Αθήνα vs επαρχία.

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Ωραίο θέμα ! Σίγουρα στη σύγκριση Αθήνα ή επαρχία θα διάλεγα το 2ο , λαμβάνοντας υπόψιν τι μπορεί κάποιος να χάσει από τις παροχές και τις δυνατότητες που δίνει στους κατοίκους της η πρωτεύουσα. Ζώντας σε απόσταση 5 λεπτών από το κέντρο μιας αρκετά μεγάλης επαρχιακής πόλης και κάτι λιγότερο από 1 ώρα από την συμπρωτεύουσα νομίζω ότι νιώθω καλά χωρίς να στερούμε κάτι από άποψη αγορών , διασκέδασης , πρόσβασης σε υπηρεσίες κλπ αλλά ταυτόχρονα πολύ κοντά στη φύση και μακρυά από την αστική βαβούρα. Τέλος , προσωπική μου άποψη είναι ότι κάθε άτομο καλό είναι αν μπορεί να περάσει και από τις δύο φάσεις για να δει τι ακριβώς του ταιριάζει .
Η επαρχία είναι καλή γι'αυτούς που θέλουν μια ήρεμη,οικογενειακή ζωή,γιατί σαν περιβάλλον είναι σίγουρα καλύτερο για οικογένεια.Όμως όσοι δεν έχουν μπει ακόμα σ'αυτό το τρυπάκι ή τελοσπάντων δεν έχουν επιλέξει να μπουν,η διαμονή σε μεγάλη πόλη είναι μονόδρομος για όποιον δεν θέλει να πεθάνει απ'τη βαρεμάρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η επαρχία είναι καλή γι'αυτούς που θέλουν μια ήρεμη,οικογενειακή ζωή,γιατί σαν περιβάλλον είναι σίγουρα καλύτερο για οικογένεια.Όμως όσοι δεν έχουν μπει ακόμα σ'αυτό το τρυπάκι ή τελοσπάντων δεν έχουν επιλέξει να μπουν,η διαμονή σε μεγάλη πόλη είναι μονόδρομος για όποιον δεν θέλει να πεθάνει απ'τη βαρεμάρα.
Δε βαριούνται όλοι από τα ίδια. Για κάποιον άλλον να ζει σε μια πόλη που δεν υπάρχει rafting στα 20 λεπτά είναι ατελείωτη βαρεμάρα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Ωραίο θέμα ! Σίγουρα στη σύγκριση Αθήνα ή επαρχία θα διάλεγα το 2ο , λαμβάνοντας υπόψιν τι μπορεί κάποιος να χάσει από τις παροχές και τις δυνατότητες που δίνει στους κατοίκους της η πρωτεύουσα. Ζώντας σε απόσταση 5 λεπτών από το κέντρο μιας αρκετά μεγάλης επαρχιακής πόλης και κάτι λιγότερο από 1 ώρα από την συμπρωτεύουσα νομίζω ότι νιώθω καλά χωρίς να στερούμε κάτι από άποψη αγορών , διασκέδασης , πρόσβασης σε υπηρεσίες κλπ αλλά ταυτόχρονα πολύ κοντά στη φύση και μακρυά από την αστική βαβούρα. Τέλος , προσωπική μου άποψη είναι ότι κάθε άτομο καλό είναι αν μπορεί να περάσει και από τις δύο φάσεις για να δει τι ακριβώς του ταιριάζει .
Μαζι σου!
Απαντω απο την θεση της 40+ που εχω οργανωσει ετσι τις υποχρεωσεις μου ωστε να πηγαινω κεντρο 3 φορες/χρονο. Δουλευω απο το σπιτι απο το 2015 πολυ πριν την καραντινα η οποια αλλαξε τα δεδομενα, και ναι μεχρι τα 30-35 ηθελα την φασαρια. Αλλα, επαναλαμβανω, απαντω ως 40+ που παω κεντρο μονο για κανενα θεατρο. Ολα τα υπολοιπα ειναι στο 10λεπτο, δεν μενω δα και στο Σουφλι
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Δε βαριούνται όλοι από τα ίδια. Για κάποιον άλλον να ζει σε μια πόλη που δεν υπάρχει rafting στα 20 λεπτά είναι ατελείωτη βαρεμάρα.
Το ποσοστο των κατοικων της επαρχιας που πανε για rafting ειναι παρομοιο με αυτο των κατοικων της πρωτευουσας που ανεβαινουν στον Παρθενωνα.
Οι φυσιολατρικες συζητησεις συνηθως περιλαμβανουν την καραμπινα, τα κυνηγετικα σκυλια, τις αγοραπωλησιες λαγωνικων. Δεν μιλαμε για τα ρομαντικα cottages των αριστοκρατων της αγγλικης υπαιθρου αλλα για ελληνικα χωρια.
Ολη αυτη η συζητηση ειναι ατοπη αν δεν εχεις τη δουλεια σου η ιδιοκτητο σπιτι η κοινωνικη ζωη οργανωμενη σε εναν τοπο, οποιος κι αν ειναι αυτος. Πχ κι εγω εζησα επαρχια σε κατσικοτοπους 2 χρονια για δουλεια. Εκτος απο το οτι αρχισα σε μια βδομαδα το καπνισμα για να μη σαλταρω (και παλι καλα να λεμε γιατι κυκλοφορουσαν παντου πιο βαρια τσιγαρα σαν το ζεστο ψωμι, αλλοι ντοπιοι μεθουσαν στα καφενεια) , δεν επαθα και τιποτα σπουδαιο. Ολα μια ιδεα ειναι.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ποσοστο των κατοικων της επαρχιας που πανε για rafting ειναι παρομοιο με αυτο των κατοικων της πρωτευουσας που ανεβαινουν στον Παρθενωνα.
Οι φυσιολατρικες συζητησεις συνηθως περιλαμβανουν την καραμπινα, τα κυνηγετικα σκυλια, τις αγοραπωλησιες λαγωνικων. Δεν μιλαμε για τα ρομαντικα cottages των αριστοκρατων της αγγλικης υπαιθρου αλλα για ελληνικα χωρια.
Ολη αυτη η συζητηση ειναι ατοπη αν δεν εχεις τη δουλεια σου η ιδιοκτητο σπιτι η κοινωνικη ζωη οργανωμενη σε εναν τοπο, οποιος κι αν ειναι αυτος. Πχ κι εγω εζησα επαρχια σε κατσικοτοπους 2 χρονια για δουλεια. Εκτος απο το οτι αρχισα σε μια βδομαδα το καπνισμα για να μη σαλταρω (και παλι καλα να λεμε γιατι κυκλοφορουσαν παντου πιο βαρια τσιγαρα σαν το ζεστο ψωμι, αλλοι ντοπιοι μεθουσαν στα καφενεια) , δεν επαθα και τιποτα σπουδαιο. Ολα μια ιδεα ειναι.
Το ποσοστό των κατοίκων των πόλεων που φεύγουν από την πόλη για να πάνε επαρχία ακριβώς για να είναι κοντά στη φύση είναι συντριπτικό. Εγώ τουλάχιστον ξέρω πάνω από 10 κι έφυγαν από Αθήνα και Θεσσαλονίκη ακριβώς γι αυτο: για να παίζουν τα παιδιά του ο ένας (δεν εχουν τηλεοραση και κινητο καν) , για να ασχοληθεί με τα άλογα η άλλη, επειδή είναι ιστιοπλόοι οι τρίτοι, για να ζωγραφίσει φύση η άλλη κλπ κλπ.

Εγώ δεν είχα ιδιόκτητο σπίτι στη μία από τις δύο επαρχίες που έζησα και σε καμία από τις δύο δεν είχα κοινωνική ζωή "οργανωμενη" μη σου πω και καν κοινωνική ζωή. Οπότε όχι, δεν είναι άτοπη η συζήτηση, άτοπο είναι να επιμένεις στο τι ζει ο άλλος μόνο και μόνο επειδή είχες άλλες εμπειρίες εσύ. Εσύ κόντεψες να σαλτάρεις (οπως και πολλοί αλλοι), άλλοι βρήκαν το νόημα της ζωής, δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Το ποσοστό των κατοίκων των πόλεων που φεύγουν από την πόλη για να πάνε επαρχία ακριβώς για να είναι κοντά στη φύση είναι συντριπτικό. Εγώ τουλάχιστον ξέρω πάνω από 10 κι έφυγαν από Αθήνα και Θεσσαλονίκη ακριβώς γι αυτο: για να παίζουν τα παιδιά του ο ένας (δεν εχουν τηλεοραση και κινητο καν) , για να ασχοληθεί με τα άλογα η άλλη, επειδή είναι ιστιοπλόοι οι τρίτοι, για να ζωγραφίσει φύση η άλλη κλπ κλπ.

Εγώ δεν είχα ιδιόκτητο σπίτι στη μία από τις δύο επαρχίες που έζησα και σε καμία από τις δύο δεν είχα κοινωνική ζωή "οργανωμενη" μη σου πω και καν κοινωνική ζωή. Οπότε όχι, δεν είναι άτοπη η συζήτηση, άτοπο είναι να επιμένεις στο τι ζει ο άλλος μόνο και μόνο επειδή είχες άλλες εμπειρίες εσύ. Εσύ κόντεψες να σαλτάρεις (οπως και πολλοί αλλοι), άλλοι βρήκαν το νόημα της ζωής, δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Αυτο ισχυει οντως. Πολλα κινητρα, διαφορετικοι χαρακτηρες. Η πιο ακραια περιπτωση ανθρωπων που πηγαν επαρχια για μια πιο καλη ζωη ηταν πρωην δντης ραδιοφωνικου καναλιου της ΕΡΤ που η γυναικα του μας περιεγραφε πως εχτισαν βιλα στο πιο ψηλο σημειο του χωριου και "κοιταζαν τους χωριατες απο ψηλα σαν να ηταν αρχοντες" και πως ακουγοταν ως κατω στο χωριο το πιανο της, ενω φαινοταν απο χιλιομετρα μισομουρλη απο την αναγκη της να μην αφομοιωθει με τους " αμορφωτους χωριατες".
Γι αυτο και δεν υπαρχει απαντηση σωστη η λαθος. Σιγουρα το ζουσε πολυ ευτυχισμενα.
Οπως θελει ο καθενας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δε βαριούνται όλοι από τα ίδια. Για κάποιον άλλον να ζει σε μια πόλη που δεν υπάρχει rafting στα 20 λεπτά είναι ατελείωτη βαρεμάρα.
Φτωχέ @Yorgos πως φαίνεται πως δεν έχεις ζήσει σε χωριό. Τα θέματα που απασχολούν τους κατοίκους είναι συγκεκριμένα και έχουν να κάνει με την επίδειξη πλούτου, νοικοκυροσύνης, εργατικότητας, σεξουαλικών επιδόσεων, κομπίνας και εξατμίσεων. Και φυσικά το κέντρο αναφοράς είναι κάποιος/α τρίτος/η που δεν έχει τα απαιτούμενα στάνταρντς σε έναν ή περισσότερους από τους προαναφερθέντες τομείς ή έχει υποπέσει σε κάποιο παροδικό ή μόνιμο σφάλμα. Ή έτυχε να βγει μία "κακή" φήμη γι αυτόν/η.

Δεν νομίζω πως αν σου αρέσει το rafting είναι καλή ιδέα να ζήσεις σε χωριό ακόμη κι αν είναι δίπλα στο ποτάμι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Το ποσοστό των κατοίκων των πόλεων που από την πόλη για να πάνε επαρχία ακριβώς για να είναι κοντά στη φύση είναι συντριπτικό. Εγώ τουλάχιστον ξέρω πάνω από 10 κι έφυγαν από Αθήνα και Θεσσαλονίκη ακριβώς γι αυτο: για να παίζουν τα παιδιά του ο ένας (δεν εχουν τηλεοραση και κινητο καν) , για να ασχοληθεί με τα άλογα η άλλη, επειδή είναι ιστιοπλόοι οι τρίτοι, για να ζωγραφίσει φύση η άλλη κλπ κλπ.

Εγώ δεν είχα ιδιόκτητο σπίτι στη μία από τις δύο επαρχίες που έζησα και σε καμία από τις δύο δεν είχα κοινωνική ζωή "οργανωμενη" μη σου πω και καν κοινωνική ζωή. Οπότε όχι, δεν είναι άτοπη η συζήτηση, άτοπο είναι να επιμένεις στο τι ζει ο άλλος μόνο και μόνο επειδή είχες άλλες εμπειρίες εσύ. Εσύ κόντεψες να σαλτάρεις (οπως και πολλοί αλλοι), άλλοι βρήκαν το νόημα της ζωής, δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!
Επισης, παιζει ρολο και τι οριζει ο καθενας κοινωνικη ζωη… εδω στο «χωριο» βρισκομαι τουλαχιστον 3 φορες/εβδομαδα με φιλους μου.
Αν εμενα στην πολη θα τους εβλεπα περισσοτερο; Οχι κατηγορηματικα.
Ή μήπως οσοι μενουν στην πολη ειναι απο οπερα σε οπερα και απο γκαλερι σε γκαλερι;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάποιος που πάει κάπου στοχευμενα (όπως ένας κάτοικος της πόλης που πάει σε χωριο) συνήθως ξέρει για ποιο λόγο πάει γιατί η μόνιμη μετακόμιση δεν είναι απόφαση που παίρνεις εύκολα, ειδικά όταν έχεις οικογένεια. Άρα τα έχουν ζυγίσει και ξέρουν τι τους αρέσει. Έχω φίλο που
Φτωχέ @Yorgos πως φαίνεται πως δεν έχεις ζήσει σε χωριό. Τα θέματα που απασχολούν τους κατοίκους είναι συγκεκριμένα και έχουν να κάνει με την επίδειξη πλούτου, νοικοκυροσύνης, εργατικότητας, σεξουαλικών επιδόσεων, κομπίνας και εξατμίσεων. Και φυσικά το κέντρο αναφοράς είναι κάποιος/α τρίτος/η που δεν έχει τα απαιτούμενα στάνταρντς σε έναν ή περισσότερους από τους προαναφερθέντες τομείς ή έχει υποπέσει σε κάποιο παροδικό ή μόνιμο σφάλμα. Ή έτυχε να βγει μία "κακή" φήμη γι αυτόν/η.

Δεν νομίζω πως αν σου αρέσει το rafting είναι καλή ιδέα να ζήσεις σε χωριό ακόμη κι αν είναι δίπλα στο ποτάμι.
Το έχω γράψει ότι έχω ζησει σε χωριό. Επίδειξη πλούτου δύσκολο (δεν υπήρχε πλουτος, ουτε καν συγκριτικα καποιος "πλουσιος του χωριου"), σεξουαλικές επιδόσεις δε νομίζω (το 70% ήταν άνω των 75) εκτος κι αν μου ξεφυγε κατι, εξατμίσεις δεν είχε δεδομένου πως καλά καλά δεν είχε αυτοκίνητα λογω ηλικιας κατπικων. Κομπίνες χλωμες, για συνταξιούχους μιλάμε και 2-3 αγρότες. Κέντρο αναφοράς δεν υπήρχε γιατί δεν υπήρχε αναφορά. Ο "περίεργος " του χωριού ήμουν εγώ, αλλά η εξωτικοτητα μου κράτησε 1-2 εβδομάδες, μετά με συνηθίσανε κι εμένα κι επέστρεψαν στο (ομολογουμένως εξαιρετικο) μαγείρεμα και στο καθάρισμα του νεκροταφείου από τα φύλλα.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το ποσοστό των κατοίκων των πόλεων που φεύγουν από την πόλη για να πάνε επαρχία ακριβώς για να είναι κοντά στη φύση είναι συντριπτικό. Εγώ τουλάχιστον ξέρω πάνω από 10 κι έφυγαν από Αθήνα και Θεσσαλονίκη ακριβώς γι αυτο: για να παίζουν τα παιδιά του ο ένας (δεν εχουν τηλεοραση και κινητο καν) , για να ασχοληθεί με τα άλογα η άλλη, επειδή είναι ιστιοπλόοι οι τρίτοι, για να ζωγραφίσει φύση η άλλη κλπ κλπ.

Εγώ δεν είχα ιδιόκτητο σπίτι στη μία από τις δύο επαρχίες που έζησα και σε καμία από τις δύο δεν είχα κοινωνική ζωή "οργανωμενη" μη σου πω και καν κοινωνική ζωή. Οπότε όχι, δεν είναι άτοπη η συζήτηση, άτοπο είναι να επιμένεις στο τι ζει ο άλλος μόνο και μόνο επειδή είχες άλλες εμπειρίες εσύ. Εσύ κόντεψες να σαλτάρεις (οπως και πολλοί αλλοι), άλλοι βρήκαν το νόημα της ζωής, δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Ναι, αν δεν θες να έχεις κοινωνική ζωή αλλάζει το θέμα. μπορεί να βρεις και το νόημα. Κι εγώ περίπου αυτό κάνω. Πολύ μετρημένες και περιορισμένες κοινωνικές επαφές με συγκεκριμένους ανθρώπους. Με τους υπόλοιπους αναγκαστικές επαφές από ευγένεια.

Από την άλλη αν σου αρέσει το κουτσομπολιό και η ανούσια σπατάλη χρόνου τότε είναι ιδανικό τόπος διαμονής.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Ναι, αν δεν θες να έχεις κοινωνική ζωή αλλάζει το θέμα. μπορεί να βρεις και το νόημα. Κι εγώ περίπου αυτό κάνω. Πολύ μετρημένες και περιορισμένες κοινωνικές επαφές με συγκεκριμένους ανθρώπους. Με τους υπόλοιπους αναγκαστικές επαφές από ευγένεια.

Από την άλλη αν σου αρέσει το κουτσομπολιό και η ανούσια σπατάλη χρόνου τότε είναι ιδανικό τόπος διαμονής.
Συγγνωμη αλλα θεμα κουτσομπολιου γινομουνα και στην εκαστοτε πολυκατοικια που εμενα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Φτωχέ @Yorgos πως φαίνεται πως δεν έχεις ζήσει σε χωριό. Τα θέματα που απασχολούν τους κατοίκους είναι συγκεκριμένα και έχουν να κάνει με την επίδειξη πλούτου, νοικοκυροσύνης, εργατικότητας, σεξουαλικών επιδόσεων, κομπίνας και εξατμίσεων. Και φυσικά το κέντρο αναφοράς είναι κάποιος/α τρίτος/η που δεν έχει τα απαιτούμενα στάνταρντς σε έναν ή περισσότερους από τους προαναφερθέντες τομείς ή έχει υποπέσει σε κάποιο παροδικό ή μόνιμο σφάλμα. Ή έτυχε να βγει μία "κακή" φήμη γι αυτόν/η.

Δεν νομίζω πως αν σου αρέσει το rafting είναι καλή ιδέα να ζήσεις σε χωριό ακόμη κι αν είναι δίπλα στο ποτάμι.
Στο χωριο των πεθερικων μου το τι αυτοκινητο παρκαρεις απ εξω ακομη κι αν μεσα στο σπιτι τρως μονο βραστες πατατες ειναι the talk of the village.
Τα παιδια μαθαινουν μηχανακι απο τα 13 μην τα πουν ντιγκιντανγκες.
Αμα ειναι οντως ντιγκιντανγκες δεν ξερω τι γινεται, ουτε θα θελα να ξερω.
Η αστικοποιηση στην Ελλαδα προεκυψε και για να "κρυφτουν" στην πολυκοσμια πολιτικα φρονηματα μετα τον πολεμο και μαλλον τωρα καθε ιδιαιτεροτητα που μπορει να κανει καποιον τον "τρελο του χωριου" η να κινδυνευει μεχρι και η σωματικη του ακεραιοτητα απο τους νταηδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.470
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom