Αθήνα vs επαρχία.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Απο την αλλη προσωπικα, που δεν ειναι η δουλειαμου στο κεντρο,προτιμω προαστιο και κεντρο παω σπανια.Δεν μου λειπει κιολας.Να λεμε και την αληθεια,δεν ειναι και καμμιας φοβερης αισθητικης το κεντρο της Αθηνας....Ουτε πεζοδρομημενο ειναι, οπως σε αλλεςευρωπαικες πολεις, το οποιο αν ποτε γινει θα κανει μεγαλη διαφορα,ουτε τιποτα πλατειες της προκοπης εχει.
Αν μπορουσα θα θελα να μενα διπλα στη θαλασσα, ισως επειδη ζω στα νοτια προαστια
Το κεντρο της Αθηνας το βρισκω μαγικη εικονα. Με τα καλα του και τα στραβα του, ειναι συνωνυμο της ζωντανιας. Δεν εχει λογο να μιμηθει την Ευρωπαικη μεσαιωνικη πολη γιατι δεν ειναι. Εγω το λατρευω και επειδη δουλευω στο κεντρο, ζω σ αυτο χωρις να νιωσω εκτος δρασης καμια στιγμη. Επιβεβαιωνει κι ο @Yorgos που ειναι προσφατος και του αποκαλυφθηκε.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Γουστα ειναι αυτα paefstra και ειναι σεβαστα! :clap:
Ομως δεν ειναι ολες οι πρωτευουσες της ευρωπης μεσαιωνικες αλλα μια πεζοδρομηση σοβαρη την εχουν και σιγουρα της Αθηνας της αξιζει ενα καλυτερο κεντρο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Γουστα ειναι αυτα paefstra και ειναι σεβαστα! :clap:
Ομως δεν ειναι ολες οι πρωτευουσες της ευρωπης μεσαιωνικες αλλα μια πεζοδρομηση σοβαρη την εχουν και σιγουρα της Αθηνας της αξιζει ενα καλυτερο κεντρο
Εχουμε τον Μεγαλο Περιδρομ...πατο. Τις προαλλες βρηκαν χασισιες φυτεμενες στα παρτερια, οριστε οι κατοικοι του κεντρου. Και χιουμοριστες και φυσιολατρες.

https://www.thetoc.gr/koinwnia/best...is-zarntinieres-ston-megalo-peripato-eikones/
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κάτι που το έχω απορία είναι: καλό προάστιο μεγάλης πόλης (με κάμποση φύση, καλό αέρα κτλ.) vs. κέντρο μεγάλης πόλης (κατάκεντρο ας πούμε μέσα σε όλη την κίνηση, αλλά τρύπα διαμέρισμα).
Θα σου πω την δική μου εμπειρία. Έχω περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου στο Χαλάνδρι, το οποίο θεωρείται ας πούμε το πιο "χύμα" και "εναλλακτικό" από τα βόρεια. Δεν έχει την κυρίλα της Κηφισιάς, αλλά παρ' όλα αυτά έχει πολλές μονοκατοικίες και χαμηλές, μικρές πολυκατοικίες, αρκετό πράσινο, την περίφημη Ρεματιά που είναι πνοή ζωής και παράλληλα μεγάλη αγορά (η οποία όμως περιορίζεται στο κέντρο του Δήμου, χωρίς να επιβαρύνει τις υπόλοιπες συνοικίες) και πολλές επιλογές σε φαγητό και διασκέδαση.
Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένη εδώ. Κάνω σχεδόν όλες μου τις δουλειές εδώ, βγαίνω κυρίως εδώ και σε κοντινές περιοχές, ψωνίζω εδώ, ενώ αποτελεί μια πολύ καλή διέξοδο για επαφή με τη φύση (η Ρεματιά είναι 20' περπάτημα από το σπίτι μου, ο Υμηττός για πεζοπορία 10' με το αμάξι, η Πεντέλη ένα 20λεπτο max, ενώ το καλοκαίρι απλά δεν "καταδέχομαι" να πάω Βάρκιζες και Βουλιαγμένες, πηγαίνω στις παραλίες της Ανατολικής Αττικής σε λίγο σχετικά χρόνο).
Κέντρο Αθήνας θα κατέβω για βόλτα και αν θέλω κάτι συγκεκριμένο, για τον ίδιο λόγο που θα πάω και Γλυφάδα πχ.
Ευτυχώς έχω μετρό κοντά στο σπίτι και γενικά προσπαθώ όταν χρησιμοποιώ ΜΜΜ να περιορίζομαι σε σταθερής τροχιάς (μετά από 6 συναπτά έτη δουλειάς σε περιοχή που έπρεπε να πάρω συνωστισμένο λεωφορείο για να πάω δεν έχω αντοχές).

Προάστιο από προάστιο όμως διαφέρει. Για ένα διάστημα αρκετών ετών χρειάστηκε να μείνω στον Γέρακα και συγκεκριμένα μακριά από το κέντρο του, κοντά στο Πάτημα Χαλανδρίου. Ήσυχη περιοχή, 5' από την Πεντέλη, όμορφα σπίτια, πολύ χαλαροί ρυθμοί, αλλά κατά τα άλλα απίστευτα ξενέρωτο μέρος. Τα λεωφορεία τις Κυριακές σταματούσαν από τις 9, έδινα κάθε μήνα 100 euros σε ταξί (τα περισσότερα επειδή όταν γυρνούσα κουρασμένη το βράδυ από την τότε δουλειά μου δεν την πάλευα να περιμένω μισή ώρα στην Πλακεντίας να περάσει το επόμενο λεωφορείο) και καθότι δεν οδηγώ ένιωθα πολύ πολύ περιορισμένη.

Συμπερασματικά θα σου πω ότι στην παρούσα φάση είμαι πολύ ικανοποιημένη εδώ που μένω (σχετική ησυχία, σχετική απόσταση από το κέντρο, αυτάρκεια, αλλά και καλή προσβασιμότητα στην υπόλοιπη Αθήνα μέσω μετρό), αλλά δε θα την πάλευα ούτε κέντρο, ούτε σε κάποιο πολύ απομονωμένο και ήσυχο προάστιο. Φυσικά όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές αυτές τις μέρες όλα εξαρτώνται από την προσωπικότητα του κάθε ατόμου και την φάση ζωής στην οποία βρίσκεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Σχετικα με την αισθητικη του κεντρου, ξεφευγω λιγο γιατι το αγαπαω το κεντρο, ειναι παλι θεμα γουστου. Στη γειτονια μου εχει πολλα νεοκλασικα. Πολλα απο αυτα κατοικουνται. Αυτο ομως που ειναι μοναδικο στο κεντρο της Αθηνας ειναι τα δειγματα Αθηναικου Μοντερνισμου στις κατοικιες. Ειναι αβαφτα και παρατημενα κι αυτο ειναι λογω φτωχειας και κατι "εξ αδιαιρετου" κληρονομιων. Επισης δεν υπαρχει καθαριοτητα, κι αυτο ειναι θεμα (και) Δημου και νοοτροπιας . Αλλα οσα σπιτια απο αυτα φροντιζονται γιννται κοσμηματα.
Μετα ειναι το θεμα "ιστορια" και δεν εννοω μονο την Αρχαια. Καθε σημειο του ειναι οροσημο ιστορικων γεγονοτων. Αυτο εμενα που ειμαι επαρχιωτακι με συγκινει καθε μερα.
Τέλος μου αρέσει η ανάμειξη των κατοικων απο πολλες χωρες. Και που παρα την συκοφαντηση του κεντρου ως "απαπα περιοχη για να ζει" καποιος, τελικα εχει κρατησει αυτους που το αγαπουν πολυ.

Τι με ενοχλει τρελα: το οτι επειδη ακριβως ο μεσοαστος μετακομισε εξω απο το κεντρο τις χρυσες δεκαετιες και πηρε 2 αυτοκινητα, λειπουν τα ωραια πεζοδρομια. Το οδοστρωμα ανηκει σε αυτους που πηγαινοερχονται πρωι βραδυ στο κεντρο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Στην ακόμα άκρως συντηρητική ελληνική επαρχία μπορούν να σου κάνουν άσχημη ζημιά εξ'αιτίας της σεξουαλικότητάς σου ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ. Από το να σε σαμποτάρουν τεχνηέντως "επαγγελματικά", μέχρι το να σε έχουν αποκομμένο κοινωνικά και να μη σε βάζουν στον κύκλο σου επειδή θεωρείσαι "ανώμαλος" (για να μη μιλήσω για περιπτώσεις ενήλικου bullying). Να ξέρεις πως πολλά νέα παιδιά (ακόμα και ενήλικα) έχουν ζήσει σε χωριά πολύ άσχημες καταστάσεις εξ'αιτίας της σεξουαλικότητας τους και της χείριστης καταπίεσης, και αναγκάστηκαν είτε να εγκαταλείψουν τον τόπο τους, είτε να κάνουν αιματηρούς συμβιβασμούς
Kαλή μου φίλη μετακόμισε μόνιμα στο εξωτερικό γι αυτό το λόγο...
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Όντως κάποιοι δρόμοι στο κέντρο με νεοκλασικά, δέντρα κ.λπ. με κάνουν να σκέφτομαι πως η Αθήνα θα μπορούσε να είναι μια πολύ όμορφη πόλη. Όπως είναι όμως δεν βρίσκω το λόγο κάποιος από Γαλάτσι, Ψυχικό, Πεύκη να θέλει να μείνει κοντά στο Σύνταγμα, την Ομόνοια ή στην Μενάδρου.
Και μαγαζιά να κάνει τα ψώνια του έχει κοντά και καφετέριες και κρεπερί και σουβλατζίδικα και μπαράκια. Για καμιά παράσταση που να αξίζει τον κόπο μπορεί να πεταχτεί, αλλά πόσες παραστάσεις θα δει κανείς σε έναν χρόνο περίπου; Ή πόσα στέκια θα αλλάξει, ο περισσότερος κόσμος πάει συγκεκριμένα κάπου που του αρέσει και μια στο τόσο θα πάει κάπου αλλού.
Η πολυπολιτισμικότητα δε μου λέει κάτι άσε που έχει εξαπλωθεί παντού.
Έπειτα για μένα είναι σημαντική και η εικόνα, το τι βλέπεις και κατά πόσο αυτό σου φτιάχνει ή σου χαλάει την διάθεση και η εικόνα της πόλης είναι πολύ άσχημη συνολικά. Μπορεί σε κάποιους να φανεί ασήμαντο αλλά εμένα με ανεβάζει να περπατάω την άνοιξη στην περιοχή μου και να βλέπω τα λουλούδια στις αυλές ή παραμελημένες μαργαρίτες σε κάποιο οικόπεδο που κοντεύουν να φτάσουν το μέτρο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.507
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όντως κάποιοι δρόμοι στο κέντρο με νεοκλασικά, δέντρα κ.λπ. με κάνουν να σκέφτομαι πως η Αθήνα θα μπορούσε να είναι μια πολύ όμορφη πόλη. Όπως είναι όμως δεν βρίσκω το λόγο κάποιος από Γαλάτσι, Ψυχικό, Πεύκη να θέλει να μείνει κοντά στο Σύνταγμα, την Ομόνοια ή στην Μενάδρου.
Mε εκπλήσσει η συγκεκριμένη άποψη! Προσωπικά βρίσκω το κέντρο της Αθήνας πολύ όμορφο, γεμάτο με νεοκλασικά, ωραία στενάκια και πολύ διαφορετικές γειτονιές μεταξύ τους. Ειδικά το Σύνταγμα που ανέφερες και όπου μένω (πρακτικά στην Ερμού) είναι εξαιρετική περίπτωση: από το παράθυρό μου βλέπω νεοκλασικά, είναι πεζοδρομημένα, στα 6 λεπτά περπάτημα είναι ο Εθνικός κήπος όπου πάμε για τρέξιμο, σε λιγότερο από 5 είναι τα Αναφιώτικα, γεννήθηκα κι έζησα Εξάρχεια που εκτός του χαρακτήρα που έχουν έχει και αρκετά όμορφα κτίρια, για την Πλάκα δεν το συζητώ, με τα πόδια κάνεις πολύ ωραίες βόλτες σε μέρη που άλλοι ταξιδεύουν μέρες για να έρθουν να τα περπατήσουν (από τη Διονυσίου Αρεοπαγίτου μέχρι τη βόλτα στον Κεραμεικό), τα απογεύματα πάω για τζόγκινγκ στο Λυκαβηττό και μετά ξαποσταίνω στα σκαλάκια της Πινδάρου με μια από τις ωραιότερες θέες στον κόσμο, τη φωτισμένη Ακρόπολη. Έχω τα πάντα δίπλα μου, ζω σε μια γειτονιά ασφαλέστατη, καλά-καλά ούτε μετρό δεν παίρνω, δεν ξέρω πώς μπορεί να συγκριθεί έστω μόνο σε όρους ομορφιάς με το Γαλάτσι ή την Πεύκη, που έχει κάποια δέντρα, αλλά είναι γεμάτη άσχημες πολυκατοικίες. Κι όλα αυτά σε τιμή ενοικίου σαφώς χαμηλότερη.
Και μαγαζιά να κάνει τα ψώνια του έχει κοντά και καφετέριες και κρεπερί και σουβλατζίδικα και μπαράκια. Για καμιά παράσταση που να αξίζει τον κόπο μπορεί να πεταχτεί, αλλά πόσες παραστάσεις θα δει κανείς σε έναν χρόνο περίπου; Ή πόσα στέκια θα αλλάξει, ο περισσότερος κόσμος πάει συγκεκριμένα κάπου που του αρέσει και μια στο τόσο θα πάει κάπου αλλού.
Εγώ έχω άλλη προσέγγιση και σε αυτό. Κάθε φορά που βγαίνουμε θα πάμε κάπου άλλου, δεν έχουμε "στέκια", σκοπός είναι να δοκιμάζουμε. Ε σε αυτό δεν υπάρχει σύγκριση του κέντρου με οτιδήποτε άλλο στη χώρα, από τα πεταμένα της Μενάνδρου (με πολύ ωραίο πακιστανικό!), μέχρι τα έθνικ στο Σύνταγμα, τα ψαγμένα στα Εξάρχεια και μια στο τόσο και καμία γκουρμεδίλα με θέα την Ακρόπολη δε συγκρίνονται με κανένα προάστιο, στο Νέο Ηράκλειο που έχω ζήσει οι επιλογές είναι 5-10 όλες κι όλες, ενώ εδώ ακόμη και στο street food σε απόσταση λίγων στενών έχω επιλογές από acai μέχρι θιβετιανά momos, σε τιμή τυρόπιτας και στο ερώτημα "κάθε πότε τα δοκιμάζεις" η απάντηση είναι "κάθε φορά που δε μαγειρεύω" δηλαδή αρκετές φορές το μήνα. Παρότι για ποτά δε βγαίνουμε παρά πολύ σπάνια, οι επιλογές είναι άπειρες για να βγούμε με φίλους και δεν πιάνω καν τα αξιοθέατα/μουσεία/εκθέσεις/αρχαία/Τεχνόπολη κλπ.
Η πολυπολιτισμικότητα δε μου λέει κάτι άσε που έχει εξαπλωθεί παντού.
Δε νομίζω, δεν τη βλέπω στο Γαλάτσι ας πούμε, ούτε στην Πεύκη. Το κέντρο είναι άλλη φάση. Τις προάλλες ας πούμε πήγαμε με την κοπέλα ου στην Κυψέλη (με τα πόδια φυσικά) για να ψάξουμε σαμπουάν για μαύρους, γνωρίσαμε ανθρώπους από τη Σιέρα Λεόνε, φάγαμε αιθιοπικό, η κοπέλα μου βρήκε επιτέλους κομμώτρια που να ξέρει από μαύρα μαλλιά (από τη Νότιο Αφρική) με την οποία πλέον η κοπέλα μου βγαίνει πού και πού. Οι περισσότεροι από τους λατίνους συναδέλφους της μένουν και βγαίνουν στο κέντρο, στην Πεύκη δεν ξέρω με ποιους θα έκανε παρέα.
Έπειτα για μένα είναι σημαντική και η εικόνα, το τι βλέπεις και κατά πόσο αυτό σου φτιάχνει ή σου χαλάει την διάθεση και η εικόνα της πόλης είναι πολύ άσχημη συνολικά. Μπορεί σε κάποιους να φανεί ασήμαντο αλλά εμένα με ανεβάζει να περπατάω την άνοιξη στην περιοχή μου και να βλέπω τα λουλούδια στις αυλές ή παραμελημένες μαργαρίτες σε κάποιο οικόπεδο που κοντεύουν να φτάσουν το μέτρο.
Αυτό ακριβώς μου αρέσει στο κέντρο, είναι απλά πολύ όμορφο, με τεράστιο χαρακτήρα, όμορφα κτίρια, χρωματιστό ντεκαντάς και ρομαντική πολυτέλεια, δεν μπορώ να το συγκρίνω με άλλη γειτονιά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κάτι που το έχω απορία είναι: καλό προάστιο μεγάλης πόλης (με κάμποση φύση, καλό αέρα κτλ.) vs. κέντρο μεγάλης πόλης (κατάκεντρο ας πούμε μέσα σε όλη την κίνηση, αλλά τρύπα διαμέρισμα).
Να σου απαντήσω εγώ από τη πλευρά μου, έχοντας περάσει τη ζωή μου εξ΄ολοκλήρου σε προάστιο/χωριό μεγάλης πόλης, «απολαμβάνοντας» τα καλά εκατέρωθεν, με την ασφαλή πάντα θέση να βρίσκομαι κοντά σε μεγαλούπολη και όχι κάπου απομακρυσμένα.
Ζηλεύω αυτούς που μπορούν κι έχουν και τα δύο. Σπίτι στο χωριό κι ένα διαμέρισμα στη πόλη, μικρό και βολικό, τρύπα όπως λες, για τις περιπτώσεις που μπορούν και το συντηρούν και έχουν πρόβλημα με τη μετακίνηση. Είναι αρκετοί που ζουν με αυτό το σενάριο, ιδιαίτερα οι λίγο μεγαλύτερης ηλικίας που έχουν μάθει το χωριό και σαν τουριστικό θέρετρο, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται αυτό σε χωριό βουνού.

Βλέπεις μέχρι και τη δεκαετία του 70 πολύς κόσμος στρέφονταν σε τέτοιου είδους διακοπές, με αποτέλεσμα όσοι είχαν σπίτια (μη φανταστείς, δυο δωματιάκια, ότι έδωσε το Ελληνικό κράτος στους κατοίκους μετά το ολοκαύτωμα των Ναζι) να προτιμούν να τα νοικιάσουν γι' αυτό το λόγο σε «τουρίστες». Λόγω αυτού του γεγονότος τους έμεινε η συνήθεια να έρχονται για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Η ποιότητα ζωής είναι ασύγκριτη. Ζωή σχεδόν στο βουνό, καθημερινή επαφή με τη φύση και τα ζώα, καθώς έχοντας τη δική σου αυλή μπορείς να έχεις από σκύλο, μέχρι ότι θέλεις. Με παρκάρισμα βολικό και χωρίς άγχος, με το Air condition να παραμένει έως σήμερα άγνωστο στη συντριπτική πλειοψηφία, με ησυχία, με δρόμους για περπάτημα/τρέξιμο/ποδήλατο, πεζοπορίες και δραστηριότητες στο βουνό, τη μικρή του τοπική αγορά και γενικότερα όσα καλά μπορεί να προσφέρει το γεγονός να ζεις πιο απομονωμένος στην εξοχή και εν προκειμένω σε μια μονοκατοικία. Τι να συγκρίνω λοιπόν και πόσο εύολα να το αλλάξω αυτό;

Τα προβλήματα είναι δύο, ιδιαίτερα μετά το 2010 που άλλαξαν και πάλι τη σύσταση του χωριού και έκαναν πολύ κόσμο να απομακρυνθεί απ' αυτό και να επιστρέψει στη πόλη. Η μετακίνηση και το κόστος της, καθώς αν η δουλειά σου είναι μακριά και τα καύσιμα που χρειάζεσαι αρκετά, όπως και το απάλευτο πολλές φορές κόστος της θέρμανσης, ειδικά στο δύκολο χειμώνα του Βορρά με υψόμετρο. Κατά τα άλλα αν συμβιβαστείς με αυτό και βρεις τους τρόπους, κι αν επίσης η δουλειά σου είναι εκτός κέντρου, μπορείς να κάνεις ζωή χαρισάμενη και να κατεβαίνεις στη πόλη μόνο για τουρισμό. Ε αν έχεις και κανένα διαμέρισμα για τα βράδια που ξεμένεις, δε θα ναι άσχημα ;)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όσον αφορά στη διασκέδαση με την ευρύτερη έννοια τα προάστια των Αθηνών είναι τόσο ανιαρά ομοιόμορφα που μόνο για κανά καφέ κάνουν. Ανέκαθεν έβγαινα μόνο κέντρο και στην περιοχή μου μόνο για φαγητό αν δεν γινόταν αλλιώς. Όταν ήμουν σχολείο για καφέ πηγαίναμε σε ένα καφενείο - δεν είχε τ-ι-π-ο-τ-α. Μετά άνοιξε και ένα καφέ-μπαρ. Αυτή η κατάσταση μας ωθούσε να ξεμυτάμε πολύ νωρίς κεντρικά και το δρομολόγιο Εξάρχεια ή όπου και πίσω να μας έχει γίνει δεύτερη φύση. Ευτυχώς πλέον έχουμε καλή σύνδεση μετρό και δεν είμαστε πολύ μακριά ούτε με αυτοκίνητο. Οπότε κέντρο, κέντρο, κέντρο.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Μάλλον εγώ έκανα λάθος ορίζοντας ως κέντρο αυτό που αποτελεί την Αθήνα σχεδόν στο σύνολό της δηλαδή βαρετές κολλημένες πολυκατοικίες με ελάχιστους ελεύθερους χώρους. Αναφιώτικα δε λέω είναι πολύ ωραία, ωραία και για περίπατο η Ερμού αν και δε με ενθουσιάζει το γύρω γύρω.
Ας πούμε από ομορφιά βρίσκω καλύτερο το Παλαιό Ψυχικό, την Φιλοθέη ή το Αιγάλεω απ' την Κυψέλη.

Εγώ έχω άλλη προσέγγιση και σε αυτό. Κάθε φορά που βγαίνουμε θα πάμε κάπου άλλου, δεν έχουμε "στέκια", σκοπός είναι να δοκιμάζουμε. Ε σε αυτό δεν υπάρχει σύγκριση του κέντρου με οτιδήποτε άλλο στη χώρα, από τα πεταμένα της Μενάνδρου (με πολύ ωραίο πακιστανικό!), μέχρι τα έθνικ στο Σύνταγμα, τα ψαγμένα στα Εξάρχεια και μια στο τόσο και καμία γκουρμεδίλα με θέα την Ακρόπολη δε συγκρίνονται με κανένα προάστιο, στο Νέο Ηράκλειο που έχω ζήσει οι επιλογές είναι 5-10 όλες κι όλες, ενώ εδώ ακόμη και στο street food σε απόσταση λίγων στενών έχω επιλογές από acai μέχρι θιβετιανά momos, σε τιμή τυρόπιτας και στο ερώτημα "κάθε πότε τα δοκιμάζεις" η απάντηση είναι "κάθε φορά που δε μαγειρεύω" δηλαδή αρκετές φορές το μήνα. Παρότι για ποτά δε βγαίνουμε παρά πολύ σπάνια, οι επιλογές είναι άπειρες για να βγούμε με φίλους και δεν πιάνω καν τα αξιοθέατα/μουσεία/εκθέσεις/αρχαία/Τεχνόπολη κλπ.
Και συμφωνώ με την προσέγγισή σου, λέω τι κάνουν οι περισσότεροι.

Δε νομίζω, δεν τη βλέπω στο Γαλάτσι ας πούμε, ούτε στην Πεύκη. Το κέντρο είναι άλλη φάση. Τις προάλλες ας πούμε πήγαμε με την κοπέλα ου στην Κυψέλη (με τα πόδια φυσικά) για να ψάξουμε σαμπουάν για μαύρους, γνωρίσαμε ανθρώπους από τη Σιέρα Λεόνε, φάγαμε αιθιοπικό, η κοπέλα μου βρήκε επιτέλους κομμώτρια που να ξέρει από μαύρα μαλλιά (από τη Νότιο Αφρική) με την οποία πλέον η κοπέλα μου βγαίνει πού και πού. Οι περισσότεροι από τους λατίνους συναδέλφους της μένουν και βγαίνουν στο κέντρο, στην Πεύκη δεν ξέρω με ποιους θα έκανε παρέα.
Υπάρχουν πλέον παντού πολλοί αλλοδαποί αν και σαμπουάν για μαύρους 😱 (όσο ζω μαθαίνω) ναι, μάλλον μόνο στο κέντρο μπορείς να βρεις. Όσον αφορά την κοπέλα σου αν ξέρει ελληνικά μια χαρά παρέα πιστεύω θα έκανε στην Πεύκη με Έλληνες (δεν ξέρω τι παίζει εκεί με αλλοδαπούς), όταν κάποιος προέρχεται από μια χώρα με την οποία δεν υπάρχουν προηγούμενα νομίζω και οι δύο πλευρές είναι πιο ειλικρινείς στις σχέσεις τους άσε που λόγω ιστορίας και λάτιν υπάρχει συνήθως μια καλή προδιάθεση από τους ντόπιους. Εντάξει, πάντα στην αρχή νιώθεις πιο άνετα και καλά με ανθρώπους που έχουν τα ίδια περίπου βιώματα και την ίδια κουλτούρα με εσένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.331
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom