Αθήνα vs επαρχία.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομιζω οτι σ αυτο το τοπικ θα εχουμε σχολια απο ανθρωπους που λενε πως νομιζουν η εχουν ακουσει απο γνωστους πως ειναι η επαρχια vs αυτους που ειδαν χειμωνα στην επαρχια. Hold my beer για το δευτερο σκελος.
Αποκλείεται δηλαδή να έχουν διαφορετικές εμπειρίες; Όλη η ελληνική επαρχία είναι ένα και το αυτό και άρα σε όλους πρέπει να έχουν τύχει τα ίδια;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Αποκλείεται δηλαδή να έχουν διαφορετικές εμπειρίες; Όλη η ελληνική επαρχία είναι ένα και το αυτό και άρα σε όλους πρέπει να έχουν τύχει τα ίδια;
Λεω μονο γι αυτους που "ακουσαν" απο φιλους οπως ανεφερε η @katkats .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Παντως τα ποσοτικα στατιστικα μπορουν να απαντησουν στο ερωτημα αντικειμενικα.
Ποσοστα:
αλκοολισμου
τοξικοεξαρτησης
συνταγογραφουμενων αντικαταθλιπτικων σε γυναικες η αντρες στην ελληνικη επαρχια vs μεγαλουπολεις.
Ξερω μονο για το 3ο θεμα καποια πραγματα, οποιος θελει αναζητει αντικειμενικα στοιχεια σε πηγες.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Την ελευθερία/ανωνυμία που έχεις στην πόλη και τα πάμπολλα μέρη να πας,προσωπικά δεν τα συγκρίνω με τίποτα.

Έχω μεγαλώσει επαρχία και τώρα αν μείνω εκεί πάνω από 2 μέρες,αρχίζω και τρελαίνομαι.Ειδικά αν κάνεις και ταξίδια στο εξωτερικό,το να γυρνάς μετά σ'ένα επαρχιακό μέρος σε ρίχνει αυτομάτως σε κατάθλιψη 😢

Γενικά αν δεν το'χεις με τη ζωή στην επαρχία,να χαιρετάς τους πάντες,να κουτσομπολεύεις,να βλέπεις συνέχεια τα ίδια άτομα,να μην αντέχεις αυτή τη 'νέκρα' που επικρατεί ,δεν μπορείς να ζήσεις εκεί.

Φυσικά είναι και ο παράγοντας εργασία,που βλέπουμε όλοι τί ανεργία υπάρχει στην επαρχία.Εδώ και Θεσσαλονίκη που ζω τώρα δυσκολεύεσαι να βρεις δουλειά,φανταστείτε επαρχία δηλαδή.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Λεω μονο γι αυτους που "ακουσαν" απο φιλους οπως ανεφερε η @katkats .
Δηλαδή αυτά που ανέφερες εσύ πως έμαθες από συνάδελφο που δεν του "ταίριαξαν τα καφενεία" δεν ισχύουν επειδή τα άκουσες από συνάδελφο; Εφόσον η θεματοθέτρια δήλωσε πως ζητά εμπειρίες και δικές μας και γνωστών σε αυτό απαντάμε. Όπως είπε ο Γιώργος δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις,ούτε βρισκόμαστε στην ίδια φάση, οπότε ο δικός σου συνάδελφος μπορεί να είχε διαφορετική εμπειρία από το γνωστό/συνάδελφο/φίλο/αδερφό κάποιου άλλου.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Έχοντας ζήσει μόνο στα φοιτητικά μου χρόνια σε μια μεγαλύτερη πόλη (Πάτρα) από τη δικιά μου που δεν συγκρίνεται με την μεγαλούπολη της Αθήνας.Ακουγα γνωστούς μου να λένε για κάποιον Πατρινό,ένιωθα πως όλοι γνωρίζονται με κάποιο τρόπο,στη Αθήνα νομίζω πως είσαι άγνωστος μεταξύ αγνώστων. Επαρχία ίσως πρέπει να κοπιάσεις για κάποια αγαθά,όπως να κόψεις ξύλα για τη θέρμανση σου ή να καλλιεργήσεις κάποια ζαρζαβατικά αλλιώς θα τα αγοράσεις.Στην Αθήνα απλά θα αγοράσεις ο,τι σου λείπει έτσι και το επίπεδο ζωής είναι συγκριτικά πιο ακριβό.Εχω παρατηρήσει πως όσοι Αθηναίοι εγκαταλείπουν την επαρχία και επιστρέφουν είναι γιατί δεν αντέχουν την κοινωνική πίεση (κουτσομπολιά κλπ).Προσωπικά μιλωντας δεν θα ήθελα να ζήσω στην Αθήνα,οι ρυθμοί της πόλης είναι πολλοί πιο έντονοι και γρήγοροι.Για μένα και για αρκετούς της ηλικίας μου (32) η Αθήνα είναι καλή για ένα πσκ,μόνο για τις ατέλειωτες επιλογές για διασκέδαση και επιστροφή στην έδρα μας!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Την ελευθερία/ανωνυμία που έχεις στην πόλη και τα πάμπολλα μέρη να πας,προσωπικά δεν τα συγκρίνω με τίποτα.

Έχω μεγαλώσει επαρχία και τώρα αν μείνω εκεί πάνω από 2 μέρες,αρχίζω και τρελαίνομαι.Ειδικά αν κάνεις και ταξίδια στο εξωτερικό,το να γυρνάς μετά σ'ένα επαρχιακό μέρος σε ρίχνει αυτομάτως σε κατάθλιψη 😢

Γενικά αν δεν το'χεις με τη ζωή στην επαρχία,να χαιρετάς τους πάντες,να κουτσομπολεύεις,να βλέπεις συνέχεια τα ίδια άτομα,να μην αντέχεις αυτή τη 'νέκρα' που επικρατεί ,δεν μπορείς να ζήσεις εκεί.

Φυσικά είναι και ο παράγοντας εργασία,που βλέπουμε όλοι τί ανεργία υπάρχει στην επαρχία.Εδώ και Θεσσαλονίκη που ζω τώρα δυσκολεύεσαι να βρεις δουλειά,φανταστείτε επαρχία δηλαδή.
Με επιφυλαξη αυτο που θα πω μιας και Θεσσαλονικη μονο ενα τριημερο εχω παει αλλα πιο πολυ την Ροδο μου θυμισε παρα την Αθηνα. Την Θεσσαλονικη εγω πιο πολυ σαν επαρχια θα την εβαζα με τα καλα της και με τα κακα της παρα σαν Αθηνα. Αλλη κατηγορια η Αθηνα μιας και η μιση Ελλαδα ζει εκει...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Δηλαδή αυτά που ανέφερες εσύ πως έμαθες από συνάδελφο που δεν του "ταίριαξαν τα καφενεία" δεν ισχύουν επειδή τα άκουσες από συνάδελφο; Εφόσον η θεματοθέτρια δήλωσε πως ζητά εμπειρίες και δικές μας και γνωστών σε αυτό απαντάμε. Όπως είπε ο Γιώργος δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις,ούτε βρισκόμαστε στην ίδια φάση, οπότε ο δικός σου συνάδελφος μπορεί να είχε διαφορετική εμπειρία από το γνωστό/συνάδελφο/φίλο/αδερφό κάποιου άλλου.
Οχι, τους ειδα να φευγουν και να επιστρεφουν. Δεν ακουσα ουτε ειχα ακουσει χαλαρες συζητησεις οτι το σκεφτονταν. Τους ειδα να το κανουν και να το μετανοουν.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Οχι, τους ειδα να φευγουν και να επιστρεφουν. Δεν ακουσα ουτε ειχα ακουσει χαλαρες συζητησεις οτι το σκεφτονταν. Τους ειδα να το κανουν και να το μετανοουν.

Κι εγώ είδα πολλούς και μερικούς από αυτούς πολύ στενούς φίλους και συγγενείς να φεύγουν και να μην έχουν γυρίσει και ούτε να θέλουν να δουν την Αθήνα ξανά, γιατί βρίσκουν απείρως καλύτερη τη ζωή στην επαρχία. Κάποιοι έκλεισαν πια 10ετία εκεί και δεν το περίμενα.
Χαλαρές συζητήσεις κάνουν συνήθως όσοι δεν έχουν ακόμα παιδιά. Όσοι έχουν οικογένεια έχουν ζυγίσει πολύ παραπάνω τα επόμενα βήματα.Όταν έχεις οικογένεια είναι αλλιώς.

Επίσης δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες.Άλλοι έχουν σπίτι ιδιόκτητο ή/και κτήματα στην επαρχία λόγω καταγωγής ή εξοχικού, οπότε και οι αφετηρίες είναι διαφορετικές.
 
Last edited:

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Με επιφυλαξη αυτο που θα πω μιας και Θεσσαλονικη μονο ενα τριημερο εχω παει αλλα πιο πολυ την Ροδο μου θυμισε παρα την Αθηνα. Την Θεσσαλονικη εγω πιο πολυ σαν επαρχια θα την εβαζα με τα καλα της και με τα κακα της παρα σαν Αθηνα. Αλλη κατηγορια η Αθηνα μιας και η μιση Ελλαδα ζει εκει...
Δεν διαφωνώ,σε σχέση με την Αθήνα,την λες κι επαρχία

Αλλά αν έχεις μεγαλώσει στην κανονική επαρχία,και η Θεσσαλονίκη μετά σού φαίνεται Νέα Υόρκη :)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Πρωτα πρωτα θα πρεπει κάποιος να προσδιορίσει μέσα στο μυαλό του σε ποια επαρχία ή τι είδους θα μείνει.. δηλαδή τα γεωγραφικά χαρακτηριστικά της εφόσον μπορει να το επιλέξει.. Δηλαδή άλλο να μεινεις Μάνη ή Ζαγοροχώρια και άλλο Λάρισα Πάτρα Ξάνθη Βόλος.. χωριό η κωμόπολη η μεγάλη πολη .. να έχει θάλασσα, βουνό η πεδιαδα ....να ειναι νησί και αν ναι μικρο η μεγάλο κλ.. Αυτό εχει να κανει επίσης και με τι δραστηριότητες θέλει κανεις να ασχοληθεί ...

Επίσης αν κάποιος δίνει ιδιαίτερη σημασία στις κοινωνικές επαφές τότε είναι και αυτό ένα θέμα όπου μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ με το τι είδους δραστηριότητες θέλει κάποιος να ασχοληθεί..

Εγω ετυχε να ζησω και σε χωριο (καταγωγη) και σε Αθηνα και σε Θεσσαλονικη και τωρα ζω σε μεγαλη επαρχιακη πολη... Στην Αθηνα πιστευω θα μεινει καποιος απο επιλογή μονο αν ειναι ανθρωπος που θελει τουλάχιστον μια φορα την εβδομάδα μουσειο ή θέατρο ή μουσική (εννοώ σχήματα) .. για μενα μονο αυτα ηταν ελκυστικά τιποτε αλλο..

Γενικά θα ελεγα οτι ενας "πρωτευουσιάνος" δύσκολα θα μεινει σε χωριό η κωμόπολη και ισως πιο ευκολα σε μεγαλη επαρχιακή πόλη .. αλλά αν μενεις σε "πρασινο" προαστιο της Αθηνας γιατι να φυγεις;;; Καμμια φορά βλέπουμε εικόνες επαρχίας που μας ελκουν αλλά η πραγματικότητα μπορεί να απέχει παρασάγγας απο αυτην την ιδεατή εικόνα..

Όλα αυτά βεβαια έχουν να κανουν και με τον βιοπορισμό γιατί εχω την εντυπωση οτι η δουλειά μας πολλές φορες μας υπαγορευει που να μεινουμε.. Υπάρχουν βεβαια και οι τυχεροί που αυτο δεν τους απασχολει τόσο..

Τώρα όσον αφορα τα κουτσουμπολιά δεν νομίζω ότι τις προσωπικότητες του φόρουμ τους αγγιζουν αυτά, που ούτως η αλλως τα βλέπεις παντού και οχι μονο στην επαρχία...

Πάντως αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα και θα απαιτηθούν αρκετές σελίδες για να ξεδιπλωθεί..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εγώ πάλι όσα παραδείγματα έχω, δικά μου αλλά κυριότερα από φίλους των γονιών μου, είναι ότι όσοι έφυγαν από το χωριό για τους χ-ψ λόγους, πάντα έψαχναν να βρουν τρόπο να γυρίσουν σ' αυτό, κάτι που εν' τέλει το πετύχαιναν. Και μιλάμε για χωριό δίπλα ουσιαστικά σε μια πόλη όπως η Θεσσαλονίκη, όχι κανένα μακρινό, με ότι κι αν σημαίνει αυτό. Ολοι το αντιμετωπίζουν με νοσταλγία, η ποιότητα ζωής δε συγκρίνεται.

Παίζουν πολλά ρόλο στη σύγρκιση αυτη όμως, ο όρος επαρχία μου κάνει λίγο αόριστος .
Δεν είναι το ίδιο ένα χωριό στ' 'Αγραφα με τη πόλη της Μυτιλήνης ή της Ρόδου, ούτε μια Κωμόπολη στη Φωκίδα με ένα νησί της άγονης γραμμής των 180 κατοίκων, ούτε ένα προάστιο της Θεσσαλονίκης εν προκειμένω. Είναι θέμα που πρέπει να το κάνουμε λίγο πιο συγκεκριμένο στις αναφορές μας στο νήμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom