Αθήνα vs επαρχία.

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Ναι οι πολιτικοί μηχανικοί φταίνε αλλά αυτοί αυτά ξέρανε αυτά έκαναν, οι αρχιτέκτονες θα έπρεπε να ντρέπονται (λέω κι εγώ τον πόνο μου 😄).
Σε μονοκατοικία και κακούς γείτονες να έχεις τα βγάζεις πέρα, σε πολυκατοικία με κακούς γείτονες η ζωή γίνεται κόλαση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Καλα τα παιδικα χρονια στην επαρχια ειναι απειρως καλυτερα... Σε αυτο ειμαι απολυτος. Αν δεν εχεις ζησει επαρχια δεν ξερεις τι θα πει γειτονια και δρομος. Εισαι τελειως ολη μερα εξω... Στην Αθηνα το παιδι το γραφουν κολυμβηση, ποδοσφαιρο, μπασκετ για να κοινωνικοποιηθει. Στην επαρχια απλα το αφηνουν εξω.... Σαν ενηλικας ισως διαλεγα Αθηνα, για παιδι δεν το συζηταμε...
Στην επαρχια γιατι το γραφουν μπαλετο, ωδειο, ζουμπα, καρατε και πηγαινοερχονται ολο το απογευμα απο το χωριο στην πολη ?
Η επαρχια που ηξερες δεν ειναι αυτη. Αμα παει το γειτονα, θα παει και το δικο μας.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.071
Καλα τα παιδικα χρονια στην επαρχια ειναι απειρως καλυτερα... Σε αυτο ειμαι απολυτος. Αν δεν εχεις ζησει επαρχια δεν ξερεις τι θα πει γειτονια και δρομος. Εισαι τελειως ολη μερα εξω... Στην Αθηνα το παιδι το γραφουν κολυμβηση, ποδοσφαιρο, μπασκετ για να κοινωνικοποιηθει. Στην επαρχια απλα το αφηνουν εξω.... Σαν ενηλικας ισως διαλεγα Αθηνα, για παιδι δεν το συζηταμε...

Συμφωνώ απολύτως και θα έλεγα πως ισχύει σε όλο τον κόσμο. Είτε μιλάμε για ζευγάρια που ζουν στην Αμερική, είτε στην Αργεντινή, είτε στην Ελλάδα, βλέπω πως οι πιο πολλοί ψάχνονται για επαρχία όταν κάνουν παιδιά. Την φράση : "Δεν θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν μέσα στην μόλυνση και να μην έχουν που να παίξουν έξω" την λένε σε διάφορες παραλλαγές φίλοι σε διάφορα μέρη του κόσμου, ειδικά μόλις μένει η γυναίκα έγκυος πρώτη φορά. Μέχρι τότε είναι συχνά χαλαρή συζήτηση η μετακόμιση.
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.019
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ναι πάει και μπαλέτο και τέννις και στίβο,αλλά όταν έχει ελεύθερο χρόνο βγαίνει στη γειτονιά να παίξει,δε μένει κολλημένο στο τάμπλετ...Και είναι τυχερό που μπορεί να το κάνει ακόμα,προσωπικά το χαίρομαι λες και βγαίνω εγώ για παιχνιδι:clap::clap:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το κέντρο των πόλεων είναι καλό για να πας μια στις τόσες να προμηθευτείς βιβλία σε κανένα μεγάλο βιβλιοπωλείο τύπου "Πολιτεία" κλπ, να κάνεις τίποτα δουλειές και να φύγεις.
Και να διασκεδάσεις βεβαίως βεβαίως, σε μπαρ, ταβερνες κτλ:cool:

Δεν ξερω πως οριζετε την "ελευθερια κινησεων" στην επαρχια
Να είσαι σε μονοκατοικία με αυλή, να είσαι πιο κοντά στη φύση, να βγαίνεις όπως θέλεις, να κάνεις όση φασαρία θέλεις πολλές φορές, ζώντας παράλληλα στην απόλυτη ησυχία και άλλα πολλά και ωραία.
το κουτσομπολιο παει συννεφο. Μες στο αγχος ειναι ολοι για το τι θα πει ο κοσμος
Αυτό είναι το στοιχείο του Έλληνα, κάτι που σαφώς γίνεται εντονότερο στα χωριά. Που το πρόβλημα όμως; Ποιος νοιάζεται;
ηταν μονο μεταξυ ταβερνων, μπαρ με μπομπες που μυριζαν βενζινη και του τοπικου κ@λαδικου με Αλβανο τραγουδιστη
Πού είναι αυτό το μέρος να μετακομίσω πάραυτα; Ταυτίστηκα...:haha::haha:
Χωρις αυτοκινητο στην επαρχια απλα δεν κινεισαι.
Σ' αυτό συμφωνούμε απόλυτα. Χωρίς μέσο είσαι καταδικασμένος.
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.406
Εχω μεγαλωσει σε επαρχια κ επειτα μετακομισα οχι Αθηνα αλλα σε ευρωπαϊκη πρωτευουσα.

•Θεωρω οτι ολα ξεκιναν απ το εαν υπαρχει συντροφος-οικογενεια,εαν ναι πρεπει να συνταυτιστουν αποψεις/θελω περισσοτερων απο εναν.
•Δουλεια και βιοπορισμος,ειναι σημαντικο επισης.
•Για ατομα "ανοιχτα"ή "οπεν μαιντ" που λενε στο χωριο μου,η επαρχια εχει πραγματα που η πρωτευουσα ποτε της δεν θ αποκτησει οπως:

-μικρη εγκληματικοτητα κ ελευθερια κινησεων στο μεγαλυτερο μερος των περιοχων

-εξαιρωντας το χρονο για εργασια,ολες οι υπολοιπες μετακινησεις γινονται ανετα με ποδηλατο ή περπατημα

-απευθειας γνωριμια με τους γειτονες,ειδικα οι μεγαλυτερης ηλικιας ανθρωποι θα τους νοιωσεις σαν παπουδες σου,με κυριολεκτικα μηδεν ιχνος πονηριας

-ο χρονος στις καθημερινες μετακινησεις σ θα μειωθει τραγικα

-το να πηγαινεις θαλασσα το καλοκαιρι θα θεωρειται αυτονοητο

-αρκετοι συλλογοι για πληθος δραστηριοτητων

-εαν υπαρχει οχημα,απιστευτη ευκολια μεταξυ νομων
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Στην επαρχια γιατι το γραφουν μπαλετο, ωδειο, ζουμπα, καρατε και πηγαινοερχονται ολο το απογευμα απο το χωριο στην πολη ?
Η επαρχια που ηξερες δεν ειναι αυτη. Αμα παει το γειτονα, θα παει και το δικο μας.
Η αληθεια ειναι πως δεν εχω πολλους φιλους οικογενειαρχες ή εκπαιδευτικους οποτε δεν εχω πολλες επαφες με τα παιδια σημερα. Αλλα τοσο πολυ αλλαξε η φαση; Εγω θυμαμαι οταν ημουν παιδι (εγω εμενα πολη) και πηγαινα στα χωρια φιλων μου ακομα πιο πολλη αλητεια επαιζε... Μπαλα ολη μερα, πετροπολεμο, "θειο θειο βαλε μας στην καροτσα" και μας πεταγε μεχρι το επομενο χωριο για μπαλα και το καθιερωμενο ξυλο με το διπλανο χωριο που υπηρχε εχθρα... :) Καλοκαιρια ωτοστοπ και παλι αλμα στην καροτσα για να μας παει κανενας συγχωριανος των φιλων μου μεχρι παραλια και παει λεγοντας... Και νυχτα εξω μεχρι τις δυο τρεις η ωρα εξω δεκα χρονων σκατα. Φυσικα η μανα μου δεν ηξερε τιποτα... :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Η αληθεια ειναι πως δεν εχω πολλους φιλους οικογενειαρχες ή εκπαιδευτικους οποτε δεν εχω πολλες επαφες με τα παιδια σημερα. Αλλα τοσο πολυ αλλαξε η φαση; Εγω θυμαμαι οταν ημουν παιδι (εγω εμενα πολη) και πηγαινα στα χωρια φιλων μου ακομα πιο πολλη αλητεια επαιζε... Μπαλα ολη μερα, πετροπολεμο, "θειο θειο βαλε μας στην καροτσα" και μας πεταγε μεχρι το επομενο χωριο για μπαλα και το καθιερωμενο ξυλο με το διπλανο χωριο που υπηρχε εχθρα... :) Καλοκαιρια ωτοστοπ και παλι αλμα στην καροτσα για να μας παει κανενας συγχωριανος των φιλων μου μεχρι παραλια και παει λεγοντας... Και νυχτα εξω μεχρι τις δυο τρεις η ωρα εξω δεκα χρονων σκατα. Φυσικα η μανα μου δεν ηξερε τιποτα... :)
Νομιζω οτι σ αυτο το τοπικ θα εχουμε σχολια απο ανθρωπους που λενε πως νομιζουν η εχουν ακουσει απο γνωστους πως ειναι η επαρχια vs αυτους που ειδαν χειμωνα στην επαρχια. Hold my beer για το δευτερο σκελος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Ε,ναι!Το καλοκαίρι πηγαινα για μια βουτιά στη θάλασσα και μετά δουλειά!Φανταστικ!!!!
Εγω παω στην ιδιωτικη πισινα μου στην Αθηνα.
Δεν ειναι η πολη η η επαρχια το προβλημα, οπως καταλαβαινετε :haha:.
Συνοψιζω τη συλλογιστικη μου να μην σας παιδευω: καλυτερα πλουσια στην Αθηνα παρα φτωχη στην επαρχια. Αυτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.100
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom