Αθήνα vs επαρχία.

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά δεν ξέρω αν μπορώ να συμβάλω ουσιαστικά στην κουβέντα, αλλά lockdown έχουμε, ελεύθερο χρόνο έχω, ας πω το μακρύ και το κοντό μου. :D

Λοιπόν εγώ έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στην Αθήνα (μένοντας σε σχετικά ήσυχο και όμορφο προάστιο), αλλά ως παιδί περνούσα το 1/3 του έτους σε χωριό στην Πελοπόννησο, όπου ήταν ο παράδεισός μου. Καθώς περνούν τα χρόνια λοιπόν όλο και περισσότερο συνειδητοποιώ πόσο όμορφο είναι για ένα παιδί να μεγαλώνει σε μικρό τόπο, με επαφή με τη φύση, με αίσθηση ελευθερίας κλπ κλπ. Μπαίνοντας στην εφηβεία βέβαια, με τις προτεραιότητες να αλλάζουν και τις ερωτικές σχέσεις να αποκτούν σημαντικό ρόλο στη ζωή του ατόμου, η αίσθηση της "κλειστότητας" γίνεται έντονη θαρρώ.

Έκανα προπτυχιακές σπουδές στην Αθήνα, την οποία τότε ανακάλυψα επί της ουσίας. Θυμάμαι λάτρευα τα Εξάρχεια, ξημεροβραδιαζόμουν εκεί και είχα όνειρο να νοικιάσω σπίτι στην περιοχή (τώρα στα 30φεύγα δε θα το έκανα ούτε επί πληρωμή). :p

Στα 20κάτι έφυγα για το πρώτο μου μεταπτυχιακό στη Γλασκώβη και η αλήθεια είναι ότι ακόμα και σήμερα παραμένει ιδανική για μένα από πολλές απόψεις (πλην καιρού): μέγεθος Θεσσαλονίκης, άπειρα πάρκα, πράσινο, ποτάμια για περπάτημα, τρέξιμο κλπ, πολύ μεγάλη εγγύτητα σε βουνά, λίμνες, φύση εν γένει και παράλληλα δυνατότητα να ασχοληθείς με ό, τι χόμπι θες (πολλά μουσεία, δραστηριότητες, ομάδες κλπ κλπ).

Δυστυχώς νομίζω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Η Θεσσαλονίκη που έχει το ίδιο περίπου μέγεθος και την οποία υπεραγαπώ είναι εξίσου τσιμεντούπολη με την Αθήνα και απλά τη σώζει ο παραλιακός στο κέντρο της. Κάποιες πόλεις που έχουν φυσική ομορφιά και άμεση πρόσβαση στην ύπαιθρο είναι μικρές και η κοινωνία κλειστή, κάτι που με ενοχλεί.

Από εκεί και πέρα είναι και θέμα ανθρώπου. Δύο φιλικά μου πρόσωπα μετακόμισαν πριν μερικά χρόνια σε μεγάλη πόλη της Κρήτης κι έχουν βρει την υγειά τους λένε. H μία επαναπατρίστηκε μετά από 8 χρόνια Θεσσαλονίκη και 10 Αθήνα (τις αγαπάει λέει, αλλά δεν τις αντέχει), ο άλλος μεγαλωμένος σε μικρή επαρχία, ο οποίος όμως έμενε για 15 περίπου χρόνια Αθήνα και αναφέρει ότι τον κούρασε. Τους αρέσει πολύ κάτω, μιλάνε για ποιότητα ζωής. Ότι τα έχουν όλα και δεν τους λείπει τίποτα. Πολύ πολύ δικός μου άνθρωπος πάλι, που ήρθε Αθήνα από άλλη μεγάλη πόλη της Κρήτης όντας ενήλικας, θεωρεί την κοινωνία κάτω πολύ κλειστή. (όλα τα άτομα που αναφέρω είναι στην ηλικιακή γκάμα 35-45)

Στην παρούσα φάση μένω στο προάστιο που μεγάλωσα και επιλέγω να κάνω σχεδόν τα πάντα εδώ (δεν έχει τύχει να εργαστώ ποτέ ως τώρα στο κέντρο της Αθήνας). Αθήνα κατεβαίνω όταν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος (δεν αντέχω τη βαβούρα, το χάος και πάνω από όλα τα ΜΜΜ), ενώ σχεδόν κάθε weekend πηγαίνουμε όταν έχουμε τη δυνατότητα κάπου στη φύση. Πελοπόννησο κατεβαίνω επίσης πάρα πολύ συχνά κι έτσι νιώθω ότι έχω μια ισορροπία, η οποία προς το παρόν με καλύπτει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κατά την άποψη μου είναι λίγο άτοπο να χαρακτηρίζουμε την Θεσσαλονίκη επαρχία και μόνο εάν σκεφτούμε ότι ζουν ένα εκατομμύριο άνθρωποι εκεί. Εδώ πχ η βόρεια Ευρώπη, οι πρωτεύουσες της έχουν και λιγότερο από ένα εκατομμύριο κατοίκους.
Σε σχέση με την Αθήνα πχ και η Στοκχόλμη μπορεί να θεωρηθεί επαρχία.. δεν είναι όμως!!
Νομίζω οι συγκρίσεις εδώ δεν χωράνε απλά.
Μα δεν το ειπα απαξιωτικα. Ενα τριημερο πηγα Θεσσαλονικη και περασα υπεροχα. Και τα μαγαζια μου αρεσαν και οι βολτες στο κεντρο και η χαλαροτητα του κοσμου και το φαγητο και η ατμοσφαιρα της πολης, και οι πολλες επιλογες διασκεδασης και οι παρα πολυ και παρα πολλες ωραιες γυναικες. Αλλα πρωτευουσα ειναι η Αθηνα! Η αληθεια ειναι οτι πιο πολυ μου θυμισε την Ροδο παρα την Αθηνα. Εχει και πρωτευουσες με 100.000 κατοικους, να πουμε και την Ροδο πρωτευουσα; Το καλοκαιρι γινομαστε μαζι με τουριστες και εργαζομενους παιζει και πανω απο 300.000. Το βιοτικο επιπεδο στην περιφερεια του Νοτιου Αιγαιου ειναι το πιο κοντινο σε αυτο της Αττικης. Και η γυναικα εχει την ιδια θεση που εχει στην Αθηνα και στην Θεσσαλονικη μην σου πω και καλυτερη. Τουρισμο ειχαμε απο τελη 60 βλεπεις. Τις επαρχιωτικες συμπεριφορες που συναντησε η παεφστρα οχι μονο δεν τις βλεπεις αλλα ειναι και κατακριτεες. Αμ το Ηρακλειο, η Πατρα, η Λαρισα και αυτες μεγαλες πολεις ειναι. Παρ' ολα αυτα εγω στην επαρχια τις συγκαταλεγω. Η Αθηνα ειναι η πολιτικη, διοικητικη, οικονομικη, κοινωνικη και πολιτιστικη πρωτευουσα της χωρας. Και καποια πραγματα πρεπει να πας εκει για να τα δεις ακομα και αν μενεις στην υπεροχη Θεσσαλονικη. Ολυμπιακο ας πουμε δεν εχετε (αν κι αυτο ειναι Πειραιας αλλα τεσπα) :)

Y.Γ. : Σορρυ λαθος οταν ειπα βιοτικο επιπεδο εννοουσα το κατα κεφαλην Α.Ε.Π.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το θέμα είναι πραγματικά πολυδιάστατο και χαίρομαι που η συζήτηση έχει ανάψει!

Αν το κριτήριο μας είναι καθαρά επαγγελματικό, τότε πολύ δύσκολα να διαλέξουμε κάτι εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων. Αυτός άλλωστε είναι και ο κύριος λόγος της εσωτερικής μετανάστευσης μερικές δεκαετίες πιο πίσω. Τώρα αν αυτό έγινε χωρίς σχέδιο και πρόβλεψη (τι περίεργο για Ελλάδα), χωρίς υποδομές, χωρίς όρους, είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση που νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε λίγο πολύ.

Επίσης ιδιαίτερη μνεία γίνεται για το σημαντικότατο θέμα της υγείας, που συνήθως είναι το πρώτο που κοιτάει κάποιος, ειδικότερα όσο περνούν τα χρόνια και ακόμα περισσότερο όταν έχει οικογένεια και δεν είναι μόνος του. Τεράστιο θέμα, στο οποίο πάλι νομίζω θα συμφωνήσουμε, καθώς ειδικότερα από το 2010 και μετά με τις εγκληματικές περικοπές που υπέστη ο τομέας της υγείας (τα βλέπουμε σήμερα), τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, καταλήγοντας στο απλοϊκό συμπέρασμα ότι «αν δεν έχεις λεφτά, σα το σκυλί στ' αμπέλι θα πας», απλά στα αστικά κέντρα είσαι αρκετά πιο ασφαλής.

Δε κατηγορώ κανέναν που πρωτίστως σκέφτεται με αφετηρία τους δύο αυτούς βασικότατους άξονες. Μιλάω ίσως και απο θέση «ισχύος» όντας εκτός μεν αλλά πολύ κοντά στον αστικό ιστό, με ότι καλό συνεπάγεται αυτό εκατέρωθεν. Νομίζω μάλιστα ότι αν λυνόταν αυτές οι δύο βασικές προϋποθέσεις όλο και περισσότερος κόσμος θα έκανε στροφή προς τη λεγόμενη «αποκέντρωση», κάτι που συνέβη ως ένα βαθμό στην αρχή της κρίσης.

Πρέπει να τη πιάσουμε ίσως τη συζήτηση από άλλη βάση όσο γίνεται. Για μένα προέχει πολλές φορές η ψυχική υγεία και η ποιότητα ζωής. Στην επαρχία μαθαίνεις να είσαι ολιγαρκής, λιγότερο ανταγωνιστικός, να εκτιμάς όσα έχεις με διαφορετικό τρόπο. Είναι θέμα οπτικής.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αλλα πρωτευουσα ειναι η Αθηνα! Η αληθεια ειναι οτι πιο πολυ μου θυμισε την Ροδο παρα την Αθηνα. Εχει και πρωτευουσες με 100.000 κατοικους, να πουμε και την Ροδο πρωτευουσα;
Μα επαρχία δε σημαίνει μη πρωτεύουσα. Υπάρχουν μάλιστα χώρες όπου οι πρωτεύουσες δεν είναι καν οι μεγαλύτερες πόλεις τους, τι σημαίνει, ότι η μεγαλύτερη πόλη είναι επαρχία επειδή δεν είναι το διοικητικό κέντρο μιας χώρας;
Ούτε εγώ μπορώ να χαρακτηρίσω επαρχία μια πόλη 1.000.000+ κατοίκων όπως η Θεσσαλονίκη. Δε βρίσκω λογική.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μα επαρχία δε σημαίνει μη πρωτεύουσα. Υπάρχουν μάλιστα χώρες όπου οι πρωτεύουσες δεν είναι καν οι μεγαλύτερες πόλεις τους, τι σημαίνει, ότι η μεγαλύτερη πόλη είναι επαρχία επειδή δεν είναι το διοικητικό κέντρο μιας χώρας;
Ούτε εγώ μπορώ να χαρακτηρίσω επαρχία μια πόλη 1.000.000+ κατοίκων όπως η Θεσσαλονίκη. Δε βρίσκω λογική.
Ναι οπως στην Αμερικη που διοικητικη πρωτευουσα ειναι η Ουασιγκτον αλλα δεν θα πεις επαρχια ουτε το Σικαγο ουτε την Νεα Υορκη ουτε το Λος Αντζελες. Αλλα στην Ελλαδα η Αθηνα δεν ειναι μονο η διοικητικη πρωτευουσα ειναι και πολιτικη, οικονομικη, πολιτιστικη κ.τ.λ. Και πολλα πραγματα για να τα δεις και να τα κανεις πρεπει να εισαι Αθηνα. Μην παμε μακρια την τηλεοραση να ανοιξεις κατα κυριο λογο αφορα την Αθηνα λες και δεν υπαρχει η υπολοιπη Ελλαδα. Διαμαρτυρονται κυριως οι Θεσσαλονικεις για αυτο. Αλλα και η συντριπτικη πλειοψηφια των καλλιτεχνων ζει και εργαζεται στην Αθηνα. Φυσικα επισκεπτονται συχνα και την Θεσσαλονικη (δευτερη σε μεγεθος πολη στην Ελλαδα ειναι). Αλλα το σημαντικοτερο ειναι πως ο,τι δημιουργειται σε αυτη την χωρα ή ερχεται απο το εξωτερικο πρωτα ερχεται/γινεται στην Αθηνα και μετα μεταφερεται στις υπολοιπες πολεις της Ελλαδας ειτε μιλαμε για μοδα ειτε νεα επιχειρηματικη ιδεα ειτε οποιοδηποτε νεο τρεντ (οχι το 100%, εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα το 90%, αυθαιρετα το ποσοστο προφανως) . Αυτο λοιπον την κανει πρωτευουσα και την διαφοροποιει απο τις υπολοιπες μεγαλες πολεις. Αν ειναι ετσι να μην πουμε επαρχια ουτε την Πατρα, ουτε την Λαρισα, ουτε τα Ιωαννινα, ουτε το Ηρακλειο ουτε τον Βολο κ.λ.π.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.016
Στο θεμα της αντιμετωπισης της γυναικας, νομιζω οτι η Θεσσαλονικη εχει πιο ευνοημενες γυναικες. Απολαμβανουν μεγαλυτερη ελευθερια συχνα, ισως γιατι ο φοιτητοχαρακτηρας της πολης την εχει επηρεασει ειτε επειδη ειναι εντονο το προσφυγικο στοιχειο ειτε γιατι η εσωτερικη μεταναστευση δεν εχει τα χαρακτηριστικα της Αθηνας που ολοκληρα σογια μετακομισαν πριν δεκαετιες στην ιδια γειτονια και ζουν τα παιδια στην ιδια οικοδομη με τους γονεις. Απο αυτη την αποψη η Θεσσαλονικη ειναι πιο πρωτευουσιανα. Απο αλλες αποψεις δεν ειναι. Δεν λεω αλλα μην αρχισει το Βοριοι vs Νοτιοι.
Απο ολες τις πολεις που εζησα, θεωρω ιδανικη την Πατρα απο πολλες αποψεις, μεγεθος, φυση θαλασσα κοντα, ενδιαφερουσα κινηση στην πολη, πανευκολη προσβαση στην Αθηνα για να μη στερεισαι τα ωφελη της.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναι οπως στην Αμερικη που διοικητικη πρωτευουσα ειναι η Ουασιγκτον αλλα δεν θα πεις επαρχια ουτε το Σικαγο ουτε την Νεα Υορκη ουτε το Λος Αντζελες. Αλλα στην Ελλαδα η Αθηνα δεν ειναι μονο η διοικητικη πρωτευουσα ειναι και πολιτικη, οικονομικη, πολιτιστικη κ.τ.λ. Και πολλα πραγματα για να τα δεις και να τα κανεις πρεπει να εισαι Αθηνα. Μην παμε μακρια την τηλεοραση να ανοιξεις κατα κυριο λογο αφορα την Αθηνα λες και δεν υπαρχει η υπολοιπη Ελλαδα. Διαμαρτυρονται κυριως οι Θεσσαλονικεις για αυτο. Αλλα και η συντριπτικη πλειοψηφια των καλλιτεχνων ζει και εργαζεται στην Αθηνα. Φυσικα επισκεπτονται συχνα και την Θεσσαλονικη (δευτερη σε μεγεθος πολη στην Ελλαδα ειναι). Αλλα το σημαντικοτερο ειναι πως ο,τι δημιουργειται σε αυτη την χωρα ή ερχεται απο το εξωτερικο πρωτα ερχεται/γινεται στην Αθηνα και μετα μεταφερεται στις υπολοιπες πολεις της Ελλαδας ειτε μιλαμε για μοδα ειτε νεα επιχειρηματικη ιδεα ειτε οποιοδηποτε νεο τρεντ (οχι το 100%, εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα το 90%, αυθαιρετα το ποσοστο προφανως) . Αυτο λοιπον την κανει πρωτευουσα και την διαφοροποιει απο τις υπολοιπες μεγαλες πολεις. Αν ειναι ετσι να μην πουμε επαρχια ουτε την Πατρα, ουτε την Λαρισα, ουτε τα Ιωαννινα, ουτε το Ηρακλειο ουτε τον Βολο κ.λ.π.
Ρε συ εγώ δεν εννοούσα καν τις ΗΠΑ που αναφέρεις, αλλά πολύ μικρότερες χώρες που συγκρίνονται ευκολότερα με την Ελλάδα. Εννοείται ότι δε μπορούμε να συγκρίνουμε τη Νέα Υόρκη με τη Θεσσαλονίκη (αλλά ούτε βέβαια και με την Αθήνα).
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά διαφωνώ.
Επίσης διαφωνώ με τη σύγκριση Θεσσαλονίκης με Hράκλειο πχ που είναι 3 φορές μικρότερο και με 300.00+ κατοίκους δε μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι άλλο πλην μεγάλης επαρχιακής πόλης.
Η Θεσσαλονίκη όμως είναι μεγαλούπολη, πώς να το κανουμε; Μεγαλούπολη είναι το αντίθετο της επαρχίας. Σταματώ όμως εδώ, επειδή όπως είπε και η @paefstra ας μην το κάνουμε Βόρειοι vs Νότιοι (και δεν είμαι καν βόρεια, απλά δε μπορώ να μη μιλάω όταν κάτι μου φαίνεται ότι στερείται λογικής).
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ρε συ εγώ δεν εννοούσα καν τις ΗΠΑ που αναφέρεις, αλλά πολύ μικρότερες χώρες που συγκρίνονται ευκολότερα με την Ελλάδα. Εννοείται ότι δε μπορούμε να συγκρίνουμε τη Νέα Υόρκη με τη Θεσσαλονίκη (αλλά ούτε βέβαια και με την Αθήνα).
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά διαφωνώ.
Επίσης διαφωνώ με τη σύγκριση Θεσσαλονίκης με Hράκλειο πχ που είναι 3 φορές μικρότερο και με 300.00+ κατοίκους δε μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι άλλο πλην μεγάλης επαρχιακής πόλης.
Η Θεσσαλονίκη όμως είναι μεγαλούπολη, πώς να το κανουμε; Μεγαλούπολη είναι το αντίθετο της επαρχίας. Σταματώ όμως εδώ, επειδή όπως είπε και η @paefstra ας μην το κάνουμε Βόρειοι vs Νότιοι (και δεν είμαι καν βόρεια, απλά δε μπορώ να μη μιλάω όταν κάτι μου φαίνεται ότι στερείται λογικής).
Μα βρε συ αυτο ειναι το κριτηριο που κανει μια πολη ουσιαστικη πρωτευουσα μιας χωρας και οχι απλα διοικητικη. Το αν ειναι το οικονομικο, πολιτικο, πνευματικο, πολιτιστικο κεντρο της χωρας και αυτο ειναι η Αθηνα. Εκει ερχονται οι περισσοτερες νεες ιδεες απο το εξωτερικο και μετα μεταφερονται στην υπολοιπη Ελλαδα. Δεν μετρα ο πληθυσμος τοσο. Ποιο ειναι δηλαδη το οριο πληθυσμου που θα βαλουμε για να ορισουμε αν κατι ειναι πρωτευουσα ή οχι και γιατι να μην βαλουμε και την Πατρα ή και αλλες τοσες πολεις; Και δεν το λεω καθολου προσβλητικα για την Θεσσαλονικη. Ουτε εγω ειμαι Αθηναιος για να εχω καποιο λογο να την στηριξω, επαρχιωτης ειμαι και δεν με πειραζει καθολου. Ουτε εχω σκοπο να το κανω βορρα βερσους νοτος. Δεν εχω ζησει εκει αλλα ισως και να μου ταιριαζε καλυτερα. Πραγματικα την θεωρω υπεροχη, απλα δεν πληρει τα κριτηρια για να χαρακτηριστει πρωτευουσα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αν καταλάβα καλά δε σου λένε ότι η Θεσσαλονίκη πρέπει να χαρακτηριστεί πρωτεύουσα, ότι δε μπορεί να θεωρηθεί και επαρχία (και συμφωνώ) σου λένε.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αν καταλάβα καλά δε σου λένε ότι η Θεσσαλονίκη πρέπει να χαρακτηριστεί πρωτεύουσα, ότι δε μπορεί να θεωρηθεί και επαρχία (και συμφωνώ) σου λένε.
Αν δεν ειναι πρωτευουσα ειναι επαρχια δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.016
Αν δεν ειναι πρωτευουσα ειναι επαρχια δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο!
Says who?
Η διακριση στον αστικο σχεδιασμο ειναι:
πολεις<1 εκ.
μεγαλουπολεις:1-10 εκ
μεγαπολεις: >10.εκ
Ειναι μεγαλουπολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.431
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom