Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Συγνώμη σε άλλη χωρα πήγα και μάλιστα 2 φορές και μου είπαν ψέματα οτι είναι η Αιγυπτος;
Εχω κάνει την ίδια κρουαζιέρα και πέρασα καταπληκτικά (και φαντάσου οτι δεν αρέσουν καθόλου οι κρουαζιέρες) ,είδα εκπληκτικά μερη ,απολαυσα τις καθημερινες ανθρωπινες στιγμές στις όχθες του Νείλου και όσο για το φαγητό τίποτα το ιδιαιτερο καθαρα "τουριστικο" αλλά βρωμικο δεν το έλεγες με τίποτα .΄Τρωγαμε τα πάντα η παρέα μου και εγώ και εννοειται ότι κανενας μας δεν έπαθε τίποτα.
Εξάλλου σε ενα κρουαζιεροπλοιο το τελευταίο που επιθυμουν ειναι να αρρωστησει πελάτης απο τροφική δηλητηρίαση.....
Σεβαστη η αποψη σου αλλά εγώ ,άλλα πραγμάτα είδα και ξετρελλαθηκα στην Αίγυπτο
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ναι βρε παιδια... κι εγω δεν εχω την ιδια αποψη με το rethimno.... μου φαινεται υπερβολικη, χωρις να θελω να το προσβαλω, αλλα ειπα να μην γραψω πρωτη την απαντηση μου... περυσι πηγα και φυσικα θα ξαναπαω, αλλα δεν μου ειπε κανενας οτι η Αιγυπτος ειναι "μπροστα" απο εμας...και επεσα απο τα συννεφα. Στον Νείλο οπως εχω γραψει ετσι ειναι η κατασταση αλλα αυτοι ειναι χαρουμενοι εκει... τι να κανουμε... μαλιστα ειδα και μια σοκαριστικη σκηνη κοντα στην ακτη, (που δεν θα το ξεχασω ποτε) αλλα δεν μπορουσα να κανω κατι να το αλλαξω. Ουτε τοσο "γυφτοι" ηταν με τα μπουρμπουαρ, αμα τους το ξεκοβες, τελειωνε το θεμα...
μαλλον φιλε/η rethimno ειχες προετοιμαστει για κατι πιο Ευρωπαικο... και αποστειρωμενο και σε χαλασε τοσο...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ναι βρε παιδια... κι εγω δεν εχω την ιδια αποψη με το rethimno.... μου φαινεται υπερβολικη, χωρις να θελω να το προσβαλω, αλλα ειπα να μην γραψω πρωτη την απαντηση μου... περυσι πηγα και φυσικα θα ξαναπαω, αλλα δεν μου ειπε κανενας οτι η Αιγυπτος ειναι "μπροστα" απο εμας...και επεσα απο τα συννεφα. Στον Νείλο οπως εχω γραψει ετσι ειναι η κατασταση αλλα αυτοι ειναι χαρουμενοι εκει... τι να κανουμε... μαλιστα ειδα και μια σοκαριστικη σκηνη κοντα στην ακτη, (που δεν θα το ξεχασω ποτε) αλλα δεν μπορουσα να κανω κατι να το αλλαξω. Ουτε τοσο "γυφτοι" ηταν με τα μπουρμπουαρ, αμα τους το ξεκοβες, τελειωνε το θεμα...
μαλλον φιλε/η rethimno ειχες προετοιμαστει για κατι πιο Ευρωπαικο... και αποστειρωμενο και σε χαλασε τοσο...

αγαπητη φιλη μαλλον δεν διαβασες καλα το ταξιδι μου, δεν τα δειχνω ολα μαυρα ειδα αρκετα πραγματα που εντυπωσιαστηκα αλλα sorry οταν ανοιξω τη πετσετα μου και σκασει μυτη μια λευκη κατσαριδουλα εν ωρα φαγητου δεν θα θυμηθω εκεινη τη στιγμη το ναο του καρνακ ...για να ξεχασω το συμβαν, ουτε τα σκουλικια που βρηκα στους χουρμαδες μεσα και μου χαμογελουσαν......να θυμηθω τοτε τη κοιλαδα των βασιλεων.....
και επειδη με γραφεις φιλε/η rethimno στο κειμενο γραφω οτι ειμαι ξανθια γαλανοματα...ειδες που δεν το διαβασες καλα? σε εχω συγχωρησει ηδη....φιλακιαααααα:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αγαπητη φιλη μαλλον δεν διαβασες καλα το ταξιδι μου, δεν τα δειχνω ολα μαυρα ειδα αρκετα πραγματα που εντυπωσιαστηκα αλλα sorry οταν ανοιξω τη πετσετα μου και σκασει μυτη μια λευκη κατσαριδουλα εν ωρα φαγητου δεν θα θυμηθω εκεινη τη στιγμη το ναο του καρνακ ...για να ξεχασω το συμβαν, ουτε τα σκουλικια που βρηκα στους χουρμαδες μεσα και μου χαμογελουσαν......να θυμηθω τοτε τη κοιλαδα των βασιλεων.....
και επειδη με γραφεις φιλε/η rethimno στο κειμενο γραφω οτι ειμαι ξανθια γαλανοματα...ειδες που δεν το διαβασες καλα? σε εχω συγχωρησει ηδη....φιλακιαααααα:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
ξανθια, γαλανοματα μου Rerthimno:D, (συγνωμη που δεν το συγκρατησα) παντα κραταω το το ρεζουμε απο τις ιστοριες και αυτο ηταν οτι ησουν απογοητευμενη απο το ταξιδι με μερικες λάμψεις ενθουσιασμου (που να σου πω την αληθεια με χαλασε πολυ που εμεινες στα αρνητικα γιατι ειναι κι αυτα μερος της γοητειας του).
Εγω εφερα τους "δικους" σου χαμογελαστους χουρμαδες απο την Τυνισια αλλα... ας προσεχα απο που θα τους επαιρνα...εχω παθει κι εχω παθει, αλλα δεν μου στιγματισαν αυτα το ταξιδι...
κι ενα παραδειγμα: πηγα φετος στην Καλαματα και το δωματιο μου ηταν γεματο το πρωτο βραδυ με ιπτάμενες... κατσαριδες (που αρκετοι θα τις ξερετε, εγω μολις τις γνωρισα!)...δεν το αφησα να με χαλασει, παρολο που πηδαγα σαν την τρελη μεχρι να "καθαριστουν"...:roll::roll::roll:
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Έκανα και εγώ αυτό το ταξίδι πριν μερικά χρόνια και φυσικά μου έχει μείνει αξέχαστο.'Ηταν φανταστικά και θέλω να το επαναλάβω. Με την προυπόθεση ότι ήξερα ότι πάω σε μία χώρα όπου κυριαρχεί η φτώχια και ότι άλλο επακολουθεί. Είναι φυσικό τα πιτσιρίκια να σε ακολουθούν για να τους δώσεις χρήματα ή καραμέλες ή στυλό και σε άλλα κράτη γίνεται αυτό δεν είναι Αιγυπτιακό φαινόμενο!
Συμφωνώ με v.z. και είναι κρίμα από ένα ταξίδι σε τέτοιο τόπο να μένουμε στις κατσαριδούλες (ψυχή έχουν και αυτές έχουν δικαίωμα στις διακοπές).

Παρεπιμπτώντος πήρα βιολογικά καρότα Θήβας από το σούπερ μάρκετ και είχαν σκουλικάκια μέσα!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Έκανα και εγώ αυτό το ταξίδι πριν μερικά χρόνια και φυσικά

Παρεπιμπτώντος πήρα βιολογικά καρότα Θήβας από το σούπερ μάρκετ και είχαν σκουλικάκια μέσα!!
ναι fellow,το πάν ειναι να ξέρεις που πάς !!! και τι θα δείς!!!και τι σε περιμένει...επειδή τα ταξίδια μου συμβαίνει να ειναι απο αυτά που έχουν πολύ χρώμα ,γεύσεις ,πολιτισμό και αρχαιότητες ,ενίοτε και τρελή φύση,ξέρω τι γίνεται και μελετώ πολύ πρίν πάω,η βαλίτσα μου έχει μόνο τα απαραίτητα για μένα,και κατα τα 80% περιέχει πραγματάκια που θα κάνουν τα παιδιά για λίγο χαρούμενα...ειδικότητα μου τα σχολεία που θα τα επισκευτώ,θα μιλήσω μαζί τους ,θα παίξω μπάλα που κουβαλώ,θα φάμε μαζί ολες τις λιχουδιές ,θα πάρουν τα δωράκια τους στυλό και ολα τα σχετικά,και αυτή θα ειναι η καλύτερη μου μέρα!!! το εκπληκτικότερο ειναι οι επισκέψεις μου σε υποτυπώδη σχολεία απο καλάμια μέσα στις ζούγκλες ,και το αντίτιμο...το χαμόγελο τους και η αγκαλιά τους!!!
δεν το κάνω καθόλου στύλ μαρίας -τερέζας ,απλώς αυτό ενοούσα παραπάνω ώς διαφορετικο ταξιδιωτικό ματι.;):p
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ σκουλήκι έπεσε ρε παιδιά, και όπως όλα τα "σκουλήκια" έφαγε κι εδώ την ουσία του πράγματος.
Δεν έχω πάει σε καμιά από τις "βρώμικες" χώρες εκτός από την Τυνησιά, αν μπορεί να θεωρηθεί "βρώμικη" και αυτό μόνο στο νότο. Και φυσικά εκτός από πολλές περιοχές της χώρας που λέγεται Ελλάδα!!!!:( Εγώ τουλάχιστον δεν πάω σε μια χώρα είτε γιατί είναι must είτε γιατί για κάποιο λόγο πάει πολύς κόσμος. Ψάχνω. Και ψάχνοντας μαθαίνω και για τις "βρωμιές", παραγματικές ή μεταφορικές. Αν αποφασίσω να πάω ρισκάρω. Αν αντέξω έχει καλώς. Σε καμμιά όμως περίπτωση τέτοιου είδους αρνητικά δεν θα αφήσω να επισκιάσουν τα θετικά για τα οποία διάλεξα τη συγκεκριμένη χώρα. Υπάρχει περίπτωση να στραβώσει το ταξίδι. Δε λέω. Μάλλον όμως από άλλες αιτίες, που έχουν συζητηθεί σε άλλα θέματα.
Γνωρίζω ανθρώπους που παν κάπου μόνο αν το ξενοδοχείο είναι από 5 αστέρια και πάνω. Προτιμώ το κάμπινγκ αν το αντάλλαγμα αξίζει. Και μη μου πεις οτι η Αίγυπτος (που δεν έχω πάει ακόμα) δεν το αξίζει!
 

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Για εμενα που η μεση ανατολη και η βορειος αφρικη ειναι μερη αγαπημενα τα δεχομαι και τα απολαμβανω ετσι ακριβως οπως ειναι και κατανοω και το γιατι ειναι, πρεπει να ξερεις που πηγαινεις και αν δεν σου κανει απλως δεν πας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.228
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom