Γενικά Αεροπορικά εισιτήρια

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους:lol:, έχω κάνει μια αναζήτηση στο site skyscanner.net για εισιτήρια για καναδά έτσι για να δω τι τιμές παίζουν το μήνα Σεπτέμβριο και μου έφερε αυτό το αποτέλεσμα:shock::http://www.skyscanner.net/gr/eur/fl...7-and-october-2007.html?orderby=1&charttype=1

Και ρωτάω:roll: για όποιον ξέρει, έχει κάποιος χρησιμοποιήσει να βγάλει εισιτήρια μέσου αυτού του site;Οι τιμές είναι πραγματικές οι μπαίνουν και φόροι κλπ και ανεβαίνει η τιμή;Και αν κάποιος θέλει να τα κλείσει εισιτήρια πρέπει να δώσει προκαταβολή η λίγο πριν φτάσει η ημερομηνία πρέπει να πάει να τα εξοφλήση;Και σε κάποιο σημείο λέει ότι ο πελάτης πρέπει να κλείσει με την κάθεμια εταιρεία ξεχωριστά τα εισητήρια δηλ δεν στο αναλαμβάνουν όλο τα πακέτο αυτοί;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλημέρα.

Το site αυτό απλά ψάχνει και σου βρίσκει τιμές που του δίνουν οι αεροπορικές εταιρείες, οπότε δεν έχει να κάνει με το αν είναι αυτό αξιόπιστο. Έχω φίλους που έχουν ταξιδέψει με εισητήρια που βρήκαν από εκεί.

Στο τέλος, για να αγοράσεις τα εισητήρια, σε πάει στο σάιτ της αεροπορικής, και τα αγοράζεις από εκεί απευθείας. Δεν εμπλέκονται αυτοί καθόλου.

Τώρα για τον τρόπο πληρωμής δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι πρέπει όταν τα αγοράσεις να τα πληρώσεις κιόλας. Οι τιμές είναι αυτές που βλέπεις, αφού γράφει ότι είναι και οι φόροι μέσα.

:)

ΥΓ. Η τιμή, αν πας να κάνεις έλεγχο live (δηλαδή να την τσεκάρει αυτή τη στιγμή από τις αεροπορικές), είναι ακόμα μικρότερη (609 ευρώ μου δείχνει εμένα) :D
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Θα κάνω μια παρένθεση:
Αυτό το skyscanner μήπως έχει εξωφρενικές τιμές;;;
Εγώ πήγα το Μάρτη Μόσχα με 308?(OA,direct) , σε αυτό το site δε βλέπω κάτω απο 400?, γιατί;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μπορεί να τυχαίνει. Όχι και να λέμε ότι έχει εξωφρενικές τιμές!! Ο άλλος βρήκε εισητήρια για Καναδά με 610 ευρώ! :)
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Τότε γράψε λάθος, μπορεί να έτυχε...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σίγουρα τυχαίνει, όπως και σε όλες τις εταιρείες , και αεροπορικές και αυτές που ψάχνουν για σένα.

Πχ έχει τύχει να βρω πολύ φτηνά εισητήρια στο airtickets για Παρίσι (και τα είχα τσιμπήσει επί τόπου φυσικά), γύρω στα 140 ευρώ, έχω φάει όμως και μια 350ρού στο κεφάλι για το προπέρσινο ταξίδι μου εκεί, πάλι από το ίδιο site.

Όλα είναι συνάρτηση ζήτησης, εποχής, διάθεσης από τις αεροπορικές, γενικά είναι πολύ fuzzy τα πράγματα στο κομμάτι των τιμών. ΚΑι γι'αυτό θέλει και αρκετό ψάξιμο. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ρε παιδια τι λετε??
Εγω εβγαλα σε συγγενικο προσωπο εισητηριο για Κερκυρα 81 ευρω και 2 ωρεs μετα ζηλεψε αλλο συγγενικο προσωπο και το πληρωσε 95 ευρω. Ιδια πτηση μιλαμε..
Χθεs εψαχνα για Cebu -Φιλιππινεs - και το ειχε 650 ευρω τον Οκτωβρη τη Δευτερα , 760 την Τεταρτη και 1100 αν πεταξω Σαββατο.
Αυτεs οι διαφορεs υπαρχουν αναλογα με τη διαθεσιμοτητα που υπαρχει κλπ..
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Tώρα γύρισα σπίτι και είδα τις απαντήσεις σας,ευχάριστώ πολύ παιδιά, το μόνο που σκέφτομαι είναι τι θα γίνει αν τα κλείσεις και μετά βρείς πιο φτηνά,απλά την πάτησες η υπάρχει κανένα παραθυράκι:roll:;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δεν εχω ιδεα..
Εγω κοιταω απο τωρα και ψαχνω μια τιμη αs πουμε γυρω στα 650 ευρω.Οταν τη βρω και εχει πλησιασει ο καιροs πχ ενα διμηνο πριν θα παρω τα εισητηρια και δεν το ξαναψαχνω.Τελειωσε.
Νομιζω ομωs οτι οσο πλησιαζει ο καιροs και μενουν λιγοτερεs θεσειs ακριβαινουν τα εισητηρια.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
147
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Δυστυχώς παιδιά είναι σαν χρηματιστήριο πλέον οι τιμές. Από λεπτό σε λεπτό αλλάζουν, συνήθως προς τα πάνω βέβαια, αλλά κάποιες φορές και προς τα κάτω. Όλοι εφαρμόζουν πολιτική παρόμοια με τις easyjet και όσο πιο νωρίς κλείσεις, τόσο φθηνότερα (συνήθως). Γενικά 2-3 μήνες νωρίτερα βρίσκεις καλές τιμές.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Δυστυχώς παιδιά είναι σαν χρηματιστήριο πλέον οι τιμές. Από λεπτό σε λεπτό αλλάζουν, συνήθως προς τα πάνω βέβαια, αλλά κάποιες φορές και προς τα κάτω. Όλοι εφαρμόζουν πολιτική παρόμοια με τις easyjet και όσο πιο νωρίς κλείσεις, τόσο φθηνότερα (συνήθως). Γενικά 2-3 μήνες νωρίτερα βρίσκεις καλές τιμές.
Συμφωνω απολυτα!!!
Οπως σας εχω πει ταξιδεψα Αθηνα-Μπανγκοκ με Gulf air μεσω Μπαχρειν με επιστροφη με 440?
Επισης το ιδιο ταξιδι το εκανα και με THAI απευθειας και πλρηρωσα 730?
Καλο ειναι να το ψαχνουμε αρκετα στα επισημα σιτε των αεροπ.εταιριων που πραγπατοποιουν πτησεις στη χωρα που μας ενδιαφερει και οχι σε μηχανες αναζητησης φθηνων ναυλων γιατι κατα τη γνωμη μου μονο φθηνα δεν ειναι τα αποτελεσματα της αναζητησης τους!
Για παραδειγμα για Ταυλανδη πετανε και οι Qatar Air, Royal Jordanian, Emirates που συχνα βγαζουν καλες προσφορες!Εκανα μια προχειρη αναζητηση στο σιτε της R J και βρηκα πτησεις για Μπανγκοκ με επιστροφη τον Γεναρη με 510?!
Ειπαμε.....Χρηματηστηριο!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ειναι μεγάλη υπόθεση να μπορεις να φεύγεις τις εποχές χαμηλής ζήτησης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom