Αθήνα vs επαρχία.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όταν θα έρθει επιτέλους η ευλογημένη ώρα να ολοκληρωθούν τα έργα μετρό στη Θεσσαλονίκη, οι σταθμοί θα είναι μόνο αυτοί που προβλέπονται αρχικά; Δηλαδή δεν προβλέπεται κάποια στιγμή να γίνει επέκταση; 🤔
Ο στόχος είναι όπως αρχικά είχε τεθεί η σύνδεση αεροδρομίου - υπεραστικών λεωφορείων, με ενδιάμεση στάση και στο σταθμό των τρένων που ούτως ή άλλως περνάει από κει.
Δε ξέρω αν υπάρχει σχέδιο και για προέκταση σε άλλες γειτονιές, οπως η δυτική Θεσσαλονίκη που έχει αρκετές χιλιάδες κόσμου ή η Τούμπα.
Ακόμα και να υπάρχει πρόβλεψη δε ξέρω αν θα είμαι εν ζωή για να τα δω βασικά, με τους ρυθμούς που πάει το έργο...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.172
Likes
5.261
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ο στόχος είναι όπως αρχικά είχε τεθεί η σύνδεση αεροδρομίου - υπεραστικών λεωφορείων, με ενδιάμεση στάση και στο σταθμό των τρένων που ούτως ή άλλως περνάει από κει.
Δε ξέρω αν υπάρχει σχέδιο και για προέκταση σε άλλες γειτονιές, οπως η δυτική Θεσσαλονίκη που έχει αρκετές χιλιάδες κόσμου ή η Τούμπα.
Ακόμα και να υπάρχει πρόβλεψη δε ξέρω αν θα είμαι εν ζωή για να τα δω βασικά, με τους ρυθμούς που πάει το έργο...
Δεν εχουμε αναγκη το μετρο, εμεις εδω στα Β.Π ψηλε , θα εχουμε τη Flyover περιφερειακη 🌉
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
κατι ειχα ακουσει στις μελλοντικές προεκτασεις (ακόμα δεν εγινε το μετρό και μεις μιλάμε γι΄αυτό) ειναι για βόρεια και ΒΔ.. Από Βαρδαρη προς Λαγκαδα Παυλου Μελά... λέμε τωρα αλλά σαν επιστ. φαντασία ακούγεται..
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Είπα ότι είναι παράλογο στην ερώτηση "είναι καλό το βιοτικό επίπεδο στην Αθήνα σήμερα;" να απαντάει κάποιος "Χάλια είναι γιατί πριν 20 χρόνια δεν είχε μετρό".
Ούτε αυτό ρώτησες , ούτε αυτό απάντησα.
Όχι να μην το ξεχάσεις. Απλά να μη λες ότι η Αθήνα είναι χάλια το 2020 επειδή το 1954 το ΠΑγκράτι δεν είχε άσφαλτο.
Ούτε αυτό είπα.
Δεν πέρασε καν το μυαλό μου από κει, αλλά ΟΚ καθείς εφ ω ετάχθη, άλλοι μπορεί να σκέφτονται τις πινελιές αρτ ντεκό, τα προσφυγικά , το Σκροπολίθα , τα Δεκεμβριανά, τα Κουντουριώτικα, τα μονάκια με τους Φιλιππινέζους, το μπάουχάους του Τάκη, τα Τουρκοβούνια κάθε Καθαρά Δευτέρα. Εντάξει, κάποιοι θα θυμηθούν μόνο το δωματιάκι, τον Μπαλτά και το Χατζηχρήστο υπάρχουν κι αυτοί.
Τα προσφυγικά δεν ανήκουν στου Γκύζη, στα Δεκεμβριανά δεν έγινε τίποτα σημαντικό σε αυτή την περιοχή, τα Κουντουριώτικα επίσης είναι γειτονική περιοχή. Δεν ανήκουν στο Γκύζη. Το ίδιο και τα Τουρκοβούνια.
εσύ κόλλησες στις συγκοινωνίες.
Δεν κόλλησα. Απάντησα στις συνεχείς αναφορές σου για το μετρό.
για μένα το πιο βασικό μειονέκτημα της Αθήνας (ή και της επαρχίας, μικρές οι διαφορές) είναι η τάση για μεμψιμοιρία και μηδενισμό των κατοίκων της,
Μεμψίμοιροι και μηδενιστές οι κάτοικοι αλλά ίσως για κάποιους λόγους. Οι οποίοι δεν σε αφορούν αλλά αφορούν αυτούς.
Επιθυμώ να διευκρινήσω ότι με τα μηνύματά μου στο παρόν θέμα δεν προσπάθησα να πείσω κάποιον για κάτι. Ούτε προσπάθησα να σου πω ότι αυτό που σου αρέσει δεν θα έπρεπε να σου αρέσει.
Ήθελα όμως να καταδείξω ότι υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν διαφορετική άποψη για αυτή την πόλη. Έχουν (και)άλλα βιώματα και διαφωνούν σε πολλά με αυτούς που παρουσιάζουν μία ειδυλλαική κατάσταση, αποσιωπώντας η αγνοώντας τα προβλήματα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.279
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
κατι ειχα ακουσει στις μελλοντικές προεκτασεις (ακόμα δεν εγινε το μετρό και μεις μιλάμε γι΄αυτό) ειναι για βόρεια και ΒΔ.. Από Βαρδαρη προς Λαγκαδα Παυλου Μελά... λέμε τωρα αλλά σαν επιστ. φαντασία ακούγεται..
Για ενημέρωση...................χωρίς σχόλια.................
Μετρό.png
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
είναι γνωστά τα τελευταία 20 χρόνια.
Μου εδωσες ελπίδα οτι πιθανον να πραγματοποιηθουν μετα τα επόμενα 20..

Ξερεις πότε ψελλίσανε πρωτη φορά για αεροδρόμιο στα Σπάτα;;; και μιλάω για Αθηνα.. αλλο "ειδικό" βάρος..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μου εδωσες ελπίδα οτι πιθανον να πραγματοποιηθουν μετα τα επόμενα 20..

Ξερεις πότε ψελλίσανε πρωτη φορά για αεροδρόμιο στα Σπάτα;;; και μιλάω για Αθηνα.. αλλο "ειδικό" βάρος..
Εγώ απλά είπα ότι με τα σχέδια δεν υπάρχει πρόβλημα, π.χ ο δρόμος Κοζάνη-Βόλος είναι ενταγμένος στο ευρωπαϊκό δίκτυο και υπό κατασκευή από το 1980, ο δρόμος Γρεβενά- Καλαμπάκα λίγο αργότερα, το τρένο επίσης, σχέδια υπάρχουν αλλά βρίσκουν εφαρμογή εκεί που υπάρχει ''ειδικό'' βάρος...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
σχέδια υπάρχουν αλλά βρίσκουν εφαρμογή εκεί που υπάρχει ''ειδικό'' βάρος...
να αυτό το πραμα το λέω επιστ. φαντασία ειδικά για μας που ζουμε σε μέρη χωρίς ''ειδικό'' βάρος.. για να μην πω οτι οπου ακούω για σχεδια θυμάμαι το ανέκδοτο που τελειώνει "λέμε και καμιά μακακία να περνά ωρα"...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom