοιπα ταξίδια, απλά αντί για 3-4 ώρες πετάς 13-14. Αν τα έβγαλες πέρα με τα κοντινά, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι επιπλέον. ;)

Κατά τα άλλα, όπως ειπώθηκε, μπορείς να δεις ταινίες (πέρα από το κινητό, συνήθως έχεις οθόνη στο μπροστινό κάθισμα και μπορείς να επιλέξεις από μια λίστα) ή να διαβάσεις ή να διαλέξεις κάποια νυχτερινή πτήση (αν και είναι πιθανότερο να έχεις εντονότερο jet lag όταν προσγειωθείς πρωί/μεσημέρι).
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Τα αεροπλάνα που πηγαίνουν Αμερική είναι σίγουρα μεγαλύτερα, αλλά το σημαντικότερο για εμενα είναι να μην αφήσεις αυτές τις σκέψεις να σε κυριεψουν, ανεξαρτήτως μεγέθους αεροπλάνου. Θα ταξιδέψεις με παρέα; Γιατί σε αυτή την περίπτωση θα έχεις κάποιον μαζί σου που θα μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή σε περίπτωση που δεν νιώσεις καλά. Αυτό θα είναι πολύ θετικό. Σε διαφορετική περίπτωση, θα σου πρότεινα να γεμίσεις το κινητό σου με αγαπημένες σειρές/ταινίες/μουσική, να πάρεις μαζί σου κάτι να διαβάσεις, γενικά να μην έχεις καθόλου το μυαλό σου στο πρόβλημα κλειστοφοβίας σου. Αν μπεις στο αεροπλάνο με την σκέψη ότι είναι μικρό, ότι σίγουρα δεν θα νιώσεις καλά κτλ, τότε είναι παρα πολύ πιθανό να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Είναι δύσκολο, αλλά αν έχεις συνεχώς την προσοχή σου σε αλλά πράγματα,θα τα καταφέρεις μια χαρά! Επισης, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για την κατάσταση σου, αλλά γενικά να ξέρεις ότι αν τυχον τελικά οντως αισθανθείς άσχημα,θα σου περάσει. Τουλάχιστον εμενα, αυτός ο πανικός που με πιάνει μερικές φορές, φεύγει σε σημαντικό σημείο μόλις προσπαθήσω να στρέψω την προσοχή μου αλλου. Ο,τι και να γίνει, θα είσαι καλά!
αυτό είναι γεγονός, το έχω σκεφτεί.... πως και να με πιάσει κάτι τι θα γίνει?Το πολύ πολύ να ουρλιαζώ πως θέλω να βγω και να λιποθυμήσω!!😂😂 Έχω άλλωστε και παρόμοια εμπειρία καποτε που έβαλα να φωνάζουν στο μικρόφωνο αν υπάρχει γιατρός!Αστείο λιγάκι οκ!Ξεπερνιέται πάντως όντως αν υπάρχει καλή ψυχολογία.....Μαλλον λοιπόν είμαι η μόνη που πιέζεται μμ=έσα στο αεροπλάνο κ αυτό είναι ενθαρρυντικό!

Δεν υποφέρω από κλειστοφοβία, οπότε αναγκαστικά θα περιοριστώ σε γενικές περιγραφές και συμβουλές. :rolleyes:

Τα αεροπλάνα για πτήσης μεγάλης απόστασης είναι μεγαλύτερα και πιο ευρύχωρα, κυρίως από τα "μικρά" που χρησιμοποιούν κανονικές και low cost εταιρίες για κοντινές πτήσεις. Οι low cost κατά κανόνα έχουν ακόμη πιο μικρούς χώρους στα καθίσματα. Μην αποθαρρύνεσαι επειδή πέταξες με την Χ low cost. Μπες π.χ. στο seatguru και μπες στο Comparison Charts για να δεις νούμερα για διάφορες εταιρίες και αεροπλάνα. Δες και στα site των αεροπορικών εκεί που λέει κάτι σαν "Aircraft map" ή κάτι τέτοιο.

Στις πτήσεις μεγάλων αποστάσεων συνήθως πετούν αεροπλάνα με 2 διαδρόμους, δηλαδή έχουν καθίσματα δεξιά, αριστερά αλλά και στη μέση. Ίσως αν καθίσεις στη μέση να είσαι καλύτερα. Ακόμα, θα έχεις περισσότερο χώρο μπροστά αν κάτσεις σε θέση δίπλα από έξοδο κινδύνου.

Στην τελική, και το υπερατλαντικό δεν διαφέρει σε κάτι από τα υπόλοιπα ταξίδια, απλά αντί για 3-4 ώρες πετάς 13-14. Αν τα έβγαλες πέρα με τα κοντινά, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι επιπλέον. ;)

Κατά τα άλλα, όπως ειπώθηκε, μπορείς να δεις ταινίες (πέρα από το κινητό, συνήθως έχεις οθόνη στο μπροστινό κάθισμα και μπορείς να επιλέξεις από μια λίστα) ή να διαβάσεις ή να διαλέξεις κάποια νυχτερινή πτήση (αν και είναι πιθανότερο να έχεις εντονότερο jet lag όταν προσγειωθείς πρωί/μεσημέρι).
μου δίνεις κουράγιο!Το seatguru ούτε το ήξερα.......Νομίζω πρέπει να φτάσω τις 6 ώρες πρωτα και μετά βλέπουμε....13-14 ώρες που θα φτάσεις καλέ!Είπαμε να μην αλλάξουμε πλανήτη!😛
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αφού μπορείς και κάνεις πτήσεις μικρής διάρκειας τότε τι είναι αυτό που σε τρομάζει σε μεγαλύτερης διάρκειας πτήση; Δεν είναι θέμα κλειστοφοβίας αφού μπαίνεις ήδη μέσα στο αεροπλάνο. Χώρισε το ταξίδι στο μυαλό σου σε δύο ταξίδια ή τρία, ανάλογα με τις ώρες της πτήσης. Σκέψου μετά το 4ωρο ότι μπήκες σε μια άλλη πτήση και συνεχίζεις ένα άλλο ταξίδι, όλα παιχνίδια του μυαλού είναι.
 
Last edited:
Μηνύματα
93
Likes
61
Αφού μπορείς και κάνεις πτήσεις μικρής διάρκειας τότε τι είναι αυτό που σε τρομάζει σε μεγαλύτερης διάρκειας πτήση; Δεν είναι θέμα κλειστοφοβίας αφού μπαίνεις ήδη μέσα στο αεροπλάνο. Χώρισε το ταξίδι στο μυαλό σου σε δύο ταξίδια ή τρεις, ανάλογα με τις ώρες της πτήσης. Σκέψου μετά το 4ωρο ότι μπήκες σε μια άλλη πτήση και συνεχίζεις ένα άλλο ταξίδι, όλα παιχνίδια του μυαλού είναι.
"κλειδώνω" στο μυαλό μου πως σε λίγο θα κατέβω οπότε όλα οκ...πχ σε ταξίδια 1-2 ωρών, είμαι άψογα. Μετά λίγο αρχίζω να πιέζομαι.....Σκέψου τον σαν την εξέταση σε μαγνητικό τομογράφο....αν ξέρεις πως σε 10 λεπτά θα βγεις, αντέχεις, αλλά άν σου πουν πως θα μείνεις εκεί 2 ώρες.....αλλάζει απευθείας η ψυχολογία!Σίγουρα στο μυαλό είναι όλα! Φαντάζομαι βέβαια θα μπορώ να σηκώνομαι επάνω στα μεγάλα αεροπλάνα, εχει μεγάλη διαφορά.Γατί με μια λοου κοστ σαν σαρδελα 5 ώρες ακίνητος......ποιος δεν δυσφορεί έστω και λίγο? Εγώ είμαι και υπερκινητικός άνθωρπος γενικά, δεν μπορώ να αράξω και να χαλαρώσω έυκολα..!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom