Αθήνα vs επαρχία.

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Γιώργο ισχύει αυτό που λες, απλά οι συνέπειες για τον "τρελό" (και για όποιον ανήκει σε όποια "μειονότητα" εν πάση περιπτώσει) είναι συνήθως πιο ήπιες στη μεγάλη πόλη. Επειδή υπάρχουν πολύ περισσότερες δυνατότητες για αυτόν να βρει ανθρώπους που θα τον αποδεχτούν κι ας είναι και λίγο πιο μακριά. Στους μικρούς τόπους είναι αλλιώς. Η διαφορετικότητά σου μπορεί να πλήξει ιδιατέρως την ποιότητα ζωής σου.

Ξέρω νέο άντρα ομοφυλόφιλο που έφυγε από το χωριό που μεγάλωσε και δεν επέστρεψε ούτε για διακοπές, τόσο δύσκολα είχε περάσει. :( Και στην Αθήνα ζει μια "ανοιχτή" και πολύ εξωστρεφή ζωή, αφήνοντας να φανούν στοιχεία του που είχε καταπιέσει στο χωριό του. Δεν ξέρω αν η αναφορά μεμονωμένων παραδειγμάτων βοηθά, αλλά ίσως να δίνει και μια άλλη οπτική.
Το ερωτημα ειναι,πως μπορει ενασ ιδιοκτητης διαμερισματος στην πολη,να λαβει τα εχεγγυα για την πληρωμη του ενοικιου,απο εναν "τρελο" χωριανο,που αναζητα την αποδοχη;

Γι αυτο ειπα οτι εαν δεν ξερουμε εκ των εσω,παει στο πολυ θεωρητικο.Ειδα εναν,ακουσα απο εναν αλλο,τον ειδα να χαμογελαει,αρα ειναι τρισευτυχισμενος κ αφησε την κλειστη κοινωνια....καταληγουν συνηθως τετοιες συζητησεις κ βγαινουν λαθος εκτιμησεις.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Πριν 40-50 χρονια ηταν αδιανοητο ειδικά σε χωριο να συζει ένα ζευγαρι.. τωρα, και παιρνω παραδειγμα απο το χωριο μου, και συζουν και κανουν παιδια εκτος γαμου και πιθανον να παντρευονται μετά απο 5-6 χρονια με το παιδι παρανυφακι και πολλές φορες βαφτιζουν και το παιδι μαζί... .. Συζουν χωρισμενοι και πιθανον και κάποιος να εχει και το παιδι του...Αυτα σε χωριό..

Αλλάζουν πια οι κοινωνιες ακόμη και στην επαρχία έστω και με πιο αργο ρυθμό και εξελισσονται θέλουμε δε θέλουμε..

Εννοειται κουτσουμπολιά υπάρχουν και φυσικά δεν ειναι ελληνικό φαινόμενο.. Αλλά πιστευω οτι ολο και λιγότερο δινουμε σημασία σε αυτά εκτος και αν εχει κάποιος στοχοποιηθει.. και επιτρεψτε μου κοριτσια του φόρουμ να πω οτι το κουτσομπολιό ειναι καθαρα γυναικειο αθλημα οπου φυσικά διαπρεπουν και αντρες..
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Τι θεωρειται επαρχια ; Ειναι επαρχια το Ηρακλειο και η Πατρα ας πουμε ;

Νομιζω η επαρχια εχει τα προβληματα που εχουν και οι μεγαλες πολεις στην Ελλαδα πολλαπλασιασμενα επι 10.
Το μονο + της επαρχιας που βρισκω ειναι οτι στην Αθηνα τρως χρονο στις μετακινησεις και υπαρχουν περιοχες που δεν ειναι ασφαλεις.
Κατα τα αλλα, η επαρχια (και εννοω και μεσαιου μεγεθους πολεις τυπου Αγρινιου, Λαρισας κλπ) ειναι η Ελλαδα 50 χρονια πισω σε νοοτροπια. Χωριατοβλαχια, ενασχοληση με την προσωπικη ζωη του γειτονα, συντηρητισμος, ορδες θρησκοληπτων, σεξισμος και απειρα αλλα κουσουρια που δε θυμιζουν Δυτικη χωρα (που θελουμε να λεμε οτι ειμαστε) του 2020.

Οχι οτι η Αθηνα δεν εχει παρομοια θεματα, απλα τα εχει σε μικροτερο βαθμο πλεον. Ακομα βεβαια απεχει ετη φωτος απ τη Μαδριτη, την Κολωνια, το Μιλάνο, την Κοπεγχαγη ή το Εδιμβουργο (και πολλες αλλες παρομοιες πολεις). Ισως σε 20 χρονια θυμιζει σε καποια πραγματα Ευρωπη και οχι μειξη Αιγυπτου και Βαλκανομπανανιας.

Η επαρχια ειναι ελαφρως καλυτερη της Αμερικανικης επαρχιας που ψηφιζει 80% Τραμπ.

Αν καναμε γενικο θεμα μεγαλουπολη vs επαρχιας ανα την Ευρωπη θα τανε πιο ενδιαφερον. Στην Ελλαδα απλα ειναι lesser evil.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.006
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τι θεωρειται επαρχια ; Ειναι επαρχια το Ηρακλειο και η Πατρα ας πουμε ;

Νομιζω η επαρχια εχει τα προβληματα που εχουν και οι μεγαλες πολεις στην Ελλαδα πολλαπλασιασμενα επι 10.
Το μονο + της επαρχιας που βρισκω ειναι οτι στην Αθηνα τρως χρονο στις μετακινησεις και υπαρχουν περιοχες που δεν ειναι ασφαλεις.
Κατα τα αλλα, η επαρχια (και εννοω και μεσαιου μεγεθους πολεις τυπου Αγρινιου, Λαρισας κλπ) ειναι η Ελλαδα 50 χρονια πισω σε νοοτροπια. Χωριατοβλαχια, ενασχοληση με την προσωπικη ζωη του γειτονα, συντηρητισμος, ορδες θρησκοληπτων, σεξισμος και απειρα αλλα κουσουρια που δε θυμιζουν Δυτικη χωρα (που θελουμε να λεμε οτι ειμαστε) του 2020.

Οχι οτι η Αθηνα δεν εχει παρομοια θεματα, απλα τα εχει σε μικροτερο βαθμο πλεον. Ακομα βεβαια απεχει ετη φωτος απ τη Μαδριτη, την Κολωνια, το Μιλάνο, την Κοπεγχαγη ή το Εδιμβουργο (και πολλες αλλες παρομοιες πολεις). Ισως σε 20 χρονια θυμιζει σε καποια πραγματα Ευρωπη και οχι μειξη Αιγυπτου και Βαλκανομπανανιας.

Η επαρχια ειναι ελαφρως καλυτερη της Αμερικανικης επαρχιας που ψηφιζει 80% Τραμπ.

Αν καναμε γενικο θεμα μεγαλουπολη vs επαρχιας ανα την Ευρωπη θα τανε πιο ενδιαφερον. Στην Ελλαδα απλα ειναι lesser evil.

Εχεις βαθια γνωση της ελληνικης επαρχιας, ξεχασες να μας πεις πως πινουμε και τον καφε μας κανε εναν κοπο να μας ενημερωσεις αν γινεται...

Παντως εγω που ειμαι επαρχιωτης και συ που εισαι ομοφυλοφιλος (οπως εχεις δηλωσει ο ιδιος ανοιχτα προς τιμην σου, για να μην κατηγορηθω για δημοσιοποιηση προσωπικων στοιχειων) αν καναμε παρεα εγω θα βιωνα ρατσισμο, εσυ παλι οχι σε διαβεβαιω...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο ισχύει αυτό που λες, απλά οι συνέπειες για τον "τρελό" (και για όποιον ανήκει σε όποια "μειονότητα" εν πάση περιπτώσει) είναι συνήθως πιο ήπιες στη μεγάλη πόλη. Επειδή υπάρχουν πολύ περισσότερες δυνατότητες για αυτόν να βρει ανθρώπους που θα τον αποδεχτούν κι ας είναι και λίγο πιο μακριά. Στους μικρούς τόπους είναι αλλιώς. Η διαφορετικότητά σου μπορεί να πλήξει ιδιατέρως την ποιότητα ζωής σου.

Ξέρω νέο άντρα ομοφυλόφιλο που έφυγε από το χωριό που μεγάλωσε και δεν επέστρεψε ούτε για διακοπές, τόσο δύσκολα είχε περάσει. :( Και στην Αθήνα ζει μια "ανοιχτή" και πολύ εξωστρεφή ζωή, αφήνοντας να φανούν στοιχεία του που είχε καταπιέσει στο χωριό του. Δεν ξέρω αν η αναφορά μεμονωμένων παραδειγμάτων βοηθά, αλλά ίσως να δίνει και μια άλλη οπτική.
Καμιά φορά είναι έτσι, καμιά φορά είναι όπως τα είπε ο άλλος φίλος, που σε ένα χωριό 100 κατοίκων ούτε ο τρελός του χωριού δε θα πεινάσει, ένα πιάτο φαγητό κι ένα κέρασμα στο καφενείο θα το έχει, στην Αθήνα μπορεί να τον δεις και άστεγο.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δεν έχω πολλά να συνεισφέρω στην άκρως ενδιαφέρουσα κουβέντα,, πέρα ότι την καλύτερη ζωή την έκανα στην μεγαλύτερη από τις Ελληνικές πόλεις που έμεινα, την Πάτρα.

Κάτι που το έχω απορία είναι: καλό προάστιο μεγάλης πόλης (με κάμποση φύση, καλό αέρα κτλ.) vs. κέντρο μεγάλης πόλης (κατάκεντρο ας πούμε μέσα σε όλη την κίνηση, αλλά τρύπα διαμέρισμα).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Δεν έχω πολλά να συνεισφέρω στην άκρως ενδιαφέρουσα κουβέντα,, πέρα ότι την καλύτερη ζωή την έκανα στην μεγαλύτερη από τις Ελληνικές πόλεις που έμεινα, την Πάτρα.

Κάτι που το έχω απορία είναι: καλό προάστιο μεγάλης πόλης (με κάμποση φύση, καλό αέρα κτλ.) vs. κέντρο μεγάλης πόλης (κατάκεντρο ας πούμε μέσα σε όλη την κίνηση, αλλά τρύπα διαμέρισμα).
Hands up για την Πατρα, τα εχει ολα συν εγγυτητα με την Αθηνα.
Για το αλλο, αν καταλαβα καλα, ρωτας αν ειναι καλυτερα πλουσιος σε προαστια η φτωχος στο κεντρο :p
Ψηφιζω πλουσιος στο Λυκαβηττο για παρα πολλους ευνοητους λογους :p
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.006
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν έχω πολλά να συνεισφέρω στην άκρως ενδιαφέρουσα κουβέντα,, πέρα ότι την καλύτερη ζωή την έκανα στην μεγαλύτερη από τις Ελληνικές πόλεις που έμεινα, την Πάτρα.

Κάτι που το έχω απορία είναι: καλό προάστιο μεγάλης πόλης (με κάμποση φύση, καλό αέρα κτλ.) vs. κέντρο μεγάλης πόλης (κατάκεντρο ας πούμε μέσα σε όλη την κίνηση, αλλά τρύπα διαμέρισμα).
Κατ' εμε κεντρο καρακεντρο με διαφορα! Τα προαστια μου βγαζουν μια πιο κομιλφο επαρχια οπως ειπε η παεφστρα αν δεν κανω λαθος. Αν ηθελα θαλασσα, πρασινο και καθαρο αερα καθομουνα και Ροδο. Το καυσαεριο και η φασαρια μου ελειψε και ξαναγυρισα...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Για το αλλο, αν καταλαβα καλα, ρωτας αν ειναι καλυτερα πλουσιος σε προαστια η φτωχος στο κεντρο :p

Ναι, ας πούμε. Σίγουρα έχει καλά μέρη κοντά στο κέντρο και με μικρή δόση φύσης, και το Budget είναι παράγοντας σε αυτό. Αλλά και πάλι θα είχα το δίλημμα.

Κατ' εμε κεντρο καρακεντρο με διαφορα! Τα προαστια μου βγαζουν μια πιο κομιλφο επαρχια οπως ειπε η παεφστρα αν δεν κανω λαθος. Αν ηθελα θαλασσα, πρασινο και καθαρο αερα καθομουνα και Ροδο. Το καυσαεριο και η φασαρια μου ελειψε και ξαναγυρισα...
Κομιλφο; :) Στο προάστιο όμως μπορείς να πιο εύκολα να δραπετεύσεις από την πόλη πχ. το ΣΚ να πας σε ένα βουνό όταν το έχεις ανάγκη! Από την άλλη η ζωή στο προάστιο μου φαίνεται εξαιρετικά βαρετή. Μετά, για να πας στο κέντρο είναι το ίδιο δύσκολο μερικές φορές με το έρθεις από μια άλλη πόλη. (Δεν ξέρω για Αθήνα αλλά εγώ από πόλη των Midlands φτάνω πιο γρήγορα με το τρένο στο κέντρο του Λονδίνου από ότι από τον φίλο μου που μένει στο ΒΑ Λονδίνο - το έχουμε χρονομετρήσει.)
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.006
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ναι, ας πούμε. Σίγουρα έχει καλά μέρη κοντά στο κέντρο και με μικρή δόση φύσης, και το Budget είναι παράγοντας σε αυτό. Αλλά και πάλι θα είχα το δίλημμα.



Κομιλφο; :) Στο προάστιο όμως μπορείς να πιο εύκολα να δραπετεύσεις από την πόλη πχ. το ΣΚ να πας σε ένα βουνό όταν το έχεις ανάγκη! Από την άλλη η ζωή στο προάστιο μου φαίνεται εξαιρετικά βαρετή. Μετά, για να πας στο κέντρο είναι το ίδιο δύσκολο μερικές φορές με το έρθεις από μια άλλη πόλη. (Δεν ξέρω για Αθήνα αλλά εγώ από πόλη των Midlands φτάνω πιο γρήγορα με το τρένο στο κέντρο του Λονδίνου από ότι από τον φίλο μου που μένει στο ΒΑ Λονδίνο - το έχουμε χρονομετρήσει.)
Ενταξει τοσο δυσκολο οσο στο Λονδινο δεν ειναι αλλα εξαρταται και που μενεις. Παντως για εμενα που οι αποστασεις με κουραζουν ναι θα βαριομουν ακομα και απο Χαλανδρι που δεν ειναι και τιποτα να πας κεντρο. Και απο Νικαια που μενω και ειναι 10-12 λεπτα με το μετρο παλι με ενοχλει λιγο. Στην πρωτη ευκαιρια θα φυγω, θα μεταναστευσω κεντρο :). Στα υπολοιπα για τα βουνα τι να σου πω, ρωτησες εναν ανθρωπο που δεν νοιωθει καμμια τετοια αναγκη. 10 χρονια στο συνολο Αθηνα δεν εχω παει ουτε μια φορα Υμηττο ή Πεντελη. Δεν οδηγαω κιολας...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Ναι, ας πούμε. Σίγουρα έχει καλά μέρη κοντά στο κέντρο και με μικρή δόση φύσης, και το Budget είναι παράγοντας σε αυτό. Αλλά και πάλι θα είχα το δίλημμα.
Τα προαστια διεθνως εχουν διπλη ονομασια "υπνωτηρια" στον αστικο σχεδιασμο (για να τσαντισω τον @Nikos86 το λεω) και η συγχρονη ταση ειναι να επιστρεψει η κατοικια στο αστικο κεντρο αλλα με καλους ορους. Αυτο μειωνει τον χρονο της μετακινησης απο την περιφερεια προς το κεντρο και τη συμφορηση στους δρομους, τη ρυπανση, τον θορυβο και δινει ζωη το βραδυ στα κεντρα με λιγοτερη εγκληματικοτητα. Εχεις ποιοτητα ζωης μονο αν δουλευεις κεντρο, ομως.
Υπαρχουν περιοχες του κεντρου με πανακριβους δρομους ακριβως γιατι ειναι προνομιακες. οπως ο Λυκαβηττος, η Πλακα, το Θησειο. Αυτη η προσπαθεια εγινε και στο Μεταξουργειο ως gentrification που δεν πετυχε τελικα και με πολλες στρεβλωσεις. Το Μεταξουργειο εχει παρα πολλα προνομια ως περιοχη οπως και το Γκαζι. Παραδοθηκαν στα μπαρ και η κατοικια δεν επεστρεψε. Στο μεταξυ εταιρειες ειχαν αγορασει πολλα διαμερισματα και θα τους εμεναν στο χερι αν δεν τα μοσχοπουλουσαν για τη Χρυση Βιζα σε κινεζους, οι οποιοι τα αφησαν ακατοικητα..
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Απο την αλλη προσωπικα, που δεν ειναι η δουλειαμου στο κεντρο,προτιμω προαστιο και κεντρο παω σπανια.Δεν μου λειπει κιολας.Να λεμε και την αληθεια,δεν ειναι και καμμιας φοβερης αισθητικης το κεντρο της Αθηνας....Ουτε πεζοδρομημενο ειναι, οπως σε αλλεςευρωπαικες πολεις, το οποιο αν ποτε γινει θα κανει μεγαλη διαφορα,ουτε τιποτα πλατειες της προκοπης εχει.
Αν μπορουσα θα θελα να μενα διπλα στη θαλασσα, ισως επειδη ζω στα νοτια προαστια
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom