Αθήνα vs επαρχία.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι οι σταθερές συγκοινωνίες είναι ικανοποιητικές στην Αθήνα και καλό είναι να αποφασισθεί η ματαίωση της γραμμής 4 του μετρό, που ξεκινάει με 3.8 δις προϋπολογισμό και σίγουρα θα φτάσει τα 6 δις στο τέλος. Τη στιγμή που όλη η επαρχία ψυχορραγεί μπορεί ο James να μείνει λίγο καιρό ακόμη μακριά από την γκόμενα.
Σωστά γιατί η γραμμή 4 του μετρό θα γίνει μόνο για τον James όπως ξέρουμε όλοι, η δε απορρόφηση κονδυλίων για έργα στην επαρχία έχει ως προαπαιτούμενο την ακύρωση ήδη έργων εν εξελίξει; :russian_roulette:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
@underwater θα συμφωνησω στο οτι η οπτικη ενος ανθρωπου που ζει προσωρινα στο κεντρο ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτον που εχει μονιμο ιδιοκτητο σπιτι καπου πιο εξω, ενω η δουλεια του μπορει να αλλαζει εδρα κατα περιοδους. Ο @Yorgos λεει ανετα "θα μετακομιζα", οπως ισως κι εγω, αφου ενοικιο πληρωνω εδω, ενοικιο και διπλα στη δουλεια και τελος παντων ζουμε σαν νομαδες απο αναγκη η επιλογη γιατι η νομαδικη ζωη δινει μια αφανταστη ευελιξια, με το αντιστοιχο τιμημα.
Ειναι προφανες πως οποιος εχει ιδιοκτητο σπιτι καπου πιο εξω πληρωνει το τιμημα σε χρονο και χρημα, οπως οι νομαδες σε ενοικιο. Ετσι ειναι η ζωη.
Δεν θα προτεινα να παρατησει καποιος το σπιτι του για να μεινει διπλα στη δουλεια του. Το προτεινα καποτε σε φιλη που επρεπε να μετακινειται καθε μερα Ν Σμυρνη Περαμα 1,5 ωρα ανα διαδρομη με ΜΜΜ και το θεωρησε τρελο το να νοικιασει μια γκαρσονιερα διπλα για τις εργασιμες, αφου ο μισθος ηταν πολυ καλος. Οι νομαδες ειναι πιο ανετοι με τετοια σεναρια, ενω αν εχεις ηδη μονιμο σπιτι δεν σκεφτεσαι ποτε κατι τετοιο.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@underwater θα συμφωνησω στο οτι η οπτικη ενος ανθρωπου που ζει προσωρινα στο κεντρο ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτον που εχει μονιμο ιδιοκτητο σπιτι καπου πιο εξω, ενω η δουλεια του μπορει να αλλαζει εδρα κατα περιοδους. Ο @Yorgos λεει ανετα "θα μετακομιζα", οπως ισως κι εγω, αφου ενοικιο πληρωνω εδω, ενοικιο και διπλα στη δουλεια και τελος παντων ζουμε σαν νομαδες απο αναγκη η επιλογη γιατι η νομαδικη ζωη δινει μια αφανταστη ευελιξια, με το αντιστοιχο τιμημα.
Ειναι προφανες πως οποιος εχει ιδιοκτητο σπιτι καπου πιο εξω πληρωνει το τιμημα σε χρονο και χρημα, οπως οι νομαδες σε ενοικιο. Ετσι ειναι η ζωη.
[/QUOTE]
Η φράση μου "θα μετακόμιζα" δεν είναι αποκομμένη από την υπόλοιπη συζήτηση, η οποία θυμίζω ότι είναι Αθήνα vs Επαρχία. Λέω λοιπόν, ότι αν το κυρίως επιχείρημα για κάποιον που ζει στην Αθήνα να πάει στην επαρχία είναι ότι η ποιότητα ζωής του υποβιβάζεται ανεπανόρθωτα λόγω υποχρεωτικής καθημερινής διαδρομής τύπου Νέα Ιωνία-Πέραμα (που συμφωνώ πως είναι τεράστιο μαρτύριο όταν γίνεται καθημερινά), μάλλον βρίσκω πρακτικότερο να μετακομίσω εντός της ίδιας πόλης σε σημείο που μειώνει τις μετακινήσεις, παρά να μετακομίσω στην επαρχία, που είναι διαδικασία σαφώς δυσκολότερη (αλλαγή εργασίας, ενδεχομένως σχολείων παιδιού, κοινωνικής ζωής κλπ).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ειναι προφανες πως οποιος εχει ιδιοκτητο σπιτι καπου πιο εξω πληρωνει το τιμημα σε χρονο και χρημα, οπως οι νομαδες σε ενοικιο. Ετσι ειναι η ζωη.
Με κατατρόπωσες βρε paefstra! :p
Βέβαια δεν έγραψα πουθενά περί ιδιόκτητων σπιτιών και περιουσιακών στοιχείων όταν ανέφερα ότι πολλοί άνθρωποι αναγκάζονται να μείνουν για κάποιο χρονικό διάστημα σε απομακρυσμένες περιοχές. Εσύ το μετέφρασες έτσι. Πολλές φορές είναι πιο πολύπλοκο το ζήτημα.
Σίγουρα βέβαια για πολύ κόσμο ισχύει αυτό που αναφέρεις, όπως επίσης πολύς κόσμος νοικιάζει σε άλλους το ιδιόκτητο σπίτι του και επιλέγει να μείνει αλλού. Είναι πολύ περισσότερες οι πιθανές καταστάσεις από ένα απλοϊκό "έκανες την επιλογή σου, ώρα για τη Θεία Δίκη!". :p

(@Yorgos στα δικά σου θα απαντήσω αργότερα επειδή θέλει πιο πολύ μπλα μπλα) :D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
@underwater δεν ειναι καθολου "θεια δικη". Ειναι επιλογες τροπου ζωης και το τι βλεπει κανεις ως ποιοτητα ζωης η και τη σχεση του με την κατοικια. Δεν το καταδικαζω, ειναι απλως απο τα καλα της νομαδικης ζωης το να λες "αλλαζω σπιτι, αλλαζω τροπο ζωης". Εχει και απειρα κακα, γι αυτο και η πλειοψηφια δεν το επιθυμει και δεν το επιλεγει η εχει μεγαλη συνδεση με την κατοικια, τη γειτονια και τις αλλες ευκολιες που μπορει να εχει. Πχ για τις οικογενειες η φυλαξη των παιδιων απο τους συγγενεις η το ταπερακι για ωρα αναγκης ειναι σωτηρια. Επισης πολλοι ειναι δεσμευμενοι με φροντιδα γονιων. Για τους νομαδες που δεν εχουν αυτες τις ευκολιες ομως ειναι κι αυτο "θεια δικη" :).
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Σωστά γιατί η γραμμή 4 του μετρό θα γίνει μόνο για τον James όπως ξέρουμε όλοι, η δε απορρόφηση κονδυλίων για έργα στην επαρχία έχει ως προαπαιτούμενο την ακύρωση ήδη έργων εν εξελίξει; :russian_roulette:
Ο James εχει παει Σαμο, εγω γκομενα δεν εχω, τι στο διαολο την θελουμε τη γραμμη 4 δεν μπορω να καταλαβω!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σωστά γιατί η γραμμή 4 του μετρό θα γίνει μόνο για τον James όπως ξέρουμε όλοι, η δε απορρόφηση κονδυλίων για έργα στην επαρχία έχει ως προαπαιτούμενο την ακύρωση ήδη έργων εν εξελίξει; :russian_roulette:
και τα δύο σωστά τα είπες, οπότε η αυτοκτονία σου δεν θα προσφέρει κάτι περισσότερο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο James εχει παει Σαμο, εγω γκομενα δεν εχω, τι στο διαολο την θελουμε τη γραμμη 4 δεν μπορω να καταλαβω!
Κορίτσια ελεύθερος είναι, το πιάσατε το υπονοούμενο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Θα βαλω μια παραμετρο που εχω συζητησει με συγγενικο μου ατομο που ζει εξωτερικο και εχει διαφορετικο τροπο σκεψης και μαλλον νομαδικο οπως εγω
Καποια στιγμη για τους Αθηναιους με παιδια τιθεται το καιριο ζητημα "σε ποιο σχολειο θα παει το παιδι". Ενα μεγαλο ποσοστο του κεντρου λεει "ας το στειλω σε ιδιωτικο γιατι δεν θελω να ζει το σχολικο περιβαλλον του κεντρου, τα σχολεια δεν εχουν υποδομες, πρασινο, δεν εχουν μεγαλες αυλες, πηζουν στο τσιμεντο κλπ" και ειναι γεγονος οτι η υποδομες στα ιδιωτικα ειναι κομπλε.
Στην Αγγλια που η ιδιωτικη εκπαιδευση εκτος απο κανενα Eaton κλπ που απευθυνονται σε συγκεκριμενη κοιν. ταξη, οι οικογενειαρχες επιλεγουν κατοικια με βαση την ποιοτικη αξιολογηση του Δημοσιου σχολειου. Σε "καλες" περιοχες κοντα σε "καλα σχολεια" οι τιμες ειναι στον Θεο. Ο Αγγλος ομως θα πουλησει το σπιτι που ηδη εχει και θα μετακομισει για χαρη των παιδιων. Γιατι εχει χαλαρη συνδεση με την κατοικια του.
Ο Ελληνας του κεντρου η και πιο περα σε πυκνοκατοικημενες περιοχες χωρις πρασινο θα πληρωσει μεσο κοστος διδακτρων 7.000 ως 8.000 τον χρονο για να στειλει το παιδι του σε σχολειο με πρασινο και ωραιες υποδομες.

Σχολιο του συγγενη μου: γιατι δεν μετακομιζουν Κηφισια και αντι να δινουν 15.000 τον χρονο για το ιδιωτικο ωστε τα παιδια να εχουν πρασινο και ησυχια για 6 ωρες τη μερα, δεν νοικιαζουν μια σπιταρωνα με 1.500 τον μηνα με τα ιδια λεφτα, ωστε τα παιδια 7ημ /24 ωρες να εχουν ωραιο περιβαλλον και ας στειλουν τα παιδια στο δημοσιο της Κηφισιας χωρις commuting 2 ωρες τη μερα σπιτι-σχολειο-σπιτι και επιστροφη στο τσιμεντο. Ομολογω οτι συμφωνω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σχολιο του συγγενη μου: γιατι δεν μετακομιζουν Κηφισια και αντι να δινουν 15.000 τον χρονο για το ιδιωτικο ωστε τα παιδια να εχουν πρασινο και ησυχια για 6 ωρες τη μερα, δεν νοικιαζουν μια σπιταρωνα με 1.500 τον μηνα με τα ιδια λεφτα, ωστε τα παιδια 7ημ /24 ωρες να εχουν ωραιο περιβαλλον και ας στειλουν τα παιδια στο δημοσιο της Κηφισιας χωρις commuting 2 ωρες τη μερα σπιτι-σχολειο-σπιτι και επιστροφη στο τσιμεντο. Ομολογω οτι συμφωνω.
Νομίζω ότι το βασικό τους κριτήριο δεν είναι οι κτιριακές υποδομές και το πράσινο των δημοσίων σχολείων, αλλά όλα τα υπόλοιπα, στα οποία τα δημόσια της Κηφισιάς δεν είναι και πολύ ανώτερα των υπολοίπων δημοσίων σχολείων της χώρας. Άλλα πράγματα αποζητούν στο ιδιωτικό σχολείο κι όχι το πράσινο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Νομίζω ότι το βασικό τους κριτήριο δεν είναι οι κτιριακές υποδομές και το πράσινο των δημοσίων σχολείων, αλλά όλα τα υπόλοιπα, στα οποία τα δημόσια της Κηφισιάς δεν είναι και πολύ ανώτερα των υπολοίπων δημοσίων σχολείων της χώρας. Άλλα πράγματα αποζητούν στο ιδιωτικό σχολείο κι όχι το πράσινο.
Η εμπειρια μου απο τα δημοσια του Κολωνακιου που παρα τις κακες υποδομες, εχουν waiting list, ειναι πως καποιοι αποζητουν οντως αλλα πραγματα, αλλα μην το ανοιξουμε :) Αυτος ειναι ο τροπος σκεψης του "ξενου" , που βλεπει τις υποδομες και το πρασινο.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Σωστα. Γιατι ειπε για 2 ωρες στο Λαικο που τωρα ειναι παιχνιδακι με υπογειο παρκιν διπλα κ ον λαιν κρατηση. Θα μιλαει για προιστορικη εποχη. Ουγκ.
Όντως προϊστορική αλλά τι να κάνουμε φίλε και εμείς που ερχόμαστε από τα βάθη της προϊστορίας?
Μαζί με την πόλη. Υπήρχε και τότε Αθήνα. Εκτός από το Λαϊκό, θυμίζω ότι είναι δίπλα και το Παίδων οπότε υπήρχε έντονη κινητότητα όλη την ημέρα. Ήταν η πρώτη περιοχή των Αθηνών που έβλεπες διπλοπαρκαρισμένα αυτοκίνητα, το ΒΡΑΔΥ.
Πολλους αφορισμους βλεπω κ ολοι απο αθηναιους υποθετω.
Κοίταξε, έχω ζήσει πολλά χρόνια πλέον ως μόνιμος κάτοικος. Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι είναι γενικώς άσχημη με κάποιες ωραίες γωνιές και πολύ πολύ κουραστική και εκνευριστική.
Το κέντρο της Αθήνας δεν είναι μόνο το Σύνταγμα, η Πλάκα και η Ερμού. Παρεπιμπτόντως, σιγά τον ωραίο δρόμο. Είναι και η Ομόνοια, η πλατεία Βάθης, η Αχαρνών, η Λιοσίων, η Πειραιώς, η Αγίου Κωνσταντίνου και η Βικτώρια. Είναι και αυτές περιοχές στις οποίες κινούμαστε στην καθημερινότητά μας οι Αθηναίοι.
Αισθητικά λοιπόν η Αθήνα για μένα είναι μία άσχημη πόλη με κάποια ωραία σημεία. Αν δεν είχε την Ακρόπολη θα ήταν παντελώς αδιάφορη για τον μέσο ταξιδιώτη . Τα βασικά προβλήματα της είναι γνωστά. Θόρυβος, ρύπανση, βρώμικα η και χαλασμένα πεζοδρόμια, πυκνή δόμηση σε πολλά σημεία, έλλειψη πρασίνου, έλλειψη ελεύθερων χώρων ενώ επανέρχεται το κυκλοφοριακό σταδιακά στα προ κρίσης επίπεδα.
Το θλιβερό είναι ότι τα προβήματα αυτά μετρούν δεκαετίες. Ας ανατρέξει κάποιος σε κείμενα προ 30 ετών. Τα ίδια πράγματα θα διαβάσει.
Τα περισσότερα από τα πλεονεκτήματα που έχει δεν με αφορούν πλέον, ίσως λόγω ηλικίας.
Όσο για αυτά που γράφονται περί δημοσίων συγκοινωνιών. Καλό και άγιο το μετρό. Έχει βοηθήσει πολύ.
Ωραίο το τραμ ειδικά στην παραλιακή του διαδρομή. Αλλά πολύ αργό ακόμη και τώρα σε μεγάλες διαδρομές.
Ο προαστιακός μεγάλη αποτυχία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom