Αθήνα vs επαρχία.

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τι σημαινει μερη χωρις "ειδικο βαρος";
E o Πειραιας εχει ειδικο βαρος (βλ. Ολυμπιακος), η Ροδος εχει ειδικο βαρος (βλ. Νikos86) ε τα αλλα μερη μοιραια μπαινουν στην κατηγορια μερη χωρις κανενα ιδιαιτερο "ειδικο βαρος"
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Συγνώμη αλλά το να πιστεύουμε εν έτη 2020 ότι το κουτσομπολιό γίνεται από τις γυναίκες είναι θλιβερό. Το κουτσομπολιό ανέκαθεν γίνεται και από τα δύο φύλα.. και λες οι άντρες ασχολούνται με άλλα σαν να εννοείς ας πούμε ότι οι γυναίκες είναι οι αργοσχολες οι οποίες το μόνο που έχουν ως ασχολία είναι να κουτσομπολευουν..
Καλό θα ήταν τέτοιες στερεοτυπικες αντιλήψεις να τις βγάλουμε από το μυαλό μας!! Δεν κουτσομπολευουν μονάχα οι γυναίκες αλλά όλοι οι άνθρωποι!! Επίσης είναι καιρός να απαλλαχτούμε από αντιλήψεις ότι οι γυναίκες ασχολούνται με το τι φόρεσε ο ένας ή ο άλλος.. είναι πως μεγαλώνει μια κοινωνία τα παιδιά!! Δεν έχουν από έμφυτο τα κορίτσια να τους νοιάζουν τα ρούχα!!

Συνήθως το κουτσομπολιό γίνεται από τις γυναίκες και συνήθως για τις γυναίκες. Οι άντρες ούτε τόσο ελκυστικό στόχο αποτελούν, ούτε κουτσομπολεύουν τόσο, ασχολούνται με άλλα.


Η αλήθεια είναι ότι οι άντρες ψιλοχ...καν. Από την παιδική ηλικία το βλέπεις, άλλα τους απασχολούν, όχι τι φόρεσε η τάδε, με ποια τα έχει ο άλλος κι αν τρώει παντόφλα ο παραδίπλα. Ακριβώς επειδή δεν τους νοιάζει κιόλας τι λένε οι γυναίκες, ασχολούνται κι αυτές λιγότερο μαζί τους. Δεν ξερω κάποιον φίλο που να έχει ασχοληθεί με το κουτσομπολιό, μπενάκης-βγενάκης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σαν να εννοείς ας πούμε ότι οι γυναίκες είναι οι αργοσχολες οι οποίες το μόνο που έχουν ως ασχολία είναι να κουτσομπολευουν..
Όχι δεν είναι "σαν να εννοώ" αυτό που έγραψες. Εννοώ αυτό που έγραψα, όχι κάτι άλλο. Μπορείς να μου υποδείξεις πού έγραψα ότι οι γυναίκες είναι αργόσχολες; Ή πού έγραψα ότι το μόνο που έχουν ως ασχολία είναι να κουτσομπολεύουν; Ένα quote βρε αδερφέ. Μου αποδίδεις σχόλια που δεν έκανα.

Εγώ έγραψα ότι συνήθως το κουτσομπολιό γίνεται από γυναίκες (και συνήθως για γυναίκες), αυτό έχω ζήσει, λυπάμαι που αυτό που έχω ζήσει σου φαίνεται "απαράδεκτο" και "στερεότυπο". Δεν ήθελα να θίξω κανέναν, οπότε νομίζω ότι οφείλω μία δημόσια συγγνώμη:

Ανοιχτή επιστολή προς Άνδρες Κουτσομπόληδες:

Αγαπητοί άνδρες κουτσομπόληδες,

Με την παρούσα επιθυμώ να ζητήσω συγγνώμη για το απαράδεκτο γεγονός ότι δε σας συνάντησα με την ίδια συχνότητα στα 40 μου χρόνια όσο τις γυναίκες συναδέλφους σας και ως εκ τούτου αμφισβήτησα την ύπαρξή σας ή τέλος πάντως έγραψα ότι δεν ασχολείστε τόσο όσο οι γυναίκες στο κουτσομπολιό. Είμαι βέβαιος πως υπάρχετε, το παλεύετε και πως είστε εξίσου καλοί στο κουτσομπολιό, αν όχι και καλύτεροι, επουδενί επιθυμούσα να σας μειώσω, συγχωρήστε την άγνοιά μου, είναι που δε σας συνάντησα. Με μεγάλη χαρά θα δώσω το παρόν σε οποιαδήποτε συνάντησή σας εφόσον προσκληθώ προκειμένου να διαπιστώσω εκ του σύνεγγυς το κουτσομπολικό σας ταλέντο, διαμένω μάλιστα σε περιοχή με εξαιρετικές συγκοινωνίες, επομένως οποιαδήποτε τοποθεσία είναι αποδεκτή για μένα (πληζ όχι Γλυκά Νερά, ταλαιπωρήθηκα πολύ προχτές). Δέχομαι ταπεινά πμ, οποιαδήποτε πρόσκληση θα γίνει δεκτή.

Και πάλι απολογούμαι,

Yorgos
ΥΓ: έχει διπλή αγωνιστική Ευρωλίγκας, θα λείψω για κάποιες μέρες, παρακαλώ η πρόσκληση να αφορά συνάντηση εκτός ώρας διεξαγωγών αγώνων

είναι πως μεγαλώνει μια κοινωνία τα παιδιά!! Δεν έχουν από έμφυτο τα κορίτσια να τους νοιάζουν τα ρούχα!!
Καμία αντίρρηση απολύτως, ούτε έγραψα ότι είναι έμφυτο και φυσικά συμφωνώ πως έχει να κάνει με τον τρόπο που μεγαλώνει μια κοινωνία τα παιδιά (το πώς τα μεγαλώνει στην ελληνική κοινωνία να το συζητήσουμε αν θες, ενδιαφέρον θα έχει). Πού είδες να γράφω κάτι αντίθετο;

Κατανοώ ότι οι δικές σου εμπειρίες μπορεί να είναι διαφορετικές, σεβαστό. Η δική μου είναι αυτή που έγραψα: ότι δεν ξέρω κάποιον φίλο που να έχει ασχοληθεί με το κουτσομπολιό, μπενάκης-βγενάκης, το φέρουν λιγότερο βαρέως και ότι συνήθως το κουτσομπολιό γίνεται για τις γυναίκες, από τις γυναίκες, εγώ αυτό έχω βιώσει στις λίγες δεκαετίες μου σε αυτό το μάταιο κόσμο με τα λίγες χιλιάδες άτομα που έχω συναναστραφεί. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία ως τώρα, αλλά ανοιχτός είμαι και σε νέες. Τα περί "εμφυτότητας" δεν τα έγραψα ποτέ, δεν απέδωσα κάτι σε εκ γενετής βιολογική προδιάθεση. Αντίθετα συμφωνώ μαζί σου για το ότι μάλλον κυρίως έχει να κάνει με το πώς το κοινωνικό περιβάλλον μεγαλώνει τα παιδιά. Εγώ βλέπω πιο συχνά άντρες να ασχολούνται με και να τσακώνονται για άλλα θέματα (που μπορεί κι αυτά να εφάπτουν της αργοσχολίας, ενδεχομένως και σε μεγαλύτερο βαθμό από το κοινωνικό σχόλιο), όπως το αν ήταν πέναλτι η συγκερκιμένη ενέργεια στο τάδε ματς ή ποιος θα έδερνε άλλον αν έπαιζαν ξύλο ή ποια εξάτμιση κάνει καλύτερη φασαρία. Άλλος σε άλλο κύκλο, μπορεί να βλέπει περισσότερο κουτσομπολιό από τους άντρες και περισσότερες γυναίκες να ξημεροβραδιάζονται στα καφενεία να τσακώνονται για πέναλτι κι εξατμίσεις, δεκτόν. Ειδικά για το πλαίσιο στο οποίο ειπώθηκαν (θυμίζω ότι ήταν για το κουτσομπολιό σε μικρή κοινωνία της επαρχίας) οι δικές μου εμπειρίες αυτές ήταν.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Καλέ οι άνδρες όταν βλέπουν κάποιον να αρέσει πολύ στις γυναίκες λυσσάνε! Γιώργο... μήπως είσαι ο πιο όμορφος και κουτσομπολεύουν εσένα 🤔 ;
Λυσσαμε οι αντρες αν καποιος αρεσει στις γυναικες? Δεν το εχω δει ποτε μου μα ποτε... Εκτος αν τα λενε σε σας, βρε λες να τα λενε σε σας? Εγω παντως θυμαμαι οταν πηγαιναμε για καμακι στα τουρισταδικα αν εβγαζε κανενας απο την παρεα γκομενα μονο που δεν του το βγαζαμε απο το παντελονι να αυτωσει. Και εννοειται οτι δεν μας πειραζε να μας αφησει μονους αντιθετως θα τον βριζαμε αν δεν το εκανε. Αντιθετως αν εβγαζε καποιος απο μας καμια επρεπε να ζευγαρωσει και την φιλη της με καποιον απο την παρεα γιατι δεν γινοταν να την αφησει μονη της μαλλον επειδη θα ζηλευε απλα δεν μας το ελεγαν ! Και φυσικα παντα υπηρχε ο μαλακας που θα τα εκανε ολα μπαχαλο οχι απο ζηλια αλλα απο μαλακια! :) Eνταξει οχι παντα αλλα πολλες φορες. Γενικοτερα υπαρχει αλληλεγγυη και στα δυο φυλα απλα τελειως αντιθετη...

Υ.Γ.: Καλα δεν τον εχεις δει στις εκπομπες? Κουκλος ειναι, ουρες θα κανουν...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλέ οι άνδρες όταν βλέπουν κάποιον να αρέσει πολύ στις γυναίκες λυσσάνε!
Δε μου έχει τύχει. Ίσα-ίσα θα σου έλεγα ότι όταν κάποιος ρίχνει καμία φοβερή τύπισσα όλοι είναι στο "μπράβο ρε μεγάλε", οι φίλες μου μου λένε ότι οι γυναικείες φιλίες είναι πολύ πιο δύσκολες. Δεν το έχω συζητήσει με ΟΛΕΣ τις φίλες μου, αλλά όσες φορές έχει συζητηθεί το γενικό consensus είναι οι γυναίκες είναι πιο ανταγωνιστικές μεταξύ τους. Αλλά δεν έχει και πολύ σχέση με το θέμα Αθήνα vs Επαρχία (όπου το θέμα ήταν αν το κουτσομπολιό είναι ανασταλτικός λόγος για να ζήσει κανείς στην επαρχία, όπου η απάντησή μου είναι όχι για μένα προσωπικά και γενικώς νομίζω ότι τους άνδρες τους επηρεάζει λιγότερο).

Γιώργο... μήπως είσαι ο πιο όμορφος και κουτσομπολεύουν εσένα 🤔 ;
Εντελώς καθόλου και νορμάλ είμαι εγώ και ένα μέλος της πιο κοντινής μου παρέας παίζει να είναι και στο τοπ-5 ωραιότερων ανδρών που έχω δει οπουδήποτε, δεν έχω δει ζήλια από κανέναν προς αυτόν.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Yorgos νομιζω ο Defkalion βρηκε ηδη το επομενο θεμα για εκπομπη! Το θεμα εχει κανει θραυση!!! Def ακους;

ΥΓ. Το γραμμα συγγνωμη ηταν το κατι αλλο.Πραγματικα μου φτιαξε τη μερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι σημαινει μερη χωρις "ειδικο βαρος";
Νομίζω στο συγκεκριμένο πλαίσιο σημαίνει μέρη που δεν αποφέρουν
α) σημαντικό κέρδος (πχ τουριστικές περιοχές)
β) πολλές ψήφους (ή έστω να είναι ψηφοθηρικά σημαντικές πχ μονοεδρικές)
γ) δε διαθέτουν ιδιαίτερα μεγάλη μιντιακή προβολή (αν και συνήθως αυτά συμπίπτουν με το α )

Οι κάτοικοι αυτών των περιοχών είναι σαφώς πιο αδικημένοι. Αν χαλάσει το αποχετευτικό στην τάδε τουριστική περιοχή γίνεται αγώνας να φτιαχτεί, αν χαλάσει στο χωριό μου, νταξ όταν βρεθεί χρόνος και οι πόροι.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Όντως μεταξύ φίλων δεν έχω δει ζήλια. Ανάμεσα σε άτομα στον ίδιο επαγγελματικό χώρο ή στην ίδια δραστηριότητα π.χ χορός, έχω δει και παραδει :bleh:. Δεν τα λένε σε μας, σιγά μην εκτεθούν, αλλά αν τύχει και τους ακούσεις... μετά γελάς τρεις μέρες.
Τέλος πάντων, βγαίνουμε εντελώς εκτός θέματος,ο καθένας έχει τις εμπειρίες του.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω στο συγκεκριμένο πλαίσιο σημαίνει μέρη που δεν αποφέρουν
α) σημαντικό κέρδος (πχ τουριστικές περιοχές)
β) πολλές ψήφους (ή έστω να είναι ψηφοθηρικά σημαντικές πχ μονοεδρικές)
γ) δε διαθέτουν ιδιαίτερα μεγάλη μιντιακή προβολή (αν και συνήθως αυτά συμπίπτουν με το α )

Οι κάτοικοι αυτών των περιοχών είναι σαφώς πιο αδικημένοι. Αν χαλάσει το αποχετευτικό στην τάδε τουριστική περιοχή γίνεται αγώνας να φτιαχτεί, αν χαλάσει στο χωριό μου, νταξ όταν βρεθεί χρόνος και οι πόροι.
Αν και δεν θα ήθελα να ξεφύγουμε από το πλαίσιο του συγκεκριμένου thread, στην Ελλάδα τεράστια προβλήματα υποδομών (π.χ αποχετευτικό), που δυστυχώς χρονίζουν, υπάρχουν και σε άκρως τουριστικές περιοχές!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.272
Likes
7.905
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΣΠΑΣΙΚΛΑΚΙ εγώ , ναι ! Τελικά Αθήνα η επαρχία ? chat room έγινε το νήμα .... sorry για το offtopic !
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΣΠΑΣΙΚΛΑΚΙ εγώ , ναι ! Τελικά Αθήνα η επαρχία ? chat room έγινε το νήμα .... sorry για το offtopic !
it's up to you..


Πάντως για να γίνει πιο σωστη προσέγγιση στο θέμα προτεινω να γράψει ο καθένας (οποιος θελει εννοειται) τα συν και τα πλην του τοπου που διαμένει και γνωρίζει καλύτερα.. Μέχρι το βράδυ θα σας γράψω για Βόλο..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom