Αθήνα για 4-5 μέρες

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Εκτός από το Αρετούσα που ειναι κεντρικότατο υπάρχουν και αυτά
Γενικώς υπάρχει πληθωρα ξενοδοχείων στο κέντρο της Αθήνας που ειναι καλύτερα να μείνετε για να τα έχετε όλα στα πόδια σας
Central hotel - Κέντρο (Απόλλωνος)
Hermes hotel - δίπλα στo central
Plaka hotel - Κεντρο (Μητροπόλεως)
Philippos hotel - Κουκάκι κοντά στο μετρό Ακρόπολη
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Δεν έχει λογική να μείνετε Πειραιά και να πηγαινοέρχεστε καθημερινά Αθήνα. Ναι μεν με το μετρό είναι κανά 20λεπτο πια, αλλά με αυτή τη λογική μείνετε και Κηφισιά ξερωγώ και να παίρνετε μισή ώρα τον ηλεκτρικό καθέ μέρα. Είναι κρίμα να σπαταλάτε ώρα στα συνωστισμένα αθηναϊκά ΜΜΜ, αλλά και να εξαρτάστε από αυτά (αν βγείτε πχ ένα βράδυ μέχρι αργά, δε θέλετε να ξέρετε τιμή για ταξί διπλή ταρίφα για Πειραιά).

Οι περιοχές σε ακτίνα 1-2 χλμ από το Σύνταγμα είναι ιδανικές για να μείνετε. Ίσως να αποφύγετε Ομόνοια-Μεταξουργείο επειδή σας βλέπω λίγο φοβισμένους (δεν είναι επί της ουσίας επικίνδυνες, αλλά κάποιος που δεν έχει συνηθίσει από μεγαλούπολη ίσως να "αγριευτεί"). Εννοείται όλα τα μέρη που αναφέρατε είναι αξιόλογα να επισκεφτείτε. Αν σας αρέσουν τα μουσεία τέχνης εγώ θα προσέθετα Εθνική Πινακοθήκη, αλλά και το Γουλανδρή (και μετά βόλτα Παγκράτι που έχει ωραία μαγαζάκια για καφέ, φαγητό, ποτό).

Ωραίες γειτονιές για περπάτημα, φαγητό, ποτό και χάζι είναι ακόμα τα Πετράλωνα, το Κουκάκι, ο Κεραμεικός. Αφού έχετε και φίλους Πειραιά αν σας βγει κάντε και μια εκδρομούλα της μισής μέρας Σούνιο (και μετά Λαύριο για βόλτα και θαλασσινά). Για μένα το Σούνιο είναι ίσως το ομορφότερο και ενεργειακό σημείο της Αττικής, ενώ η παραλιακή διαδρομή για να το προσεγγίσετε μαγευτική.
Έχετε θέσει πολλά πράγματα και σας ευχαριστώ πολύ. Πάντως και πριν γράψετε στο θέμα είχα σχεδόν αποκλείσει τον Πειραιά ως μέρος διαμονής.
Το ζήτημα είναι αυτό αυτά είναι για περισσότερες μέρες εκδρομής.
Ναι είναι γεγονός ότι είμαστε λίγο φοβισμένοι από το άγνωστο. Πιστεύω ότι μετά από 2-3 επισκέψεις στην Αθήνα, όλα θα είναι πιο καλά. Οπότε 1-2 χλμ. από το Σύνταγμα (κάτι τέτοιο πιστεύω και εγώ ότι θα ήταν πολύ καλό).
Για να τα πάρουμε με τη σειρά. Εθνική Πινακοθήκη - Σύνταγμα μου το βγάζει 1,4 χλμ. το google maps οπότε μπορούμε να κινηθούμε με τα πόδια. Το Γουλανδρή μού το βγάζει 1,3 χλμ. οπότε μια χαρά. Τουλάχιστον εμένα θα με ενδιέφεραν όλα αυτά γιατί και εκπαιδευτικός είμαι (δάσκαλος), οπότε θα χρησιμοποιήσω και υλικό στη διδασκαλία μου αλλά και εραστής της φωτογραφίας οπότε θα έχω πολύ υλικό να βγάλω. Βλέπω ότι και το Παγκράτι είναι μετά το Γουλανδρή αν δεν κάνω λάθος. Δεν περίμενα να είναι τόσο κοντά. Από Πετράλωνα, Κουκάκι και Κεραμικό, νομίζω ο Κεραμικός είναι πιο κοντά στο Σύνταγμα, πάντως είναι όλα πολύ κοντά μεταξύ τους. Δηλαδή όπως το βλέπω εγώ, θα έχουμε τέσσερις μέρες στη διάθεσή μας, οπότε κάθε μέρα να πάμε και σε διαφορετικό μέρος.

Φίλους Πειραιά δεν έχουμε (βασικά ένα φίλο έχω αλλά αυτός είναι στα καράβια και δεν νομίζω να είναι Πειραιά τώρα), απλά βγαίναμε με το καράβι στον Πειραιά και μέναμε ένα βράδυ έτσι πριν την επιστροφή στη βόρειο Ελλάδα. Μία φορά επειδή έπαιζε στο Ακρόπολις Ελλάδα - Σερβία (νομίζω το 2017) μείναμε στο Μαρούσι για να είμαστε κοντά και δε μου άρεσε καθόλου. Ειδικά βράδυ πολύ ερημιά και ευτυχώς είχαμε και έναν Αθηναίο και κινηθήκαμε κέντρο.

Για Σούνιο και Λαύριο "ακούγονται" ιδιαίτερα δελεαστικά αλλά το θέμα είναι ότι δε θα έχουμε αυτοκίνητο. Οπότε με συγκοινωνία, αν και πιστεύω ότι προς τα εκεί είναι πιο καλοκαιρινοί προορισμοί. Μιας και το είπαμε για το Λαύριο, ίσως θα βόλευε το καλοκαίρι να παίρναμε καράβι για κάποιο νησί από εκεί. Βέβαια αυτά σε άλλο ταξίδι.
Απλά εξήγησέ μου κάτι. Όταν λες ενεργειακό σημείο, τι ακριβώς εννοείς;
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Εκτός από το Αρετούσα που ειναι κεντρικότατο υπάρχουν και αυτά
Γενικώς υπάρχει πληθωρα ξενοδοχείων στο κέντρο της Αθήνας που ειναι καλύτερα να μείνετε για να τα έχετε όλα στα πόδια σας
Central hotel - Κέντρο (Απόλλωνος)
Hermes hotel - δίπλα στo central
Plaka hotel - Κεντρο (Μητροπόλεως)
Philippos hotel - Κουκάκι κοντά στο μετρό Ακρόπολη
Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον αύριο θα αρχίσουμε να ψάχνουμε για ξενοδοχείο και ελπίζω να βρούμε κάτι σχετικά οικονομικό, γιατί υποπτεύομαι ότι θα ειναι αρκετά ακριβά.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Βασικά σκεφτόμαστε να δούμε Ακρόπολη, Μουσείο, Μοναστηράκι, Πλάκα, Θησείο (ιδέα δεν έχω πόσο κοντά είναι μεταξύ τους και αν αξίζει να πάμε σε όλα).
Είναι όλα κοντά μεταξύ τους και φυσικά αξίζουν. Επίσης όταν λέμε Πλάκα, μην ξεχάσετε και την ανάβαση στα Αναφιώτικα, ειδικά τώρα που είναι στη χαμηλή σαιζόν και με λιγότερη οχλαγωγία. Αν δεν σας κουράζουν οι ανηφόρες, εντελώς δωρεάν καταπληκτική θέα προσφέρουν λόφος του Φιλοπάππου και Πνύκα. Θέα φυσικά, αν και χωρίς αρχαιολογικό ενδιαφέρον και με υπερτιμημένες καφετέριες τριγύρω, έχει και στο Λυκαβηττό,. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω κατά πόσο σας αρέσουν οι αρχαιολογικοί χώροι, ώστε να κάνω προτάσεις πέραν Ακρόπολης και του μουσείου της. Προσωπικά λατρεύω την Αρχαία Αγορά, ενώ θεωρώ ότι αξίζει μια επίσκεψη και το Ολυμπιείο, αλλά και η βιβλιοθήκη του Αδριανού. Ο Κεραμεικός και ειδικά το μικρό μουσείο του είναι επίσης εξαιρετικά, αλλά ίσως είναι λίγο στρυφνός χώρος για τον "αμύητο" επισκέπτη.

Η λίστα με τα μουσεία είναι πολύ μεγάλη, ήδη αναφέρθηκαν κάποια πιο πάνω, εγώ βρίσκω πολύ ιδιαίτερο και το μουσείο Ισλαμικής Τέχνης, αλλά και τα υπόλοιπα του Μπενάκη είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Αν σας αρέσει η σύγχρονη τέχνη, τσεκάρετε τις περιοδικές εκθέσεις στο ΕΣΜΤ, που για μένα ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη όταν πολύ όψιμα το ανακάλυψα.

Προσωπικά θεωρώ must και μια επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό στην Πατησίων, που βρίσκεται στη σκιά του Μουσείου της Ακρόπολης και είναι αρκετά ξεπερασμένο μουσειολογικά, αλλά έχει εκθέματα πραγματικά μοναδικά σε παγκόσμιο επίπεδο, με πρώτο και καλύτερο για μένα το μηχανισμό των Αντικυθήρων. Για "μερακλήδες" συνίσταται και το Βυζαντινό απέναντι από τον Ευαγγελισμό.

Στα περί Πασαλιμανιού νομίζω με κάλυψαν οι προλαλήσαντες, κάποιο νόημα θα είχε μόνο αν έπαιζε δωρεάν φιλοξενία εκεί, αλλιώς μιλάμε για ξεκάθαρο χάσιμο χρόνου, κι ας είναι μειωμένος λόγω μετρό.

Όσο για την επικινδυνότητα της Αθήνας: Πέρα από κάτι Μενάνδρου και άλλα άμεσα γειτνιάζοντα της Ομόνοιας στενά, αλλά κι αυτό πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους κι όχι επειδή είναι όντως επικίνδυνα, μη μένεις στην εικόνα μεταξύ Μπρονξ και φαβέλας του Ρίο που έχουν δημιουργήσει τα ΜΜΕ σε βάθος ετών. Σίγουρα για έναν τουρίστα συνοικίες με άρρωστους ανθρώπους, πορνεία και κατατρεγμένους από κάθε γωνιά του πλανήτη δεν είναι αισθητικά ευχάριστο θέαμα (δε μου αρέσει η λέξη, αλλά αυτή τη στιγμή δε βρίσκω καλύτερη). Αλλά ως γυναίκα και κάτοικος "υποβαθμισμένης" περιοχής του κέντρου πέρα από το να μη γυρνάω αχάραγα μόνη μου δεν αισθάνθηκα ποτέ κάποιο φόβο. Όπως εξάλλου δείχνει η ίδια η ζωή, πιο πιθανό είναι να σε πάρει καμιά ξώφαλτση σε τρέντι πλατείες των Ν. Προαστίων παρά στην Αχαρνών.

Τεράστια προσοχή σε κινητά και πορτοφόλια βέβαια, ειδικά σε ΜΜΜ και μπαρ ή εστιατόρια, αλλά αυτό είναι αυτονόητο σε κάθε τουριστικό μέρος και μεγαλούπολη του πλανήτη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.370
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για Σούνιο και Λαύριο "ακούγονται" ιδιαίτερα δελεαστικά αλλά το θέμα είναι ότι δε θα έχουμε αυτοκίνητο. Οπότε με συγκοινωνία, αν και πιστεύω ότι προς τα εκεί είναι πιο καλοκαιρινοί προορισμοί. Μιας και το είπαμε για το Λαύριο, ίσως θα βόλευε το καλοκαίρι να παίρναμε καράβι για κάποιο νησί από εκεί. Βέβαια αυτά σε άλλο ταξίδι.
Απλά εξήγησέ μου κάτι. Όταν λες ενεργειακό σημείο, τι ακριβώς εννοείς;
Ναι, χωρίς αμάξι είναι δύσκολο, ειδικά χειμώνα. Το είπα απλά θεωρώντας ότι είχατε φίλους εδώ. Δεν πειράζει, άλλη φορά. :)

Eννοώ ότι έχει πολύ έντονη ενέργεια σαν μέρος. Δε μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς, νομίζω ότι το αισθάνεται κάποιος όταν πηγαίνει εκεί. Το σημείο και η θέα απλά κόβουν την ανάσα. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι τυχαίο ότι εκεί χτίστηκε ένας από τους σημαντικότερους ναούς της αρχαιότητας. :)

(Επίσης +1 για τον αρχαιολογικό χώρο του Κεραμεικού που αναφέρθηκε πιο πάνω. Υπέροχος, όπως και ο περίπατος για τον προσεγγίσει κανείς. Μέσα είναι ορατό και μικρό τμήμα του Ηριδανού ποταμού.).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον αύριο θα αρχίσουμε να ψάχνουμε για ξενοδοχείο και ελπίζω να βρούμε κάτι σχετικά οικονομικό, γιατί υποπτεύομαι ότι θα ειναι αρκετά ακριβά.
To κεντρο της Αθηνας εχει γεμισει με apartment hotels, ειδικα στην Ασκληπιου και περιξ δεν μπορεις να τα μετρησεις. Δεν χρειαζεται να βρειτε κλασικο ξενοδοχειο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σκεφτόμαστε να κατεβούμε Αθήνα (από Δυτική Μακεδονία) στις 2 Ιανουαρίου για 4 ή 5 μέρες και το ζήτημα είναι ότι δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα. Μόνο από το λιμάνι του Πειραιά για να πάρουμε το καράβι για διακοπές το καλοκαίρι για νησιά, περνούσαμε από Αθήνα.

Έχω μία σκέψη για το πού περίπου να κινηθούμε, αλλά αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, μετά χαράς να το ακούσουμε και να τροποποιήσουμε το πρόγραμμά μας.

Βασικά σκεφτόμαστε να δούμε Ακρόπολη, Μουσείο, Μοναστηράκι, Πλάκα, Θησείο (ιδέα δεν έχω πόσο κοντά είναι μεταξύ τους και αν αξίζει να πάμε σε όλα).
Ένα πράγμα που μας απασχολεί ιδιαίτερα θα είναι το ξενοδοχείο που θα βρίσκεται. Ιδανικά θα ήταν να κινούμαστε με τα πόδια και αν δε γίνεται να έχει εκεί κοντά κάποια συγκοινωνία για τα μέρη που θέλουμε να πάμε. Όσο για τιμές... ψάχνουμε ένα ξενοδοχείο νορμάλ, προσιτό, για τα αναγκαία και φυσικά με φυσιολογική τιμή.
Όποιος μπει στον κόπο να απαντήσει, καλό θα ήταν να το σκεφτεί κάπως έτσι: έχετε κάποιους φίλους και θέλουν να έρθουν Αθήνα για πρώτη φορά, πού θα τους κατευθύνατε να πάνε;

Ένας γνωστός μάς πρότεινε να μείνουμε προς Πασαλιμάνι και να πηγαίνουμε με μετρό όπου θέλουμε. Δεν ξέρω κατά πόσο μια τέτοια ιδέα είναι καλή.

Τέλος, τι προτείνετε για βράδυ. Δεν έχουμε ιδέα από τα μέρη και δεν ξέρω πού είναι καλά. Εννοείται πρωταρχικό ρόλο θα παίζει η ασφάλειά μας. Ειδικά όταν δεν ξέρεις μία πόλη ίσως γίνεσαι και υπερβολικός, αλλά προτιμώ υπερβολικοί να είμαστε από το να μπούμε σε περιπέτειες.
Ο γνωστός σας είπε Πασαλιμάνι για να είστε κοντά. Όλα στο κέντρο είναι και κοντά. Από τα μέρα που νομίζω δεν αναφέρθηκαν και αξίζει για ένα φαγητό, καφέ/ ποτό είναι η περιοχή του Ψυρρή δίπλα στο Μοναστηράκι. Επίσης το Ζάππειο και ο Εθνικός Κήπος και το Παναθηναϊκό Στάδιο (δεν ξέρω αν αναφέρθηκαν). Μην τρέχετε από μουσείο σε μουσείο και χάσετε τις βόλτες και τα εξωτερικά αξιοθέτα. Άντε το πολύ πολύ να κάνετε μια επίσκεψη στο Μπενάκη πριν πάτε δίπλα στο Μαζώ.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Είναι όλα κοντά μεταξύ τους και φυσικά αξίζουν. Επίσης όταν λέμε Πλάκα, μην ξεχάσετε και την ανάβαση στα Αναφιώτικα, ειδικά τώρα που είναι στη χαμηλή σαιζόν και με λιγότερη οχλαγωγία. Αν δεν σας κουράζουν οι ανηφόρες, εντελώς δωρεάν καταπληκτική θέα προσφέρουν λόφος του Φιλοπάππου και Πνύκα. Θέα φυσικά, αν και χωρίς αρχαιολογικό ενδιαφέρον και με υπερτιμημένες καφετέριες τριγύρω, έχει και στο Λυκαβηττό,. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω κατά πόσο σας αρέσουν οι αρχαιολογικοί χώροι, ώστε να κάνω προτάσεις πέραν Ακρόπολης και του μουσείου της. Προσωπικά λατρεύω την Αρχαία Αγορά, ενώ θεωρώ ότι αξίζει μια επίσκεψη και το Ολυμπιείο, αλλά και η βιβλιοθήκη του Αδριανού. Ο Κεραμεικός και ειδικά το μικρό μουσείο του είναι επίσης εξαιρετικά, αλλά ίσως είναι λίγο στρυφνός χώρος για τον "αμύητο" επισκέπτη.

Η λίστα με τα μουσεία είναι πολύ μεγάλη, ήδη αναφέρθηκαν κάποια πιο πάνω, εγώ βρίσκω πολύ ιδιαίτερο και το μουσείο Ισλαμικής Τέχνης, αλλά και τα υπόλοιπα του Μπενάκη είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Αν σας αρέσει η σύγχρονη τέχνη, τσεκάρετε τις περιοδικές εκθέσεις στο ΕΣΜΤ, που για μένα ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη όταν πολύ όψιμα το ανακάλυψα.

Προσωπικά θεωρώ must και μια επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό στην Πατησίων, που βρίσκεται στη σκιά του Μουσείου της Ακρόπολης και είναι αρκετά ξεπερασμένο μουσειολογικά, αλλά έχει εκθέματα πραγματικά μοναδικά σε παγκόσμιο επίπεδο, με πρώτο και καλύτερο για μένα το μηχανισμό των Αντικυθήρων. Για "μερακλήδες" συνίσταται και το Βυζαντινό απέναντι από τον Ευαγγελισμό.

Στα περί Πασαλιμανιού νομίζω με κάλυψαν οι προλαλήσαντες, κάποιο νόημα θα είχε μόνο αν έπαιζε δωρεάν φιλοξενία εκεί, αλλιώς μιλάμε για ξεκάθαρο χάσιμο χρόνου, κι ας είναι μειωμένος λόγω μετρό.

Όσο για την επικινδυνότητα της Αθήνας: Πέρα από κάτι Μενάνδρου και άλλα άμεσα γειτνιάζοντα της Ομόνοιας στενά, αλλά κι αυτό πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους κι όχι επειδή είναι όντως επικίνδυνα, μη μένεις στην εικόνα μεταξύ Μπρονξ και φαβέλας του Ρίο που έχουν δημιουργήσει τα ΜΜΕ σε βάθος ετών. Σίγουρα για έναν τουρίστα συνοικίες με άρρωστους ανθρώπους, πορνεία και κατατρεγμένους από κάθε γωνιά του πλανήτη δεν είναι αισθητικά ευχάριστο θέαμα (δε μου αρέσει η λέξη, αλλά αυτή τη στιγμή δε βρίσκω καλύτερη). Αλλά ως γυναίκα και κάτοικος "υποβαθμισμένης" περιοχής του κέντρου πέρα από το να μη γυρνάω αχάραγα μόνη μου δεν αισθάνθηκα ποτέ κάποιο φόβο. Όπως εξάλλου δείχνει η ίδια η ζωή, πιο πιθανό είναι να σε πάρει καμιά ξώφαλτση σε τρέντι πλατείες των Ν. Προαστίων παρά στην Αχαρνών.

Τεράστια προσοχή σε κινητά και πορτοφόλια βέβαια, ειδικά σε ΜΜΜ και μπαρ ή εστιατόρια, αλλά αυτό είναι αυτονόητο σε κάθε τουριστικό μέρος και μεγαλούπολη του πλανήτη.
Αυτό διαπίστωσα και εγώ διαβάζοντας εδώ τα σχόλια και βλέποντας λίγο το χάρτη, το οποίο κάνει πιο εύκολο το έργο μας. Για τα Αναφιώτικα πριν λίγο είδα ένα βιντεάκι στο youtube και μου άρεσε πολύ αυτή η διαφορά με την τωρινή Αθήνα. Μας ενδιαφέρει να ανακαλύψουμε πράγματα γενικά αλλά και φωτογραφικά.
Για τους αρχαιολογικούς χώρους, είναι το μόνο σίγουρο ότι θα πάμε στην Ακρόπολη και στο Μουσείο. Βασικά το έχω απωθημένο γιατί είχαμε πάει σε αυτά τα δύο αλλά με εκδρομή με το σχολείο και όταν έχεις να προσέχεις και τα παιδιά, δεν έχεις τον απαιτούμενο χρόνο για να ασχοληθείς με τα εκθέματα. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω αν θα πάμε να ασχοληθούμε με όλα τα μουσεία. Πρωταρχικός σκοπός του ταξιδιού είναι να κάνουμε μια αναγνωριστική επίσκεψη, να δούμε τι μας αρέσει, τι προτιμάμε ώστε (υγεία να έχουμε όλοι μας) σε επόμενο ταξίδι οι επιλογές μας να είναι πιο συγκεκριμένες.
Για το Πασαλιμάνι να πω και κάτι άλλο παρότι ειπώθηκαν πολλά. Ο λόγος που το ανέφερα ήταν επειδή δεν ήξερα τι θα βρούμε και αν θα βρούμε ξενοδοχείο στο κέντρο. Εννοείται πως πρώτη μας επιλογή είναι να μείνουμε στο κέντρο.
Πάντως όταν είχαμε κατεβεί με το σχολείο, μιλάμε για πριν 13 χρόνια περίπου, μιας και μιλάμε για επικινδυνότητα, θυμάμαι όταν περάσαμε από την Ομόνοια, ήταν στο κέντρο αλλοδαποί (μετανάστες / πρόσφυγες, ιδέα δεν είχαμε) και τίποτα άλλο δεν είδαμε. Κάπου κεντρικά μέναμε που δε θυμάμαι τώρα και δε μου έδωσε την αίσθηση της ασφάλειας. Τέλος πάντων, πέρασαν και πολλά χρόνια. Έτσι κι αλλιώς οπουδήποτε μπορεί να σου τύχει κάτι.
Όσο για την προσοχή μας στα προσωπικά μας είδη, εννοείται αυτό ειδικά σε μέρη με συνωστισμό.
Ναι, χωρίς αμάξι είναι δύσκολο, ειδικά χειμώνα. Το είπα απλά θεωρώντας ότι είχατε φίλους εδώ. Δεν πειράζει, άλλη φορά. :)

Eννοώ ότι έχει πολύ έντονη ενέργεια σαν μέρος. Δε μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς, νομίζω ότι το αισθάνεται κάποιος όταν πηγαίνει εκεί. Το σημείο και η θέα απλά κόβουν την ανάσα. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι τυχαίο ότι εκεί χτίστηκε ένας από τους σημαντικότερους ναούς της αρχαιότητας. :)

(Επίσης +1 για τον αρχαιολογικό χώρο του Κεραμεικού που αναφέρθηκε πιο πάνω. Υπέροχος, όπως και ο περίπατος για τον προσεγγίσει κανείς. Μέσα είναι ορατό και μικρό τμήμα του Ηριδανού ποταμού.).
Καλά έκανες που το ανέφερες το Σούνιο και το Λαύριο και όπως είδα τη διαδρομή από βόρεια ουσιαστικά πηγαίνεις Αττική οδό και βγαίνεις, αν δεν κάνω λάθος. Μια ερώτηση άσχετη με το τωρινό ταξίδι. Αξίζει τον κόπο καλοκαίρι να μείνουμε μια μέρα στο Λαύριο ώστε να εξερευνήσουμε και τη γύρω περιοχή, Σούνιο κλπ. Γιατί υπάρχει πιθανότητα στις καλοκαιρινές διακοπές να φύγουμε από Λαύριο οπότε να το συνδυάσουμε έτσι.
Όσο για την ενέργεια, όπως το περιγράφεις καταλαβαίνω τι εννοείς. Μου έρχεται στο μυαλό όταν πήγαμε στη Ρόδο και συγκεκριμένα στην ακρόπολη της Λίνδου αισθάνθηκα κάπως έτσι και φυσικά στο ιερό νησί της Δήλου όταν πήγαμε από Μύκονο.
Βασικά τις επόμενες μέρες, γιατί τώρα είναι είναι 3:10 το πρωί, θα κοιτάξω να συλλέξω πληροφορίες για πιθανές επισκέψεις μας αλλά και βίντεο στο youtube.
To κεντρο της Αθηνας εχει γεμισει με apartment hotels, ειδικα στην Ασκληπιου και περιξ δεν μπορεις να τα μετρησεις. Δεν χρειαζεται να βρειτε κλασικο ξενοδοχειο.
Από ό,τι καταλαβαίνω τα apartment hotels είναι φάση διαμερίσματος και προφανώς για να τα αναφέρεις πιο οικονομικά;
Ο γνωστός σας είπε Πασαλιμάνι για να είστε κοντά. Όλα στο κέντρο είναι και κοντά. Από τα μέρα που νομίζω δεν αναφέρθηκαν και αξίζει για ένα φαγητό, καφέ/ ποτό είναι η περιοχή του Ψυρρή δίπλα στο Μοναστηράκι. Επίσης το Ζάππειο και ο Εθνικός Κήπος και το Παναθηναϊκό Στάδιο (δεν ξέρω αν αναφέρθηκαν). Μην τρέχετε από μουσείο σε μουσείο και χάσετε τις βόλτες και τα εξωτερικά αξιοθέτα. Άντε το πολύ πολύ να κάνετε μια επίσκεψη στο Μπενάκη πριν πάτε δίπλα στο Μαζώ.
Για του Ψυρρή το είχα έτσι κι αλλιώς στα υπόψη μου αλλά ήθελα να ρωτήσω και για το Ζάππειο και τον Εθνικό Κήπο οπότε και εκεί θα ρίξουμε μια ματιά και πρέπει σιγά σιγά να κάνουμε και λίγο διαχείριση του χρόνου γιατί νομίζω μαζεύτηκαν πολλά. Επειδή βλέπω ότι και την άλλη εβδομάδα διατηρείται ο καλός καιρός, θα προτιμούσα βόλτες έξω παρά σε μουσεία, τουλάχιστον για αυτήν την πρώτη μας επίσκεψη.

Ουσιαστικά αυτή η εκδρομή ήταν να γίνει τα Χριστούγεννα του 2020 αλλά λίγο κάτι χιόνια που προέβλεπαν οι μετεωρολόγοι, λίγο διάφοροι προσωπικοί λόγοι το αφήσαμε για την επόμενη χρονιά, την οποία επόμενη ήρθε ο κορονοϊός και καταλήξαμε φέτος να ετοιμάζουμε βαλίτσες.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom