Περού Αθήνα - Μαδρίτη - Λίμα - Αρεκιπα - Πουνο - Κουσκο - Μάτσου Πίτσου

daniel

Member
Μηνύματα
7
Likes
1

Από Αθήνα πετάξαμε με ΙΒΕΡΙΑ για μαδρίτη και από εκεί με LAN ΠΕΡΟΥ για Λίμα.Η πτήση μας ήταν με ΙΒΕΡΙΑ αλλά οι δύο εταιρείες κάνουν συνεργασία και πετάνε μαζί. Εκεί την πατήσαμε γιατί η τιμή της ΛΑΝ λίγες μέρες πρίν ήταν στα 600 ευρώ και τις ΙΒΕΡΙΑ στα 990 ευρώ. Επειδή δεν ειχαμε ξανακούσει για την ΛΑΝ προτιμήσαμε την ΙΒΕΡΙΑ όπου έχουμε πετάξει και για μεξικο-βενεζουελα. Η ΛΑΝ όμως οπως μάθαμε και στο περού είναι χιλίανικη εταιρία πολύ καλή με καινούργια αεροπλάνα και πραγματικά η πτήση ήταν υπέροχη και άνετη.Φτάσαμε στην Λίμα μετά από 11 ώρες. Η λίμα είναι μια κλασική πρωτεύουσα της λατινικής Αμερικής με πολύ ωραίες πλατείες με πολύ κίνηση,με αυξημένη εγκληματικότητα αν δεν έχεις τον νου σου ,διασκέδαση κτλ.Το ΜΙΡΑΦΛΟΡΕΣ είναι το ποίο ασφαλές μέρος για τους τουρίστες και ίσως το ποιο ωραίο ,δίπλα στην άγρια θάλασα του ειρηνικού ωκεανού.Σίγουρα η ζώη στην Λίμα είναι πολύ δύσκολη με πολύ υγρασία ,κρύο τους χειμερινούς μήνες.Χαρακτηριστικό της Λίμας είναι ότι έχει να βρέξει πάνω από εκατό χρόνια!!!!!!!!! Ρίχνει κάτι σαν σπρέυ νερού όπως στα πλυντήρια των αυτοκινήτων.Στην Λίμα επισκεφτήκαμε και το Ελληνικό Προξενείο όπως κάναμε και στο μεξικό-βενεζουέλα.Είναι ωραίες οι στιγμές όταν συναντάς έτσι ξαφνικά έλληνες που μένουν στο εξωτερικό. Τους πήγαμε Τσίπουρο που πέρνω σε κάθε ταξίδι μαζί μου και βγήκαμε όλοι μαζί για φαγητό.
Μάλιστα κανονισανε μία ελληνική βραδία στην Λίμα και με άλλους έλληνες και τις οικογένειες τους αλλά δυστηχώς επιστρέψαμε λίμα την μέρα της επιστροφής.
Στην ΛΙΜΑ μείναμε στο HOTEL ESPANA Jr.Azangaro 105 LIMA 1 TEL.511-42855464279196.
Οικονομικό ξενοδοχείο ,ωραία δωμάτια με ελληνικά αγάλματα στους διαδρόμους ,σε περιοχή που πρέπει να έχεις το νου σου,και η υπεύθυνη του η ΡΑΚΕΛ πολύ γλυκία με σχέσεις από ελλάδα.Στο posada αυτό ξεκινάει το ταξίδι όλων των τουριστών από όλο τον κόσμο για το περού.Κοντά στο posada βρίσκεται ο cathedral-plaza mayor-art museum -bus terminal-plasa san martin- san francisco convent-governement palace -china town καθώς και τοπικές αγορές με φτηνά πράγματα σε σχέση με το ΜΙΡΑΦΛΟΡΕΣ.Τα ταξί είναι φτηνά και το φαγητό πολύ ωραίο και από όλες τις εθνικότητες.Νομίζω ότι στην Λίμα 2 γεμάτες ημέρες έναι αρκετές γιατί παρακάτω............................................................................

ΣΥΝΕΧΊΖΕΤΑΙ:clap:
 

Attachments

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Μπραβο Daniel!! Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι την ιστορία σου!!:clap:
Συνέχισε!!!;)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Aφιερωμενο στην Ευαγγελια!!!;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ωραιος ο Dαniel και πολυ χρησιμες πληροφοριες....
Σε περιμενουμε:reading:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ ωραια μεχρι στιγμηs η περιγραφη , οι λεπτομερειεs... περιμενω με αγωνια τη συνεχεια τηs ιστοριαs.
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Πολύ όμορφη η περιγραφή σου!! Κι άλλο!!!:clap:
 

LYKAIA

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
BRAVO Daniel. Πολύ ωραίο ταξίδι. Είναι μέσα στα όνειρά μου. Αν θέλεις δώσε μας όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς. Χρήσιμο θα ήταν να μας πεις και πόσο περίπου σου στοίχισε. Σ' ευχαριστούμε πολύ. :D
 

RENAR

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΚΟΥΑΔΟΡ-ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΟΣ
CUZCO-MACHU PICCHU

Daniel, χαίρομαι που έχεις κάνει αυτή την διαδρομή και ελπίζω να με βοηθήσεις, εάν μπορείς.
Σκέφτομαι να πάω Ecuador-Galapagos μετά τις 15 Αυγούστου αυτό το καλοκαίρι και σκέφτομαι από το Guayaquil να φθάσω στο Cuzco, αεροπορικώς για το Inca Trail, έχεις να μου προτείνεις κάποιο γραφείο που να κάνει αυτή την διαδρομή; πόσο ασφαλές θα είναι για μένα (γυναίκα, μόνη..) σε ένα τέτοιο οργανωμένο γραφείο; Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου και από όποιον θα μπορούσε να μου απαντήσει..
 

daniel

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Daniel, χαίρομαι που έχεις κάνει αυτή την διαδρομή και ελπίζω να με βοηθήσεις, εάν μπορείς.
Σκέφτομαι να πάω Ecuador-Galapagos μετά τις 15 Αυγούστου αυτό το καλοκαίρι και σκέφτομαι από το Guayaquil να φθάσω στο Cuzco, αεροπορικώς για το Inca Trail, έχεις να μου προτείνεις κάποιο γραφείο που να κάνει αυτή την διαδρομή; πόσο ασφαλές θα είναι για μένα (γυναίκα, μόνη..) σε ένα τέτοιο οργανωμένο γραφείο; Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου και από όποιον θα μπορούσε να μου απαντήσει..
holla renar!!!

Ζητάω συγνώμη που δεν εχώ προλάβει να συνεχίσω το ταξίδι στο περού αλλά θα το κάνω............................
Το κούσκο είναι μεγάλο χωρίο με πλακοστρώτα δρομάκια φοβερή plaza de armas ,απίστευτα εστιατόρια,μπαρ ,live music,τρομερή οργάνωση σε ότι αφορά την εκδρομή στο ματσου πιτσου.θα έρθουν στο ξενοδοχείο να σας μιλήσουν για τις δυσκολίες που ενδεχομένος να συναντήσετε.θα σας πάνε στο τραίνο αν αποφασίσεις να πας με το τραίνο μέχρι εκεί ή να σταματήσεις ενδιάμεσα. όσο για την ασφάλεια νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Το κούσκο διαφέρει πολύ από αλλες πόλεις της Ν.Αμερικής. Φτάσαμε αργά και δεν βρίσκαμε εστιατόριο να φάμε χωρίς κράτηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το κούσκο εξυπηρετεί 30.000 τουρίστες την ημέρα!!!!!!!!!!!!!!!! με φοβερή οργάνωση , συνεργασία και μεγάλη εκμετάλευση του απίστευτου κατά τα άλλα ναού-θέρετρο των ΙΝΚΑΣ.Δεν ξέρω ακόμα αν διαφωνώ με αυτό και το ότι εμείς δεν εκμεταλεύομαστε τους σίγουρα ποιο σημαντικούς ναούς απο τον πολιτισμό των ΙΝΚΑΣ αλλά ξέρω οτι προσφέρουν φοβερές υπηρεσίες στους τουρίστες με σεβασμό τόσο σε αυτούς όσο και απέναντι στον πολιτισμό τους.Και αλήθεια τους βλέπεις να το χαίρονται αυτό που κάνουν.
Θα σου στείλω καποια τηλ. και διευθύνσεις από μαγαζάκια που νομίζω αξίζεις να τα δεις ,να πιεις ,να χορέψεις,να τα τραγουδίσεις να αράξεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλήθεια σε κόβω με πολύ καλή φυσική κατάσταση για να έχεις διαλέξει το ιnca trail. Πρέπει να είναι τρομερή εμπειρία αλλά προτίμησα να περάσω τις μέρες μου στο κούσκο με καλό κράσι ,καλό φαγητό και άραγμα και να αφιερώσω μία μέρα με το τραίνο για το απίστευτο ματσου πιτσου γιατι ήταν και στο τέλος του ταξιδιού μας και ήμασταν κουρασμένοι. Κάλη η περίοδος που θα πας και θα απολαυσεις την διαδρομή με φοβερή ατμόσφαιρα.
Ελπίζω να βοήθησα και θα σου γράψω σύντομα χρήσιμες διευθύνσεις.
Καλό πάσχα
 

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
zhleuw...
euxaristw omws pou mou mathenete tosa...
elpizw kapoia mera na kataferw na kanw ta taksidia sas...
maria-monaxo
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Φίλε Daniel,
κι εμείς οι λοιποί, παιδιά είμαστε, και μάλιστα παιδιά ζηλιάρικα
Δεν έχει για μας διευθύνσεις και τηλέφωνα και ονόματα?
Οπότε, σε παρακαλούμε, μπορείς να γράψεις εδώ τις πληροφορίες σου, σχετικά με τις μοναχικές βόλτες στο Περού?
΄Εχουμε κι εμείς όνειρα και δη μοναχικά.....
Μάτσου Πίτσου........ αχχχχ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom