Γενικά Αεροπορικά εισιτήρια

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
"Κρυφό" έξοδο

να αναφέρω την εμπειρία μου σχετικά με την εκδοση αεροπορικού εισιτηρίου ονλάιν απο το σάιτ της germanwings..

εβγαλα εισιτήριο επιστροφής Στουτγκάρδη Θεσσαλονικη και στον τροπο πληρωμής διαλεξα να πληρώσω με πιστωτική κάρτα.

Η εταιρία με χρέωσε +6 Ευρώ παραπάνω, επειδή πληρωσα με πιστωτική κάρτα.

Ο αλλος τρόπος για να πληρώσεις, χωρίς κανένα "κρυφό" εξοδο, είναι να δώσεις τον αριθμό λογαριασμού γερμανικής τραπέζης για τη συγκεκριμένη εταιρία.
 

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Θα ήθελα να συμπληρώσω καποια πράγματα για την πολιτική εκδοσης των αεροπορικών εισιτηριων :

1. Στις κανονικες εταιριες (οχι low cost) ισχυει το early booking με την εννοια οτι σε καθε πτηση (εσωτ.εξωτ.) υπαρχουν τουλαχιστον 5 διαφορετικες κατηγοριες τιμων οπου συνηθως η χαμηλοτερη ειναι και αυτη που δεν δεχεται αλλαγη ημερομηνιας ή ακυρωση (non refund, το γραφει και πανω στο εισιτηριο).

2. Επισης αυτη η χαμηλοτερη και ταυτοχρονως προνομιακη τιμη πολλες φορες και ιδιατερα στους προορισμους εσωτερικου δινονται μονο round trip. Δηλαδη μπορει ο πρακτορας σου να βρει στη πτηση που θελεις το πιο χαμηλο εισιτηριο αλλα θα πρεπει να ειναι επιστροφης για να το δεχτει το συστημα.

3. Στις διαφορετικες κατηγοριες τιμων που προαναφερθηκα θα πρεπει να γνωριζουμε οτι την στιγμη που ζηταμε πολλα εισιτηρια μαζι, το συστημα αρνειται να δωσει την χαμηλοτερη τιμη για ολα και ετσι δινει την αμεσως επομενη διαθεσιμη που να καλυπτει ολον το αριθμο των θεσεων που ζηταμε. Εδω ειναι στο χερι του του εκαστοτε υπαλληλου γραφειου ή εταιριας να χειριστει εξυπνα το συστημα και να ζηταει τις θεσεις μια μια ή δυο δυο ετσι ωστε να διασφαλισει την χαμηλοτερη τιμη για το συνολο, παρα να ζητησει με την μια π.χ. πεντε ειστηρια οπου δυστυχως το συστημα δεν θα του δωσει την χαμηλη κατηγορια για κανενα. Για παραδειγμα ενας γνωστος μου, που διατηρει κεντρο ξενων γλωσσων και προγραμματιζε μια εκπαιδευτικη εκδρομη στη Γερμανια ζητησε τιμη γκρουπ για 17 ατομα και η τιμη που πηρε για το καθενα ηταν στα 200 ευρω περιπου. Μπαινοντας στο site της aegean ζητησε λιγα λιγα τα εισιτηρια και βρηκε τιμες 90 ευρω (2εισ.), 120ευρω(3εισ.), 160ευρω(5εισ.) 205ευρω(5εισ.)260ευρω(2εισ.) ολα στις ιδιες πτησεις και ετσι βγηκε κερδισμενος πειρπου 500 ευρω.

4. Eξισου σημαντικη ειναι κ η χρεωση του service fee = τελος εξυπηρετησης. Αφορμη αυτης της χρεωσης υπηρξε η συνεχης μειωση των προμηθειων απο τις αεροπορικες εταιριες προς τα τουριστικα γραφεια. Δηλαδη πλεον πολλες εταιριες δεν δινουν ουτε το 1% της πραγματικης αξιας του εισιτηριου ως προμηθεια στα γραφεια. Οποτε ποιος και ο λογος να δουλευουν στο κομματι της εκδοσης των αερ. ειστηριων εφοσον οσο χρεωνουν στον πελατη να χρεωνονται και αυτοι με τη σειρα τους απο τις εταιριες? Ετσι χρεωνουν το τελος εξυπηρετησης το οποιο αποτελει και την μοναδικη πηγη κερδους. Αυτο ομως που δεν μπορω εγω να καταλαβω ειναι γιατι η ιδια πολιτικη ακολουθειται και απο τις ιδιες τις εταιριες? Αυτες το κερδος τους το εχουν ουτως ή αλλως. Στην Ελλαδα το ξεκινησε η Aegean με 5,10 & 15 ευρω αναλογα αν ειναι εσωτερικου-εξωτερικου-επιστροφης και τωρα μπηκε στο χωρο του service fee και η Ολυμπιακη.Στο εξωτερικο συμβαινει σε πιο πολλες εταιριες. Ολα αυτα βεβαια αφορουν τις εκδοσεις που γινονται απο τα κεντρικα γραφεια των εταιριων, απο τα αεροδρομια ή απο τα τηλεφωνα. Οσον αναφορα τα γραφεια ειναι στο χερι του καθενα αν θα το χρεωσει και ποιο θα ειναι το ποσο αυτου. Στην Ιταλια για παραδειγμα οπου ζουσα , ισχυε αυτο το service fee εδω και χρονια.Εδω συμβαινει τα τελευταια 2-3 χρονια.

5. Να σημειωσω επισης οτι το www.airtickets.gr χρεωνει to service fee ακριβως με την ιδια πολιτικη των αεροπορικων εταιριων. Οσοι ειχατε χρησιμοποιησει αυτη τη μηχανη αναζητησης περσι, θα προσεξατε οτι το service fee εμφανιζοταν στην Αegean και οχι την Oλυμπιακη, μεχρι που αλλαξε κ η τακτικη της δευτερης και απο φετος χρεωνεται εξισου και απο τις δυο εταιριες. Δηλαδη χρεωνει την επιβαρυνση αυτη μονο στα δρομολογια οπου αφορουν εταιριες που υιοθετησαν την πολιτικη χρεωσης service fee και απο μονες τους.

6. Εκει που δεν χρεωνεται καθολου το service fee ειναι στην ιστοσελιδα της Aegean www.aegeanair.com οπου αποτελει και την πιο οικονομικη λυση εφοσον οι ελαχιστοι εστω ναυλοι-κραχτες (19,29,39 ευρω των διαφημισεων) ως επι το πλειστον δινονται απο εκει και οχι απο τα κανονικα οn line συστηματα γραφειων. Υπαρχουν βεβαια γραφεια που χρησιμοποιουν το σαιτ αυτο για εκδοση εισιτηριων για λογαριασμο των πελατων αλλα πιστευω αποτελουν την εξαιρεση στο κανονα.

6. Στις μηχανες αναζητησης δεν μπορουμε ποτε να μπουμε σε λιστα αναμονης ετσι ωστε να περιμενουμε τυχον ακυρωσεις και να παρουμε μια χαμηλοτερη τιμη, ενω στα γραφεια και στις ιδιες τις εταιριες δινεται αυτη η δυνατοτητα.


Ελπιζω να μην σας κουρασα :reading:...και τελος ευχομαι..
.... ολοι μας να ειμαστε τυχεροι ετσι ωστε καθε μας σκεψη για ταξιδι να πραγματοποιειται με το χαμηλοτερο δυνατο κοστος οσον αναφορα στα μεταφορικα (εφοσον μας δινεται η ευκαιρια) και απο εκει και επειτα το κοστος της διαμονης και των παροχων οπου θα απολαυσει ο καθενας μας, ας ειναι θεμα επιλογης και γουστου δικου μας ...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Πολύ χρήσιμα αυτά που αναφέρεις αγαπητή...έχω μία ερώτηση να κάνω: αν μπούμε σε λίστα αναμονής όπως λες, σε τι τιμή θα το πάρουμε (αν και εφόσον) το εισιτήριο? Γιατί αυτή να είναι χαμηλή?
 

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ χρήσιμα αυτά που αναφέρεις αγαπητή...έχω μία ερώτηση να κάνω: αν μπούμε σε λίστα αναμονής όπως λες, σε τι τιμή θα το πάρουμε (αν και εφόσον) το εισιτήριο? Γιατί αυτή να είναι χαμηλή?
Αγαπητέ GTS
Βασικα υπαρχουν δυο οι περιπτωσεις που θα μπουμε λιστα αναμονης:
α) οταν δεν υπαρχει καθολου θεση και μπαινουμε σε λιστα προσδοκωντας μια ακυρωση. Εδω δεν περιμενουμε χαμηλη τιμη απλα μια θεση στο αεροπλανο και συνηθως θα ειναι και η υψηλοτερη.
β) οταν εχουμε βρει θεση αλλα οχι σε τοσο ικανοποιητικη τιμη. Σε αυτη την περιπτωση μπαινοντας σε λιστα αναμονης σημαινει οτι εχει κλεισει ο αριθμος των εισιτηριων που διαθετει η εταιρια για μια συγκεκριμενη κατηγορια τιμης και πλεον σου δινει την αμεσως επομενη. π.χ. σου εχουν πει οτι κανει 110 ευρω με φορους και λοιπα.. αλλα αν μπεις σε λιστα αναμονης υπαρχει περιπτωση να κατεβεις στα 90 ευρω οπου ειναι και η αμεσως κατωτερη τιμη της εταιριας.
Τωρα πως θα την κερδισεις αυτη την τιμη? Απλα, οπως ολοι μας κανουμε κρατησεις και τις ακυρωνουμε..ετσι και ενας τριτος θα μπορουσε να ειχε κανει κρατηση 1 μηνα πριν στην ιδια πτηση , να ειχε πετυχει αυτην την χαμηλοτερη τιμη των 90 ευρω.. και μετα να το ακυρωνε το εισιτηριο. Οποτε ελευθερωνεται μια θεση των 90 ευρω και αν εισαι για παραδειγμα πρωτος στην λιστα αναμονης (αυτο δεν μπορουμε να το γνωριζουμε βεβαια εμεις σε ποια σειρα θα ειμαστε) κατεβαινεις κατηγορια τιμης. Αυτο βεβαια συμβαινει οταν υπαρχουν κρατησεις στον αερα (που παντα υπαρχουν) δηλαδη κρατησεις τριτων που δεν ειναι σιγουροι αν θα ταξιδεψουν, δεν εχουν εκδοσει το εισιτηριο τους (δλδ δεν το εχουν πληρωσει) απλως εχουν διασφαλισει μια θεση δινοντας το ονομα τους την οποια μπορουν και να την ακυρωσουν χωρις κανενα κοστος..
 

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Tο καλυτερο βεβαια ειναι να βρεις ενα φθηνο εισιτηριακι (που κατ'ευχην να αποτελειται σχεδον μονο απο φορους) και να μην μπεις στον "κυκεωνα" αγωνιας και αναμονης μιας λιστας.. εφοσον δεν ειναι στο χερι σου η ακυρωση τριτου!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Tο καλυτερο βεβαια ειναι να βρεις ενα φθηνο εισιτηριακι (που κατ'ευχην να αποτελειται σχεδον μονο απο φορους) και να μην μπεις στον "κυκεωνα" αγωνιας και αναμονης μιας λιστας.. εφοσον δεν ειναι στο χερι σου η ακυρωση τριτου!
Καλά σίγουρα! Απλά θα μου φαινόταν λογικό στο πιο πάνω παράδειγμά σου, όταν ακυρωθεί η θέση των 90 ευρώ, εσένα να μη σου πουν κάτι αφού έχεις ήδη πληρώσει τα 110 ευρώ...
 

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Οταν εισαι σε λιστα αναμονης δεν πληρωνεις τιποτα...απλα εχεις εξασφαλισει μια θεση κανοντας κρατηση π.χ.στα 110 ευρω, περιμενενεις για κατι καλυτερο (δηλαδη ισως στα 90) και αν προκυψει ακυρωση παιρνεις των 90 ευρω. Πληρωνεις μονο την στιγμη που θα γινει οκ το εισιτηριο σου στη λιστα και αν σου πουν οτι δεν γινεται οκ τοτε πληρωνεις τα 110 ή ακυρωνεις με τη σειρα σου.
Εχει τυχει να μου πουν οτι θα σε βαλουμε σε λιστα για 30 ευρω φθηνοτερα , ηρθε αρνητικη και πολυ απλα ακυρωσα την κρατηση μου. Οπως αντιθετως εχω μπει λιστα και περιμενα μεχρι που με ενημερωσε ο πρακτορας μου οτι η κρατηση μου απο τα 150ευρω πχ πηγε στα 110 ευρω και τοτε εκανα εκδοση εισιτηριου πληρωνοντας το.
Αλλο πραγμα λοιπον η κρατηση (που δεν πληρωνεις και ακυρωνεις διχως κοστος) και αλλο η εκδοση (που πληρωνεις το εισιτηριο και στην περιπτωση ακυρωσης ή αλλαγης , αναλογα με το τι κατηγορια τιμης ειχες, προκυπτουν εξτρα χρεωσεις).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Οταν εισαι σε λιστα αναμονης δεν πληρωνεις τιποτα...απλα εχεις εξασφαλισει μια θεση κανοντας κρατηση π.χ.στα 110 ευρω, περιμενενεις για κατι καλυτερο (δηλαδη ισως στα 90) και αν προκυψει ακυρωση παιρνεις των 90 ευρω. Πληρωνεις μονο την στιγμη που θα γινει οκ το εισιτηριο σου στη λιστα και αν σου πουν οτι δεν γινεται οκ τοτε πληρωνεις τα 110 ή ακυρωνεις με τη σειρα σου.
Εχει τυχει να μου πουν οτι θα σε βαλουμε σε λιστα για 30 ευρω φθηνοτερα , ηρθε αρνητικη και πολυ απλα ακυρωσα την κρατηση μου. Οπως αντιθετως εχω μπει λιστα και περιμενα μεχρι που με ενημερωσε ο πρακτορας μου οτι η κρατηση μου απο τα 150ευρω πχ πηγε στα 110 ευρω και τοτε εκανα εκδοση εισιτηριου πληρωνοντας το.
Αλλο πραγμα λοιπον η κρατηση (που δεν πληρωνεις και ακυρωνεις διχως κοστος) και αλλο η εκδοση (που πληρωνεις το εισιτηριο και στην περιπτωση ακυρωσης ή αλλαγης , αναλογα με το τι κατηγορια τιμης ειχες, προκυπτουν εξτρα χρεωσεις).
Κατανοητή! Εγώ μιλούσα για αφού έχεις κλείσει και πληρώσει το εισιτήριο (μέσω Ίντερνετ για παράδειγμα)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα ήθελα να συμπληρώσω καποια πράγματα για την πολιτική εκδοσης των αεροπορικών εισιτηριων :

4. Eξισου σημαντικη ειναι κ η χρεωση του service fee = τελος εξυπηρετησης. Αφορμη αυτης της χρεωσης υπηρξε η συνεχης μειωση των προμηθειων απο τις αεροπορικες εταιριες προς τα τουριστικα γραφεια. Δηλαδη πλεον πολλες εταιριες δεν δινουν ουτε το 1% της πραγματικης αξιας του εισιτηριου ως προμηθεια στα γραφεια. Οποτε ποιος και ο λογος να δουλευουν στο κομματι της εκδοσης των αερ. ειστηριων εφοσον οσο χρεωνουν στον πελατη να χρεωνονται και αυτοι με τη σειρα τους απο τις εταιριες? Ετσι χρεωνουν το τελος εξυπηρετησης το οποιο αποτελει και την μοναδικη πηγη κερδους. Αυτο ομως που δεν μπορω εγω να καταλαβω ειναι γιατι η ιδια πολιτικη ακολουθειται και απο τις ιδιες τις εταιριες? Αυτες το κερδος τους το εχουν ουτως ή αλλως. Στην Ελλαδα το ξεκινησε η Aegean με 5,10 & 15 ευρω αναλογα αν ειναι εσωτερικου-εξωτερικου-επιστροφης και τωρα μπηκε στο χωρο του service fee και η Ολυμπιακη.Στο εξωτερικο συμβαινει σε πιο πολλες εταιριες. Ολα αυτα βεβαια αφορουν τις εκδοσεις που γινονται απο τα κεντρικα γραφεια των εταιριων, απο τα αεροδρομια ή απο τα τηλεφωνα. Οσον αναφορα τα γραφεια ειναι στο χερι του καθενα αν θα το χρεωσει και ποιο θα ειναι το ποσο αυτου. Στην Ιταλια για παραδειγμα οπου ζουσα , ισχυε αυτο το service fee εδω και χρονια.Εδω συμβαινει τα τελευταια 2-3 χρονια.
Eξαιρετικα τα εγραψες Μαρία... Στην ερώτηση σου να πω ότι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός αν μια εταιρία δεν χρεώσει service fee γιαυτό και δια νόμου υποχρεώθηκαν οι εταιρίες να χρεώνουν μετά απο μήνυση των ταξιδιωτικών γραφείων.

Το άλλο για τις λίστες που γράφεις πολύ φοβάμαι ότι δεν ισχύει πλέον, μια που υποχρεώνει η εταιρία τα γραφεία να κόψουν τα εισιτήρια μέσα σε 48 ώρες έτσι δεν έχει πια κανένα νόημα το θέμα της λίστας.
 

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Eξαιρετικα τα εγραψες Μαρία... Στην ερώτηση σου να πω ότι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός αν μια εταιρία δεν χρεώσει service fee γιαυτό και δια νόμου υποχρεώθηκαν οι εταιρίες να χρεώνουν μετά απο μήνυση των ταξιδιωτικών γραφείων.
Εχεις δικιο Traveller.. οντως ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος. Δεν το ειχα σκεφτει ετσι απο την αρχη. Eτσι προφανως με την σειρα τους εχουν θεσπισει ενα μινιμουμ ποσό για service fee και απο εκει και περα καθε εταιρια ή γραφειο λειτουργεί οπως θελει.
Φανταζεσαι τι θα εκαναν τα γραφεια εαν δεν ειχαν την εισπραξη αυτη εφοσον δεν υπαρχει προμηθεια? Και αν οι εταιριες δεν εβαζαν το service fee και ολοι μας σιγα σιγα, δειλα δειλα (ιδιαιτερα για μεγαλυτερες ηλικιες που δεν ασχολουνται με ιντερνετ και εχουν λογικα τον φοβο περι πιστωτικων καρτων) απευθυνομασταν απ'ευθειας στις εταιριες ή στiς μηχανες αναζητησης?Και αυτο το αναφερω για γραφεια που ασχολουνται εδω και χρονια μονο με αυτο το κομματι πρακτορευσης (ως εκδοτηρια και οχι ως οργανωτες ταξιδιων).Η Αegean ομως εξακολουθει να μην το χρεωνει στο site της μεχρι σημερα..
 

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το άλλο για τις λίστες που γράφεις πολύ φοβάμαι ότι δεν ισχύει πλέον, μια που υποχρεώνει η εταιρία τα γραφεία να κόψουν τα εισιτήρια μέσα σε 48 ώρες έτσι δεν έχει πια κανένα νόημα το θέμα της λίστας.
Αυτο δεν ισχυει σιγουρα. Δεν υπαρχει οριο στανταρτ. Αναλογα με το ποια θα ειναι η κατηγορια τιμης του εισιτηριου που πετυχαινουμε. Εαν ειναι η χαμηλοτερη η προθεσμια κρατησης μπορει να ειναι σε μια ωρα. Ενω αν προκειται για ενα νορμαλ ή ακριβουτσικο εισιτηριακι μπορει να μεινει το ονομα σου σε κρατηση για μηνες και να σου ζητηθει η εκδοση αυτου λιγες μερες πριν την αναχωρηση σου. Στο τελευταιο μου ταξιδι ειχα κανει κρατηση 2μηνες πριν σε υψηλουτσικη τιμη και μου ζητηθηκε να το εκδοσω, δηλαδη να το πληρωσω 5 μερες πριν την αναχωρηση. Εκει βεβαια οπως προαναφερθηκα ημουν σε λιστα αναμονης (για κατι φθηνοτερο) αλλα αδικως προσδοκουσα ακυρωση διοτι αφορουσε ταξιδι σε πολυ υψηλη περιοδο. Ρωμη - Χριστουγεννα!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Bεβαίως και έχεις δίκιο σε αυτό που λες, απλά εγώ εννοούσα και δεν το έκανα ίσως κατανοητό, αυτό που ήδη είπες, ότι τα φτηνά εισιτήρια πρέπει να κόβονται αμέσως γιατί δεν τα κρατάνε σε λίστα οι εταιρίες, δηλ. ότι λίστα στα φτηνά εισιτήρια δεν ισχύει πλέων όπως παλιότερα...
Π.χ αν βρεις ένα φτηνό εισιτήριο της Ο.Α ή της Β.Α για Λονδίνο πρέπει να το κόψεις σε 48 ώρες ένω π.χ ένα ακριβό εισιτήριο για Τόκιο η εταιρία σου δίνει την δυνατότητα να το κόψεις μέχρι και λίγες μέρες πριν το ταξίδι σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom