Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Βάρσια.δίαβασα την ιστορία σου και είναι πολύ καλή.Νομίζω πως το επόμενο ταξίδι μου θα είναι στην Αίγυπτο.Τόσα που έχω ακουσει...
Το πιο ανατριχιαστικίο απο όλα είναι το θέμα με το νεκροταφείο.Οταν γύρισε η φίλη μου απο την Αίγυπτο και μαζευτήκαμε για να μας πεί τα νέα,το πρώτο πράγμα που μας είπε με γουρλωμένα μάτια :) ήταν ακριβώς αυτό που είπες κι εσύ.
Είχε σοκαριστεί απο τη φτώχεια των ανθρώπων που τους φτάνει στο σημείο να κοιμούνται στα νεκροταφεία.
Βέβαια,το κωμικοτραγικό της υπόθεσης είναι το οτι μπορεί να κοιμούνται στα νεκροταφεία έχοντας φτίαξει σπιτάκια 2χ2 πάνω απο τους τάφους αλλα η δορυφορική ακόμα κι εκεί, παραμένει δορυφορική.Ετσι δεν είναι?
Αλλά τι να κάνουν και αυτοί οι άνθρωποι!όπως είπες κι εσύ,η φτώχεια θέλει καλοπέραση!
 

zeta17

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
New york...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Ζαχαρούλα είσαι εκπληκτικό άτομο!! Παρ'όλο που δεν έχεις πάει στο Κάιρο, έχεις δώσει πολύ καλές οδηγίες. Φαίνεται σαν να έχεις επισκεφθεί κανονικά τη χώρα!!
Εγώ τυχαίνει να έχω συγγενείς στο Κάιρο, οι οποίοι ζούν και εργάζονται εκεί! (Η Χριστίνα και ο Κώστας ξέρουν...). Πήγα και εγώ στο Κάιρο τον Οκτώβριο του 2006 για 4 μέρες μόνο, και προσπάθησα να δω όσα πιο πολλά μπορούσα. Πήγα στο Μουσείο του Καϊρου, στην αγορά του Αλχαλίλ, στην Ορθόδοξη Εκκλησία του Αγίου Γεωργίου, σε ένα πολυ γνωστό Τζαμί (δεν το θυμάμαι να σου το πω..), και στις Πυραμίδες.
Σίγουρα να πάρεις μαζι σου καμία εσάρπα, γιατί αν επισκεφτείσ κάποιο τζαμί, θα σου δώσουν να φορέσεις δικιά τους κελεμπία. Αυτή όμως δεν θα είναι και πεντακάθαρη!!!
Επίσης, μην ξεχάσεις να φας αλλά και να αγοράσεις τα τοπικά γλυκά τους, που μοιάζουν με τα δικά μας ταψιού, και είναι φανταστικά.
Αυτά!! Να περάσεις πολυ όμορφα.. και να μασ πείς τισ εντιπώσεις σου όταν επιστρέψεις..! ΑΑΑ, ο καιρός αυτή ην εποχή είναι πολύ καλός.Δεν έχει πολυ ζέστη. Έχει όμως υγρασία!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Αντε βρε Ζετάκι,εσύ που έχεις και την εμπειρία και τους συγγενείς,κανονίστε να πάμε όλοι μαζί με Χριστίνα και Κώστα κάποια στιγμή μέσα στον χρόνο.
Η αλήθεια είναι πως πάντα ήθελα να πάω στην Αίγυπτο.Κάτι με τραβάει σε αυτή τη χώρα...Επειτα και απο αυτά που έχω ακούσει,έγινε μεγαλύτερη η επιθυμία μου.
Γράψε βρε Σκούτ :) μια ιστορία για το ταξίδι σου στην Αίγυπτο.Είμαι σίγουρη πως θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Βέβαια,το κωμικοτραγικό της υπόθεσης είναι το οτι μπορεί να κοιμούνται στα νεκροταφεία έχοντας φτίαξει σπιτάκια 2χ2 πάνω απο τους τάφους αλλα η δορυφορική ακόμα κι εκεί, παραμένει δορυφορική.Ετσι δεν είναι?
Αλλά τι να κάνουν και αυτοί οι άνθρωποι!όπως είπες κι εσύ,η φτώχεια θέλει καλοπέραση!
Ζαχαρούλα για την κυβέρνηση τους ειναι προτιμότερο να τους προσφέρει δορυφορική για ψυχαγωγία, παρά να τους μορφώνει... ετσι ειναι ικανοποιημένοι, και δεν ζητουν πολλα...
τα σπίτια τους δεν εχουν σοβά και πετούν τα σκουπίδια απο τα παράθυρα, ενω τα παιδάκια παίζουν σε αυτα... (στο γκρουπ της Αιγύπτου θα δεις και μια νεα φωτο γι'αυτο που σου λέω...) και δεν μιλώ για την νεκρόπολη... αλλωστε εκει ειναι ο καθένας στον κοσμο τους...:haha: αλλοι πανω αλλοι κατω...
αντίθετα στην Ηλιούπολη, ολη η καλή κοινωνία, καμία σχέση....;)
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Ευχαριστω πολυ ολους, οι συμβουλες σας πολυτιμες. Οσο για τη βολτα με καμηλα, εχω κανει και δεν ενθουσιαστηκα ιδιαιτερα. Το σιγουρο ειναι οτι θα σας πω εντυπωσεις οταν επιστρεψω.
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
να πω και εγω συμπληρωματικα της zacharoula και απο εμπειρια, οτι:
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΦΟΒΙΣΩ ΜΕ ΤΑ ΜΗΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑ "ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ...ΕΧΟΥΜΕ"
1. απο το Κάιρο μπορεις να πας Αλεξάνδρεια ή και να μεινεις εκει μια μέρα. Αλλη εικόνα, με θάλασσα, και στην μονοημερη, δεν θα την δεις αρκετα.
2. στο καιρο να δεις την νυχτερινη παρασταση "Ηχος και Φως" που γινεται στις Πυραμίδες (εξω απο το καιρο). Πληροφορίες για αναχωρηση των λεωφορειων, θα βρεις στο ξενοδοχειο σου. Δεν θα πας βόλτα με καμηλιέρη στις πυραμίδες, οκ?? δεν ειναι ολοι τους εμπιστοσύνης...
3. σε ταξι και μονη σου, δεν θα το ελεγα. εκτος του οτι ειναι τρελοι οι οδηγοι εκει, δεν θα αισθάνεσαι και απολυτα ασφαλης μόνη σου.
4. Δεν! θα φας σαλάτες ή φρούτα χωρις να τα ξεφλουδίσεις πρώτα... Σαφης οδηγια ξεναγών και ειδικα για το Κάιρο. Για το νερό βεβαια ουτε να το συζητας.... επίσης το να φας απο πάγκο ή καταστήματα ντόπια, προσωπικά δεν το έκανα ουτε θα το εκανα, οσο κι αν ζηλευα μερικους. Με ολες τις προφυλάξεις, και ειχα οταν εφευγα απο Κάιρο, ενοχλήσεις στο στομάχι, ενω καποιες κυρίες 3 μέρες ταλαιπωρία και ουτε με το λεωφορείο δεν μπορουσαν να ταξιδεψουν, λογω... τουαλετας...
5. εμενα πιο πολυ με "αγοραζαν" και ακουμπούσαν στην Τυνυσία, παρά στην Αίγυπτο, και ολο αυτο γίνεται σε στυλ χαβαλέ, οχι οτι θα σε αγοράσουν κιολας. Αλλά αφου θα κινεισαι μόνη καλο ειναι να φοράς κανα ελαφρυ πουκαμισάκι πανω απο τιραντάκι οταν ανακατευτεις στην αγορά μαζι τους και φυσικά να μην κατεβαινεις και σε υπόγεια μονη με τον ιδιοκτήτη...
6. εχει πολυ καλά βαμβακερά υφάσματα και πουκάμισα που αξίζει να αγοράσεις γιατι στην ελλάδα το αντιστοιχα ειναι πανάκριβα. και κάνε παζάρια!
7. Ο Νείλος είναι!!!! εμπειρία, αλλα θα το κάνεις? για μένα 1000% να το κάνεις και αν το αποφασίσεις θα σου πώ κι άλλα, αλλα για να μην ζαλίζεσαι, οχι τωρα...
8. http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=808 ειναι η δική μου ματιά...
οτι άλλο θες, στην διάθεση σου...
Εννοεις μονοημερη κρουαζιερα ή αυτα τα καραβακια που ειναι εστιατορια; Πες μου γιατι δεν εχω ιδεα. Και κατι ακομη. Η διαδικασια για τη βιζα ειναι δυσκολη;
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αναφέρω την κρουαζιέρα του Νείλου (ασσουαν-λούξορ), γιατι την αλλη την ξεχασα.. Ειναι πολυ καλη ομως, γιατι βλέπεις το κάιρο φωτισμένο απο αλλη οπτικη γωνια.
αυτη που γινεται στο Κάιρο ειναι είτε με πολυτελες πλωτο εστιατόρειο είτε με τα καραβακια των ντόπιων. Για την βίζα τώρα, δεν θυμαμαι τοσο καλα, αλλα νομιζω μολις φτάνεις συμπληρώνεις τα απαραίτητα σε μια κάρτα με τα στοιχεια παραμονης κλπ και τους τα δίνεις. σου σφραγίζουν το διαβατήριο + κατι χαρτοσημα, αλλα τα χρήματα τα ειχαμε δώσει στο πρακτορειο στην αθήνα... αν καποιος άλλος γνωρίζει καλυτερα, ας με διορθώσει και να σε βοηθησει...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
alia
νομίζω οτι καλά θα κάνεις και θα πας μόνη .μείνε σε καλό ξενοδοχείο και προπαντός καθαρο. παρε κάτι να διαβάζεις μαζί σου ,και περιπλανήσου στην πόλη του κάιρου .φόβος δεν υπάρχει .απόφυγε το αργά το βράδυ .στα σούκ μιλάνε και ελληνικά .δεν θα πλήξεις .πήγαινε για καφέ στο καφέ με τους καθρεπτες ,ειναι εντυπωσιακό και εκεί θα γνωρίσεις πολλούς μεμονωμένους απο όλο τον κόσμο . δές το μουσείο του καίρου που ειναι εκπληκτικό και θέλεις μιά μερα ολόκληρη . πήγαινε μια μέρα στις πυραμίδες ,και μείνε μέχρι να σουρουπώσει ,χάζεψε στο χάν ελ χαλίλ ,εκεί ειναι και το καφέ που σου λέω .δές την χριστιανική νεκρόπολη ,και μείνε στον νείλο για βόλτες .άν βαρεθείς πήγαινε σε τοπικό πρακτορείο και κάνε μιά τριήμερη κρουαζιέρα στον νείλο μέχρι ασουάν .όσο για τα σκουπίδια παντού τα πάντα !!!! ξέρεις που πάς .πάρε και βιβλίο για το κάιρο να μελετάς και όλα θα πάνε καλά .τις καλύτερες περιπλανήσεις τις εχω κάνει μόνη μου . πάρε ιμόντιουμ για τυχόν διάροια ,μια αντιβίωση ευρέος φάσματος και λιγα ντεπόν .
καλό ταξίδι .
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
alia
νομίζω οτι καλά θα κάνεις και θα πας μόνη .μείνε σε καλό ξενοδοχείο και προπαντός καθαρο. παρε κάτι να διαβάζεις μαζί σου ,και περιπλανήσου στην πόλη του κάιρου .φόβος δεν υπάρχει .απόφυγε το αργά το βράδυ .στα σούκ μιλάνε και ελληνικά .δεν θα πλήξεις .πήγαινε για καφέ στο καφέ με τους καθρεπτες ,ειναι εντυπωσιακό και εκεί θα γνωρίσεις πολλούς μεμονωμένους απο όλο τον κόσμο . δές το μουσείο του καίρου που ειναι εκπληκτικό και θέλεις μιά μερα ολόκληρη . πήγαινε μια μέρα στις πυραμίδες ,και μείνε μέχρι να σουρουπώσει ,χάζεψε στο χάν ελ χαλίλ ,εκεί ειναι και το καφέ που σου λέω .δές την χριστιανική νεκρόπολη ,και μείνε στον νείλο για βόλτες .άν βαρεθείς πήγαινε σε τοπικό πρακτορείο και κάνε μιά τριήμερη κρουαζιέρα στον νείλο μέχρι ασουάν .όσο για τα σκουπίδια παντού τα πάντα !!!! ξέρεις που πάς .πάρε και βιβλίο για το κάιρο να μελετάς και όλα θα πάνε καλά .τις καλύτερες περιπλανήσεις τις εχω κάνει μόνη μου . πάρε ιμόντιουμ για τυχόν διάροια ,μια αντιβίωση ευρέος φάσματος και λιγα ντεπόν .
καλό ταξίδι .
Πολυ κατατοπιστικη η απαντηση σου. Ευχαριστω και ευχομαι να μην εχω παρατραγουδα.
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Alia ταξιδεψα στην Αϊγυπτο πριν μερικά χρόνια με γκρούπ όμως μας δόθηκε η ευκαιρία και γυρίσαμε αρκετά 4 μέρες το Κάιρο σχεδόν μόνοι μας και η γνώμη μου είναι καλύτερα με παρέα παρά μόνη σου. Πιστεύω πως αν θες να δεις εκτός από τα βασικά αξιοθέατα και άλλα μέρη, το γεγονός πως θα είσαι μόνη σου θα σε φρενάρει ν΄απομακρυνθείς και πολύ. Εγώ ένα βράδυ απομακρύνθηκα κάπως από την παρέα μου στο Ασουάν καθώς παζάρευα ένα τραπεζομάντηλο(δεν θέλω γέλια γιατί το πήρα τελικά) και μου την έπεσε ο τύπος που δούλευε εκεί, έξω από το μαγαζί ήταν 5-6 φίλοι του ακόμα οι οποίοι γελούσαν, τρόμαξα αρκετά, και φορούσα κελεμπία, τι πιο σεμνό!!
Να προσέχεις για να έχεις. Την κρουαζιέρα να την κάνεις οπωσδήποτε πάντως..
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μερικές ενστάσεις:
Το Κάιρο είναι βρώμικο, το ξέρουμε όλοι, αλλά δε πάμε στην Αίγυπτο για να απολαύσουμε καθαριότητα. Η ατμόσφαιρα του Καΐρου είναι φοβερή.
Κίνδυνος για μοναχικό ταξιδιώτη δεν υπάρχει περισσότερος από την Αθήνα.
Το αν αξίζει να πάει κάποιος με γκρουπ, ανεξάρτητα με παρέα ή ανεξάρτητα και μόνος/η είναι προσωπική επιλογή. Σαν χώρα η Αίγυπτος δεν έχει κάποιο λόγο να σε αποτρέψει για κάποια επιλογή (συνήθως κίνδυνος μπορεί να σε οδηγήσει σε άλλη επιλογή).
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
νοεμβριος 2003 και πεταμε απο ηρακλειο για ασουαν με αιγυπτιακες αερογραμες.το αεροπλανο τριτοκοσμικο,το ταξιδι ομως τελειο.φτανουμε στο αεροδρομιο του λουξορ που για να μας τσεκαρουνε τη βιζα μονο ζωδιο και ωροσκοπο δεν μας ζητησανε
πρωτη σταση το seraton ενα καταπλικτικο ξενοδοχειο στην οχθη του νειλου που το πρωινο δεν μπορω να το περιγραψω καθοτιν φανατικη λατρεις....μετρησα 80 ειδη διαφορετικα χωρις να μετρησω τα γλυκα.....αφου φαγαμε σαν γαιδουρια....λες και ξεραμε τι τρωγαμε φτανουμε στο ποταμοπλοιο για ενα τετραημερο στο νειλο.
μας υποδεχτηκαν με δωρο κελεμπιες ετσι για το welcome..... οι μπουφεδες πρωι μεσημερι βραδυ πολοι καλοι με τη διαφορα οτι εχοντας ακουσει για γαστρεντεριτιδες βρωμια κ.λ.π δεν δοκιμαζαμε τιποτα απλα ψωμακι..καφε..και γενικα οτι βραζετε...μπορεις να τη παθεις ακομα και απο παγακια που σιγα να μην ειναι απο εμφυαλωμενο νερο....τα τοπια απιστευτα οπως και η βρωμια που υπηρχε παντου.....και ακουγαμε μονο μια λεξη...μπαξισι..επειδη απλα ετυχε να σου χαμογελασουν η να φωτογραφηθουν μαζι σου......
εδωσα σε ενα αμαξα 3 ευρω μπουρμπουαρ και μονο που δεν μου ζητησε τη διευθηνση μου να ερθει στο ρεθυμνο να με δειρει ...ασε που ικανο τον εχω να ηρθε και να μη με βρηκε....
τα τοπια που ειδαμε και οι πολειες τα μουσεια τα μνημεια ηταν συλληπτα σε οποιον ξανατονιζω αντεχει τη βρωμια
καθομουνα ενα απογευμα στο καταστωμα εν πλω το κρουαζιεροπλοιο ο νειλος καταμαυρος και ξαφνικα εντοπιζω στο οχθη του ποταμου μια μαμα να κανει το μωρο μπανιο.... διπλα μια αλλη επλενε πιατα...ναι...ναι...και παραδιπλα ενα βοδι επινε νερο....μωρο βοδι και πιατα εχανε γινει ενα.....
ηταν τραγικο να βλεπεις ενστολους αστυνομικους και αξιωματικους να ζητιανευουν βλεποντας τους τουριστες σαν ξερολουκουμο......και το αλλο μαρτυτριο ...να εισαι ξανθια και γαλανοματα.....το εζησα παραδοξως κανανε σαν λυσασμενοι αναγκαστηκαμε να φορεσουμε μαντιλες και γιαλια για να αποφυγουμε το μαρτυριο
σε καποιες πολεις η βρωμια ηταν αφορητη σε σημειο να μην ακους τη ξεναγο στο εντ- φου αναγκαστηκα να φυγω πριν τη ξεναγηση να γυρισω στο πλοιο για να μπορεσω να αναπνευσω και σε καποιες πολεις μετα απο αυτες τις κατραπακιες δεν κατεβηκαμε καθολου
το πλοιο ειχε φοβερη οργανωση με γευματα με κερια μονο....ποιος ηρωας θα δοκιμαζε...χωρις να βλεπει...μεχρι και στοιχοιματα με δωρο τσικουδιες βαζαμε για το νικητη...βραδια κελεμπιας με δωρο.....μια μπυρα στο νικητη....καταξοδευτηκανε.....
ειχαμε και δωρο κρουαζιερα στο νειλο με φελουκες εκει μονο που δεν μας αδειασαν στο νερο επειδη δεν τους αρεσαν τα τιπς που τους δωσαμε....αναγκαστηκα να κανω αλμα εις υψος...αλμα εις μηκος....αναμεσα σε αλλες φελουκες για να βοηθησω καποιους γερους να βγουν εξω γιατι τα αραπακια ξεστριψανε αμεσως.....ενα τριπιθαμο αραπακι που γελουσε ειρωνικα με τη προσπαθεια μου, ηθελα να το παρω μαζι μου και να το στειλω στα ζωνιανα.....να του κοπει ο τζαμπουκας στο πιτσ -φιτιλι
φτασαμε στου ασουαν για επιστροφη εκει μειναμε αφωνοι με τη χλιδα λες και βρισκομαστε σε αιγυπτιακο ανακτορο. μολις πηγα να παρω ενα καφε μου ριχνει ενας μια σουπερ ερωτικη εξομολογηση (λες και ειχαμε συμπεθεριασει..).γιατι νομιζεται? για να του δωσω ενα στυλο μπικ που ειδε στη τσαντα μου.η σερβιτορα αφου με φλομωσε στα κοπλιμεντα μου ζητησε το μεικ- απ μου να της το κανω δωρο...
γενικα η αιγυπτος ειναι ενα παραμυθι.. μια φορα και ενα καιρο που λεμε αλλα εχουνε μεινει εκει...εξελιξη καμμια....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.005
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom