Ryanair Ακυρώσεις πτήσεων από Ryanair

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ακυρώθηκε η πτήση για Μάλτα ενώ ισχύει η πτήση της επιστροφής. Περιμέναμε αρκετά μήπως ακυρωθεί κι η επιστροφή, κάτι πρέπει να κάνουμε πλέον. Μια λύση είναι να κλείσουμε μετάβαση με την προηγούμενη. Σηκώνει η Μάλτα 10 μέρες; Πολλές δεν είναι;
Κι αυτά τα εισιτήρια είναι από αλλαγή, αλλάξαμε ένα τριήμερο που είχαμε κλείσει για Βρυξέλλες μέσα στον κορονοϊό. Πφφφ.
με ποια δικαιολογια ακυρωθηκε η πτηση για μαλτα;λογικα εφοσον δεν τηθεται θεμα κορονοιου,δικαιουσαι επιστροφη χρηματων ετσι δεν ειναι;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
με ποια δικαιολογια ακυρωθηκε η πτηση για μαλτα;λογικα εφοσον δεν τηθεται θεμα κορονοιου,δικαιουσαι επιστροφη χρηματων ετσι δεν ειναι;
Ναι, και ρωτάω αν δικαιούμαι επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση που ακυρώσω εγώ τα εισιτήρια επιστροφής.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Mε επιτάχυνση, αρκούν 5 μέρες για όλη τη χώρα. Αν αποφασίσεις να κάνεις διακοπές στη Μάλτα, δηλαδή μπάνια, ξεκούραση, βόλτες, γιατί να είναι πολλές 10 μέρες;
Το μόνο που αποθαρρύνει είναι το κόστος διαμονής.
Εκτός αν κόψεις το μισό διάστημα για άραγμα στο Gozo ή πέρασμα απέναντι Σικελία.
Για Σικελία, λέμε όχι φέτος. Εξάλλου την έχουν δει οι μισοί.
Τα εισιτήρια ήταν λύση ανάγκης: επιστροφή χρημάτων θα αργούσαμε να δούμε ενώ η Μάλτα σχετικά ασφαλής για το καλοκαίρι σε σχέση με τις Βρυξέλλες, που είχαμε προγραμματίσει Μάρτη μήνα. Οπότε ούτε κόστος διαμονής ξέρω -δωμάτια δεν κλείσαμε, ευτυχώς τελικά- ούτε παραλίες. Πρωτόγνωρη τέτοια αδιαφορία, ίσως την αδικώ, δεν με τράβηξε ακόμα να την ψάξω. Θα προτιμούσαμε μια βόλτα εκεί και διακοπές στην Ελλάδα (τα καταφέραμε να μαζευτούμε εντός). Αλλά στράβωσε. Νομίζω πως θα αργήσω να ξαναταξιδέψω.
Οπότε, αν σου είναι εύκολη η ανάκληση, πες για κόστη και παραλίες.
Επίσης, έχει τύχει σε κάποιον να ακυρώσει την επιστροφή ο ίδιος, μετά από ακύρωση της μετάβασης από τη συγκεκριμένη εταιρεία; Μήπως αντιμετωπίζεται σαν να ακυρώθηκε και η επιστροφή από την εταιρεία;; Να το ακυρώσουμε, αν είναι έτσι, να πάει στο καλό.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
Για Σικελία, λέμε όχι φέτος. Εξάλλου την έχουν δει οι μισοί.
Τα εισιτήρια ήταν λύση ανάγκης: επιστροφή χρημάτων θα αργούσαμε να δούμε ενώ η Μάλτα σχετικά ασφαλής για το καλοκαίρι σε σχέση με τις Βρυξέλλες, που είχαμε προγραμματίσει Μάρτη μήνα. Οπότε ούτε κόστος διαμονής ξέρω -δωμάτια δεν κλείσαμε, ευτυχώς τελικά- ούτε παραλίες. Πρωτόγνωρη τέτοια αδιαφορία, ίσως την αδικώ, δεν με τράβηξε ακόμα να την ψάξω. Θα προτιμούσαμε μια βόλτα εκεί και διακοπές στην Ελλάδα (τα καταφέραμε να μαζευτούμε εντός). Αλλά στράβωσε. Νομίζω πως θα αργήσω να ξαναταξιδέψω.
Οπότε, αν σου είναι εύκολη η ανάκληση, πες για κόστη και παραλίες.
Επίσης, έχει τύχει σε κάποιον να ακυρώσει την επιστροφή ο ίδιος, μετά από ακύρωση της μετάβασης από τη συγκεκριμένη εταιρεία; Μήπως αντιμετωπίζεται σαν να ακυρώθηκε και η επιστροφή από την εταιρεία;; Να το ακυρώσουμε, αν είναι έτσι, να πάει στο καλό.
Δεν εχω ιδεα, εγω την εβγαλα τρεχοντας σε 4ημερο. Αλλα θα πηγαινα παλι για διακοπες σε κατι διαφορετικο απο ελληνικο νησι.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Κι εγώ στο τρέξιμο βλέπω τα πάντα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για πληροφορίες για Μάλτα ή οποιοδήποτε προορισμό παρακαλώ στα αντίστοιχα θέματα.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ναι, και ρωτάω αν δικαιούμαι επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση που ακυρώσω εγώ τα εισιτήρια επιστροφής.
λογικα ναι,εφοσον οι πτησεις ειναι με τον ιδιο αριθμο κρατησης,και στο πηγαινε και στο ελα...μπερδεμα...ευχομαι να βρεις ακρη.κι οχι τιποτα νομιζα πως ολα αρχισαν να πηγαινουν προς την ''κανονικοτητα''....
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
με ποια δικαιολογια ακυρωθηκε η πτηση για μαλτα;λογικα εφοσον δεν τηθεται θεμα κορονοιου,δικαιουσαι επιστροφη χρηματων ετσι δεν ειναι;
ίσως έχουν απλά μειώσει τα δρομολόγια, όπως σε πολλές άλλες πτήσεις
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
λογικα ναι,εφοσον οι πτησεις ειναι με τον ιδιο αριθμο κρατησης,και στο πηγαινε και στο ελα...μπερδεμα...ευχομαι να βρεις ακρη.κι οχι τιποτα νομιζα πως ολα αρχισαν να πηγαινουν προς την ''κανονικοτητα''....
Σωστά!! Αν και θα έπρεπε και χωρίς να είναι η ίδια κράτηση, ωστόσο πολύ λογικό αυτό που λες.
Μήπως να ανοίξουμε άλλο ένα θέμα-ιδεοθύελλα "για πού να αλλάξω τα ακυρωμένα της ryanair". Αλλά μη γρουσουζεύω, ελπίζω να πάει καλά μέχρι τέλους με τα δικά σας.
@mikrh tsopana αυτό που λες, μειώθηκαν οι πτήσεις, από τρεις σε δύο, αν θυμάμαι σωστά.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Τελικά, δεν γνωρίζω αν επιστρέφουν χρήματα αλλά ΔΕΝ αλλάζουν την πτήση της επιστροφής χωρίς χρέωση (μεγάλη χρέωση) παρότι είναι στην ίδια κράτηση με την πτήση μετάβασης που ακύρωσαν.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Τελικά, δεν γνωρίζω αν επιστρέφουν χρήματα αλλά ΔΕΝ αλλάζουν την πτήση της επιστροφής χωρίς χρέωση (μεγάλη χρέωση) παρότι είναι στην ίδια κράτηση με την πτήση μετάβασης που ακύρωσαν.
ωχ.....μολις εψαχνα κι εγω για ryanair να δω τι γινεται,η πτηση μου για μαλτα ηταν 20 αυγουστου με 27 επιστροφη,δεν εχει ουτε πηγαινε αν θελει καποιος να κλεισει,ουτε ελα....ελπιζω να κανω λαθος,αλλα αεροπλανο με 15 θεσεις,πεταει;δεν πεταει...κι εχω ηδη πληρωσει το δωματιο γμτ....ακυρωση ενοηται δεν εχει ερθει ακομα...ουτε κατι αναλογο....ειναι καποιος on line να απαντησει αν ξερει; @mikrh tsopana τι λες;
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
ωχ.....μολις εψαχνα κι εγω για ryanair να δω τι γινεται,η πτηση μου για μαλτα ηταν 20 αυγουστου με 27 επιστροφη,δεν εχει ουτε πηγαινε αν θελει καποιος να κλεισει,ουτε ελα....ελπιζω να κανω λαθος,αλλα αεροπλανο με 15 θεσεις,πεταει;δεν πεταει...κι εχω ηδη πληρωσει το δωματιο γμτ....ακυρωση ενοηται δεν εχει ερθει ακομα...ουτε κατι αναλογο....ειναι καποιος on line να απαντησει αν ξερει; @mikrh tsopana τι λες;
Λογικά θα σου έρθει σύντομα μειλ στο οποίο θα σου λέει ότι ακυρώνεται... Για να μην φαίνεται, μάλλον θα την έχουν ακυρώσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom