Ακτοπλοϊκή σύνδεση Ελλάδας- Τουρκίας.

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Σαίτ άλλο δε βρήκα....
αλλά δε χρειάζεται, επιτόπου στο λιμάνι μπορείς να βγάλεις εισιτηριάκι στο πρακτορείο με 13ε πάν-έλα. Πήγα & ήρθα όλα κομπλέ.
μηπως εννοεις προς δικελι? δωσε καμια πληροφορια παραπανω βρε!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
ρε παιδια, παταω στο feribot.net απο λεσβο προς αιβαλι με επιστροφη και μου βγαζει και για απλη και για διαδορμη με επιστροφη 30 ευρω. Αντιθετα απο Χιο βγαζει για απλη 25 και με επιστροφη 30 ευρω.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ρε παιδια, παταω στο feribot.net απο λεσβο προς αιβαλι με επιστροφη και μου βγαζει και για απλη και για διαδορμη με επιστροφη 30 ευρω. Αντιθετα απο Χιο βγαζει για απλη 25 και με επιστροφη 30 ευρω.
Η αδερφή μου πήγε τον περασμένο Οκτώβρη Κασμίρ λέει απέναντι απο τη Χίο και μετά με λεωφορειάκι του πρακτορείου στο Σμύρνη με 30?.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Η αδερφή μου πήγε τον περασμένο Οκτώβρη Κασμίρ λέει απέναντι απο τη Χίο και μετά με λεωφορειάκι του πρακτορείου στο Σμύρνη με 30?.
μηπως τσεσμε? τα 30 ευρω τι περιλαμβανουν?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Online Ferry Tickets between Kusadasi-Samos, Marmaris-Rhodes, Bodrum Kos, Cesme-Chios, Fethiye-Rhodes - Ferries By Feribot.net

δε ξερω αν το εχεις δει, διαλεγεις δρομολογιο και βγαζει και τιμες

και αυτο ειναι χρησιμο για λεωφορεια κ.τλ
Turkish Buses & Bus Travel in Turkey
το εχω δει , αλλα με προβληματιζει που βγαζει ακριβως ιδια τιμη για απλη διαδρομη και με επιστροφη.

Κατι αλλο: ξερεις αν θα υπαρχει προβλημα διαθεσιμοτητας? θελω να κλεισω τα εισιτηρια εκει.....
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Εγω πηγα με τρενο το 2008 οποτε δε ξερω για πλοια.
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Πρώτη φορά που πάτησα Τουρκία το '09 ήταν με τέτοιο πακέτο απο Μυτιλήνη. Θα πώ τι περιελάμβανε και μετά την άποψη μου για το όλο θέμα.
Το πακέτο το κλείσαμε απο ένα πρακτορείο στη Μυτιλήνη και στοίχιζε 40 ευρουλάκια το άτομο.
Φύγαμε λοιπόν πρωί απο το λιμάνι της Μυτιλήνης (να σημειώσω οτι ήμασταν μεγάλη παρέα οπότε το βανάκι ήταν γεμάτο με δικούς μας πλην 5-6 ατόμων) με κατεύθυνση το λιμάνι της Δικέλιας.
Όταν φτασαμε εκεί μας περίμενε Ελληνοτουρκος ξεναγός (ήταν γύρω στα 70) και μια Τουρκάλα(γύρω στα 60) που απλα μας συνόδευε.
Μπήκαμε στο βανάκι και ξεκινήσαμε.
Πρωτη μας σταση λίγο έξω από την Πέργαμο ήταν ενα εργαστήριο όνυχα για να γίνει ο απαραίτητος σεφτές να πέσει και η μιζούλα, βέβαια μόλις είχε γεννήσει η γυναίκα του ιδιοκτήτη και βγήκε η γλυκήτατη μητέρα του και μας κέρασε μπακλαβά και ματάκι, οπότε παλεύτηκε η κατάσταση.
Επόμενη στάση μας η Πέργαμος οπου ο κυριούλης ξεναγός μας έκανε αρχικά ξενάγηση μέσα απο το βανάκι (κόκκινη βασιλική, ελληνική συνοικία κλπ.) και μετά μας άφησαν έξω απτο μουσείο της πόλης όπου και ξεναγηθήκαμε (τίποτα το ιδιαίτερο).
Όταν ήρθε η ώρα να πάμε Ακρόπολη ο κυριούλης μας ειδοποίησε οτι δεν προλαβαίνουμε γτ είχαμε αργήσει στον όνυχα οπότε πήραμε δρόμο, κάνοντας μια μικρή βολτίτσα στο κέντρο της πόλης, να βρούμε το βανάκι, μπήκαμε και κατευθυνθήκαμε προς Αϊβαλί.
Μπαίνουμε στην πόλη και με το που κατεβαίνουμε απο το βαν μας μαντρώνει ο κυριούλης και μας πάει στον πεζόδρομο που ήταν η αγορά. Μας κατευθύνει εκεί και μας λέει οτι δεν προλαβαίνουμε για ξενάγηση οπότε μας αφήνει να κάνουμε ότι μας φωτήσει ο Θεός μέχρι την ώρα της αναχώρησης.
Τα είχαμε πάρει τόσο πολύ κρανίο που αποφασίσαμε και πήγαμε σε ένα ζαχαροπλαστείο και πήραμε οτι μπακλαβά και δίπλα υπήρχε και μέχρι να φτάσουμε στο λιμάνι δεν είχε μείνει τίποτα. Όταν φτάσαμε πήγαμε και κάτσαμε για καφέ στο καφενείο του Κανέλλου που είναι κυριολεκτικά μέσα στη θάλασσα και την αράξαμε μέχρι να φύγουμε (ο τούρκικος καφές κορυφή αλλά η κρύα σοκολάτα που παρήγγειλα εγώ νεροζούμι οπότε την εβγαλα με νερό). Και εννοείται μας ακολο'υθησαν και oi υπόλοιποι απο φόβο μη χαθούν . Οπότε και απο Αϊβαλι σχεδόν τίποτα δεν είδαμε.Αφού λοιπόν έφτασε η ώρα συγκεντρωθήκαμε στο λιμάνι, ήρθε και ο κυριούλης και φύγαμε.
Ξέχασα να αναφέρω οτι στο δρόμο απο Πέργαμο για Αϊβαλί σταματήσαμε και για το μεσημεριανό που περιλαμβανοταν στην τιμή αλλά δυστυχώς απο τα τόσα που είχε το μενού καταλήξαμε να τρώμε πυλάφι με γιαούρτι!
Αυτά τα ολίγα σαν μια μινι ιστοριούλα για την εμπειρία μου αυτή.
ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΠΟΤΕ!
Μπορεί να υπήρχε η οργάνωση αλλά το πρόγραμμα δεν ακολουθήθηκε σχεδόν σε κανένα σημείο πραγμα πολύ ενοχλητικό. Ο κυριούλης ο ξαναγός ήξερε αρκετά και μας διαφώτιζε μέσα στο λεωφορείο αλλά θα μπορούσαμε και χωρίς αυτόν. Όσο για το φαγητό τα είπα και παραπάνω, πιο πολύ ευχαριστήθηκα το μπακλαβά από το ζαχαροπλαστείο παρά το γεύμα με το μενου.
Όποιος παρ'όλα αυτά θέλει να το κάνει είναι μια λύση, και απ'ότι θυμάμαι είχε κι άλλες επιλογές τύπου Φώκαια και Τροία.

Πάντως εγώ ψηφίζω μεμονομένα και ο μόνος λόγος που πίστηκα να κάνω αυτή τη μονοήμερη είναι γτ αποφασίστηκε τελείως τελευταία στιγμή.

ΥΓ. Όποιος γνωρίζει άλλες πληροφορίες για το πως πάμε Ιμβρο και Τένεδο, που δεν έχει αναφερθεί καθόλου, ας τις καταθέσει!:lol:
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Για Ίμβρο κατευθυνόμαστε στο λιμάνι του Kabatepe (μετά τους Κήπους στο Kesan στρίβουμε δεξιά προς Canakkale. Αφού περάσουμε το Gelibolu και πριν το Eceabat στρίβουμε δεξιά προς το λιμάνι του kabatepe που βλέπει στο Αιγαίο. Έχει πινακίδες παντού. Το πλοιαράκι κάνει καμιά ωρίτσα απ' ότι θυμάμαι. Η Ίμβρος πολύ περίεργο νησί, τραχύ!

Τένεδο δεν έχω πάει. Για Τένεδο πρέπει από το Eceabat να περάσεις με το πορθμείο στο Canakkale και στη συνέχεια αφού περάσουμε την Τροία στρίβουμε δεξιά για το λιμάνι του Geyikli. Κι εδώ έχει παντού πινακίδες, δύσκολο να χαθείς. Απλώς να έχετε υπόψη σας ότι τα τούρκικα ονόματα της Ίμβρου και της Τενέδου είναι Gokceada και Bozcaada αντίστοιχα. Η Τένεδος νομίζω ότι είναι αρκετά πιο τουριστική και έχει αρκετό ρεύμα στη νεολαία της Κωνσταντινούπολης.
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Η Τένεδος νομίζω ότι είναι αρκετά πιο τουριστική και έχει αρκετό ρεύμα στη νεολαία της Κωνσταντινούπολης.
Αυτό για την Τένεδο ισχύει. Θεωρείται ανερχόμενος προορισμός από την ψαγμένη νεολαία της Πόλης. Είναι και αισθητά πιο μικρό απο την Ιμβρο οπότε πιο εύκολο να το γυρίσεις.
Πάντως είναι αμαρτία να μην υπάρχουν απευθείας καραβάκια απο Σαμοθράκη, Λήμνο, Λέσβο κλπ.:(
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πάντως είναι αμαρτία να μην υπάρχουν απευθείας καραβάκια απο Σαμοθράκη, Λήμνο, Λέσβο κλπ.:(
Κάτι έχει ξεκινήσει, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια πρόοδος στο θέμα.
ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΣΤΗΝ ΙΜΒΡΟ !!!

Από Λήμνο αυτή τη στιγμή υπάρχει πλοίο για το Τσανάκαλε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom