Αιθιοπία Αιθιοπία, Νότος, αναλλοίωτος για χιλιάδες χρόνια (;)

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
υπεροχα γραμμενη ιστορια απιθανες φωτογραφιες για μαι ομορφη και διαφορετικη χωρα, Εχω παει 2 φορες στη χωρα αλλα ποτε στο ηφαίστειο Το 1993 εκανα τις φυλες του νοτου και οταν επεστρεψα το 2014 αν και πηγα νοτια αλλα σε ενα συγκεκριμμενο χωριο για δουλεια, δεν συναντησα πουθενα τις φυλες στη διαδρομη τοσο που νομιζα οτι αυτη η πλευρα ειχε χαθει.. ευτυχως που απεδειξες το αντιθετο και η επιθυμια ενος τριτου ταξιδιου με διαπερνα..ευχαριστω για τις αναμνησεις
Με κάνετε πολύ χαρούμενο με τα καλά σας λόγια όλοι.
Ελπίζω να μην είναι τυπικά και να μη βαριέστε να διαβάζετε όλο το κείμενο.
Αν και να σας πω την αλήθεια, ως εκπαιδευτικός που είμαι, έχω μάθει να λέω πολλά για να με καταλαβαίνουν τα παιδιά.
Όμως οι εικόνες της Αιθιοπίας είνα μαγικές. Έχω κάνει τρία άλμπουμ (Photobook) με 160 σελίδες το καθένα. Και θέλω να κάνω άλλα τόσα με κάθε σελίδα Α4 να περιέχει μόνο μία φωτογραφία.
Για το Ηφαίστειο, τι να πώ; Ήταν το μισό ταξίδι αυτό το τριήμερο. Αλλά πιο εντυπωσιακό για μένα ήταν το Νταλόλ.
Σου εύχομαι κάποια μέρα να το κάνεις το τρίτο ταξίδι.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Πολυ ωραία ιστορία, φωτογραφίες και για μενα που δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες αυτής της χώρας άκρως ενδιαφέρουσα. Σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μας τα ταξίδια σου!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πολυ ωραία ιστορία, φωτογραφίες και για μενα που δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες αυτής της χώρας άκρως ενδιαφέρουσα. Σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μας τα ταξίδια σου!
Σου εύχομαι και σε προτρέπω να πας στην Αιθιοπία. Είναι ένας μοναδικός προορισμός.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πως και μου είχε ξεφύγει αυτή η ιστορία σου @travelbreak ??
Πρέπει να στρωθώ στο διάβασμα. :)
Για την Αιθιοπία δεν έχω γράψει το πλήρες ταξίδι. Έγραψα αυτό εδώ για το Νότο και άλλο ένα χωριστό κομμάτι που αναφέρεται στην περιοχή του Ντανακίλ στο Βορρά.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Αναφέρεις κάπου αν χρησιμοποιήσατε κάποιο ταξιδιωτικό εκεί τόσο για το danakil όσο και για την κοιλάδα ?
Και να θες να μας πεις και το κόστος...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Σου εύχομαι και σε προτρέπω να πας στην Αιθιοπία. Είναι ένας μοναδικός προορισμός.
Σου εύχομαι και σε προτρέπω να πας στην Αιθιοπία. Είναι ένας μοναδικός προορισμός.
Σε ευχαριστώ πολύ, είναι "δύσκολο" ταξίδι για μένα, για διάφορους λόγους (κόστος, παρέα, συνθήκες) όμως πραγματικά απολαμβάνω την περιγραφή σου. Διάβασα και την ιστορία του Βορρά και επίσης μου άρεσε πολύ!!!! Καλά ταξιδια σου εύχομαι!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αναφέρεις κάπου αν χρησιμοποιήσατε κάποιο ταξιδιωτικό εκεί τόσο για το danakil όσο και για την κοιλάδα ?
Και να θες να μας πεις και το κόστος...
Για τα έξοδα του ταξιδιού έχουμε:
Η παρέα έκλεισε τα αεροπορικά για την Αντίς Αμπέμπα στα 780 ευρώ το ένα. Εκεί πήραμε τοπικό πρακτορείο (που το διαχειριζόταν ένας Έλληνας) και μας οργάνωσε όλα τα άλλα: μετακινήσεις, φαγητό, εσωτερικές πτήσεις. Σε αυτόν δώσαμε 2400 ευρώ καθένας. Παντού είχαμε τον ίδιο οδηγό με ένα καλό τζιπ. Στο Ντανακίλ είχαμε και δεύτερο τζιπ. Τα υπόλοιπα χρήματα που ξοδέψαμε εκεί ήταν μόνο για φιλοδωρήματα και σουβενίρ. Συνολικά όχι πάνω από 150 ευρώ το άτομο. Σύνολο κάπου 3300 ευρώ.
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Μια ερωτηση προς τους γνωστες.

Ειναι παρακινδυνευμενο να πας Αιθιοπια χωρις εμβολιο κιτρινου πυρετου και χαπια για μαλαρια?
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μια ερωτηση προς τους γνωστες.

Ειναι παρακινδυνευμενο να πας Αιθιοπια χωρις εμβολιο κιτρινου πυρετου και χαπια για μαλαρια?
Από όσα έχω ακούσει, γενικά ένα εμβόλιο κίτρινου πυρετού αν πας 3-4 φορές σε τέτοιες χώρες, καλό είναι να έχεις κάνει. Μάλιστα τώρα τελευταία άκουσα ότι πρέπει να το κάνεις μια φορά στη ζωή σου. Ειδικά αν είσαι πάνω από εξήντα δεν πρέπει να το κάνεις. Γιατρός δεν είμαι. Εγώ έκανα ένα κίτρινο το 2003 και τέρμα. Και έχω πάει σε διάφορες χώρες από τότε.
Για μαλάρια έχω σταματήσει να παίρνω τα τελευταία χρόνια.
Σήμερα Αιθιοπία σημαίνει Νότια Αιθιοπία, φυλές. Εγώ δε θα έκανα τίποτε. Αουτάν και φουσικορτ.
Άρα δεν το θεωρώ παρακινδυνευμένο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom