Αθήνα vs επαρχία.

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Tο νησί είναι όντως πολύ όμορφο και αυτό δεν το ξέρει πολύς κόσμος. Τώρα για καλό είναι αυτό, για κακό? Εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπεις. Σίγουρα ας πούμε δεν θα ήθελα αύριο να πατάγαμε ένα κουμπί και να γινόμασταν Μύκονος (με τα καλά και τα κακά της).

Χαλαροί είμαστε σίγουρα. Η Ικαρία βέβαια είναι μια κατηγορία μόνη της.
Το μεταναστευτικό είναι τεράστιο θέμα και έχει επηρεάσει και τη Σάμο. Πάντως μην ακούς όλα όσα λένε τα κανάλια, τα μισά μπορεί και να μην ισχύουν.

Ακολουθεί πραγματική ιστορία:
Ένα καλοκαιρινό απόγευμα Σαββάτου αποφασίσαμε με έναν φίλο μου να πάμε για καφέ κάπου παραλιακά. Ε Αθήνα είμαστε, καλοκαίρι είναι, γιατί όχι? Την ίδια ιδέα είχαν βέβαια και μερικοί χιλιάδες ακόμα, Σάββατο γαρ. Η διαδρομή μας από Αγία Παρασκευή για Γλυφάδα διήρκησε 2 ώρες...Οκ, δεν το βάλαμε κάτω παρά το γεγονός ότι πλέον δεν ήταν και πολύ απόγευμα. Άρχισε το ψάξιμο για πάρκινγκ. Δεν ξέρω αν μοιράζανε λεφτά εκείνη την μέρα στη Γλυφάδα, πάντως στην μία ώρα ο οδηγός εγκατέλειψε τις προσπάθειες και μου ζήτησε να αφήσουμε τη Γλυφάδα και να πάμε κάπου αλλού. (εδώ να πω ότι έχω πάθει και χειρότερα, 2 ώρες με το ρολόι να παρκάρω γύρω από το Λαικό)

Καταλήξαμε, βραδάκι πλέον στο Θησείο. Ε, καλή επιλογή το Θησείο, τότε ειδικά. Δεν θυμάμαι πόση ώρα ψάχναμε, πάντως ο Βασίλης (ο οδηγός) κάποια στιγμή αποκαμωμένος μου ζήτησε να γυρίσουμε πίσω! "Έστω πάμε να πιούμε μια ρημαδομπύρα στην Αγία Παρασκευή".
Αρκετά βράδυ πλέον, και στην πάνω πλατεία της Αγίας Παρασκευής (εκεί που πάνε τώρα και τα ΜΑΤ καμιά φορά στο τσακίρ κέφι) να γίνεται ΧΑΜΟΣ. Εκεί η αναζήτηση πάρκινγκ δεν κράτησε πολύ (και εκεί ξέρω όλα τα καλά σημεία αλλά εκείνη τη μέρα δεν...), δεν είχαμε και πολλές δυνάμεις. Είπαμε καληνύχτα και πήγαμε σπίτια μας....:haha:
Καλά περάσαμε και σήμερα.
Σορυ κιολας αλλα εχετε απεχθεια για τα ΜΜΜ? Αγ Παρασκευη-Θησειο με το μετρο πρεπει να ειναι κανα 10λεπτο...κ ουτε αλκοτεστ ουτε τπτ. κ παραλια κανα μισαωρο?
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
True story: Πριν κανενα τεταρτο με πηρε φιλος μου που τον πηρε φιλος του να μου πει πως εχασε η μανα μου την ταυτοτητα κατω στο νησι και την βρηκε αυτος. Παιρνω τηλ. την μανα μου της το λεω και γλιτωσε ολη την ταλαιπωρια του να βγαλεις καινουρια. Ενταξει δικο εχει ο Τζειμς που λεει οτι το "λιγα σπιτια κακο χωριο" δεν ισχυει παντα!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σορυ κιολας αλλα εχετε απεχθεια για τα ΜΜΜ? Αγ Παρασκευη-Θησειο με το μετρο πρεπει να ειναι κανα 10λεπτο...κ ουτε αλκοτεστ ουτε τπτ. κ παραλια κανα μισαωρο?
Κι εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω... ο λόγος που πήρατε αυτοκίνητο Σάββατο απόγευμα ποιος ακριβώς ειναι; Μια χαρά συγκοινωνίες έχει η πόλη και το ΣΚ είναι και άδειες. Γενικώς στην αθηνα λίγοι λόγοι υπάρχουν να έχεις αυτοκίνητο.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.429
Κι εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω... ο λόγος που πήρατε αυτοκίνητο Σάββατο απόγευμα ποιος ακριβώς ειναι; Μια χαρά συγκοινωνίες έχει η πόλη και το ΣΚ είναι και άδειες. Γενικώς στην αθηνα λίγοι λόγοι υπάρχουν να έχεις αυτοκίνητο.
Ε ναι, αλλά δεν πήγαιναν Θησείο... κατέληξαν εκει.. ασε που μπορει να μιλάει για εποχες προ μετρό..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπορει να μιλάει για εποχες προ μετρό..
Σωστα. Γιατι ειπε για 2 ωρες στο Λαικο που τωρα ειναι παιχνιδακι με υπογειο παρκιν διπλα κ ον λαιν κρατηση. Θα μιλαει για προιστορικη εποχη. Ουγκ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε ναι, αλλά δεν πήγαιναν Θησείο... κατέληξαν εκει.. ασε που μπορει να μιλάει για εποχες προ μετρό..
Δεν το είπα για το Θησείο, για τη Γλυφάδα το είπα. Αν δε μιλάμε για τις εποχές προ μετρό, τότε είναι αρκετά διαφορετική η συζήτηση, η ποιότητα ζωής στην πόλη έχει αλλάξει εντελώς από τότε. Δε βρίσκω το λόγο να κυκλοφορεί κάποιος με αυτοκίνητο σήμερα στην Αθήνα. Πριν λίγο καιρό πήγα στη μαρίνα Φλοίσβου, εμείς πήγαμε όμορφα κι ωραία με τα ΜΜΜ και βλέπαμε ανθρώπους να καβαλάνε πεζοδρόμια και να μουτζωνονται, ειλικρινά δεν ξέρω τι σκέφτονταν.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.429
Το έβαλα τωρα στο google.. Απο Αγια Παρασκευή για Γλυφάδα και έβγαλε 38 λεπτά με το αυτοκίνητο (πρεπει να ειναι οι δρομοι άδειοι βεβαια λόγω καραντινας) μέσω λεωφορου Βουλιαγμένης και 55 λεπτά με το μετρό.. Βόλος- Λάρισα δηλαδη..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το έβαλα τωρα στο google.. Απο Αγια Παρασκευή για Γλυφάδα και έβγαλε 38 λεπτά με το αυτοκίνητο (πρεπει να ειναι οι δρομοι άδειοι βεβαια λόγω καραντινας) μέσω λεωφορου Βουλιαγμένης και 55 λεπτά με το μετρό.. Βόλος- Λάρισα δηλαδη..
Αχά. Τι το τρομερό έχει δηλαδή μια διαδρομή 55 λεπτών με τα ΜΜΜ Σάββατο στην Αθήνα ώστε να προτιμήσει κάποιος το αυτοκίνητο, το κόστος του, τα νεύρα, το πάρκινγκ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.145
Το έβαλα τωρα στο google.. Απο Αγια Παρασκευή για Γλυφάδα και έβγαλε 38 λεπτά με το αυτοκίνητο (πρεπει να ειναι οι δρομοι άδειοι βεβαια λόγω καραντινας) μέσω λεωφορου Βουλιαγμένης και 55 λεπτά με το μετρό.. Βόλος- Λάρισα δηλαδη..
Αν καποιος δεν εχει την αναγκη να πηγαινει συνεχεια στη θαλασσα, οπως δεν παει συνεχως Βολο -Λαρισα υποθετω, δεν βλεπω καποιο προβλημα. Αλλιως μετακομιζει, οπως θα εκανε και ο κατοικος του Βολου που πρεπει να πηγαινει συνεχεια Λαρισα.
Ενημερωτικα, το κοστος του ταξι για 2 ατομα για μια στο τοσο που θες τοσο μακρινη διαδρομη, ειναι πολυ μικροτερο απο το κοστος του αυτοκινητου ολο τον μηνα για να καθεται παρκαρισμενο, αφου πας παντου με ΜΜΜ πολυ ανετα.
Εμεις ακομη και τους πιο δυσκολους μηνες λογω κρυου η ζεστης η κορωνοιου παιρνουμε ταξι συχνα αντι των ΜΜΜ και με 3+ευρω αντι για 2 ευρω ανα διαδρκμη παμε με τον σοφερ μας, χωρις να ξεπερναμε τα 30 ευρω τον μηνα η τα 300 τον χρονο, χωρις εκνευρισμους, σερβις, βλαβες, αναζητηση παρκινγκ κλπ.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αχά. Τι το τρομερό έχει δηλαδή μια διαδρομή 55 λεπτών με τα ΜΜΜ Σάββατο στην Αθήνα ώστε να προτιμήσει κάποιος το αυτοκίνητο, το κόστος του, τα νεύρα, το πάρκινγκ;
Aχου βρε Γιωργο μου πως φαινεται οτι εισαι εργατικη ταξη! Να πηγαινουμε με λεωφορειο αντι με την κουρσαρα μας να νομιζουν οτι οταν το ΠΑΣΟΚ μοιραζε επιδοτησεις εμεις κοιμομασταν... :p
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σορυ κιολας αλλα εχετε απεχθεια για τα ΜΜΜ? Αγ Παρασκευη-Θησειο με το μετρο πρεπει να ειναι κανα 10λεπτο...κ ουτε αλκοτεστ ουτε τπτ. κ παραλια κανα μισαωρο?
Κι εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω... ο λόγος που πήρατε αυτοκίνητο Σάββατο απόγευμα ποιος ακριβώς ειναι; Μια χαρά συγκοινωνίες έχει η πόλη και το ΣΚ είναι και άδειες. Γενικώς στην αθηνα λίγοι λόγοι υπάρχουν να έχεις αυτοκίνητο.
Βρε παιδιά, βρε παιδιά. Προφανώς και μιλάω για αρκετά παλιά. Δεν παίρνω όρκο για το έτος, αλλά είναι πριν το 2004 σίγουρα. Το τραμ δεν υπήρχε, το μετρό δεν είχε τις στάσεις που γνωρίζετε σήμερα. Δεν είμαι βιτσιόζος.
Και το αναφέρει κάποιος πιο πάνω ότι στο Θησείο καταλήξαμε, δεν πήγαμε από Αγία Παρασκευή στο Θησείο κατευθείαν. Η δίωρη διαδρομή κράτησε τόσο, γιατί γινόταν ΧΑ - ΜΟΣ. Όποιος μένει Αθήνα και έχει επιχειρήσει αντίστοιχες διαδρομές βράδυ Σαββάτου, ξέρει γιατί μιλάω. Το να βάλεις στο γκουκλ μαπς μια διαδρομή δε λέει κάτι.

Το περιστατικό με το Λαικό, επίσης παλιό, πιο μετά όμως από την πρώτη ιστορία. Είχα πάει όμως στην Αθήνα με αυτοκίνητο, οπότε λογικό και να το χρησιμοποιήσω. Η εναλλακτική από εκεί που έμενα ήταν να αλλάξω κάποια λεωφορεία, μου φάνηκε μπέρδεμα. Οι δίωρες σβούρες βέβαια γύρω από το νοσοκομείο να δεις μπέρδεμα που ήταν.

Μου αρέσει πάντως ότι σας έβαλα με την ιστορία μου σε σκέψεις και αναζητήσεις.

Υ.Γ. Κανονικά βέβαια θα έπρεπε να απαντήσω όπως απαντάει η @paefstra μερικές φορές: "ΜΜΜ? Σιγά μην μπω στα ΜΜΜ. Τι είμαι? Πλέμπα? Αυτά είναι για τους πτωχούς".
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.429
Αχά. Τι το τρομερό έχει δηλαδή μια διαδρομή 55 λεπτών με τα ΜΜΜ Σάββατο στην Αθήνα ώστε να προτιμήσει κάποιος το αυτοκίνητο, το κόστος του, τα νεύρα, το πάρκινγκ;
Μάλλον πρόκειται για παρεξήγηση και να το ξεκαθαρίσω... το μηνυμα μου δεν είναι τόσο για αυτοκίνητο vs μετρό αλλά στο χρόνο μετακίνησης γενικά για μια απόσταση 20 χλμ.. γι αυτο λέω ότι ότι τα 38 λεπτά τα βγάζει τώρα με τον κορονοιό .. κανονικά πιστεύω θα φας πάνω απο ωρα και με το αυτοκίνητο..

Και γω δυστυχώς την Αθήνα την έζησα σε εποχές προ μετρό στις διάφορες συνοικίες που έμενα απο Ν. Κόσμο μέχρι Πλατ, Αμερικής, Σεπόλια, πεδιο Άρεως, Χαιδαρι και Μενίδι (άστο αυτο δεν ειναι Αθήνα )..και μου ηταν βάσανο οι μετακινησεις γενικά... Τωρα σιγουρα ειναι καλύτερα αλλά πάλι με προυποθέσεις..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.103
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom