Αθήνα vs επαρχία.

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κοίτα ρε κάτι ανθρώπους, τόσες σελίδες και να μην με ταγκάρει κανείς να μπω πάνω στο άναμμα της κουβέντας. Απαράδεκτοι.

Εγώ γεννήθηκα στην Αθήνα, από την οποία όμως φύγαμε οικογενειακώς όταν ήμουν αρκετά μικρός, και μεγάλωσα ουσιαστικά σε μεγαλούτσικες πόλεις της Βορείου Ελλάδος. Σίγουρα αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω ότι είναι ασύγκριτο να μεγαλώνεις σε τέτοιου μεγέθους μέρος, είναι απόλυτα σωστό για εμένα. Απόλυτη ελευθερία, για παιδί, απόλυτη ασφάλεια, μηδέν μποτιλιαρίσματα, ελάχιστη μόλυνση, παντού με τα πόδια ή το ποδήλατο και πολλά άλλα. Σίγουρα έχω πολύ ωραίες αναμνήσεις, συν το γεγονός ότι μεγαλώνοντας και όντας στην εφηβεία, υπήρχαν και επιλογές για διασκέδαση, μιας και δεν μιλάμε για χωριά.

Ως φοιτητής ήμουν στην Αθήνα. Προσαρμόστηκα γρήγορα, αν και το μέγεθός της ήταν κάτι χαοτικό για εμένα. Ε ποτέ δεν με κέρδισε. Της δίνω φυσικά ότι μπόρεσα να δω Τσάμπιονς Λιγκ (στη Λεωφόρο πχ τη χρονιά των προημιτελικών για τους γνώστες, αλλά και προημιτελικά με Πόρτο στο Ουέφα), να δω από κοντά Ομπράντοβιτς να ουρλιάζει, να πάω σε μεγάλα σινεμά, θέατρα, αλλά και να επισκεφτώ πολλά διάσημα αξιοθέατα που έχει η πρωτεύουσα.

Τα αρνητικά των μεγάλων πόλεων έχουν αναφερθεί από πολλούς ήδη. Εγώ αυτό που αντιλήφθηκα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ήταν ότι ναι μεν οι επιλογές είναι όντως ανεξάντλητες αλλά πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο μπάτζετ για να τις εκμεταλλευτείς. Και όχι μόνο δικού σου μπάτζετ, αλλά και της παρέας. Προσωπικά είχα την άνεση να βγω όποτε θέλω, αλλά κανένας της παρέας μου. Υπήρξαν λοιπόν πολλές (πολλές όμως) βραδιές που απλά έμενα μέσα με τους υπόλοιπους επειδή απλά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Αυτό το πρόβλημα φαντάζομαι μπορεί να εμφανιστεί και σε πιο μεγάλες ηλικίες.
Δεν κάνω βέβαια λόγω για τις επίσης πολλές φορές που ήμουν κολλημένος στην κίνηση και μονολογούσα "τι στο καλό κάνω εδώ", ή τα "ευχάριστα" δίωρα που έκανα για να φτάσω στην θάλασσα.(το να απέχεις πλέον παραπάνω από 5 λεπτά από τοπ θάλασσα μου φαίνεται αδιανόητο).

Ποτέ δεν έψαξα για δουλειά στην Αθήνα, και μετακόμισα στην Σάμο, όπου είχε προηγηθεί η οικογένειά μου. Να πω βέβαια ότι στην Σάμο δεν είχα ιδιαίτερες παρέες, καθώς δεν έμενα ποτέ, παρά μόνο πέρναγα τα καλοκαίρια μου.
Επίσης προσαρμόστηκα γρήγορα, έκανα παρέες, γνώρισα τη σύζυγο, πλέον έχω και παιδιά. Όλα αυτά εδώ, και σίγουρα δεν θα το άλλαζα. Η δουλειά μου βαριά 5 λεπτά περπάτημα, βενζίνη ξεχνάω πότε έχω βάλει γιατί το αυτοκίνητο κινείται ελάχιστα, για κάθε είδους διασκέδαση μέσα σε 10 λεπτά είμαστε όλοι εκεί, εγκληματικότητα 0, μόλυνση 0, ο πεθερός μου κάθε μέρα όλο και κάτι φέρνει από τους κήπους του, (να δοκιμάσεις μέλι από τον πεθερό μου να πάθεις πλάκα όμως), τα παιδιά μου είναι έξω και παίζουν και σχεδόν δεν κοιτάω τι κάνουν.
Μην αναφέρω τις έκτακτες περιπτώσεις, όπως τώρα στον σεισμό, που υπήρξαν άνθρωποι που πρόσφεραν δωρεάν τα δεύτερα σπίτια τους για να μπουν σεισμοπαθείς. "Κακό χωριό τα λίγα σπίτια" λένε, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις το ότι είναι λίγοι οι κάτοικοι και γνωρίζονται μεταξύ τους, κάνει τη διαφορά, και μιλάμε για ζητήματα ζωής ή θανάτου.

Όποτε σταματάω στην Αθήνα, ως ενδιάμεσο σταθμό για τα ταξίδια του εξωτερικού, και μένω στον αδερφό μου, πραγματικά τρομάζω που ουσιαστικά τους βλέπω (αυτόν και την γυναίκα του) από τις 7 το απόγευμα και μετά, όταν πλέον καταφέρουν να τελειώσουν τις δουλειές τους και να φτάσουν σπίτι. Να τα πούμε λίγο, ντελίβερι, και σιγά σιγά ύπνο γιατί το πρωί ξαναρχίζει το μαρτύριο. Από εμένα είναι όχι. Μακάρι να μην χρειαστεί να το κάνω πο-τέ. Οι ίδιοι βέβαια δεν το αλλάζουν. Έρχονται Σάμο για μία εβδομάδα και φρικάρουν. Γούστα είναι αυτά.

Στο νησί βέβαια υπάρχει μεγάλο νοσοκομείο (ελλείψεις βέβαια πάντα υπάρχουν, λογικό), κάτι που αυξάνει το αίσθημα ασφάλειας, και σίγουρα μπορώ να φανταστώ πώς θα νιώθουν για το ίδιο θέμα οι μόνιμοι κάτοικοι πχ της Φολέγανδρου ή άλλων μικρών νησιών.

Αυτά. (καλά σιγά μην και δεν επανέλθω)
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πολύ ωραία περιγραφή και συμφωνώ ότι το κομμάτι του κέντρου που περιγράφεις έχεις πάρα πολλές επιλογές σε εικόνες αλλά και φαγητό. Μιας και έγινες λόκαλ και σου αρέσουν οι top-x λίστες, δεν μας δίνεις κανα tip για εστιατόρια-φαγάδικα του κέντρου?
Κωστας στην πλατεια Αγιας Ειρηνης αν και τωρα καηκε και μεταφερθηκε καπου κοντα αλλα δεν ξερω που και Λευτερης στη Σατωβριανδου για σουβλακι αλλα μονο μεχρι απογευμα δεν θυμαμαι ωρα, βραδυ ειναι κλειστα και τα δυο. Μονο ο Γιωργος στην Γουναρη στον Πειραια εχει καλυτερο σουβλακι απο αυτους τους δυο κατα την γνωμη μου! Στης Νεφελης στην Καλιδρομιου για ψαρικα αλλα και για κρεατικα (εγω μονο ψαρικα εχω φαει που ειναι παρα πολυ καλα για κεντρο Αθηνας αλλα εχω ακουσει οτι και τα κρεατικα ειναι καλα). Γιαντες στην Βαλτετσιου και Αυλη τρια τεσσερα στενα πιο πανω νομιζω Μεθωνης τα καλυτερα μαγειρεια του κεντρου οχι παραδοσιακα( Γιαντες προτιμοτερο), πιο μοντερνα αλλα τα καλυτερα στο κεντρο απ' αυτα που εχω δοκιμασει. Για πιο παραδοσιακες γευσεις αν δεν το 'χεις καθολου με μοντερνες γευσεις Φιλιππου Κολωνακι στην Ξενοκρατους. Αλλα εγω σου προτεινω καλυτερα τα δυο πρωτα το αλλο δεν μου πολυαρεσε αλλα δεν εχω βρει καλυτερο στο κεντρο παραδοσιακο μαγειρειο. Ψαρι επισης πιο φτηνο εχει στο τριανταφυλλο της νοστιμιας στην Λεκκα μεσα σε στοα αλλα στης Νεφελης καλυτερο φαι και καλυτερο περιβαλλον και οχι ιδιαιτερα ακριβο. Φαλαφελ δεν πολυτρωω αλλα εχει καλο χωρις ομως να εχω και μεγαλη βαση συγκρισης στην Κωλεττη διπλα στο "Πωλειται" ενας Ικαριωτης. Εχει και μακαροναδες για 2,50-3 ευρω και βρωμικο με λουκανικο αρκετα καλα για την τιμη τους. Τωρα πιο σελεμπριτυ φαση :) αλλα οχι ακριβα στο εστιατοριο του Σελιμ πισω απο την λεωφορο Αλεξανδρας σε εναν δρομο που την τεμνει κοντα στο υψος του Τηνιακου. Το φαι δεν με τρελανε αλλα αξιζει να πας μονο και μονο για τα γλυκα, κιουνεφε παρε θα με θυμηθεις. Ααα επισης το Αθηναικο στην Θεμιστοκλεους ειχε τρομερη καραβιδοψυχα, αυτο αν θυμαμαι καλα ειναι το πιο ακριβο απο αυτα που σου προτεινα. Αλλα εχω να παω καμμια δεκαρια χρονια οποτε δεν εγγυωμαι οτι εχει κρατησει την ποιοτητα του! Ανοιξε και δευτερο υποκαταστημα κοντα στο Συνταγμα στην Μητροπολεως αν δεν κανω λαθος αλλα νομιζω εχει αλλο μενου. Ειχε και αλλα καλα αλλα ειτε κλεισαν ειτε χαλασαν. Αυτα μου ηρθαν προχειρα αν θες κατι αλλο ρωτα με...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.166
@Nikos86 Της Νεφελης ειναι σ αυτα που χαλασαν. Εχει πλεον ενα μενου μια σταλια λογω περιορισμενης κινησης αυτη την περιοδο και μαλιστα καταργησε τα καλυτερα πιατα. Ισως επανελθει.
Το Γιαντες δεν μου αρεσε ποτε, εκτος αν βελτιωθηκε.
Το Φιλιππου ειναι απλα κορυφαιο για μαγειρευτο και εχει υποδειγματικη εξυπηρετηση.
Προσθετω τον Πριγκιπα που φτιαχνει βρωμικα με βουβαλισιο κρεας, για αρχοντους.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
@Nikos86 Της Νεφελης ειναι σ αυτα που χαλασαν. Εχει πλεον ενα μενου μια σταλια λογω περιορισμενης κινησης αυτη την περιοδο και μαλιστα καταργησε τα καλυτερα πιατα. Ισως επανελθει.
Το Γιαντες δεν μου αρεσε ποτε, εκτος αν βελτιωθηκε.
Το Φιλιππου ειναι απλα κορυφαιο για μαγειρευτο και εχει υποδειγματικη εξυπηρετηση.
Προσθετω τον Πριγκιπα που φτιαχνει βρωμικα με βουβαλισιο κρεας, για αρχοντους.
Τι να σου πω εγω προτιμω Γιαντες απο Φιλιππου, ξαναδωσ' του μια ευκαιρια! Χαλασε της Νεφελης; Ποτε προλαβε, μπραβο. Ο πριγκηπας δεν ειναι αυτος στην Χαριλαου Τρικουπη; Ολο λεω να παω αλλα δεν εχω παει ακομα αν λεμε τον ιδιο...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.166
Τι να σου πω εγω προτιμω Γιαντες απο Φιλιππου, ξαναδωσ' του μια ευκαιρια! Χαλασε της Νεφελης; Ποτε προλαβε, μπραβο. Ο πριγκηπας δεν ειναι αυτος στην Χαριλαου Τρικουπη; Ολο λεω να παω αλλα δεν εχω παει ακομα αν λεμε τον ιδιο...
Δεν χαλασε ακριβως, απλα εκοψε παρα πολυ το μενου λογω κορωνα. Πιστευω προσωρινα.
Ναι ο Πριγκιπας ειναι εκει που λες.
Αντι του Γιαντες, παω απεναντι στο Σαλερο. Αυτο πηγε και μεγαλωσε το μενου εν μεσω κοβιντ και δεν εχει μονο ισπανικα πιατα, αλλα ειναι πολυ ωραια.
Για το @Thalassaki που μας εβαλε την ιδεα τις προαλλες, βρηκαμε ramen σε 4 παραλλαγες στο Wabi Sabi στην Καννιγγος. Ονειρο. Μην κοιτατε γυρω την περιοχη, μονο το φαι.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν χαλασε ακριβως, απλα εκοψε παρα πολυ το μενου λογω κορωνα. Πιστευω προσωρινα.
Ναι ο Πριγκιπας ειναι εκει που λες.
Αντι του Γιαντες, παω απεναντι στο Σαλερο. Αυτο πηγε και μεγαλωσε το μενου εν μεσω κοβιντ και δεν εχει μονο ισπανικα πιατα, αλλα ειναι πολυ ωραια.
Ναι ξερω δουλευει εκει ενας γνωστος μου αλλα ουτε εκει εχω αξιωθει να παω. Αλλα μου εχουν πει πως ειναι καλο!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.752
Επόμενο Ταξίδι
........
Για το @Thalassaki που μας εβαλε την ιδεα τις προαλλες, βρηκαμε ramen σε 4 παραλλαγες στο Wabi Sabi στην Καννιγγος. Ονειρο. Μην κοιτατε γυρω την περιοχη, μονο το φαι.
Καλό είναι. Είχα φάει κάτι καντονέζικες γαριδες εκεί αλλά δεν ήξερα πως έχουν και ramens.Ίσως είναι νέα προσθήκη.
Τώρα που κάνει και delivery γιατί όχι να το δοκιμάσουμε.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Για το @Thalassaki που μας εβαλε την ιδεα τις προαλλες, βρηκαμε ramen σε 4 παραλλαγες στο Wabi Sabi στην Καννιγγος. Ονειρο. Μην κοιτατε γυρω την περιοχη, μονο το φαι.
Στην Κανιγγος ηταν και ο Αττιταμος που ειχε ονομα σαν μαγειρειο και δουλευε του σκοτωμου. Λογικα υπαρχει ακομα αλλα εμενα δεν μου αρεσε ποτε σαν μαγειρειο. Δουλευε βεβαια και σαν ουζερι αν δεν κανω λαθος. Σαν ουζερι μπορει να ειχε καλους μεζεδες δεν ξερω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιαντες κορυφή, εξαιρετικό φαγητό και πολύ καλό vfm .
Τι να σου πω εγω προτιμω Γιαντες απο Φιλιππου, ξαναδωσ' του μια ευκαιρια! Χαλασε της Νεφελης; Ποτε προλαβε, μπραβο. Ο πριγκηπας δεν ειναι αυτος στην Χαριλαου Τρικουπη; Ολο λεω να παω αλλα δεν εχω παει ακομα αν λεμε τον ιδιο...
Εξαιρετικό το Γιαντες, τελευταία φορά πήγα πριν 10 μέρες και πάντα φοβερή πρώτη ύλη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχουμε ένα θέμα για εστιατόρια στην Αθήνα, καλό θα ήταν να τις συζητήσουμε εκεί, εδώ θα χαθεί.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
James ζεις σ' ένα πανέμορφο νησί! Και χαλαρό απ' ότι είδα στις διακοπές μου πριν από κάποια χρόνια. Η Ικαρία έχει τ' όνομα αλλά κι εσείς δεν πάτε πίσω :p. Έχω ακούσει παράπονα τώρα τελευταία όσον αφορά τους μετανάστες, αλλά χαίρομαι που αυτή η κατάσταση δεν επηρεάζει όλους.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
James ζεις σ' ένα πανέμορφο νησί! Και χαλαρό απ' ότι είδα στις διακοπές μου πριν από κάποια χρόνια. Η Ικαρία έχει τ' όνομα αλλά κι εσείς δεν πάτε πίσω :p. Έχω ακούσει παράπονα τώρα τελευταία όσον αφορά τους μετανάστες, αλλά χαίρομαι που αυτή η κατάσταση δεν επηρεάζει όλους.
Tο νησί είναι όντως πολύ όμορφο και αυτό δεν το ξέρει πολύς κόσμος. Τώρα για καλό είναι αυτό, για κακό? Εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπεις. Σίγουρα ας πούμε δεν θα ήθελα αύριο να πατάγαμε ένα κουμπί και να γινόμασταν Μύκονος (με τα καλά και τα κακά της).

Χαλαροί είμαστε σίγουρα. Η Ικαρία βέβαια είναι μια κατηγορία μόνη της.
Το μεταναστευτικό είναι τεράστιο θέμα και έχει επηρεάσει και τη Σάμο. Πάντως μην ακούς όλα όσα λένε τα κανάλια, τα μισά μπορεί και να μην ισχύουν.

Ακολουθεί πραγματική ιστορία:
Ένα καλοκαιρινό απόγευμα Σαββάτου αποφασίσαμε με έναν φίλο μου να πάμε για καφέ κάπου παραλιακά. Ε Αθήνα είμαστε, καλοκαίρι είναι, γιατί όχι? Την ίδια ιδέα είχαν βέβαια και μερικοί χιλιάδες ακόμα, Σάββατο γαρ. Η διαδρομή μας από Αγία Παρασκευή για Γλυφάδα διήρκησε 2 ώρες...Οκ, δεν το βάλαμε κάτω παρά το γεγονός ότι πλέον δεν ήταν και πολύ απόγευμα. Άρχισε το ψάξιμο για πάρκινγκ. Δεν ξέρω αν μοιράζανε λεφτά εκείνη την μέρα στη Γλυφάδα, πάντως στην μία ώρα ο οδηγός εγκατέλειψε τις προσπάθειες και μου ζήτησε να αφήσουμε τη Γλυφάδα και να πάμε κάπου αλλού. (εδώ να πω ότι έχω πάθει και χειρότερα, 2 ώρες με το ρολόι να παρκάρω γύρω από το Λαικό)

Καταλήξαμε, βραδάκι πλέον στο Θησείο. Ε, καλή επιλογή το Θησείο, τότε ειδικά. Δεν θυμάμαι πόση ώρα ψάχναμε, πάντως ο Βασίλης (ο οδηγός) κάποια στιγμή αποκαμωμένος μου ζήτησε να γυρίσουμε πίσω! "Έστω πάμε να πιούμε μια ρημαδομπύρα στην Αγία Παρασκευή".
Αρκετά βράδυ πλέον, και στην πάνω πλατεία της Αγίας Παρασκευής (εκεί που πάνε τώρα και τα ΜΑΤ καμιά φορά στο τσακίρ κέφι) να γίνεται ΧΑΜΟΣ. Εκεί η αναζήτηση πάρκινγκ δεν κράτησε πολύ (και εκεί ξέρω όλα τα καλά σημεία αλλά εκείνη τη μέρα δεν...), δεν είχαμε και πολλές δυνάμεις. Είπαμε καληνύχτα και πήγαμε σπίτια μας....:haha:
Καλά περάσαμε και σήμερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom