Αθήνα-Πειραιάς Ταξιδιωτικός οδηγός

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Απλά θα συμφωνήσω με τη Maredia για τα μέρη που πρότεινε στον Πειραιά
(εμεις κάπου έχουμε συναντηθεί δεν υπάρχει περίπτωση,τριγυρνάμε στα ίδια μέρη)
και συμπληρώνω ένα καταπληκτικό μπαράκι με θέα όλο τον Πειραιά σαν να σαι σε αεροπλάνο το Porto Leone στον Προφήτη Ηλία ,στον 3ο όροφο πάνω από το εστιατόριο.
Μεζεδοπωλείο πάρα πολύ καλό το Γεια μας πάνω από την παραλία της Φρεατύδας,και εδώ θέα το Σαρωνικό,προτίμησε καθημερινή και όχι ΠΣΚ.
Βόσπορος στο Μικρολίμανο ,κυριλέ σουβλακερί με λογικές τιμές.
Shisha club στο λιμάνι μπροστά από τα κρητικά καράβια,για ξεσάλωμα μέχρι πρωίας.:clap:
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Φρέσκα νέα από Ύδρα, ήμουν το Σ/Κ. Ταβέρνες "Ξερή Ελιά", το φαγητό μέτριο αλλά η αυλή και η ορχήστρα καταπληκτική (2 γέροι με κιθάρες εκ των οποίων ο ένας τυφλός και ο άλλος δεν ήξερε τα λόγια και αυτοσχεδίαζε), επίσης Χριστίνα με ωραία βεράντα και φαγητό. Για καλά εξοπλισμένα πορτοφόλια και κυριλέ καταστάσεις έχει ανοίξει ο ναυτικός όμιλος. Στη Μπρατσέρα πήγαμε μεσημέρι και δεν καθίσαμε γιατί δεν έλεγε καθόλου.
Μπαρ: Σπηλιά, Υδρονέτα, κλασσικά Πειρατής και Amalour. Για γλυκό δεν θυμάμαι το όνομα του μαγαζιού αλλά ήταν το παραδιπλανό του Πειρατή.
Καφέ: Ίσαλος, Μπαντέρα.
Προσοχή στον καιρό γιατί δεν έχει πλοίο, μόνο δελφίνια και τα άτιμα αν έχει κύμα κουνιόνται σαν καρυδότσουφλα. Κοντέψαμε να βγάλουμε τα άντερά μας στον γυρισμό. Τιπ: Να έχετε φάει κάτι στεγνό πριν από το πλοίο μην ταξιδεύετε ποτέ στη θάλασσα με άδειο ή με βαρύ στομάχι.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Σήμερα είδα στο Σύνταγμα το πρώτο hop on - hop off λεωφορείο της Αθήνας. Ξέρετε αυτά τα καμπριολέ διπλά λεωφορεία που γυρίζουν τα αξιοθέατα της πόλης. Κούκλα είναι.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δεν κάνετε τη συνάντηση , πάνω σε ενα τέτοιο λεωφορείο;
Θα ανεβαίνει ο καθενας σε οποια στάση τον βολεύει.:clap:
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Απλά θα συμφωνήσω με τη Maredia για τα μέρη που πρότεινε στον Πειραιά
(εμεις κάπου έχουμε συναντηθεί δεν υπάρχει περίπτωση,τριγυρνάμε στα ίδια μέρη)
και συμπληρώνω ένα καταπληκτικό μπαράκι με θέα όλο τον Πειραιά σαν να σαι σε αεροπλάνο το Porto Leone στον Προφήτη Ηλία ,στον 3ο όροφο πάνω από το εστιατόριο.
Μεζεδοπωλείο πάρα πολύ καλό το Γεια μας πάνω από την παραλία της Φρεατύδας,και εδώ θέα το Σαρωνικό,προτίμησε καθημερινή και όχι ΠΣΚ.
Βόσπορος στο Μικρολίμανο ,κυριλέ σουβλακερί με λογικές τιμές.
Shisha club στο λιμάνι μπροστά από τα κρητικά καράβια,για ξεσάλωμα μέχρι πρωίας.:clap:
Όντως τριγυρνάμε στα ίδια μέρη και εκτός Ελλάδος :)

Το porto Leone στον πρ. Ηλία δεν υπάρχει πια.Έχει γίνει Blow.
Υπάρχει μόνο στην ακτή Ξαβερίου, εκεί που αράζουν τα κρουαζιερόπλοια, αλλά εντάξει δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ενημερωμένη η Maredia!Όντως Blow έγινε ,αλλά πριν λίγο καιρό πότε πρόλαβες τα νέα ρε παιδί μου???;)
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Θα ηθελα να σας ευχαριστησω για άλλη μια φορα για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου δωσατε ολοι σας. Λογω φορτου εργασιας στη δουλεια δεν ειχα τη δυνατοτητα να σας ευχαριστησω νωριτερα. Πηγα στα περισσοτερα από οσα μου ειπατε, εκτος από την Υδρα για την οποια δυστηχως το Σαββατοκυριακο εκεινο ειχε απαγορευτικο και για τις υπολοιπες ημερες το προγραμμα ηταν φουλ. Ελπιζω την επομενη φορα, πρωτα ο Θεος να ειμαστε καλα. Για μουσεια δεν εχω να γραψω κατι μιας που δεν τιμησαμε κανενα λογω «ελλιπης παιδειας» και των δυο μας, του αραβα φιλου μου κι εμενα σε θεματα τεχνης και πολιτισμου. Στα θεματα όμως καφεδες, γλυκα , βολτες, ψωνια και γενικοτερα καλοπεραση η παιδεια μας ηταν τεραστια ειδικα η δικη μου.
Λοιπον εχω να πω ότι ξετρελαθηκαμε με Πειραια ειδικα με Μικρολιμανο συστηνω κι εγω ανεπιφυλακτα το «Βοσπορος» για κρεατικα και το «Αμμος» για θαλασσινα , εκπληκτικα και τα δυο , καλες τιμες και ειδικα οι μεριδες στο Βοσπορος τεραστιες. Η βολτα στη μαρινα Ζεας διπλα στα σκαφη ιδιαιτερη και ξεχωριστη, ειχα και τα τυχερα μου. Βρηκε εντελως τυχαια ο φιλος μου στη βολτα μας στη μαρινα κατω στο εδαφος ένα βιβλιαριο καταθεσεων με αστυνομικη ταυτοτητα, τα παρεδωσα εκει στη μαρινα εχει αστυνομια –λιμεναρχειο και μου ειπαν να αφησω απλα τα στοιχεια μου σε περιπτωση που ο κατοχος θελει να ευχαριστησει. Πραγματι το ιδιο βραδυ κι ενώ ημασταν ακομα Πειραια μου τηλεφωνησε ο κατοχος της ταυτοτητας λεγοντας μου πως εχει σκαφος εκει στη μαρινα και του επεσε το βιβλιαριο του. Τωρα αν ειχε σκαφος μικρο ή μεγαλο δε διευκρινισε παντως προθυμοποιηθηκε να μας κανει το τραπεζι ή αν θελαμε να μας μεταφερει πισω στην Αθηνα. Αρνηθηκαμε ευγενικα… λετε να ηταν κανενας κοτερας? Τελος παντων, συνεχιζω. Τraveller πραγματι η βολτα στο πεζοδρομο από το Θησειο ως το νέο μουσειο Ακροπολης ηταν από τις καλυτερες βολτες που εχω κανει σε ευρωπαικη πρωτευουσα, ο καιρος ηταν φανταστικος , η παρεα σουπερ το παγωτο χωνακι απιθανο, ενιωσα σε ολες τις βολτες στο ιστορικο κεντρο της Αθηνας σα να τα εβλεπα όλα αυτά για πρωτη φορα και πραγματικα το καταευχαριστηθηκα. Στην Ακροπολη δεν αποκλειεται να ημουν η μοναδικη Ελληνιδα, οι υπολοιποι φυσικα Γιαπωνεζοι και Αμερικανοι. Στο Λυκαβητο πρεπει να πηρα ένα ψιλοχρωματακι, καθησαμε σαν τα σαλιγκαρια κατω από τον καυτο δυνατο ηλια και δε λεγαμε να ξεκουμπιστουμε αν ειχαμε και ξαπλωστρες ακομα καλυτερα. Οσο για την αλλαγη φρουρας στο Συνταγμα την Κυριακη στις 11.00? Τι να πω? Ότι συγκινηθηκα θα είναι λιγο. Πραγματικα δε ξερω τι με επιασε δεν ηξερα τι να πρωτοπω στο φιλο μου.. Για την 28η Οκτωβριου? Για τις μαχες στη Πινδο και τη Κορυτσα? Για τον Εθνικο μας Υμνο? Ασε δε που τα λεγα στο φιλο μου και γυρω μου, ειχαν στησει αυτι ολοι οι τουριστες και τα ακουγαν και αυτοι… Παιδια πραγματικα δε φανταζομουν ότι θα ηταν ετσι η αλλαγη φρουρας . Καταρχην ειχαν κλεισει τη λεοφωρο Αμαλιας, γινοταν χαμος από τουριστες και το ολο τελετουργικο ηταν ένα φολκλορ happening ιδιαιτερου ενδιαφεροντος.
Να συστησω κι εγω για φαγητο εκτος από το Μαμακας στο Γκαζι (εχω φαει πολλες φορες στο Μαμακας στη Μυκονο και ημουν σιγουρη για τη ποιοτητα του) το Ζειδωρον στου Ψυρρη επισης αψογο, με αυτό ξετρελαθηκε ο φιλος μου.
Παιδια η Αθηνα για ολους εμας που δε ζουμε εκει είναι φανταστικη για τουρισμο, διακοπες και ψωνια, αλλα πιστευω όταν ζεις εκει μονιμα πολλα πραματα τα βιωνεις διαφορετικα και δεν ξερω αν θα τα εκτιμουσα το ιδιο. Για παραδειγμα οι μετακινησεις μας με το μετρο, τα τρολλευ και τα λεοφωρεια ειχαν «πλακα» και το καραδιασκεδαζαμε αλλα δεν ειμαι σιγουρη ότι εχει την ιδια πλακα να ξυπνας κάθε πρωι κανα διωρο πριν πας στη δουλεια σου για να αλλαξεις τοσα μεσα μεταφορας και ξανα το ιδιο όταν σχολας. Εχω μαθει στη καθημερινοτητα μου να εχω πιο χαλαρους ρυθμους και δεν ξερω πραγματικα αν θα αντεχα κατι τετοιο σε μονιμη βαση. Οσοι παντως δε μενετε Αθηνα και σκοπευετε να πατε, εκτυπωστε αυτές τις πληροφοριες όπως εκανα κι εγω, γιατι πραγματι θα σας φανουν πολύ χρησιμες.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Τα μεγάλα πνεύματα συναντιώνται. Σήμερα σε σκεφτόμουν και αναρωτιόμουν αν ήρθες τελικά. Χαίρομαι που πέρασες καλά. Ελπίζω την επόμενη φορά που θα έρθεις να κανονίσουμε και καμμιά συνάντηση όλοι μαζί.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
bloody mary σε επομενη επισκεψη μου σε Αθηνα πρεπει να κανονισουμε να κερασω καφε σε ολα τα μελη που χαρη στις πληροφοριες σας περασα τοσο ομορφα. Ασε δε που πουλουσα και μουρη στο φιλο μου, οτι και καλα τα ξερω τα μερη απο μονη μου, και μου λεγε συνεχεια : μα που τα ξερεις ολα αυτα, αφου δε ζεις εδω? Να εισαι καλα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. Καλα ταξιδια σου ευχομαι!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Χάρηκα που οι πληροφορίες μας

σε βοήθησαν να περάσεις καλά.
Την επόμενη φορά που θα έρθεις στην πόλη μας
κερνάμε καφέ:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.260
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom