Αθήνα vs επαρχία.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτό με το κουτσομπολιό δεν το ένιωσα ποτέ, ούτε εκεί ούτε στην άλλη επαρχία που έζησα, μάλλον δεν το αντελήφθην που λέει και ο Καραβανέας, δε με ενδιέφερε κιόλας. Άντε σου λέω εγώ ότι κουτσομπόλευαν "γιατί να ήρθε εδώ αυτός;", "μήπως τον παράτησε η γυναίκα του" ή αν είμαι δραπέτης ή αδερφή. Τι με νοιάζει; Και πού να το μάθω, προφανώς δε θα τα έλεγαν μπροστά μου. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο θέμα αυτό, τι με νοιάζει τι λένε οι άλλοι, εγώ μια χαρά περνούσα μόνος μου, με τα βιβλία μου, τους οδηγούς μου, τη δουλειά μου, το μπασκετάκι μου, τις βόλτες μου, τη γυμναστική μου και την κιθάρα μου. Κι αν με βγάλανε και αδερφή ή κομουνιστή χαλάλι τους, πλάκα έχουν. τουλάχιστον Ολυμπιακό δε θα με πουν.
Εσένα μπορεί να μην σε νοιάζει αλλά μπορεί να νοιάξει το παιδί σου, τη μάνα σου. Μπορεί να έχει επιπτώσεις στην εργασία σου. Μπορεί εξαιτίας του κάποιοι θερμόαιμοι ανεγκέφαλοι να σου προκαλέσουν υλική ή σωματική ζημιά για να συνετιστείς, αν δεν γουστάρουν τις πράξεις σου. Τα λόγια των άλλων δεν επηρεάζουν όλους τους ανθρώπους το ίδιο.

Έχω πολλά παραδείγματα ανθρώπων που εγκαταστάθηκαν με όνειρα, ξοδεύοντας ολόκληρες περιουσίες για το ξεκίνημα μιας νέας ζωής και το κουτσομπολιό και η απροθυμία των ντόπιων να τους αποδεχτούν τους ανάγκασε να τα βροντήξουν όλα και να φύγουν.

Τέλος πάντων ο καθένας με τα βιώματα του. Κι άμα είναι ευτυχισμένος κάποιος στο χωριό δεν θα του πούμε εμείς που να μείνει. Καλά κάνει και μένει στο χωριό.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Να πούμε πάντως ότι από θέμα ποιότητας ζωής μπορεί να έχει διαφορά το "πηγαίνω στην επαρχία από επιλογή" (έχοντας οργανώσει το που, τι δουλειά θα κάνω, που θα πάνε τα παιδιά μου μπάσκετ και αγγλικά πχ) από το γεννιέμαι στην επαρχία και αναγκαστικά μένω με τις λιγοστες επιλογές που μου προσφέρει.

Το ίδιο και στην Αθήνα από την άλλη βέβαια τώρα που το σκέφτομαι, μόνο που οι επιλογές είναι περισσότερες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.263
[
Να πούμε πάντως ότι από θέμα ποιότητας ζωής μπορεί να έχει διαφορά το "πηγαίνω στην επαρχία από επιλογή" (έχοντας οργανώσει το που, τι δουλειά θα κάνω, που θα πάνε τα παιδιά μου μπάσκετ και αγγλικά πχ) από το γεννιέμαι στην επαρχία και αναγκαστικά μένω με τις λιγοστες επιλογές που μου προσφέρει.
Σαν τη διαφορα του Παπακαλιατη στα σηριαλ του Μεγκα που παει να μεινει στην επαρχια και το σπιτι του εχει design επιπλα ξερω γω ενω οι μονιμοι κατοικοι το πρωι πανε για αρμεγμα και το σπιτι μυριζει κοπρια. Εγω παντα το βλεπω στα σηριαλ ως κωμικο/ ειρωνικο σχολιο για τους κατοικους της πολης, αλλα πραγματικα για καποιους ειναι ονειρο ζωης αυτο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.042
[

Σαν τη διαφορα του Παπακαλιατη στα σηριαλ του Μεγκα που παει να μεινει στην επαρχια και το σπιτι του εχει design επιπλα ξερω γω ενω οι μονιμοι κατοικοι το πρωι πανε για αρμεγμα και το σπιτι μυριζει κοπρια.
Αυτη ειναι η Γη της Ελιας :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.263
Αυτη ειναι η Γη της Ελιας :haha:
ΟΧΙ, αυτος ειχε παει Παξους με σκαραβαιο με λευκα πουκαμισα λινα και ακουγοταν τζαζιες παντου και πιανα, οχι κλαρινα ας πουμε.
Δεν ξερω, μια φορα να δω Παπακαλιατη στην επαρχια να βαζει μπαξε και κοτετσι κι ας πεθανω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.506
Likes
8.042
ΟΧΙ, αυτος ειχε παει Παξους με σκαραβαιο με λευκα πουκαμισα λινα και ακουγοταν τζαζιες παντου και πιανα, οχι κλαρινα ας πουμε.
Δεν ξερω, μια φορα να δω Παπακαλιατη στην επαρχια να βαζει μπαξε και κοτετσι κι ας πεθανω.
:haha: Επισης σε ολες τις ταινιες hallmark και τυπου hallmark που πανε κατι τυπισσες executive ceo μπλα μπλα στο τελευταιο χωριο του Οχαιο και τυχαινει να ειναι single και συμπτωματικα και καρατεκνο ο "καλυτερος" του χωριου...δημαρχος και πανω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.263
Kαι μια που πιασαμε τα σηριαλ, η πιο πιστη απεικονιση παιδιου της πολης στην επαρχια ηταν το σηριαλ με το "Τι εγινε, Κωστακη? Σε γουσταρει η χωριατισσα?", φαινομενο απο το οποιο γλιτωσε ο @Yorgos και βγηκε αλωβητος, μην καταλαβαινοντας γιατι ερχονταν ταψια φαγητο στο σπιτι του, ενω προφανως ηθελαν τον κανουν γαμπρο σε καμια κορη.


Τι έγινε Κωστάκη σε γουστάρει η χωριάτισσα - YouTube
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kαι μια που πιασαμε τα σηριαλ, η πιο πιστη απεικονιση παιδιου της πολης στην επαρχια ηταν το σηριαλ με το "Τι εγινε, Κωστακη? Σε γουσταρει η χωριατισσα?", φαινομενο απο το οποιο γλιτωσε ο @Yorgos και βγηκε αλωβητος, μην καταλαβαινοντας γιατι ερχονταν ταψια φαγητο στο σπιτι του, ενω προφανως ηθελαν τον κανουν γαμπρο σε καμια κορη.


Τι έγινε Κωστάκη σε γουστάρει η χωριάτισσα - YouTube
H νεότερη κόρη πρέπει να ήταν γύρω στα 55-60, εγώ 25. Κουτσομπολιό να δουν τι κάνω μόνος μου στο σπίτι μπορεί, προξενιό χλωμό.
 
Last edited:

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
ΟΧΙ, αυτος ειχε παει Παξους με σκαραβαιο με λευκα πουκαμισα λινα και ακουγοταν τζαζιες παντου και πιανα, οχι κλαρινα ας πουμε.
Δεν ξερω, μια φορα να δω Παπακαλιατη στην επαρχια να βαζει μπαξε και κοτετσι κι ας πεθανω.
:haha: :haha: :haha: Έγραψες!!!
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
296
Likes
952
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έφυγα συνειδητα από την Αθήνα για να επιστρέψω στην επαρχία και δε το μετανιώνω στιγμη (έχοντας σπουδασει σε μεγάλη επαρχιακή πόλη και εχοντας διατελέσει και κατι τερμινα στη Σαλονίκη).
Υγ. Εχω πολλές δεκαετίες ακόμα για τη συνταξη και από κοινωνική ζωή καλά τα παω.
Δεν ειναι όλα απρό-μαυρο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.383
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom