Volotea Ακυρώσεις πτήσεων απο Volotea

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εχω παρει 400 ευρω χωρις διαμεσολαβητη. Γενικα οι εταιρειες δεν αρνουνται τη νομιμη αποζημιωση, τη δινουν αμεσα.
Απλα φροντιζουν να ακυρωνουν απο τον Ιουλη για τον Οκτωβρη, και γενικα πριν το 14ημερο για να μη δικαιουται ο επιβατης αποζημιωση.
Το λινκ δεν το έδωσα για να διαφημίσω τον διαμεσολαβητή αλλά για ενημέρωση σχετικά με τα δικαιώματα των επιβατών. Φυσικά και μπορείς να διεκδικήσεις μόνος σου αποζημίωση εφόσον καλύπτεσαι από το νομικό πλαίσιο και δεν νομίζω οι εταιρείες να προβάλουν αντίσταση εφόσον εκείνες πρώτες γνωρίζουν πολύ καλά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους.

Οχι δεν δοκιμασα να ξανακανω κρατηση τις ιδιες μερες και ωρες, τι θα κερδισω με αυτο;
Υπαρχει καπου που θα πρεπει να απευθυνθω για να τους αναγκασουν να τηρησουν την νομοθεσια;
Οκ καταλαβαινω οτι δεν δικαιουμε αποζημιωση, ουτε εχω καμια τετοια αξιωση, αλλα θεωρω και εγω αθεμιτο να ακυρωσουν πτηση με 9ευρω (ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ) για να πουλησουν την θεση με παραπανω χρηματα.

Δεν ξερω τι να κανω.

View attachment 321487
Δεν εννοούσα να αγοράσεις εκ νέου ακριβότερο εισιτήριο αλλά να τσεκάρεις αν οι πτήσεις που είχες κρατήσει διατίθενται ακόμα ή έχει γίνει αλλαγή σε ώρα ή κωδικό πτήσης.

Σε αυτή την περίπτωση έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις εναλλακτική πτήση στις συντομότερες δυνατές και υποχρεούνται να σου κάνουν ανακατεύθυνση χωρίς επιπλέον κόστος.

Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτο που σου έστειλαν το αναφέρει ρητά στην τελευταία παράγραφο.Στην περίπτωση που σου εξασφαλίσουν υψηλότερης κατηγορίας εισιτήριο από εκείνο που αγόρασες δεν χρειάζεται να πληρώσεις την διαφορά
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτο που σου έστειλαν το αναφέρει ρητά στην τελευταία παράγραφο.Στην περίπτωση που σου εξασφαλίσουν υψηλότερης κατηγορίας εισιτήριο από εκείνο που αγόρασες δεν χρειάζεται να πληρώσεις την διαφορά
Αυτό που έχει παράθεσει είναι ο κανονισμός, οχι ο, τι του έστειλε η εταιρία.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Το λινκ δεν το έδωσα για να διαφημίσω τον διαμεσολαβητή αλλά για ενημέρωση σχετικά με τα δικαιώματα των επιβατών. Φυσικά και μπορείς να διεκδικήσεις μόνος σου αποζημίωση εφόσον καλύπτεσαι από το νομικό πλαίσιο και δεν νομίζω οι εταιρείες να προβάλουν αντίσταση εφόσον εκείνες πρώτες γνωρίζουν πολύ καλά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους.


Δεν εννοούσα να αγοράσεις εκ νέου ακριβότερο εισιτήριο αλλά να τσεκάρεις αν οι πτήσεις που είχες κρατήσει διατίθενται ακόμα ή έχει γίνει αλλαγή σε ώρα ή κωδικό πτήσης.

Σε αυτή την περίπτωση έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις εναλλακτική πτήση στις συντομότερες δυνατές και υποχρεούνται να σου κάνουν ανακατεύθυνση χωρίς επιπλέον κόστος.

Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτο που σου έστειλαν το αναφέρει ρητά στην τελευταία παράγραφο.Στην περίπτωση που σου εξασφαλίσουν υψηλότερης κατηγορίας εισιτήριο από εκείνο που αγόρασες δεν χρειάζεται να πληρώσεις την διαφορά
Η εταιρια ισχυριζεται οτι ειναι ηδη σε διαδικασια επιστροφης χρηματων και δεν μπορει να κανει τιποτε αλλο. Που να βγαλω ακρη, που να απευθυνθω; Στην ΥΠΑ; Υποψιαζομαι οτι θα μου απαντησουν το 2021 λογω φορτου εργασιας.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Παλι εδω, μου ακυρωσαν και αλλη πτηση ΑΛΛΑ...
εδω ειναι αλλιως τα πραγματα,
Μου δινουν επιλογη να κανω αλλαγη ημερομηνιας χωρις επιπλεον κοστος. Ακριβως οτι ειχε γινει αρκετες φορες για ταξιδι στην Σαντορινη, μου το ειχαν αλλαξει πολλες φορες και καθε φορα εμπαινα και επελεγα ημερομηνιες που ηθελα (για να μου βγουν καλα οι ωρες).
Πως γινεται σε αλλη πτηση να την ακυρωνουν και απλα να κανουν επιστροφη (ακομη δεν εχω δει τιποτα) και σε αλλη πτηση να μου δινουν επιλογη αλλαγης;
Κατι δεν καταλαβαινω εδω
1596478887404.png


ΥΓ Βρηκα την παγιδα, δεν εχει πτησεις για Σεπτεμβριο :)
 
Last edited:

blade_

Member
Μηνύματα
171
Likes
157
Τελικα @orck εβγαλες ακρη με την πρωτη σου ακυρωση?

Μου φαινεται εντελως αναξιοπιστη εταιρεια
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Όταν κλείνεις αεροπορικό τέτοια εποχή με την υγειονομική κρίση σε έξαρση όλες οι αεροπορικές είναι αναξιόπιστες, το πιο πιθανό είναι να ακυρωθεί ή να γίνει σε ημερομηνία και περίοδο που δεν σε βολεύει και θα ψάχνεις τρόπο να πάρεις πίσω τα χρήματα σου. Πάρτε το αυτοκινητάκι σας και πάτε όπου θέλετε οδηγώντας χωρίς στεναχώρια, αγχος αν θα πραγματοποιηθεί η πτήση και το κυριότερο χωρίς να φοράτε μάσκες!
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Για ποιον λόγο η Volotea δεν σας μεταφέρει απλώς σε άλλη πτήση της ίδιας ημέρας? Δεν μπορεί σε πτήσεις εσωτερικού να μην έχει 2-3 δρομολόγια την ημέρα!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Για ποιον λόγο η Volotea δεν σας μεταφέρει απλώς σε άλλη πτήση της ίδιας ημέρας? Δεν μπορεί σε πτήσεις εσωτερικού να μην έχει 2-3 δρομολόγια την ημέρα!

Είναι πολύ λογικό να έχει μία πτήση την ημέρα.
Μιλάμε για εποχές που ο τουρισμός έχει πιάσει πάτο. Πόσο μάλλον για Κέρκυρα, που είναι οικογενειακός προορισμός και αρχές Σεπτέμβρη θα ανοίξουν και τα σχολεία (γιατί οι φωτογραφίες είναι 10-12 Σεπτ).
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Είναι πολύ λογικό να έχει μία πτήση την ημέρα.
Μιλάμε για εποχές που ο τουρισμός έχει πιάσει πάτο. Πόσο μάλλον για Κέρκυρα, που είναι οικογενειακός προορισμός και αρχές Σεπτέμβρη θα ανοίξουν και τα σχολεία (γιατί οι φωτογραφίες είναι 10-12 Σεπτ).
γενικά ρωτούσα, επειδή βλέπω πάρα πολλές ακυρώσεις από την εν λόγω εταιρεία....Αν έχει μια πτήση/ημέρα για όλα τα μέρη, οκ. Απο Κέρκυρα δεν ήξερα καν οτι πετάει, αν επιτρέπεται το εισιτήριο ήταν της τάξης των 9,90ευρώ ή ακριβότερο?
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
γενικά ρωτούσα, επειδή βλέπω πάρα πολλές ακυρώσεις από την εν λόγω εταιρεία....Αν έχει μια πτήση/ημέρα για όλα τα μέρη, οκ. Απο Κέρκυρα δεν ήξερα καν οτι πετάει, αν επιτρέπεται το εισιτήριο ήταν της τάξης των 9,90ευρώ ή ακριβότερο?
Γενικότερα για τις πτήσεις εσωτερικού με τις προσφορές Σεπτεμβρίου και Οκτωβρίου είχε 2-3 πτήσεις ανά κατεύθυνση. Το βρίσκω πολύ λογικό να ακυρώνονται ή να ενσωματώνονται πτήσεις όταν δεν υπάρχει πληρότητα και εντελώς παράλογο εκ μέρους των επιβατών να απαιτούν εν μέσω παγκόσμιας υγειονομικής κρίσης να ταξιδέψουν με 9.99 χωρίς το ενδεχόμενο ακυρώσεων ή μεταθέσεων των επιλεγμένων πτήσεων.
'Έχοντας ήδη αγοράσει εισιτήρια για μέσα Οκτωβρίου με την συγκεκριμένη εταιρεία το μόνο που εύχομαι είναι να αποφύγουμε ένα νέο έστω και τοπικό lockdown που θα τινάξει στο αέρα όχι μόνο τα δικά μας σχέδια αλλά πολλές αεροπορικές εταιρείες που μέχρι τώρα μας έδιναν την ευκαιρία να ταξιδεύουμε ακόμα και στην Ευρώπη με το ίδιο κόστος που θα πηγαίναμε στο Λουτράκι με το ΚΤΕΛ.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Όταν κλείνεις αεροπορικό τέτοια εποχή με την υγειονομική κρίση σε έξαρση όλες οι αεροπορικές είναι αναξιόπιστες, το πιο πιθανό είναι να ακυρωθεί ή να γίνει σε ημερομηνία και περίοδο που δεν σε βολεύει και θα ψάχνεις τρόπο να πάρεις πίσω τα χρήματα σου. Πάρτε το αυτοκινητάκι σας και πάτε όπου θέλετε οδηγώντας χωρίς στεναχώρια, αγχος αν θα πραγματοποιηθεί η πτήση και το κυριότερο χωρίς να φοράτε μάσκες!

Εξαιρετικη ιδεα θα παω με το αυτοκινητο μου Σαντορινη, μετα Ηρακλειο Κρητης και τελος μια Κερκυρα.
Συμβουλες για προπελα και πλωτηρες που να ζητησω.
Μαλλον ηθελα να εχω τα χρηματα μου δεσμευμενα απο μια τρισαθλια εταιρια του κωλου και να περιμενω μερα την μερα να τα παρω πισω.
Ζητω η ελευθερη αγορα και το αορατο χερι της. Ειμαστε υποχρεοι.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Γενικότερα για τις πτήσεις εσωτερικού με τις προσφορές Σεπτεμβρίου και Οκτωβρίου είχε 2-3 πτήσεις ανά κατεύθυνση. Το βρίσκω πολύ λογικό να ακυρώνονται ή να ενσωματώνονται πτήσεις όταν δεν υπάρχει πληρότητα και εντελώς παράλογο εκ μέρους των επιβατών να απαιτούν εν μέσω παγκόσμιας υγειονομικής κρίσης να ταξιδέψουν με 9.99 χωρίς το ενδεχόμενο ακυρώσεων ή μεταθέσεων των επιλεγμένων πτήσεων.
'Έχοντας ήδη αγοράσει εισιτήρια για μέσα Οκτωβρίου με την συγκεκριμένη εταιρεία το μόνο που εύχομαι είναι να αποφύγουμε ένα νέο έστω και τοπικό lockdown που θα τινάξει στο αέρα όχι μόνο τα δικά μας σχέδια αλλά πολλές αεροπορικές εταιρείες που μέχρι τώρα μας έδιναν την ευκαιρία να ταξιδεύουμε ακόμα και στην Ευρώπη με το ίδιο κόστος που θα πηγαίναμε στο Λουτράκι με το ΚΤΕΛ.
δεν την ήξερα καν σαν εταιρεία!Μακάρι να συνεχίσει γιατί έχω ξοδέψει μια περιουσία στο μονοπώλιο της Olympic για να φεύγω απ΄το νησί, πάρα πολλά λεφτά για την τσέπη μου. Ειδικά αν κάποιος κλέινει για διακοπές και δεν το πολυνοιάζουν μικρές αλλαγές στα σχέδια είναι οκ δεν το συζητώ. Αν τώρα εχεις δουλειά και μείνεις ξεκρέμαστος και αναγκαστείς να κλείσεις τελευταία στιγμή με Olympic στα 150 ευρώ.....είναι πακέτο. Γενικά πάντως αν εδραιωθεί και αυξήσει τα δρομολόγια, έτσι οικονομικά θα είναι ανάσα γιατί τόα χρόνια μας γδέρνουν Aegean/Olympic και δν μπορούμε να κάνουμε τίποτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom