Αθήνα vs επαρχία.

Μηνύματα
6
Likes
20
Εξαρτάται βέβαια και που μένεις επαρχία,μπορει να βρίσκεσαι πάλι σε κουτί/διαμέρισμα πουδεν είναι καθόλου το ίδιο με μονοκατοικία με αυλη,βέβαια και στα προάστια να μένεις μιας πολης συνηθως ειναι αποστειρωμενη κατασταση π.χ ποιος εχει ζωα ;ή μπαξε/περιβολι; αν όχι τότε τι; για να βαράς καμια βολή στην μπασκέτα;

γενικα θα ηταν ωραιο να ειχαμε τους δικους μας ανθρωπους κοντα να ζουμε σε αρχιτεκτονικα αψεγαδιαστη πολη με πολλα ενδιαφεροντα και φυσικα να ειχαμε τις καλυτερες δουλειες
,αλλα προφανως προτεραιοτητα ολων μας ειναι το ενα και το τρια,αφου στην ελλαδα το 2 το κατεχουν συνηθως μικρες πολεις μακρυα απο τα μεγαλα αστικα κεντρα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Δε γνώριζα αυτό το θέμα κι έχω κάτι να σας πω. Για οικογενειακούς λόγους πριν δύο μήνες μετα κινηθήκαμε από το Ηράκλειο για 25 μερούλες στην Αθήνα και ζήσαμε σε μια γειτονιά στα σύνορα Περισσού και Λαμπρινής. Μια περιοχή άγνωστη μου όπου έπρεπε να προσαρμοστώ όπως οι μόνιμοι κάτοικοι εκτελώντας υποχρεώσεις δικές μου και του σπιτιού και προτιμούσα την περιοχή της Λαμπρινής που κατέληγε σ ένα πάρκο που λεγόταν πάρκο "Εργατών και Πολεμιστών" κάτι που μ΄ έκανε να αναρωτηθώ μπας και βρισκόμουν σε κάποια πρώην Σοβιετία. Το σπίτι είναι σε ήσυχο δρομάκι που απέναντι υπάρχει ένα μικρό παρκάκι, ισόγειο και ένας όροφος τον οποίο νοικιάσανε τα παιδιά . Καθημερινώς πρωινά ψώνια μαζί με το καφεδάκι μου, τα βρήκα εύκολα στην περιοχή της Λαμπρινής, οι έμποροι ευγενέστατοι κι εξυπηρετικοί, καφενεία όλων των κατηγοριών με την τιμή του καφέ φτάνει τα 2,90 αλλά και να πέφτει στα 1,5. Τα λαχανικά και φρούτα στα μάρκετ πανάκριβα, όμως έχει και λαϊκή με τιμές πιο φτηνές από το Ηράκλειο. Θετικό ότι είναι περιοχή που δε φτάνουν οι τουρίστες. Στις πόλεις που ζούμε έπρεπε στους μισθωτούς και συν/χους να δίνουν τουριστικό επίδομα.
Το αρνητικό θα είναι φαντάζομαι η έξοδος για εξορμήσεις με ΙΧ γι αυτούς που θα μένουν μόνιμα, δεν είναι όμως κέντρο Αθήνας.
Αλλά το καλύτερο είναι ότι επικοινωνείς με πολιτισμένους και επικοινωνιακούς ανθρώπους όπως συμβαίνει σε κάθε μεγάλη πόλη. Γιατί μπορεί να αναπολούμε τα χωριά μας αλλά οι συχνές επαφές δημιουργούν έριδες και φθόνο ακόμα και μεταξύ συγγενών.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Το ιδανικο για μενα ειναι να ζεις καμια 30αρια χιλιομετρα απο μεγαλη πολη... να συνδυαζεις τα καλα του χωριου με τις ευκολιες της πολης...
Ποια είναι τα καλά του χωριού;Να παίζεις τάβλι στο καφενείο με τους γέρους;Το μόνο που μου'ρχεται είναι ότι δεν θα έχεις νοίκι.Αλλά θα τα ξοδεύεις στις βενζίνες αν δουλεύεις στην πόλη και είσαι κάθε μέρα πηγαινέλα
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Ποια είναι τα καλά του χωριού;Να παίζεις τάβλι στο καφενείο με τους γέρους;Το μόνο που μου'ρχεται είναι ότι δεν θα έχεις νοίκι.Αλλά θα τα ξοδεύεις στις βενζίνες αν δουλεύεις στην πόλη και είσαι κάθε μέρα πηγαινέλα
To oτι στα 15-20 λεπτα με τα ποδια μπορεις να εισαι στην θαλασσα ή στο βουνο και να μαζευεις θυμαρι και φασκομηλο.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
To oτι στα 15-20 λεπτα με τα ποδια μπορεις να εισαι στην θαλασσα εισαι στο βουνο και να μαζευεις θυμαρι και φασκομηλο.
Στην πραγματικοτητα βεβαια ειναι καθε απογευμα πηγαινε ελα με το αυτοκινητο με τα παιδια στην πλησιεστερη πολη για αγγλικα, γαλλικα, ψωνια, υπηρεσιες και φαρμακειο για ηρεμηστικα για να αντεξουν το κουτσομπολιο.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
To oτι στα 15-20 λεπτα με τα ποδια μπορεις να εισαι στην θαλασσα εισαι στο βουνο και να μαζευεις θυμαρι και φασκομηλο.
Για παραθαλάσσιο μέρος,το συζητάμε.Αλλά για βουνά,θυμάρια και φασκόμηλα,ούτε με σφαίρες :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Στην πραγματικοτητα βεβαια ειναι καθε απογευμα πηγαινε ελα με το αυτοκινητο με τα παιδια στην πλησιεστερη πολη για αγγλικα, γαλλικα, ψωνια, υπηρεσιες και φαρμακειο για ηρεμηστικα για να αντεξουν το κουτσομπολιο.
Ευτυχως που η πλησιεστερη "πολη" ειναι στα 10 λεπτα... Αγιο ειχαμε
Η Αθηνα στην μια ωρα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το ιδανικο για μενα ειναι να ζεις καμια 30αρια χιλιομετρα απο μεγαλη πολη... να συνδυαζεις τα καλα του χωριου με τις ευκολιες της πολης...
Καλή μου varioathens, τα 30 χλμ εάν πρέπει να έχεις επαφή με την πόλη σε καθημερινή βάση (π.χ. λόγω δουλειάς) είναι μάλλον αρκετά αν μιλάμε για Ελλάδα. Εάν λάβουμε υπόψη ότι οι δημόσιες συγκοινωνίες στην Ελλάδα σε τέτοια μέρη είναι πρακτικά ανύπαρκτες, και ή εξάρτηση από το αυτοκίνητο γίνεται μονόδρομος, τότε αυτόματα το κόστος (λόγω βενζίνης) αυξάνεται κατακόρυφα. Χώρια που στην Ελλάδα σε μέρη που έχουν τέτοιες αποστάσεις από την πόλη, πολλές φορές λείπουν κι άλλες υποδομές (δίκτυο αποχέτευσης, σε κάποιες περιπτώσεις και πρωτοβάθμια ιατρική φροντίδα). Φίλοι μου που μένουν σε τέτοιες περιοχές (ένας μένει Σαρωνίδα, και ένας άλλος Λούτσα) δούλευαν σε δημόσιες υπηρεσίες στο κέντρο της Αθήνας, αλλά με το που μετακόμισαν εκεί, αμφότεροι πήραν μετάθεση για δημόσιες υπηρεσίες στους τοπικούς δήμους τους, προκειμένου να μειώσουν αποστάσεις και κόστη και να έχουν μια ποιότητα ζωής!
Αμα εργάζεσαι στον ιδιωτικό τομέα ίσως κάτι τέτοιο να μην είναι το ίδιο εύκολο.
Σε άλλες χώρες αυτό που λες (τα 30 χλμ) είναι μια πολύ καλή ιδανική κατάσταση, υπάρχει όμως τρένο που συνήθως συνδέει τέτοιες κωμοπόλεις με το κέντρο της κοντινής μεγάλης πόλης, οπότε αυτοματως κάποια πράγματα γίνονται πιο εύκολα. Ακόμα και για σινεμά/θέατρο μπορείς να βγεις στην κοντινή πόλη εύκολα. Στην Ελλάδα δυστυχώς όχι....
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Ωραίο θέμα ! Σίγουρα στη σύγκριση Αθήνα ή επαρχία θα διάλεγα το 2ο , λαμβάνοντας υπόψιν τι μπορεί κάποιος να χάσει από τις παροχές και τις δυνατότητες που δίνει στους κατοίκους της η πρωτεύουσα. Ζώντας σε απόσταση 5 λεπτών από το κέντρο μιας αρκετά μεγάλης επαρχιακής πόλης και κάτι λιγότερο από 1 ώρα από την συμπρωτεύουσα νομίζω ότι νιώθω καλά χωρίς να στερούμε κάτι από άποψη αγορών , διασκέδασης , πρόσβασης σε υπηρεσίες κλπ αλλά ταυτόχρονα πολύ κοντά στη φύση και μακρυά από την αστική βαβούρα. Τέλος , προσωπική μου άποψη είναι ότι κάθε άτομο καλό είναι αν μπορεί να περάσει και από τις δύο φάσεις για να δει τι ακριβώς του ταιριάζει .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Άντε πάλι με τα χωριά και την Αθήνα. Υπάρχουν θετικά και αρνητικά και στις δύο περιπτώσεις με την πλάστιγγα των αρνητικών να γέρνει εντυπωσιακά προς τα χωριά. Ειδικά για ανθρώπους με ιδιαιτερότητες ή με διαφορετικό τρόπο σκέψης η ζωή στο χωριό μπορεί να είναι από ανιαρή, ανυπόφορη έως και μαρτύριο.

Στα θετικά του χωριού μπορώ να σκεφτώ τον καθαρότερο αέρα, τη θάλασσα αν υπάρχει, τους χαλαρότερους ρυθμούς ζωής, το ενδιαφέρον -με την καλή έννοια- της γειτονιάς αν είσαι καλά και συνήθως τη μη σπατάλη χρόνου για την πρόσβαση στην εργασία. Όλα αυτά όμως μέχρι να πέσει ο ήλιος όπου η ευεξία δίνει τη θέση της στην πλήξη.

Τέλος πάντων, για ανθρώπους με νοοτροπία συνταξιούχου καλά είναι τα χωριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom