Αθήνα vs επαρχία.

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ασε φιλε, εχω παρει βαθμο σε εξετασεις για ολα αυτα και πληρωνομαι επεδη επιχειρηματολιγω οταν πρεπει.
Πες την επαρχια, πες την μπανανα, ποιος θα ασχοληθει με το πως τη λες. Το υφακι "πες μας" στην παρεα σου. Μαλλον δεν εχεις αντιληφθει οτι αυτο το υφος δεν ειναι για εδω.
Αρα λοιπον με βαση τα στοιχεια που εδωσες εσυ η ιδια, η Θεσσαλονικη δεν ειναι μεγαλουπολη! Μιας και επι ταμπακερας τιποτα! Συνιστας ψυχραιμια ενω αδυνατεις να την κρατησεις η ιδια! Κανενα υφος δεν ειχα! Απλα περιμενα ενα λινκ πιο αξιοπιστο απο την wikipedia που να επαληθευει αυτα που λες με βαση τον διαχωρισμο που κάνεις. Την ειδικο ρωτησα οπως προσπαθεις να αυτοχριστεις συνεχιζοντας να μας μοστραρεις τα πτυχια και την επαγγελματικη σου επιτυχια. Καλη σταδιοδρομια, εδω εγω σταματω, βαρεθηκα, εχω να παρω και δυο Νομπελ!
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Η συζητηση ανάβει αλλά πρεπει να μεινουμε στο θέμα γιατί θα ξεφυγουμε ως συνηθως..

Μετά απο όσα διάβασα θα ηθελα να πω για την επαρχία το εξής .. Η επαρχία για μενα εχει νόημα όταν θελεις με κάποιο τροπο να δραστηριοποιηθεις με πραγματα που εχουν να κάνουν με την φύση.. Απο περπατημα τρεκιν ποδηλατο μέχρι λουλουδια ζωακια μπαχτσεδες ψαρεμα καταδυσεις ιστιοπλοΐα ή κατασκευες με κάτι (ξυλο σιδερο πηλό κλ) ...Υπάρχουν τόσα πολλά να κάνεις που στο κέντρο των μεγαλουπόλεων δεν μπορείς τόσο ευκολα.. Αν δεν το κάνεις τοτε άκουσε με και μεινε εκει που εισαι "αστέ" ...

Εγω πάντως σε καφενεια δεν πάω.. μονο στα ταξίδια ..

Ειλικρινά δεν με ενδιαφερει, αν και σαλονικιός, αν θεωρείται ή όχι η Θεσσαλονίκη επαρχία αλλά στο θέμα μας θα συνιστούσε κάποιος τον Αθηναίο να μεινει στην επαρχία Θεσσαλονίκη;; και τι στο καλό θα αλλαζε στη ζωή του εκτός του να λέει το καλαμάκι σουβλάκι και να μαθει να πινει μαλαματινα με κόκα;;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
γιατί δεν τα λέτε με πμ αυτά που συζητάτε είναι εκτός θεματος και κουράζουν... το θέμα σε περιπτωση που το ξεχάσατε είναι τα
Η συζητηση ανάβει αλλά πρεπει να μεινουμε στο θέμα γιατί θα ξεφυγουμε ως συνηθως..

Μετά απο όσα διάβασα θα ηθελα να πω για την επαρχία το εξής .. Η επαρχία για μενα εχει νόημα όταν θελεις με κάποιο τροπο να δραστηριοποιηθεις με πραγματα που εχουν να κάνουν με την φύση.. Απο περπατημα τρεκιν ποδηλατο μέχρι λουλουδια ζωακια μπαχτσεδες ψαρεμα καταδυσεις ιστιοπλοΐα ή κατασκευες με κάτι (ξυλο σιδερο πηλό κλ) ...Υπάρχουν τόσα πολλά να κάνεις που στο κέντρο των μεγαλουπόλεων δεν μπορείς τόσο ευκολα.. Αν δεν το κάνεις τοτε άκουσε με και μεινε εκει που εισαι "αστέ" ...

Εγω πάντως σε καφενεια δεν πάω.. μονο στα ταξίδια ..

Ειλικρινά δεν με ενδιαφερει, αν και σαλονικιός, αν θεωρείται ή όχι η Θεσσαλονίκη επαρχία αλλά στο θέμα μας θα συνιστούσε κάποιος τον Αθηναίο να μεινει στην επαρχία Θεσσαλονίκη;; και τι στο καλό θα αλλαζε στη ζωή του εκτός του να λέει το καλαμάκι σουβλάκι και να μαθει να πινει μαλαματινα με κόκα;;
μαλαματίνα με κόλα.... (τούμπα λίμπρε δλδ)
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Η συζητηση ανάβει αλλά πρεπει να μεινουμε στο θέμα γιατί θα ξεφυγουμε ως συνηθως..

Μετά απο όσα διάβασα θα ηθελα να πω για την επαρχία το εξής .. Η επαρχία για μενα εχει νόημα όταν θελεις με κάποιο τροπο να δραστηριοποιηθεις με πραγματα που εχουν να κάνουν με την φύση.. Απο περπατημα τρεκιν ποδηλατο μέχρι λουλουδια ζωακια μπαχτσεδες ψαρεμα καταδυσεις ιστιοπλοΐα ή κατασκευες με κάτι (ξυλο σιδερο πηλό κλ) ...Υπάρχουν τόσα πολλά να κάνεις που στο κέντρο των μεγαλουπόλεων δεν μπορείς τόσο ευκολα.. Αν δεν το κάνεις τοτε άκουσε με και μεινε εκει που εισαι "αστέ" ...

Εγω πάντως σε καφενεια δεν πάω.. μονο στα ταξίδια ..

Ειλικρινά δεν με ενδιαφερει, αν και σαλονικιός, αν θεωρείται ή όχι η Θεσσαλονίκη επαρχία αλλά στο θέμα μας θα συνιστούσε κάποιος τον Αθηναίο να μεινει στην επαρχία Θεσσαλονίκη;; και τι στο καλό θα αλλαζε στη ζωή του εκτός του να λέει το καλαμάκι σουβλάκι και να μαθει να πινει μαλαματινα με κόκα;;
Μα κι εγω που μεγαλωσα στην πολη της Ροδου μεγαλωσα σε διαμερισμα δεν ειχα σχεδον καμμια επαφη με την φυση ουτε καμμια δραστηριοτητα σχετικη με αυτες που λες! Αν πηγαινα σε κωμοπολη ή σε χωριο θα αλλαζα πιο πολυ το λαιφσταιλ μου απ' οτι στην Αθηνα και θα μου ηταν πιο δυσκολο να προσαρμοστω. Παρ' ολα αυτα μου ειναι αδυνατον να μην θεωρησω επαρχια την Ροδο! Κατα τ' αλλα καμμια αντιρρηση!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
και τι στο καλό θα αλλαζε στη ζωή του
Δε θα χαράμιζε ισως ώρες από τη ζωή του στα πήγαινε-έλα στη δουλειά. Στη Θεσσαλονίκη όλα μπορείς να τα πεις κοντά, ακόμα κι αν πηγαινοέρχεσαι Σίνδο-Καλαμαριά. Πίστεψε με έχω φίλο Αθηναίο που παρακαλάει.
Σε ότι αφορά αυτά που γράφεις με τη φύση συμφωνώ κι επαυξάνω, προσθέτοντας την ελευθερία που έχεις σε περιπτώσεις διαμονής στα χωριά, άλλο επίπεδο.

μαλαματινα με κόκα;;
Αναψυκτικό στη ρετσίνα; Βέβηλε!! :haha:
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Θα συμφωνησω με τους περισσοτερους που λενε οτι ολα ειναι θεμα επιλογων,προτεραιοτητων,προτιμησεων, ηλικιας κτλπ.
Ειναι σαν να λεμε σουβλακι ή πιτσα;😁
Και σιγουρα αλλη επαρχια οι μεγαλες επαρχιακες πολεις και αλλη στα μικρα χωρια.Επισης αλλη Αθηνα στο Γκυζη,στα Πατησια κι αλλη στον Αλιμο ή στο Γερακα.
Το θλιβερο για μενα ειναι ποση μεγαλη διαφορα εχουν οι επαρχιακες μας πολεις σε σχεση με τις αντιστοιχες της Ιταλιας,της Γαλλιας,της Γερμανιας κ αλλων ευρωπαικων χωρων ακομα και ιδιου μεγεθους οπως πχ της Πορτογαλιας.
Εδω, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων ατακτα δομημενες, χωρις κανενα σεβασμο στο περιβαλλον, βρωμικες και με τοσα αλλα,οπως το θεμα υγειας που αναφερθηκε.
Χωρις αυτες τις προυποθεσεις δυσκολα καποιος,οπως το βλεπω εγω θα πηγαινε επαρχια.Ενω η Αθηνα κ η Θεσσαλονικη, μοιαζουν καπως με αλλες μεγαλες ευρωπαικες οπως πχ. Μαδριτη.Θελω να πω δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα οσο με την ελληνικη επαρχια.
Σκεφτομαι πολεις της επαρχιας της Γερμανιας οπως πχ Νυρεμβεργη,ισοπεδωμενη μετα το Β παγκοσμιο,και μια αντιστοιχη ελληνικη και δεν υπαρχει καν συγκριση, για μενα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν ξερω πως οριζετε την "ελευθερια κινησεων" στην επαρχια αλλα το κουτσομπολιο παει συννεφο. Καλυτερη καταγραφη απο τις ισχυροτερες καμερες. Μες στο αγχος ειναι ολοι για το τι θα πει ο κοσμος.
Επισης οι επιλογες να "ξεσκασεις" το βραδυ ηταν οταν εζησα εκει ηταν μονο μεταξυ ταβερνων, μπαρ με μπομπες που μυριζαν βενζινη και του τοπικου κ@λαδικου με Αλβανο τραγουδιστη, τον οποιο συμπαθησα πολυ γιατι μας εμαθε τα τραγουδια του Ρεμου και του Σφακιανακη, αλλα μιλαμε για πολη που δεν υπηρχε καν σινεμα.
Χωρις αυτοκινητο στην επαρχια απλα δεν κινεισαι.
Σε ποιά πόλη ησουνα ;
Οσο για το κουτσομπολιό γεγονός αλλά εξαρταται αν δινεις σημασια ή οχι.
Οταν ξαναεπεστρεψα στα πάτρια μετά απο πολλά χρόνια διαμονή στην Αθήνα κάνω οτι μου αρέσει χωρις να με νοιάζει η κριτική . Στην αρχη λυσσαξανε αλλά μετα το συνηθισαν και όλα μια χαρά.
Οπως τους μαθεις . Αν μπεις στο παιγνίδι "τι θα πούνε" εισαι καμμενος .
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλα τα παιδικα χρονια στην επαρχια ειναι απειρως καλυτερα... Σε αυτο ειμαι απολυτος. Αν δεν εχεις ζησει επαρχια δεν ξερεις τι θα πει γειτονια και δρομος ουτε εχεις ζησει πραγατικα ανεμελα παιδικα χρονια. Στην επαρχια εισαι τελειως ολη μερα εξω στους δρομους με τα φιλαρακια... Στην Αθηνα το παιδι το γραφουν κολυμβηση, ποδοσφαιρο, μπασκετ για να κοινωνικοποιηθει. Στην επαρχια απλα το αφηνουν εξω.... Σαν ενηλικας ισως διαλεγα Αθηνα, για παιδι δεν το συζηταμε...
Παει αυτό μας τελειωσε εδω και χρόνια .
Τωρα τα παιδάκια στην κωμοπολη που ζω πάνε σε όλα τα ανωτερω .Μόνιμα κουρασμένα τα καημένα.
Με το "ζόρι" στις περισσοτερες περιπτωσεις λογω επιβολης απο τους γονεις .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Σε ποιά πόλη ησουνα ;
Οσο για το κουτσομπολιό γεγονός αλλά εξαρταται αν δινεις σημασια ή οχι.
Οταν ξαναεπεστρεψα στα πάτρια μετά απο πολλά χρόνια διαμονή στην Αθήνα κάνω οτι μου αρέσει χωρις να με νοιάζει η κριτική . Στην αρχη λυσσαξανε αλλά μετα το συνηθισαν και όλα μια χαρά.
Οπως τους μαθεις . Αν μπεις στο παιγνίδι "τι θα πούνε" εισαι καμμενος .
Πελοποννησο, ηρωικο Πυργο Ηλειας.

Δεν ειναι τοσο απλο το "το αφηνω πισω". Οπως εγραψα και πιο κατω σε αλλο ποστ, υπαρχει περιπτωση να μη μπορει καποιος/α να διατηρησει το οποιο επαγγελματικο του κυρος οταν παει για δουλεια οσο ακουγεται μια μονιμη ηχως στο περιβαλλον που τον/την μειωνει. Οι γυναικες μαλιστα ειναι πιο ευαλωτες σ αυτο για διαφορους λογους.
Στην Πατρα αντιθετα υπηρχε σχετικη ανωνυμια, περισσοτερο ακομη στη Θεσσαλονικη.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Μα κι εγω που μεγαλωσα στην πολη της Ροδου μεγαλωσα σε διαμερισμα δεν ειχα σχεδον καμμια επαφη με την φυση ουτε καμμια δραστηριοτητα σχετικη με αυτες που λες! Αν πηγαινα σε κωμοπολη ή σε χωριο θα αλλαζα πιο πολυ το λαιφσταιλ μου απ' οτι στην Αθηνα και θα μου ηταν πιο δυσκολο να προσαρμοστω. Παρ' ολα αυτα μου ειναι αδυνατον να μην θεωρησω επαρχια την Ροδο! Κατα τ' αλλα καμμια αντιρρηση!
ναι αλλά ειχες μια ωραια θάλασσα που πήγαινες με τα ποδια κάτι που για αλλους μοιαζει με ονειρο..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Δε θα χαράμιζε ισως ώρες από τη ζωή του στα πήγαινε-έλα στη δουλειά. Στη Θεσσαλονίκη όλα μπορείς να τα πεις κοντά, ακόμα κι αν πηγαινοέρχεσαι Σίνδο-Καλαμαριά. Πίστεψε με έχω φίλο Αθηναίο που παρακαλάει.
Σε ότι αφορά αυτά που γράφεις με τη φύση συμφωνώ κι επαυξάνω, προσθέτοντας την ελευθερία που έχεις σε περιπτώσεις διαμονής στα χωριά, άλλο επίπεδο.
Ναι το ξερω απο κει κοντα ειμαι και γω (Σινδο) αλλά μεγαλουπολη πλεον και η Θεσσαλονικη .. ενταξει στις μετακιμησεις είμαστε πολύ καλύτερα και όταν με το καλό ερθει το μετρο καπου 2500 ΜΧ θα είμαστε σουπερ..

Αναψυκτικό στη ρετσίνα; Βέβηλε!! :haha:
Ε οχι και βεβηλος το λέει και ο @Leftris B παραπανω
https://www.slang.gr/lemma/2190-toumpa-limpre-toumba-libre
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πελοποννησο, ηρωικο Πυργο Ηλειας.

Δεν ειναι τοσο απλο το "το αφηνω πισω". Οπως εγραψα και πιο κατω σε αλλο ποστ, υπαρχει περιπτωση να μη μπορει καποιος/α να διατηρησει το οποιο επαγγελματικο του κυρος οταν παει για δουλεια οσο ακουγεται μια μονιμη ηχως στο περιβαλλον που τον/την μειωνει. Οι γυναικες μαλιστα ειναι πιο ευαλωτες σ αυτο για διαφορους λογους.
Στην Πατρα αντιθετα υπηρχε σχετικη ανωνυμια, περισσοτερο ακομη στη Θεσσαλονικη.
Χωρις να θίξω οποιους το διαβασουν και εχουν καταγωγή απο εκει.
Μακραν η χειροτερη περιοχη (μαζι με Αγρινιο) για να μείνει καποιος και ειδικά ξενομερίτης.
Καποτε βρεθηκα τρεις μερες στην ευρυτερη περιοχη και εφριξα. Αλλη νοοτροπια που δεν θα αντεχα . Δυο χρόνια και γυναικα ; Ηρωιδα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.916
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom