Αθήνα vs επαρχία.

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Απλώς θα ήθελα όσοι έχετε μετακομίσει από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη στην επαρχία να μου πείτε τις εντυπώσεις σας. Από περιέργεια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μένω σε επαρχία και συγκεκριμένα σε αγροτική περιοχη. Η ελευθερία κινήσεων είναι μη συγκρίσιμη!
Πες μας αν έμενες πρώτα Αθήνα και μετακόμισες στη συνέχεια εκεί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Μιλάτε για μόνιμη μετακόμιση(με την δουλειά μαζί) ή για προσωρινή σε δεύτερο σπίτι λόγω και του ιού;
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Για μόνιμη, αλλά αν όποιος θέλει να πει τις εντυπώσεις του από την προσωρινή του μετακόμιση μπορεί 🙂 .
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.587
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Πολύ γενική αλλά και ενδιαφέρουσα ερώτηση! Θα έλεγα ότι εξαρτάται αν μιλάμε για νησί, χωριό, κωμόπολη ή πόλη μερικών δεκάδων χιλιάδων κατοίκων.
Έζησα σε αρκετές πόλεις της Ελλάδας για κάποια χρόνια, τώρα μένω σε πολύ μικρό νησί. Δυσκολίες υπάρχουν πολλές, από την άλλη αν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Για που το σκέφτεσαι, αν δεν γίνομαι αδιάκριτος;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παίζει τεράστιο ρόλο η ηλικία, αν έχεις παιδ7α, τι ενδιαφέροντα έχεις, με ποιον θα μενεις. Και βέβαια αν πρόκειται για δοκιμαστική κίνηση ή για κάτι σχεδόν χωρίς επιστροφή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.949
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γενική ερώτηση, με πολλά και ενδιαφέροντα συμπεράσματα όμως.
Προσωπικά δεν έχω μείνει ποτέ εντός αστικών κέντρων, κάτι που μου φαίνεται ιδιαίτερα δύσκολο αν χρειαστεί κάποια στιγμή να συμβεί. Δε μπορώ να φανταστώ σπίτι χωρίς αυλή, δε μπορώ να διανοηθώ πως είναι να ζεις σε κουτάκι με κανόνες.
Όπως λέει πολύ σωστά ο @Sam-chal η ελευθερία κινήσεων δε συγκρίνεται με τίποτα. Ειδικά σε εποχές Lock down ένα παραπάνω.
Βέβαια έχει τρομερή διαφορά η διαμονή σε προάστιο μεγάλης πόλης, με τη διαμονή σε απομονωμένο μέρος ή νησι κτλ.
Σε κάθε περίπτωση, όσες φορές και να μου δινόταν η ευκαιρία, πάντα την επαρχία θα επέλεγα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Αν και έχω συνηθίσει την διαμονή εντός νομού Αττικής, συμφωνώ με τον @psilos3. Το κέντρο των πόλεων δεν παλεύεται. Καμία σχέση με τα προάστια και τις επαρχιακές πόλεις. Κάποτε έμενα σε πιο κεντρικό σημείο και χαίρομαι που έφυγα από το κέντρο.

Τα τελευταία χρόνια έχω πολλούς φίλους και γνωστούς που μετακόμισαν σε διάφορες επαρχιακές πόλεις και ούτε ένας δεν επέστρεψε στην Αθήνα. Η ποιότητα ζωής είναι κατά πολύ ανώτερη σε όλα. Περιβάλλον, διατροφή, μικρότερη μόλυνση, αισθητά λιγότερο άγχος, κάτι που είναι πασιφανές και σε εμάς όταν τους επισκεπτόμαστε. Το κέντρο των πόλεων είναι καλό για να πας μια στις τόσες να προμηθευτείς βιβλία σε κανένα μεγάλο βιβλιοπωλείο τύπου "Πολιτεία" κλπ, να κάνεις τίποτα δουλειές και να φύγεις.

Όσους ξέρω που μετακόμισαν σε κωμοπόλεις ή μεγάλα νησιά, ούτε ένας όχι απλώς δεν επέστρεψε(όπως είπα πιο πάνω), αλλά ούτε καν σκέφτεται κάποτε να επιστρέψει. Κάποιοι πήγαν δοκιμαστικά αλλά ειδικά όταν έκαναν οικογένεια στην επαρχία τους ταίριαξε παραπάνω. Ίσως σε πολύ μικρά νησιά ή σε πολύ μικρά χωριά να βαριόνταν αλλά σε κωμοπόλεις ή μεγάλα νησιά τους αρέσει φοβερά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μακάρι στο lockdown να έμενα κέντρο Αθήνας, από το χαζοπροάστειο που μένω.

Πάντως εκτός από την @paefstra δεν έχουμε άλλον που μετακόμισε από Αθήνα στην επαρχία ή από Θεσσαλονίκη. Πραγματικά θα ήθελα προσωπικές μαρτυρίες και όχι για φίλους και γνωστούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom