Αθήνα vs επαρχία.

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ludovica για επαρχια για που το σκεφτεσαι για να εχουμε καλο ρωτημα ή ετσι εγκυκλοπαιδικα ρωτησες? Αλλα και εγκυκλοπαιδικα να ρωτησες που φανταζεσαι τον εαυτο σου να περναει πιο ωραια? Εχεις αγαπημενο μερος στην Ελλαδα?
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Εγκυκλοπαιδικά. Σάμος, Τρίκαλα, Τήνος, κάποια μέρη στην Θράκη μου αρέσουν αλλά επειδή τα έχω δει μόνο ως τουρίστρια δεν ξέρω αν θα ταίριαζα εκεί. Ίσως να επέλεγα και Ζάκυνθο ή Κέρκυρα η Λήμνο, μέρη στα οποία δεν έχω πάει αλλά νομίζω θα μου άρεσαν.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
ΒΟΛΟΣ

Γιατί να ζήσει κάποιος στο Βόλο;

Το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή μας είναι η υγεία ασφαλώς αλλά αμέσως μετα είναι η εργασία.. Αν αυτό εξασφαλιστεί με κάποιο τρόπο τότε πηγαίνουμε παρακάτω..

Ο Βόλος είναι μια μεγαλομεσαία πόλη των 150 χιλ περιπου κατοίκων, με καλή ρυμοτομία στο κέντρο, με καλή παραλιακή λωριδα για προμεναντ και πολλά καφε τσιπουράδικα εστιατορια, με συμπαθητική αγορά (ο πεζόδρομος της Ερμού κυρίως) και αρκετά στέκια (βολονακι, παλιά, Τσαλαπάτα, Τ. Οικονομάκη κλ)..
Δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα στην κίνηση των δρόμων (εκτός απο ωρες αιχμής) αλλά όπως και ναχει μέσα σε 15 λεπτά διασχίζεις όλη την πόλη..

Απο αστικές συγκοινωνίες (αν και δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για να πω) είναι καλά και δύσκολα θα κάνεις κάποιος πάνω απο 3 άντε 4 χιλιομετρα σε οποια διαδρομή.. Υπάρχει site οπου αναγραφονται οι ακριβεις ωρες που περνά απο κάθε στάση..

Απο σχολεια όπως κάθε πόλη έχει καλά και καλύτερα.. Πανεπιστημιο Θεσσαλίας υπάρχουν κάποιες πολυτεχικές σχολές αλλά και καποιες αλλες ..
Για τα σπορ να πω ότι υπάρχουν αρκετά γήπεδα σταδια κλ για στιβο και ποδόσφαιρο και μπάσκετ τεννις.. Επισης έχει δυο κολυμβητηρια όπου μπορουν τα παιδια αλλά και οι μεγαλυτεροι να ασχοληθούν με υγρό στιβο, υπάρχουν και ομάδες.. Επίσης ενδείκυται και για θαλάσσια σπορ κωπηλασία ιστοπλοια κλ(υπάρχουν και ανάλογες σχολές)..

Ποδηλατόδρομοι γίναν κάποιοι αλλά ήταν αποτυχία και τώρα έχει γίνει δημοπράτηση για ένα καλύτερο δίκτυο.. Πάντως κυκλοφορούν αρκετά ποδήλατα και είναι πόλη που ενδείκνυται γι αυτό λόγω του ότι δεν έχει πολλές ανηφόρες (αρκεί να μη μένει κανείς προς τους προποδες του Πηλίου)..

Πάρκα υπάρχουν αλλά είναι μικρά και λίγα... Εδω υπάρχει έλλειψη..

Απο ζωή .. εντάξει δεν είναι Αθηνα αλλά μια συνοικία της.. η μεγάλη ατραξιον είναι τα τσιπουράδικα .. υπάρχουν βέβαια και όλα τα άλλα ταβέρνες μπαρακια κλ Αυτό που λείπει είναι τα θέατρα (περιμένουμε να ανακαινισθεί το Δημ Θέατρο .. ειχε κάποια δομικά θέματα).. Επίσης δεν εχουμε μουσικά σχηματα ..σπανια..

Ο Βόλος προσφερεται παρα πολύ ως ορμητηριο για ημερήσιες σχεδόν απανταχου στο Πήλιο και για μένα αυτο ειναι κάτι μοναδικό και μάλιστα όλες τις εποχές.. Μάλιστα λέγεται ότι ο Βιβάλντι μετά απο 2-3 25ρακια κοιτωντας απο την Μακρυνίτσα τον Βόλο συνέθεσε τις 4 εποχές .. (εντάξει μωρε μη πιστευετε και οτι σας λένε.. δεν ειχαν βγει τα τσιπουράδικα τοτε)...

Το τι μπορει να κάνει κανείς στο Πήλιο το έχουμε γραψει πολλές φορές .. απο τρεκιν (ελα @Yorgos εσένα σκεφτηκα) εχει πάρα πολλές πορείες μέχρι να πηγαινεις κάθε φορά σε διαφορετική πλατεία όπου θα δοκιμάζεις ποιος κάνει το καλύτερο σπετζοφαι πχ).. Επίσης πολλές απίθανες παραλίες.. Τον χειμωνα αμα εχει χιονι ειναι απίθανα.. Όλα αυτά απο 30 λεπτά εως μιαμιση ωρα ..

Νοσοκομείο Αχιλλοπούλειο .. με ολα τα καλά και κακά ενός σύγχρονου ελληνικού νοσοκομείου..

Απο το λιμάνι επίσης μπορεις πας για Σποράδες αλλά δυστυχώς μονο εκει.. Δεν υπάρχει αλλη ακτοπλοική συνδεση..

Το αποχετευτικό μια χαρά τωρα δημοπρατηθηκε και δευτερος αγωγός λημματων ως εφεδρικός για τον βιολογικό.. Δικτυα Ιντερνετ φουλ 50 100 MBs ..

Παρκιν έχει στο λιμάνι μεγαλο αλλα και κανα δυο πολυκατοικίες (η μια ακριβώς πάνω απο τα public) επίσης μια ακομη (14 οροφων 7 υπογειως και 7 ανωγειως) που θα δοθει σε λιγο καιρό (αφου ταλάνισε τον Βόλο για πάνω απο 20 χρόνια.. γειά σου ρε Μπέο)...

Χριστούγεννα τα τελευταια χρόνια έχει πολύ χρώμα και φωτα απο την κεντρική κυκλική πλατεια στο δημαρχειο (με ομορφα λουλουδάκια πάντα) και το δέντρο μέχρι την Αργω στην παραλία τον μπλέ(απο φωτάκια) ουρανό και το χωριό λουνα παρκ παγοδρόμιο κλ (φετος δεν θα λειτουργησει)..

Απο ασφαλεια οπως κάθε επαρχιακή πολη .. δεν νοιωθεις ανασφάλεια τουλάχιστον στην πόλη αλλά και ναρκωτικά εχει και κλοπές κλ..

Αρκετοί απο αυτούς που αποφάσισαν να εγκατασταθούν στην περιοχή προτίμησαν Αγριά (διπλα στον Βόλο παραλιακή κωμοπολη με μοναδικά παραλιακά τσιπουράδικα και καφέ) αλλά και Κάτω η Άνω Λεχωνια (παραδίπλα της Αγριάς με καταπράσινα μερη και πολλούς οπωρώνες) ..εδω ειναι ενα θεμα μονο για τους γονεις που πρεπει να τρεχουν τα παιδια σε δραστηριότητες αλλά ο Βόλος ειναι το πολύ 15 λεπτα..

Είναι στο κέντρο σχετικά της Ελλάδος και πας σε 5 ωρες Καλαμάτα αλλά και Αλεξανδρούπολη.. Λίγο με τα νησιά του Αιγίου και την Κρήτη έχουμε μια απόσταση αλλά δεν πειραζει...

Για μενα το μονο μειον ειναι οι λιγότερες επιλογές σε νυχτερινή διασκέδαση παρα το γεγονος οτι δεν ειμαι πια και τοσο πολύ με την νυχτα .. αα ξέχασα.. και η παρακολουθηση αθλητικων αγωνων υψηλού επιπεδου (αν και τωρα με τον ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ μπορει κάποιος να παρακολουθησει SL .. τωρα κάποιος θα μου πει αυτο το "υψηλού επιπεδου" που κολλάει.. ΟΚ αλλά ειναι και η Euroleague.. εγω για τον @Yorgos το λέω)..

ΥΓ. δημοπρατειται η σιδηροδρομικη γραμμή Βολου Λαρισας για ηλεκτροκινηση.. θετικό δε λεω αλλά θα ζησω να το δω, ποιος ξερει;; δεν εγραψα τιποτε για τρενα συγκρατηθηκα..
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αντικειμενικά μιλώντας, καλά το ξεκινάς.
Τι θα γινει, θα τους κατεβασεις ολους Σαμο? Ωρα ειναι να μας ζητησεις (τωρα που θα μαζευτειτε πολλοι) να σας φτιαξουμε και την γραμμη 4 εκει αντι για την Αθηνα, για να πηγαινοερχεσαι 'φρεσκος'! :)
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τι θα γινει, θα τους κατεβασεις ολους Σαμο? Ωρα ειναι να μας ζητησεις (τωρα που θα μαζευτειτε πολλοι) να σας φτιαξουμε και την γραμμη 4 εκει αντι για την Αθηνα, για να πηγαινοερχεσαι 'φρεσκος'! :)
Η αλήθεια (μόνο αλήθειες) είναι ότι έχουν δυσκολέψει οι μετακινήσεις στη Σάμο. Ειδικά στα 2 (ολογράφως δύο) φανάρια του Καρλοβάσου γίνεται το αδιαχώρητο, ενώ διασχίζοντας την απόσταση 500 μέτρων από το σπίτι μου και φτάνοντας στην κεντρική πλατεία (πάντα με το αυτοκίνητο εννοείται), δεν βρίσκω πουθενά πάρκινγκ. Απίστευτα πράγματα. Ψάχνω μετά 15 λεπτά να παρκάρω, οπότε πάει η "φρεσκάδα". Απίστευτη ταλαιπωρία για τον πολίτη.

ΑΡΑ. Μία (για αρχή) γραμμή μετρό (ας την ονομάσουμε γραμμή Πυθαγόρα) θα βοηθούσε να αναπνεύσει επιτέλους αυτή η πόλη. Ε, τώρα αν θέλετε να κάνετε και μία στο Βαθύ (πιο μικρή όμως, μην το πάρουν και πάνω τους) δε θα φέρω αντίρρηση.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
ΑΡΑ. Μία (για αρχή) γραμμή μετρό (ας την ονομάσουμε γραμμή Πυθαγόρα) θα βοηθούσε να αναπνεύσει επιτέλους αυτή η πόλη. Ε, τώρα αν θέλετε να κάνετε και μία στο Βαθύ (πιο μικρή όμως, μην το πάρουν και πάνω τους) δε θα φέρω αντίρρηση.
Ουτε σε σειρα star wars .. Πιο πιθανο βλέπω ιπτάμενα οχήματα μεταξύ Πυθαγόρειου και Καρλοβασι ..να στη Νότια Κορέα ζητάνε άδεια να κυκλοφορήσουν.. https://gr.euronews.com/2020/11/11/no-comment-seoul-ston-aera-to-taxi-drone .. το εχετε καταλάβει ότι σε λίγα χρόνια θα πηγαινει ο κόσμος σε σχολές οδηγων ιπταμενων οχηματων.. οριστε θα λυθει και το προβλημα του μποτιλιαρισματος στην Αθηνα και στις μεγαλουπόλεις σιγά σιγά..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Αντε ρε θα γραψετε για καμια πολη;; πολύ θα ηθελα να ακούσω για Γιαννενα Πατρα Καλαματα Χανιά Ηρακλειο Τριπολη Καβαλα Ξανθη Κοζάνη (αντε @Borealis, εγω πρεπει να γραψω και γι αυτό;; ) κανα μεγαλο νησι .... Δεν βαραθηκατε να γυρνάτε απο καναπε σε καναπέ;;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αντε ρε θα γραψετε για καμια πολη;; πολύ θα ηθελα να ακούσω για Γιαννενα Πατρα Καλαματα Χανιά Ηρακλειο Τριπολη Καβαλα Ξανθη Κοζάνη (αντε @Borealis, εγω πρεπει να γραψω και γι αυτό;; ) κανα μεγαλο νησι .... Δεν βαραθηκατε να γυρνάτε απο καναπε σε καναπέ;;
Άσε άμα γράψω για την Κοζάνη θα γελάει μέχρι και ο Yorgos που τον συνεπήρε η (δήθεν) "καλτίλα" της Αθήνας.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αντε μιας και δεν εχω τι να κανω θα γραψω εγω για το νησι μου αν και δεν το ζητησες και με στεναχωρησες :) Τοσος κοσμος μας προτιμα οι Ελληνες μου θελετε Σαμους και Ιωαννινα τεσπα δεν κανω σκηνη παμε παρακατω :)!

Η Ροδος ειναι ενα νησι 115.000 κατοικων. Η πολη της Ροδου επισημα ειναι 50.000 συμφωνα με την απογραφη αλλα κανονικα πρεπει να ειναι γυρω στις 60.000-70.000 μιας και πολλοι απογραφονται στα χωρια τους.

Η Ροδος ειναι γνωστη απο την αρχαιοτητα ως "Φιδουσα" μετα "Ελαφουσα", "νησι του ηλιου" αλλα και μεταγενεστερα "νησι των Ιπποτων". Φιδουσα την ελεγαν γιατι ειχε πολλα φιδια (δεν το περιμενατε εεε?), Ελαφουσα που επικρατησε κιολας γιατι μετα εφεραν ελαφια για να σκοτωσουν τα φιδια. Νησι του Ηλιου λογω της τρομερης ηλιοφανειας και νησι των Ιπποτων λογω της καταληψης του νησιου απο τους Ιπποτες τον 14ο αιωνα!

Μαλιστα η ηλιοφανεια της Ροδου ειναι τοσο μεγαλη που παλια απ΄οτι μου εχει πει ο πατερας μου σε μια αποτυχημενη προσπαθεια των ταξιδιωτικων πρακτορων να προωθησουν ματαια τον τουρισμο και τους χειμερινους μηνες βγαζαν προσφορες (υποθετω εν ειδει αστειου αλλα δεν ξερω κιολας) που θα εδιναν τα λεφτα πισω στον τουριστα αν τρεις συνεχομενες μερες δεν εβλεπε ηλιο! Ο τουρισμος στην Ροδο ξεκινησε στα τελη της δεκαετιας του εξηντα. Μαλιστα ηταν τοσος πολυς για τα δεδομενα της εποχης που ειτε τελη εξηντα ειτε αρχες εβδομηντα δεν ξερω ποτε ακριβως η τοπικη φυλλαδα της εποχης ζητουσε απο τους κατοικους να φιλοξενησουν κοσμο στα σπιτια τους μιας και οι ξενοδοχειακες κλινες δεν ηταν αρκετες.

Απο τοτε οι κλινες υπεραυξηθηκαν ο πληθυσμος παιζει και να υπερτετραπλασιαστηκε μιας και το νησι αποτελουσε πολο ελξης για Ελληνες απο διαφορα μερη της χωρας. Λιγο ο τουρισμος λιγο το αφορολογητο ειχε πολλες επαγγελματικες ευκαιριες το νησι. Ενδεικτικο ειναι οτι ο περισσοτερος κοσμος στο νησι θα ελεγα χωρις να εχω στατιστικα στοιχεια βεβαια δεν εχει καταγωγη και απο τους δυο γονεις απο εκει. Για παραδειγμα εμενα κανεις απο τους δυο γονεις μου δεν ειναι απο Ροδο αλλα και απο τον κοινωνικο μου κυκλο που ειναι αρκετα ευρυς θα ελεγα, λιγοι ειναι αυτοι που και οι δυο γονεις τους ειναι απο Ροδο.

Το γεγονος οτι η Ροδος ειχε τουρισμο απο το 60 ειχε και θετικες επιπτωσεις στο νησι και αρνητικες. Οι θετικες επιπτωσεις ειναι η αυξηση του βιοτικου επιπεδου προφανως, ο προοδευτισμος της κοινωνιας που διαμορφωσε μια κουλτουρα πιο κοντα στο τα εν οικω εν δημω και οχι στο στα εν οικω μη εν δημω που κυριαρχει περισσοτερο στην επαρχια της ηπειρωτικης Ελλαδας! Δεν υπαρχει τοσο κουτσομπολιο πισω απο τις πορτες αλλα γινεται σε κοινη θεα μιας και οι Ροδιτες δεν εχουν σε τοσο μεγαλο βαθμο την αναγη να εχουν αυτο που λεμε 'καθαρο κουτελο' Γκει μπαρ στο νησι υπηρχαν πολλες δεκαετιες πισω, πριν και από την Μυκονο, να το τονισω αυτο πριν την Μυκονο :), και δεν αποκλειω και πριν την Αθηνα αλλα το δευτερο δεν ειμαι σιγουρος. Γι' αυτο που ειμαι σχεδον σιγουρος αλλα οχι απολυτως ειναι πως το πρωτο ρουμαδικο στην Ελλαδα με δεκαδες ετικετες ισως και εκατονταδα ανοιξε στην Ροδο, στην Παλια Πολη. Λογω του αφορολογητου κυκλοφορουσαν ουισκια, ρουμια κ.λ.π. στο νησι απο πολυ παλια οταν στην Αθηνα ηταν πανακριβα μιας και ειχαν φορο πολυτελειας. Ο πατερας μου οταν δεν ειχε ακομα μετεγκατασταθει στο νησι και ηταν εμπορικος αντιπροσωπος επαιρνε ενα σωρο μπουκαλια απο το νησι για να τα παει δωρο σε φιλουσ και συγγενεις πανω στην Αθηνα.

Πολλοι Ροδιτες ειδικα οι παλαιοτεροι, δηλαδη αυτοι που ειναι στην ηλικια των παππουδων μας μιλαγαν Ιταλικα . Αλλα και αρκετοι μικροτεροι μιλανε Ιταλικα μιας και πολλοι απο το νησι πανε και σπουδαζουν Ιταλια. Γενικα το νησι εχει πολυ καλες σχεσεις με την Ιταλια. Δεν ειναι και λιγοι αυτοι που πιστευουν οτι καλυτερα να μην ενωνομασταν με την Ελλαδα, εγω παντως δεν συμφωνω με αυτην την αποψη! Αγγλικα μιλαει η συντριπτικη πλειοψηφια και απο κει κα περα δεν ειναι απιθανο να μιλανε καποιοι Γαλλικα, Γερμανικα, Ρωσσικα αλλα και Σουηδικα και σιγουρα ολοι κουτσα στραβα καπως συνεννοουμαστε με ολους!

Τωρα παμε και στις αρνητικες επιπτωσεις! Σιγουρα ενα μερος των κατοικων του νησιου εχουμε γινει παραδοπιστοι, επισης θα δεις φαινομενα νεοπλουτισμου δεν χρειαζεται να αναφερω ολοι καταλαβαινουν και η συναλλαγματικη ηθικη μας πασχει λιγο ειναι η αληθεια. Τα φεσια πανε και ερχονται και αυτο κανει την ζωη πολλων επαγγελματιων και εργαζομενων του νησιου δυσκολη. Επισης το νησι εχει να δει σοβαρο δημοτικο εργο αλλα και γενικοτερα προσπαθεια αναβαθμισης πολλες δεκαετιες. Θες επειδη πλεον φτασαμε στο η πλειοψηφια της ελιτ του νησιου να ειναι πλεον δευτερης και τριτης γενιας, μη σου πω κυριως τριτης, οποτε ειναι αυτο που λεμε εχω απο το παππου μου φραγκα τι με νοιαζει να ασχοληθω τωρα με το κατι παραπανω, θες επειδη ειμασταν ατυχοι και ειχαμε χαλια δημαρχους, θες επειδη λογω φραγκων τα γραψαμε λιγο στα αρχιδια μας και νομιζαμε οτι θα πηγαινει στον αυτοματο πιλοτο μαλλον λιγο απ'ολα.

Αλλο αρνητικο κατα τη γνωμη που ομως ειναι αρκετα λογικο και δεν το θεωρω και τοσο επιληψιμο. Ειναι οτι η ζωη των ανθρωπων εξαρταται σε τετοιο βαθμο απο τον τουρισμο που ωρες ωρες νοιωθεις πως εισαι σε αλλη χωρα. Μεχρι και το δημοψηφισμα οι κατοικοι το σκεφτοντουσαν με βαση τις επιπτωσεις στο τουρισμο και μονο. Γενικα μπορω να πω πως οι Ροδιτες στην μεγαλη μας πλειοψηφια εχουμε σε μεγαλο βαθμο τρομερη αγνοια της πολιτικης ζωης της χωρας. Πολλες φορες κατω νοιωθω λες και δεν ειμαι Ελλαδα αλλα σε καπια αυτονομη επαρχια της και αυτο λιγο, αλλα λιγο οχι πολυ με χαλαει. Επισης υστερουμε σε γεωγραφικες γνωσεις αλλα αυτο ισχυει για ολα τα νησια απ' οσο ξερω και λογικο ειναι. Απο την αλλα ειμαστε εξαιρετικα επικοινωνιακοι με καλη γνωση της αγορας, της πιατσας οπως θες πες το!

Η υπαρξη πολλων ποτων εισαγωγης απο εξωτερικο δεν μας αφησε να αναπτυξουμε κουλτουρα τσιπουραδικου. Λιγα και κακα τα ουζερι και τα τσιπουραδικα του νησιου. Βγαζουμε βεβαια τη δικη μας ρακη τη λεγομενη σουμα αλλα σωστους μεζεδες δεν εχουμε και ειναι και ακριβα. Θυμαμαι στον Βολο που ειχα παει σε φθηνες τιμες εφαγα σε πολυ καλα τσιπουραδικα αλλα και σε αλλα μερη της Ελλαδας βρισκεις καλυτερα και περισσοτερα τετοιου τυπου στεκια απ' οτι στην Ροδο! Επισης ειμαστε γενικα αποκομμενοι απο την παραδοση. αυτο τωρα ουτε καλο ουτε κακο ειναι για μενα, απλα σαν πληροφορια το λεω. Γενικα στο φαι θα ελεγα υστερουμε απο την υπολοιπη Ελλαδα, αν και οι ταβερνες μας δεν ειναι κακες, αντιθετως θα ελεγα.

Τωρα παμε και στο τι και γιατι να επισκεφτει κανεις το νησι μας. Κατ' αρχην υπαρχει η Παλια Πολη μια ολοληρη διασωσμενη μεσαιωνικη Πολη. Το απολυτο highlight του νησιου προφανως. Ειδικα αυτη η η καρτποσταλ του λιμανιου μας θεωρω οτι ειναι η πιο ωραια καρτποσταλ λιμανιου που εχω δει. (αντικειμενικα μιλωντας στο μετρο του δυνατου). Μετα ειναι η Λινδος και το καστρο της το δευτερο highlight του νησιου. Υπαρχει το Πρασονησι που ειναι το νοτιο ακρο του νησιου και αποτελει ενας εκ των δημοφιλεστερων προορισμων παγκοσμιως για windsurfing! Η ανατολικη πλευρα του νησιου ειναι γεματη πανεμορφες παραλιες, ενδεικτικα αναφερω μερικες Αντονυ Κουιν, Λουτρα Καλλιθεας, Αγιος Παυλος, Τραουνου ή Τραγανου, Λαδικο, Χαρακι, Αγαθη κ.λ.π. Η δυτικη ακτη του νησιου αν δεν κανεις σερφ δεν εχει καμια ενδιαφερουσα παραλια και προφανως ειναι και πολυ μα πολυ λιγοτερο τουριστικη. Στην παραλια Αντονυ Κουιν εγιναν τα γυρισματα απο την ταινια τα κανονια του Ναβαρονε.

Επισης αλλα χωρια οχι τοσο τουριστικα που θα προτεινα να δειτε ειναι Μονολιθος, Ασκληπιειος, Σιανα, Μεσαναγρος, Καμειρος κ.λ.π. Και αν ειστε χειμωνα στο νησι να πατε Εμπωνα. Φημιζεται για τα κατσικισια παιδακια της και το κοκκινο κρασι της. Επισης για χειμωνα πολυ ωραια ειναι να πατε στον Προφητη Ηλια. Εχει δυο παραδοσιακους ξενωνες (τον Ελαφο και την Ελαφινα) να πιειτε καφεδακι και να φατε γαουρτι με μελι και καρυδια με θεα το δασος! Εχω βεβαια να παω πολλα χρονια δεν ξερω αν αλλαξε κατι! Επισης η Αρχαγγελος ειναι μια κατηγορια μονη της. Οχι σαν χωριο! Σαν χωριο δεν εχει καποιο ενδιαφερον αλλα οι κατοικοι του ειναι ενα αλλο πραγμα! Λες και ειναι απο αλλο νησι. Μια εκδοχη λεει οτι εχουν σαρακηνικη καταγωγη αλλη εκδοχη οτι εχουν κυπριακη ποιος ξερει? Παντως η διαλεκτος τους θυμιζει κυπριακα και δεν τους πολυκαταλαβαινουμε οταν μιλανε μεταξυ τους βαρια. Εγω παντως τους παω, ειναι και τρελλαρες μια χαρα. Το υπολοιπο νησι δεν συμφωνει μαζι μου! :)

Οι επιλογες διασκεδασης ειναι πολλες, παρα πολλες θα ελεγα. Στο κεντρο εχει αρκετα καφε και χαλαρα μπαρακια για να πιεις ησυχα το ποτο σου αλλα ειναι για νωρις βαρια μεχρι τις δυο. Μετα κατευθυνεσαι ή Παλια Πολη οπου θα δεις καλοκαιρι Ελληνες και ξενους να πινουν τα ποτα τους και να διασκεδαζουν μεχρι πρωιας. Αν θες πιο Μαλια φαση αν και φανταζομαι εδω μεσα δεν ειναι της φασης σας αλλα εγω το δινω σαν πληροφορια, πας ή Ορφανιδου που ειναι κεντρο και ειναι παραδοσιακα το 'γκετο' των Σουηδων, τα τελευταια χρονια πετυχαινεις και ανατολικο μπλοκ (πιο πολυ Ρωσους) και Εβραιους και Ιταλους αλλα ειναι κυριως σκανδιναβικο ανδρο ή Φαληρακι που ειναι παραδοσιακα το ανδρο των Εγγλεζων. Βλεπεις τα τελευταια χρονια και τους αλλους λαους που προανεφερα εκτος των Εβραιων και των Σκανδιναβων πολυ σπανια αλλα κυριως ειναι εγγλεζικο ανδρο. Και τελος η Λινδος και αυτη εχει τουριστικου τυπου διασκεδαση αλλα με λιγοτερα εκτροπα και με πιο χαι κλας τουρισμο. Εχει βεβαια και η Αρχαγγελος τη δικη της διασκεδαση. Και εχει και πιο υποτυπωδη στην Ιαλυσο, Κρεμαστη και Μαριτσα! Και μετα σκορπια απο δω και απο εκει!

Tips για μαγαζια δεν δινω να μην φανει οτι κανω διαφημιση σε φιλους μου!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom