Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
λοιπον.....αυτααα.... δεν χρειαζεται να πω τιποτε αλλο... μας καλυψες φιλε Δημητρη...:xalara::xalara:. πολυ ωραια τα βιντεο σου, τα απολαυσα πραγματικα και με την μουσικη επενδυση σου, βεβαια... συγχαρητηρια...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
με τις αλλαγες του κλιματος δεν ειναι απολυτο οτι οι καλοκαιρινοι μηνες στην Αιγυπτο ειναι απαγορευτικοι. Ταξίδεψα 8-2007 και ο καιρος ηταν καλυτερος απο Ελλάδα, δεν ταλαιπωρηθηκαμε καθολου απο τις θερμοκρασιες.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
με τις αλλαγες του κλιματος δεν ειναι απολυτο οτι οι καλοκαιρινοι μηνες στην Αιγυπτο ειναι απαγορευτικοι. Ταξίδεψα 8-2007 και ο καιρος ηταν καλυτερος απο Ελλάδα, δεν ταλαιπωρηθηκαμε καθολου απο τις θερμοκρασιες.
Και εγω 8/2002 πηγα και η θερμοκρασια στο φραγμα του Ασουαν ηταν 55-60 βαθμοι.:shock:
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Αρχές Οκτωβρίου το 2006 στο Λούξορ βάραγε σχεδόν 40 βαθμούς. Μετά στο Marsa Alam, μου έλεγε ένας ντόπιος στο ξενοδοχείο ότι το καλοκαίρι φτάνει και 50 βαθμούς στην περιοχή. Οπότε, μάλον κάνει πολύ ζέστη...
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Γεια σας παιδια. Φευγω για Αιγυπτο σε μια εβδομαδα και θελω να ρωτησω ποσο ασφαλης χωρα ειναι για μεμονωμενους ταξιδιωτες. Ρωταω επειδη παω μονη εντελως!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστω.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
al κανένα πρόβλημα!!!! μην φοράς προκλητικά ρουχα ,γιατί οι αιγύπτιοι ειναι του πειράγματος ... κατά τα άλλα ,ειναι οκ .εχω πάει τρείς φορές μεμονωμένο ,και την μια απο αυτές μόνη μου εντελώς . δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .αν ταξιδεύεις συχνά ξέρεις τι να προσέχεις γενικώς ,δεν θα σου συμβεί λοιπόν τίποτα το παράξενο στην αίγυπτο .
καλό ταξίδι !
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
alia welcome, ειναι μια χαρα χωρα, αλλα οπως ειπε και η rerata, μην υπερβάλεις με το απελευθερωμενο ντυσιμο οταν κυκλοφορείς αναμεσα σε ντοπιους. κατα τα αλλα μην αγχωνεσαι... που θα πας στην αιγυπτο? για πες μας...
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
alia welcome, ειναι μια χαρα χωρα, αλλα οπως ειπε και η rerata, μην υπερβάλεις με το απελευθερωμενο ντυσιμο οταν κυκλοφορείς αναμεσα σε ντοπιους. κατα τα αλλα μην αγχωνεσαι... που θα πας στην αιγυπτο? για πες μας...
Θα παω μονο στο Καιρο για 10 μερες και θα προσπαθησω να δω οσα περισσοτερα μπορω. Το καλο ειναι οτι κουτσομιλαω τη γλωσσα, το δε κακο ειναι οτι καποιοι με τρομοκρατησανε για το οτι θα παω μονη, απο αποψη ασφαλειας. Δωστε μου τα φωτα σας που να παω και τι να δω.;)
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
αλια,προσωπικά δεν έχω πάει Αίγυπτο όμως πήγε η κολλητή μου πριν λιγο καιρό και μου είπε τα καλύτερα.
θα σου πω μερικα πράγματα που θυμάμαι.

1)Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ φθηνά,όλα εκεί.Σε 9 μέρες χάλασε μόνο 150 ευρω (προσωπικά έξοδα μόνο οπως καφεδες,φαγητό,δωράκια κλπ)
2) Μην φας ΤΙΠΟΤΑ απο έξω.Το γκρουπ που ήταν η φίλη μου,έκανε το λάθος να δοκιμάσει τοπικό φαγητό απο πλανόδιους στον δρόμο και έβγαλαν 2 μερες στην τουαλέτα.
3)Το νερό τους δεν πίνετε (απο εμάς γιατί εκείνη το πίνουν κανονικά).Να παίρνεις παντα εμφιαλωμένο και να προσέχεις να είναι όντως σφραγισμένο γιατί πολλοί τα ανοίγουν,τα καταναλώνουν,τα ξανάγεμίζουν και τα πωλούν έτσι.
4)Το Κάιρο δεν της άρεσε καθόλου,μου είπε πως είναι πολύ βρώμικο και γενικά δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να δείς.Θ α σου πρότεινα να μη μείνεις τόσες πολλές μέρες εκεί αλλά να τις μοιράσεις ώστε να δεις καλά και άλλα μέρη.Το Ασουαν ακι το Λούξορ της άρεσε πολύ οπότε κάνε κι εκεί μια επίσκεψη.
5) Να μην ντύνεσαι προκλητικά γιατί εκεί οι άντρες είναι λίγο ...καταλαβαίνεις.Η φίλη μου είχε πάει με τον φίλο της και κάθε ένα μέτρο τον σταματούσαν ντόπιοι και του έκαναν παζάρια για να τους δώσει την φίλη μου.Συγκεκριμένα του έλεγαν: Πόσες καμήλες θέλεις για να μου δώσεις τη γυναίκα σου? :)
6) Αν έχεις την δυνατότητα,να κάνεις κρουαζέρια στον Νείλο.Είναι εξαιρετική εμπειρία.
7)Κάνει ΠΟΛΥ ζέστη οπότε να πάρεις λεπτά ρουχα,Εχει και πολύ υγρασία.
8)Οι άνθρωποι είναι πολύ καλοι και ευγενικοί.
9)Να κάνεις οπωσδήποτε βόλτα με καμήλα στην έρημο.
10) Θα σου πρότεινα να μην πας ολομόναχη.Αν δεν θέλεις να πας με γκρουπ,πάρε τουλάχιστον ακόμα ένα άτομο μαζί.Αυτές οι χώρες όσο πολύ και να μας αρέσουν,όσο και να τις θαυμάζουμε,δεν παύει να έχουν διαφορετική νοοτροπία απο εμάς.Δεν πας Ευρώπη.
Πήρα τηλέφωνο και την φίλη μου και την ρώτησα αν ειναι ασφαλές να πάει μια κοπέλα μόνη της.Η απάντηση της ήταν : '''Οχι ιδιαίτερα,καλύτερα με γκρουπ η έστω με παρέα.''
Βέβαια η απόφαση είναι δική σου..Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω απλά σου λέω και την άλλη άποψη.Εξαρτάται και απο τον άνθρωπο,το πόσο φοβάται κλπ...
Προσωπικά,θα πήγαινα ακόμα και μόνη μου. :)
Εύχομαι να περάσεις τελεια και να μας πεις πολλά πολλά νέα οταν επιστρέψεις.
Οτιδήποτε άλλο θέλεις,πες μου.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
να πω και εγω συμπληρωματικα της zacharoula και απο εμπειρια, οτι:
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΦΟΒΙΣΩ ΜΕ ΤΑ ΜΗΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑ "ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ...ΕΧΟΥΜΕ"
1. απο το Κάιρο μπορεις να πας Αλεξάνδρεια ή και να μεινεις εκει μια μέρα. Αλλη εικόνα, με θάλασσα, και στην μονοημερη, δεν θα την δεις αρκετα.
2. στο καιρο να δεις την νυχτερινη παρασταση "Ηχος και Φως" που γινεται στις Πυραμίδες (εξω απο το καιρο). Πληροφορίες για αναχωρηση των λεωφορειων, θα βρεις στο ξενοδοχειο σου. Δεν θα πας βόλτα με καμηλιέρη στις πυραμίδες, οκ?? δεν ειναι ολοι τους εμπιστοσύνης...
3. σε ταξι και μονη σου, δεν θα το ελεγα. εκτος του οτι ειναι τρελοι οι οδηγοι εκει, δεν θα αισθάνεσαι και απολυτα ασφαλης μόνη σου.
4. Δεν! θα φας σαλάτες ή φρούτα χωρις να τα ξεφλουδίσεις πρώτα... Σαφης οδηγια ξεναγών και ειδικα για το Κάιρο. Για το νερό βεβαια ουτε να το συζητας.... επίσης το να φας απο πάγκο ή καταστήματα ντόπια, προσωπικά δεν το έκανα ουτε θα το εκανα, οσο κι αν ζηλευα μερικους. Με ολες τις προφυλάξεις, και ειχα οταν εφευγα απο Κάιρο, ενοχλήσεις στο στομάχι, ενω καποιες κυρίες 3 μέρες ταλαιπωρία και ουτε με το λεωφορείο δεν μπορουσαν να ταξιδεψουν, λογω... τουαλετας...
5. εμενα πιο πολυ με "αγοραζαν" και ακουμπούσαν στην Τυνυσία, παρά στην Αίγυπτο, και ολο αυτο γίνεται σε στυλ χαβαλέ, οχι οτι θα σε αγοράσουν κιολας. Αλλά αφου θα κινεισαι μόνη καλο ειναι να φοράς κανα ελαφρυ πουκαμισάκι πανω απο τιραντάκι οταν ανακατευτεις στην αγορά μαζι τους και φυσικά να μην κατεβαινεις και σε υπόγεια μονη με τον ιδιοκτήτη...
6. εχει πολυ καλά βαμβακερά υφάσματα και πουκάμισα που αξίζει να αγοράσεις γιατι στην ελλάδα το αντιστοιχα ειναι πανάκριβα. και κάνε παζάρια!
7. Ο Νείλος είναι!!!! εμπειρία, αλλα θα το κάνεις? για μένα 1000% να το κάνεις και αν το αποφασίσεις θα σου πώ κι άλλα, αλλα για να μην ζαλίζεσαι, οχι τωρα...
8. http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=808 ειναι η δική μου ματιά...
οτι άλλο θες, στην διάθεση σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom