Ryanair Ακυρώσεις πτήσεων από Ryanair

Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αν το voucher το πήρες λόγω ακυρωμένης πτήσης, μπορείς να ζητήσεις refund. Στο λογαριασμό ή στο e-mail που σου είχε έρθει θα υπάρχει σχετικό link, αλλά δοκίμασε και αυτό:
https://onlineform.ryanair.com/gr/el/cash-refund
Δε ξέρω αν το κάνουν εσκεμμένα, αλλά είχα κάνει αίτηση για refund ενω είχα πάρει αλλά όχι χρησιμοποιήσεις το voucher και δε μου απάντησαν ποτέ (όταν λέω ποτέ εννοώ για κανα δίμηνο και το ξέγραψα). Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το voucher και μετά από 2 μέρες έλαβα μήνυμα ότι το αίτημα για επιστροφή χρημάτων απορρίπτεται επειδή χρησιμοποίησα το voucher. Προφανώς και δε γινόταν να πάρω τα χρήματα πίσω αφού το χρησιμοποίησα εν τέλει, αλλά μου έδωσε την εντύπωση ότι το τρέναρε όσο μπορούσε για να το γλιτώσει.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δε ξέρω αν το κάνουν εσκεμμένα, αλλά είχα κάνει αίτηση για refund ενω είχα πάρει αλλά όχι χρησιμοποιήσεις το voucher και δε μου απάντησαν ποτέ (όταν λέω ποτέ εννοώ για κανα δίμηνο και το ξέγραψα). Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το voucher και μετά από 2 μέρες έλαβα μήνυμα ότι το αίτημα για επιστροφή χρημάτων απορρίπτεται επειδή χρησιμοποίησα το voucher. Προφανώς και δε γινόταν να πάρω τα χρήματα πίσω αφού το χρησιμοποίησα εν τέλει, αλλά μου έδωσε την εντύπωση ότι το τρέναρε όσο μπορούσε για να το γλιτώσει.
Θα το δοκιμάσω γιατί ειλικρινά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω έτσι όπως πάει η κατάσταση και δε θέλω να χαθούν και τα λεφτά. Φαντάζομαι ότι αν γίνει αίτημα για refund και δεν χρησιμοποιηθεί το voucher θα πρέπει να μου απαντήσουν.
 

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Γεια σας παιδια, εχω ζητησει refund, εχω συμπληρώσει τη σχετικη φορμα (αρνηθηκα το voucher), εχω στειλει και μηνυμα παραπονων αλλα λεφτα πισω δεν εχω δει για πτηση της 22ας οκτωβριου που ακυρωθηκε( μετ` επιστροφης). Ειλικρινα ξερει κάποιος ΤΙ αλλο μπορω να κανω???? Περιμενω πανω απο δυο μηνες για επιστροφη. (Να τους καλεσω δεν εχω μοναδες προς κάτι αριθμούς εξωτερικου που εχω δει σε σαιτ τους.. )
Υ.γ. ΜΗΝ κανει κανεις το λαθος να κλεισει με ryan , οσο μα ΟΣΟ χαμηλες τιμες κι αν βλεπετε. Πεταμενα λεφτα στα σιγουρα
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.172
Likes
5.257
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Υπομονή... Από 4 - 6 μήνες πήραν άτομα τα λεφτά τους πισω
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.172
Likes
5.257
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Νομιζω ναι ,δεν ειχα ακυρωση απο RYANAIR. Στην ΑΕGEAN , μου τα εβαλαν στους 4 μηνες και τωρα ειμαι στους 3 για μια τελευταια
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ειλικρινα ξερει κάποιος ΤΙ αλλο μπορω να κανω???? Περιμενω πανω απο δυο μηνες για επιστροφη.
Να επικοινωνήσεις μέσω chat αν θέλεις να ενημερωθείς για την εξέλιξη του αιτήματος σου.
Ωστόσο πιστεύω ότι πρέπει να περιμένεις κι άλλο για επιστροφή χρημάτων.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Παιδιά εγώ είχα δεχτεί το voucher από ακυρωμένη πτήση του Απρίλη. Παρ'ολα αυτά έκανα το προηγούμενο σκ αίτημα για επιστροφή χρημάτων και χθες μπήκαν τα χρήματα.
 

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Το μονο που εχω λαβει ως απαντηση απο αυτους ειναι οτι το ποσο "was processed back to you" απο τις 12 οκτωβριου. Κανενα ποσο δεν εχω δει φυσικα να εχει επιστραφει στο λογαριασμο μου απο τοτε. Τους ζητησα καποια αποδειξη οτι πραγματι εχει επιστραφει αυτο το ποσο λογιστικα, και καμια απαντηση δεν πηρα. Ειναι δυνατό να εχουν κανει καταθεση/επιστροφη οντως και να αργει τοσο πολυ η πιστωση του ποσου σε μενα ??
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ειπα και εγω, για αλλη μια φορα, να κλεισω στην φτηνοεταιρια που μου ταιριαζει :)
Εκλεισα για Σαντορινη μεσα Ιουλιου με την εταιρια που λατρευω να μισω (ΜΙΣΩ ομως πολυ).
Και παω χθες να δω τι παιζει απο δωματια, τιμες και περιοχες κλπ
Επειδη ηθελα να ειμαι 100% σιγουρος για τις ημερομηνιες, μην κοιταζω χωρις λογο λαθος ημερομηνιες, μπαινω στην σελιδα στον λογαριασμο μου και εμφανιζει αλλη πτηση αφιξης στο νησι.
Ειχα κλεισει να ξεκινησουμε απο Αθηνα 7 το πρωι και περιπου 8 θα ειμασταν Σαντορινη.
Τα τσακαλια μου το ειχαν αλλαξει να πεταξουμε 12 το βραδυ και να φτασουμε εκει στις 1, με μια γυναικα και δυο παιδια, καλη φαση.
Κανενα email, ΤΙΠΟΤΑ.
Μιλαω σημερα μεσω chat και μου λενε αυτο
" Hello, there was a schedule change which affected your flight, later today or tomorrow you should receive an e-mail informing you about it. The e-mail will contain options to either apply for a full refund or reschedule for free. Sorry about the inconvenience. "

Δεν ειναι υπεργαματη εταιρια; Σου αλλαζει πτηση, σε αφηνει να ψαχνεσαι και μετα σε ενημερωνει οτι καναν αλλαγη μονοι τους.


ΥΓ Εκτιμω οτι Ιουλιο θα ειμαστε οπως και περισυ τον Ιουλιο, δηλαδη ελευθερα τα ταξιδια εσωτερικου.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καλησπερα κι απο εμενα,κι ελεγα δε μπορει κατι θα χουν γραψει τα παιδια κι εδω,ενω εχω ξεχασει τα ταξιδια( λεμε τωρα) ενω εχω αποκλεισει να παρω πληρωμη απ την εταιρια για ταξιδια που δεν εγιναν περσυ,τσουπ ενα μαιλ που λεει οτι το voucher ακομα υπαρχει και ισχυει μεχρι 31/12/2021 το μικροβιο ειναι μικροβιο και δεν ηθελε πολυ,εκλεισα για μαλτα,δεν πληρωσα τιποτα με voucher το εκανα,ειχαν μαζευτει και πολλα,μαζι με την κορη μου ξανα,η οποια πλεον δεν με πιστευει,και μου κλεινει και το τηλεφωνο σε φαση ναι μαμα κανε ονειρα....να ελπιζω;ελα που δεν μπορω ομως αλλιως;για 4 μαιου ως 8 μαιου....σχολεια θα ναι κλειστα,μετα το πασχα λεω κι ο θεος κι η ryanair βοηθος....επεισης τι στο καλο χρειαζεται για τεστ κορονογιου;;;; απο εδω απο πατμο θα κανουμε δωρεαν εχει....εκει τι παιζει;στην μαλτα ξερει καποιος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom