Wizz Air Ακυρώσεις και αλλαγές ώρας/μέρας πτήσης από Wizzair

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Καθημερινά υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί για να φύγεις από βιλνιους η καουνάς για Αθήνα. Όλο κ κάτι θα βολεύει.
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, ήθελα τα φώτα σας για την wizz air.. κλέισαμε εισητήρια από Κύπρο για Θεσαλλονίκη για τις 31/7/20, μου έστειλαν email ότι άλλαξαν οι ώρες της πτήσης επιστροφής και είχα 3 επιλογές να δεκτώ την αλλαγή, να πάρω πίστωση στον λογαριασμό μου και την χρησιμοποιήσω εντός 2 ετών με 20% περισσότερα λεφτα απο αυτά που πλήρωσα ή να έχω 100% επιστροφή των χρημάτων μου στον λογαριασμό της κάρτας μου. επέλεξα να πάρω τα λεφτα μου πίσω, αντί αυτού είδα ότι μου έβαλαν το ποσό σε πιστωση στον λογαριασμό μου στην wizz.
Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να ζητήσω επιστροφή χρημάτων και όχι πίστωση;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Συνεχιζεις τη διαδικασια. Εχει ενα ερωτημα μετα, αν δεις με προσοχη, αν θελεις τα χρηματα στον τραπεζικο σου λογαριασμο. Οταν πατησεις εκει, σε οδηγει σε φορμα που περνας το IBAN της τραπεζας.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Συνεχιζεις τη διαδικασια. Εχει ενα ερωτημα μετα, αν δεις με προσοχη, αν θελεις τα χρηματα στον τραπεζικο σου λογαριασμο. Οταν πατησεις εκει, σε οδηγει σε φορμα που περνας το IBAN της τραπεζας.

εχω κανει την Ιδια Διαδικασια βαζωντας ομως ΙΒΑΝ αλλης ελληνικης τραπεζας (ΟΧΙ αυτης που πληρωσα το ταξιδι αρχικα ) για πτηση που ακυρωθηκε αρχες Ιουνιου στην Αγγλια με την ιδια Εταιρεια.


Παρατηρω οτι τα χρηματα ακομη ειναι πιστωμενα στο λογαριασμο μου με προσαυξηση 120% παρολο που εχει περασει 1,5 μηνας δεν βλεπω κατι αλλο!!!!!

Αν αυτο σε βοηθά η θες περαιτερω πληροφοριες...... δε ξερω....εγω ακομη περιμενω.... μαθαινω για τριμηνο αναμονης παντως!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις με το "πληρωσα απο αλλη τραπεζα", αφου πληρωσα με πιστωτικη. Αλλα μου ζητησε ΙΒΑΝ τραπεζας, αυτο εκανα και περιμενω. Τα επιστρεφει με μια συνηθη αναμονη, ολες οι εταιρειες κερνανε αναμονη 3 μηνου, η Aegean 18 μηνου.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
εχω κανει την Ιδια Διαδικασια βαζωντας ομως ΙΒΑΝ αλλης ελληνικης τραπεζας (ΟΧΙ αυτης που πληρωσα το ταξιδι αρχικα ) για πτηση που ακυρωθηκε αρχες Ιουνιου στην Αγγλια με την ιδια Εταιρεια.

Παρατηρω οτι τα χρηματα ακομη ειναι πιστωμενα στο λογαριασμο μου με προσαυξηση 120% παρολο που εχει περασει 1,5 μηνας δεν βλεπω κατι αλλο!!!!!

Αν αυτο σε βοηθά η θες περαιτερω πληροφοριες...... δε ξερω....εγω ακομη περιμενω.... μαθαινω για τριμηνο αναμονης παντως!
Ότι IBAN και να έβαλες, η επιστροφή θα γίνει στην κάρτα που χρησιμοποιήθηκε για την πληρωμή, δύο μήνες -χοντρικά- μετά την υποβολή του αιτήματος. Μου κάνει όμως εντύπωση ότι βλέπεις προσαύξηση, μήπως δεν ολοκλήρωσες τη διαδικασία; Αν το έχεις κάνει σωστά, θα έχεις λάβει e-mail με πιστωτικό τιμολόγιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Ότι IBAN και να έβαλες, η επιστροφή θα γίνει στην κάρτα που χρησιμοποιήθηκε για την πληρωμή, δύο μήνες -χοντρικά- μετά την υποβολή του αιτήματος. Μου κάνει όμως εντύπωση ότι βλέπεις προσαύξηση, μήπως δεν ολοκλήρωσες τη διαδικασία; Αν το έχεις κάνει σωστά, θα έχεις λάβει e-mail με πιστωτικό τιμολόγιο.
Σωστα, κι εγω ελαβα αμεσα μειλ με το τιμολογιο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Τέσσερα εισητηρία που πήρα refund από πτήση μαϊου μπήκαν σε διάστημα ενάμιση μήνα αφού πρώτα είχε γίνει η δυνατότητα προσαύξησης 120% της τιμής του εισιτηρίου στο λογαριασμό μου (η Wizz) σου δίνει αυτό το προνόμιο. Στη συνέχεια ζήτησα refund βάζοντας το λογαριασμό τραπέζης που έκανα την συναλλαγή.

Στη τελευταία περίπτωση δύο εισητηρίων έβαλα να γίνει refund σε άλλο λογαριασμό τραπέζης από αυτον που πλήρωσα τα εισητηρία. Ο λογαριασμός μου στην εταιρεία εξακολουθεί να είναι προσαυξημενος κατά 120% ουδέν εμαιλ και κανένα refund δεν έλαβα εδώ και 1.5 μήνα.

Αν συνεχίσει να υφίσταται η Εταιρεία και δεν καταρρεύσει όπως και δεκάδες άλλες...με το ντόμινο που θα ακολουθήσει τις προσεχείς βδομάδες αν και εφόσον σταματήσει να λειτουργεί το αεροπορικό και ξενοδοχειακό σύστημα.. ευελπιστώ να πάρω σύντομα τα χρήματα που έδωσα στο ακέραιο.


Δυστυχώς οι προβλέψεις είναι δυσοίωνες τόσο για το μέλλον των εταιρειών όσο και υπάρχουσας οικονομίας....αλλά ας δούμε τι θα γίνει.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Να σας ενημερωσω οτι στην περιπτωση που ζητησετε πιστωση στον λογαριασμο σας για μελλοντικη χρηση με προσαυξηση 20%, εαν το εισητηριο που αγορασετε ειναι μικροτερης αξιας και κανετε χρηση του κουπονιου το επιπλεον ποσο εξαφανιζεται.
Δεν ειναι δηλαδη πιστωση σε λογαριασμο πελατη, αλλα ειναι καποια χρηματα συνδεδεμενα με εναν κωδικο voucher, δεν γινεται τμηματικη χρηση τους αλλα μια και εξω.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Βλέπω καλά;;;;; Αθήνα Αμπου Νταμπι 29.99€;;;
Χαχα μια χαρά βλέπεις..εδώ και λίγες μέρες έχει βάλει το δρομολόγιο που ξεκινάει από τον Οκτώβριο με τιμές από 29,99..ελπίζω να μην καταργηθεί το δρομολόγιο μετά και στέλνουν ακυρωτικό σε όλους!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom