Αθηνα-Χαλκιδικη ..βενζινη +διοδια

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χαβαη με το αυτοκινητο; Πρωτοτυπος τροπος αφιξης!
 

angikok

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Πετρουπολη (λευκες νυχτες
δεν υπαρχει καμμια απολυτως λογικη να πας χαλκιδικη.πρωτον ειναι ακρως κορεσμενη.στα παντα.απο ιδιοκτητες ξενοδοχειων και μπαρ μεχρι και θαλασσες.εαν ειχαν φωνη σιγουρα θα λεγανε ενα μεγαλο παρτε ποδι ολοι σας βαρεθηκαμε.επισης η πλειοψηφια των χαλκιδικιωτων ειναι αχαριστοι ως προς τον λαο της β.ελλαδος που μια ζωη τους στηριζε χωρις να παιρνει πισω ουτε τα μισα απο οσα εχει δωσει.αχαριστια που λενε.τωρα ομως που εγινε η εγνατια και οι αποστασεις ειδικα προς ιονιο μειωθηκαν δραματικα δεν τους χαλασε καθολου.επισης μια ζωη αυτο με τις παραλιες της χαλκιδικης δεν το ειχα καταλαβει.ναι μεν εχει αρκετες ωραιες παραλιες,αλλα αυτη η υπερβολη προηλθε μαλλον απο κοσμο που πηγαινε εκει και μονο εκει.επισης και το 2 ποδι που κρατουσε ενα επιπεδο παει και αυτο.το κανανε αντιγραφη του πρωτου.γιατι δεν πηγαινεις πηλιο που για μενα εχει τις κορυφαιες παραλιες στην ελλαδα???η λευκαδα???οτι καλυτερα μερη και για το παιδακι σου.αν πρεπει οτι και να γινει να πας χαλκιδικη προτιμησε 2 ποδι.αρα περιπου στις 2 ωρες απο σαλονικα.αν εχει κινηση αυξανεις την ωρα με γεωμετρικη προοδο.βενζινη και διοδια κτλ δεν σε βλεπω να γλιτωνεις το 300αρι ουτε με προσευχες.απ οτι ειδα ι luf εχει βγαλει προσφορα για αμερικα στα 399 ευρω.τι λες??αξιζει να δωσεις τοσα για χαλκιδικη???δεν νομιζω.θελω να κανω και μια παρατηρηση...ειναι δυνατον να εχεις 3500 κυβικα αυτοκινητο και να μας ρωτας ποσο θα κοστισει η βενζινη????τρια πραγματα συμβαινουν....1)το κερδισες σε πατατακια και αναγκαστηκα το κρατησες γιατι σου αρεσε το χρωμα 2)δεν ειχες τι να κανεις σημερα και ειπες κατσε να κανω μια ερωτηση να γινει και τσερτσελος 3)τον σκρουτζ τον εχεις 1 ξαδερφο και εισαι φαν του κανονα ¨εχω την δραχμη κορονα στο κεφαλι μου''
το καλοκαιρι οι χαλκιδικιωτες δουλευουν και δεν μπορουν να στηριξουν καμια οικονομια αλλα απο τον οκτωμβρη εως το Μαιο πανε παντου και στηριζουν και τους αλλους νομους ...εισαι λαθος λοιπον..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
λοιπόν αυτό το αυτ/το ειναι για να χαίρεσαι τέτοια ταξίδια, πρέπει να το πάτε οικονομικα δλδ όχι μεγαλες ταχύτητες οπότε και με εναν μεσο ορο 12 λιτρα/100 υπολογίζουμε περιπου 150 λίτρα βενζίνη και 250 ευρω με τα διοδια θα πιάσει τα 330ε περίπου, να νοικιασεις ή κτελ κτλ ξέχνα το μεγαλη ταλαιπωρια για ελαχιστο κέρδος, σκεψου αν διαθέτεις τόσα χρήματα ή αλλιώς δες καποια εναλλακτικη κοντινότερη διαδρομη. πάντως η αλήθεια είναι ότι αυτα τα αυτοκίνητα πλέον είναι δίκοπο μαχαίρι, παρα πολλοι τα καναν αεριου με περίπου -40% κοστος στην κατανάλωση, είναι άσχημο να έχεις τέτοιο αυτ/το αλλά πλέον να σκέφτεσαι να το κινησεις... συμφωνω με κάποιον ειδικο που λέει ''μην αλλάζεις αυτ/το αλλάξε τροπο οδήγησης'' (εννοει ποιο οικονομικο στην κατανάλωση)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το λεπον.....10 λιτρα στα 100 km .Τhis is the μεση καταναλωση.

Κλεό 10 λίτρα κατανάλωση δεν εχει το τζίπ ουτε όταν είναι κλειδωμένο στο πάρκιν :haha::haha:.
3500 cc και σχεδόν 2 τόνους μέταλλο απο 15 -16 και βάλε είστε .

Εκτός αν το πάρετε απόφαση και ξεκινήσετε Ιούλιο για να φθασετε Αύγουστο .
350+ το λιγότερο είσαι για καύσιμα -διόδια και τους καφέδες σας για τον δρόμο
Τωρα όσο αφορά τις συγκρίσεις Χαλικδικής -Παργας ( προφανως εννοούν Συββοτα ?) δεν χωράει αμφιβολία οτι η πρώτη κερδίζει κατα κράτος .
Αν το πάρετε απόφαση και πάτε πρωτο πόδι πρός Αφυτο εχω να σου προτείνω ξενοδοχείο πολύ special πάνω στο κύμα ;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Χαλκιδική έχω πάει μόνο στο 2ο πόδι (δις) και συμφωνώ απόλυτα ότι είναι ίσως το ωραιότερο μέρος για παραθερισμό στην Ελλάδα, με το μεγαλύτερο αριθμό εκπληκτικών παραλιών στην Ελλάδα (συγκεντρωμένων), αλλά όπως είπε και η Έρση, είναι για μέχρι μέσα Ιουλίου το πολύ. Τη 2η φορά πήγα τέλη Ιουλίου-Αύγουστο (μιλάμε για 2ο πόδι), αποτέλεσμα πως δε ξαναπατάω ποτέ αυτή την εποχή, όχι γιατί ήταν χάλια, αλλά γιατί την έχω ζήσει 7-14 Ιουλίου, όπου μιλάμε για άλλο μέρος. Πολύ τυχεροί οι Θεσσαλονικείς που έχουν τέτοιο παράδεισο κοντά τους.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
..τους ενισχύαμε και, να συμπληρώσω, εισπράτταμε κατά κόρον και αγένεια. Πολύ ωραία η Χαλκιδική, αλλά πραγματικά σαν τους Χαλκιδικιώτες πουθενά!!

χαχαχαχαχαχα!!! Μα πουθενα ομως!!!! Ειναι το κατι αλλο!!!!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν το πάρετε απόφαση και πάτε πρωτο πόδι πρός Αφυτο εχω να σου προτείνω ξενοδοχείο πολύ special πάνω στο κύμα ;)
Στην Αφυτο πανω στο κυμα υπαρχει 1 μονο ξενοδοχειο και κατι σουιτες. Για το πρωτο δεν μπορω να πω και α καλυτερα (οχι οτι ειναι ασχημο). Για τις σουιτες δεν εχω παει, αλλα απο φωτο πυ εχω δει και απο αυτα που εχω ακουσει μαλλον καλες ειναι. Παντως και τα δυο τη high season ειναι στα 200+ τη βραδια.
Επισης στην Αφυτο ειναι βλακεια να μενεις κατω στην παραλια οταν ολη η ζωη ειναι πανω στο χωριο. Κι εκει υπαρχουν ενα σωρο καλα και πιο οικονομικα ξενοδοχεια αλλα και αξιοπρεπεστατα ενοικιαζομενα δωματια.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Ειρηνη υμιν αδερφια:bleh:
με εκπλησεττε βρε σεις!Δεν περιμενα να ασκησετε κριτικη τετοιου ειδους στη Χαλκιδικη...ειδικα απο σενα τριπακια παιδι μου δεν το περιμενα αυτο...(και δεν εχω και κροκοδειλους προχειρους :D)
Λοιπον ..εχω γνωση οτι η Χαλκιδικη δεν εχει τα φοβερα χωρια ...αν καταληξω εκει θα ειναι για τις παραλιες ,τα τοπια ,το πρασινο κλπ
Το ψαχνω γενικοτερα

Θα πας στο 2ο ποδι..εκει εχει απομεινει μονο πρασινο..το 1ο ειναι ολο μπετον..στο λεω εγω που εχω εξοχικο στην Κρυοπηγη και πληρωνω ενοικιαζομενα για να χαιρομαι θαλασσα και ησυχια...και να προσεξεις οντως να πας μεχρι 20 Ιουλιου το πολυ για να ειναι η ζωη σου πιο ευκολη και στις ταβερνες..αλλα και μετα να πας θα σου πω παραλιες που θα εισαι εσυ και η θαλασσα!!!!!;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
..τους ενισχύαμε και, να συμπληρώσω, εισπράτταμε κατά κόρον και αγένεια. Πολύ ωραία η Χαλκιδική, αλλά πραγματικά σαν τους Χαλκιδικιώτες πουθενά!!
Παντως τα λεφτα της Χαλκιδικης γυρνανε στα υπολοιπα μερη της Ελλαδος και κυριως της Β. Ελλαδος. Αυτο γινεται για 3 λογους:

1) Παρα πολλοι (μην πω οι περισσοτεροι) που εχουν επιχειρησεις στη Χαλκιδικη το χειμωνα ζουν σε αλλες περιοχες και παρα πολλοι απ' αυτους δεν ειναι καν Χαλκιδικιωτες.

2) Στη Χαλκιδικη το χειμωνα ειναι σχεδον τα παντα κλειστα (ειδικα στο κομματι διασκεδαση, ψυχαγωγια), οποτε οι Χαλκιδικιωτες ψωνιζουν και διασκεδαζουν αλλου συνηθως (κυριως Θεσσαλονικη βεβαια) και κανουν και πολλα ταξιδια σε διαφορες πολεις.

3) Παρα πολλοι Ελληνες βρισκουν δουλεια (εστω μονο το καλοκαιρι) στη Χαλκιδικη. Μεχρι πριν 2 χρονια ηταν ο παραδεισος του εργατη και του τεχνιτη αφου υπηρχε μεγαλη ελλειψη και παρα πολλα μαστορια εβγαζαν το ψωμι τους και οχι μονο στη Χαλκιδικη (τωρα αυτο εχει σταματησει λογω κρισης)


Η Χαλκιδικη ηταν ενας προορισμος που απευθυνοταν κυριως στους Ελληνες (οχι μονο σ' αυτους αλλα κυριως) λογω της ποιοτητας που μπορουσε να τους προφερει. Και κακα τα ψεματα οι Ελληνες αφηναν περισσοτερα χρηματα απο τους Βαλκανιους π.χ. που δεν αφηνουν μια.
Τα τελευταια χρονια ομως αυτο εχει αλλαξει. Η Χαλκιδικη αναζητα νεες αγορες (και φαινεται να το πετυχαινει εξαιτιας του καλου ονοματος που εχει στο εξωτερικο) γιατι ο Ελληνας πλεον δεν αφηνει λεφτα. Επισης ο Ελληνας ειναι μακραν ο πιο απαιτιτικος, δυσκολος και αγενης πελατης (συμφωνα και με ερευνες).
Εγω προσωπικα με τους Ελληνες πελατες μου δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα. Υπαρχουν ομως περιπτωσεις που αναθεματισα την ωρα και τη στιγμη για καποιους (τους οποιους φυσικα δεν ξαναδεχτηκα την επομενη φορα που θελησαν να ξαναερθουν). Με ξενο μου εχει συμβει μια φορα πριν 5-6 χρονια και εχω να τη θυμαμαι, με κανεναν αλλον.

Αυτα τα λιγα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα πας στο 2ο ποδι..εκει εχει απομεινει μονο πρασινο..το 1ο ειναι ολο μπετον..στο λεω εγω που εχω εξοχικο στην Κρυοπηγη και πληρωνω ενοικιαζομενα για να χαιρομαι θαλασσα και ησυχια...και να προσεξεις οντως να πας μεχρι 20 Ιουλιου το πολυ για να ειναι η ζωη σου πιο ευκολη και στις ταβερνες..αλλα και μετα να πας θα σου πω παραλιες που θα εισαι εσυ και η θαλασσα!!!!!;)
Συγνωμη αλλα ειδικα η παραλια της Κρυοπηγης εχει μια πλαγια απο πανω της τιγκα στο πρασινο. Μηπως εχεις αχρωματοψια; Και μεταξυ μας κι εγω αν ειχα εξοχικο στην Κρυοπηγη θα νοικιαζα δωματιο αλλου (αν μου περισσευαν και τα φραγκα φυσικα). Αλλα οχι στο δευτερο ποδι, μην τρελαθουμε τελειως.

Αντωνια υπεροχα τοπια και παραλιες εχει παντου η Χαλκιδικη. Και χωρια παραδοσιακα εχει απλα τα περισσοτερα δεν ειναι παραθαλασσια και τουριστικα.

ΥΓ Καπου εδω κοντα πρεπει να εχει πιασει φωτια. Πετουν πυροσβεστικα αεροπλανα ιδιαιτερως χαμηλα.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Παντως τα λεφτα της Χαλκιδικης γυρνανε στα υπολοιπα μερη της Ελλαδος και κυριως της Β. Ελλαδος. Αυτο γινεται για 3 λογους:

1) Παρα πολλοι (μην πω οι περισσοτεροι) που εχουν επιχειρησεις στη Χαλκιδικη το χειμωνα ζουν σε αλλες περιοχες και παρα πολλοι απ' αυτους δεν ειναι καν Χαλκιδικιωτες.

2) Στη Χαλκιδικη το χειμωνα ειναι σχεδον τα παντα κλειστα (ειδικα στο κομματι διασκεδαση, ψυχαγωγια), οποτε οι Χαλκιδικιωτες ψωνιζουν και διασκεδαζουν αλλου συνηθως (κυριως Θεσσαλονικη βεβαια) και κανουν και πολλα ταξιδια σε διαφορες πολεις.

3) Παρα πολλοι Ελληνες βρισκουν δουλεια (εστω μονο το καλοκαιρι) στη Χαλκιδικη. Μεχρι πριν 2 χρονια ηταν ο παραδεισος του εργατη και του τεχνιτη αφου υπηρχε μεγαλη ελλειψη και παρα πολλα μαστορια εβγαζαν το ψωμι τους και οχι μονο στη Χαλκιδικη (τωρα αυτο εχει σταματησει λογω κρισης)


Η Χαλκιδικη ηταν ενας προορισμος που απευθυνοταν κυριως στους Ελληνες (οχι μονο σ' αυτους αλλα κυριως) λογω της ποιοτητας που μπορουσε να τους προφερει. Και κακα τα ψεματα οι Ελληνες αφηναν περισσοτερα χρηματα απο τους Βαλκανιους π.χ. που δεν αφηνουν μια.
Τα τελευταια χρονια ομως αυτο εχει αλλαξει. Η Χαλκιδικη αναζητα νεες αγορες (και φαινεται να το πετυχαινει εξαιτιας του καλου ονοματος που εχει στο εξωτερικο) γιατι ο Ελληνας πλεον δεν αφηνει λεφτα. Επισης ο Ελληνας ειναι μακραν ο πιο απαιτιτικος, δυσκολος και αγενης πελατης (συμφωνα και με ερευνες).
Εγω προσωπικα με τους Ελληνες πελατες μου δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα. Υπαρχουν ομως περιπτωσεις που αναθεματισα την ωρα και τη στιγμη για καποιους (τους οποιους φυσικα δεν ξαναδεχτηκα την επομενη φορα που θελησαν να ξαναερθουν). Με ξενο μου εχει συμβει μια φορα πριν 5-6 χρονια και εχω να τη θυμαμαι, με κανεναν αλλον.

Αυτα τα λιγα...

Ας ανοιξει ενα θεμα για την συμπεριφορα και τους τροπους των Χαλκιδιωτων και εχω να σου πω πολλα ...Ευτυχως που υπαρχουν και οι Ρωσοι και θα κινηθει φετος ο τουρισμος ειδικα στο πρωτο ποδι!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αντε North που εισαι?περιμενω απαντηση για τη μεση καταναλωση.:D
Eπειδή δε μας είπες τι αυτοκίνητο έχεις (υπάρχει τζιπ sorento 3.5 που καίει άνετα μια εικοσάρα lt/100km, υπάρχει όμως και η καινούρια c-class 350 που καίει άνετα στην εθνική σαν ένα 1600άρι), θεωρώ ότι στη χειρότερη περίπτωση θα κάψεις διπλάσιο καύσιμο από ένα μικρομεσαίο νοικιάρικο... αν δλδ. εκείνο κάψει 7lt/100km, εσύ θα κάψεις 14.

Άρα για μια διαδρομή γύρω στα 1700km (Aθήνα-Χαλκιδική, διαδρομές στη Χαλκιδική) θα ήθελες 7x17lt=119lt~200e έξτρα σε βενζίνες σε σχέση με ένα μικρότερο αυτοκίνητο... υπολόγισέ τα και δες αν συμφέρει να πας με ΜΜΜ Θεσσαλονική και μετά νοικιάρικο... να νοικιάσεις από Αθήνα πάντως δε συμφέρει εκτός και αν το ενοίκιο κοστίζει λιγότερο από 200e για το σύνολο των διακοπών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom