Αθήνα για 4-5 μέρες

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σκεφτόμαστε να κατεβούμε Αθήνα (από Δυτική Μακεδονία) στις 2 Ιανουαρίου για 4 ή 5 μέρες και το ζήτημα είναι ότι δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα. Μόνο από το λιμάνι του Πειραιά για να πάρουμε το καράβι για διακοπές το καλοκαίρι για νησιά, περνούσαμε από Αθήνα.

Έχω μία σκέψη για το πού περίπου να κινηθούμε, αλλά αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, μετά χαράς να το ακούσουμε και να τροποποιήσουμε το πρόγραμμά μας.

Βασικά σκεφτόμαστε να δούμε Ακρόπολη, Μουσείο, Μοναστηράκι, Πλάκα, Θησείο (ιδέα δεν έχω πόσο κοντά είναι μεταξύ τους και αν αξίζει να πάμε σε όλα).
Ένα πράγμα που μας απασχολεί ιδιαίτερα θα είναι το ξενοδοχείο που θα βρίσκεται. Ιδανικά θα ήταν να κινούμαστε με τα πόδια και αν δε γίνεται να έχει εκεί κοντά κάποια συγκοινωνία για τα μέρη που θέλουμε να πάμε. Όσο για τιμές... ψάχνουμε ένα ξενοδοχείο νορμάλ, προσιτό, για τα αναγκαία και φυσικά με φυσιολογική τιμή.
Όποιος μπει στον κόπο να απαντήσει, καλό θα ήταν να το σκεφτεί κάπως έτσι: έχετε κάποιους φίλους και θέλουν να έρθουν Αθήνα για πρώτη φορά, πού θα τους κατευθύνατε να πάνε;

Ένας γνωστός μάς πρότεινε να μείνουμε προς Πασαλιμάνι και να πηγαίνουμε με μετρό όπου θέλουμε. Δεν ξέρω κατά πόσο μια τέτοια ιδέα είναι καλή.

Τέλος, τι προτείνετε για βράδυ. Δεν έχουμε ιδέα από τα μέρη και δεν ξέρω πού είναι καλά. Εννοείται πρωταρχικό ρόλο θα παίζει η ασφάλειά μας. Ειδικά όταν δεν ξέρεις μία πόλη ίσως γίνεσαι και υπερβολικός, αλλά προτιμώ υπερβολικοί να είμαστε από το να μπούμε σε περιπέτειες.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Από ό,τι κατάλαβα εννοούσε να μένουμε Πασσαλιμάνι και να μετακινούμαστε με μετρό προς Σύνταγμα. Πασσαλιμάνι έχω μείνει 2-3 φορές που θέλαμε να μείνουμε Πειραιά μετά από καλοκαιρινές διακοπές σε νησιά, αλλά ποτέ δεν πήγαμε κέντρο.
Σύνταγμα ε; Από άποψη επικινδυνότητας οι γύρω περιοχές;
Αλήθεια, πώς ξέρεις ότι μένει το σόι του εκεί; Βασικά και αυτός εκεί μένει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
41.000
Εχεις ακουσει τελευταια για κανεναν σφαγμενο τουριστα στο κεντρο της Αθηνας? Δεν εχει σοβαρη εγκληματικοτητα , εκτος αν εισαι μπραβος και πας για ξεκαθαρισμα λογαριασμων η ρομα που σε τρωει η αστυνομια για πλακα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
41.000
Αλήθεια, πώς ξέρεις ότι μένει το σόι του εκεί; Βασικά και αυτός εκεί μένει.
Κλασικο. Αμα γνωρισεις εναν ανθρωπο που δεν φευγει ποτε απο τη γειτονια του, ειναι σαν να τους εχεις γνωρισει ολους.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
και εχει και διαρκειας στο καραισκακη ;
:p :xalara::clap:
Όχι, δεν ξέρω τέτοιες λεπτομέρειες. Βασικά πριν περίπου κανένα μήνα τον πέτυχα στον κομμώτριά μου και μου τα είπε αυτά. Κοίτα, Ολυμπιακός είμαι, αλλά όχι τόσο πολύ του ποδοσφαίρου. Κανένα ΣΕΦ θα το σκεφτόμουν όμως...
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Δεν έψει νόημα να μείνεις Πασαλιμάνι για να δεις την Αθήνα.Σύνταγμα και πέριξ μια χαρά είναι.
Ωραία αν είναι. Οπότε προς τα εκεί θα κινηθούμε. Κάποιο ξενοδοχείο που προτείνετε;
Κλασικο. Αμα γνωρισεις εναν ανθρωπο που δεν φευγει ποτε απο τη γειτονια του, ειναι σαν να τους εχεις γνωρισει ολους.
Γενικά δε μου αρέσουν οι μεροληπτικοί και όχι αντικειμενικοί άνθρωποι αλλά αυτό είναι άλλου είδους συζήτηση.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από ό,τι κατάλαβα εννοούσε να μένουμε Πασσαλιμάνι και να μετακινούμαστε με μετρό προς Σύνταγμα. Πασσαλιμάνι έχω μείνει 2-3 φορές που θέλαμε να μείνουμε Πειραιά μετά από καλοκαιρινές διακοπές σε νησιά, αλλά ποτέ δεν πήγαμε κέντρο.
Σύνταγμα ε; Από άποψη επικινδυνότητας οι γύρω περιοχές;
Αλήθεια, πώς ξέρεις ότι μένει το σόι του εκεί; Βασικά και αυτός εκεί μένει.
Δεν έχει λογική να μείνετε Πειραιά και να πηγαινοέρχεστε καθημερινά Αθήνα. Ναι μεν με το μετρό είναι κανά 20λεπτο πια, αλλά με αυτή τη λογική μείνετε και Κηφισιά ξερωγώ και να παίρνετε μισή ώρα τον ηλεκτρικό καθέ μέρα. Είναι κρίμα να σπαταλάτε ώρα στα συνωστισμένα αθηναϊκά ΜΜΜ, αλλά και να εξαρτάστε από αυτά (αν βγείτε πχ ένα βράδυ μέχρι αργά, δε θέλετε να ξέρετε τιμή για ταξί διπλή ταρίφα για Πειραιά).

Οι περιοχές σε ακτίνα 1-2 χλμ από το Σύνταγμα είναι ιδανικές για να μείνετε. Ίσως να αποφύγετε Ομόνοια-Μεταξουργείο επειδή σας βλέπω λίγο φοβισμένους (δεν είναι επί της ουσίας επικίνδυνες, αλλά κάποιος που δεν έχει συνηθίσει από μεγαλούπολη ίσως να "αγριευτεί"). Εννοείται όλα τα μέρη που αναφέρατε είναι αξιόλογα να επισκεφτείτε. Αν σας αρέσουν τα μουσεία τέχνης εγώ θα προσέθετα Εθνική Πινακοθήκη, αλλά και το Γουλανδρή (και μετά βόλτα Παγκράτι που έχει ωραία μαγαζάκια για καφέ, φαγητό, ποτό).

Ωραίες γειτονιές για περπάτημα, φαγητό, ποτό και χάζι είναι ακόμα τα Πετράλωνα, το Κουκάκι, ο Κεραμεικός. Αφού έχετε και φίλους Πειραιά αν σας βγει κάντε και μια εκδρομούλα της μισής μέρας Σούνιο (και μετά Λαύριο για βόλτα και θαλασσινά). Για μένα το Σούνιο είναι ίσως το ομορφότερο και πιο ενεργειακό σημείο της Αττικής, ενώ η παραλιακή διαδρομή για να το προσεγγίσετε μαγευτική.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.372
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom