Ryanair Ακυρώσεις πτήσεων από Ryanair

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Μηνύματα
201
Likes
195
ναι το ηξερα αυτο,αλλα στην δικη μου περιπτωση εχω πληρωσει εισητηρια για 20 αυγουστου-επιστροφη 27....
Έχουν πει ότι θα ανακοινωθούν κι άλλες χώρες με τις οποίες θα ανοίξει η Μάλτα. Πάντως τα σύνορα μεταξύ όλων των χωρών της ΕΕ βαίνουν προς άνοιγμα μεταξύ τους.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά, update. Στις 20 Μαΐου η Ryanair με ενημέρωσε ότι η πτήση μου Μάλτα -Αθήνα ακυρώθηκε. Επιλέγω επιστροφή χρημάτων. Σήμερα, μου έστειλαν mail με το οποίο μου προσφέρουν Gutschein (voucher γερμανιστί) για οποιοδήποτε προορισμό έως 7 Ιουνίου 2021 (η πτήση ήταν 30 Ιουλίου). Παραθέτουν δε ένα σωρό πλεονεκτήματα του voucher. Το ποσό ήταν 78 ευρώ, όχι τρελό, το εισιτήριο το είχα κλείσει Ιανουάριο. Επισημαίνουν πως αν επιμείνω στην επιστροφή χρημάτων, αυτό θα γίνει σε χρόνο "μετά την κρίση ", καθώς κατακλύζονται από αιτήματα. Το κακό για εμένα είναι πως μένω Γερμανία και το ταξιδάκι θα γινόταν στο πλαίσιο των καλοκαιρινών διακοπών Ελλάδα με φίλους από Αθήνα που έχουν επίσης ξενερώσει. Με την πανδημία, δεν μπορώ, λόγω δουλειάς, να πάω Ελλάδα έτσι κι αλλιώς στις ημερομηνίες που σχεδίαζα, άσε που δε θέλω και την ταλαιπωρία του ταξιδιού μέσα σε άλλο ταξίδι. To cut a long story short που λένε στο χωριό μου, κι άλλο Gutschein.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
μολις διαβασα αυτο,με τα λιγα αγγλικα που ξερω,για πεστε ρε παιδια;
https://corporate.ryanair.com/news/...8fEYSML-YUfa_QGfUt4MW3pdQkYV-8wJL2dYnO8o-bDvwπαντως οταν προσπαθησα να μεταφερω ημερομηνιες(τωρα εγινε αυτο) μονο δωρεαν δεν ηταν μουζητουσαν τελη και λοιπα κανα 300ρι εξτρα...ισως ειναι νωρις ακομα,να περιμενω;παντως ακομα απο αθηνα -μαλτα 20-27 υποτιθεται θα γινει,αν και δεν το βλεπω,ακυρωση δεν εχω λαβει ακομα.
 

timoanas

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
μολις διαβασα αυτο,με τα λιγα αγγλικα που ξερω,για πεστε ρε παιδια;
https://corporate.ryanair.com/news/...8fEYSML-YUfa_QGfUt4MW3pdQkYV-8wJL2dYnO8o-bDvwπαντως οταν προσπαθησα να μεταφερω ημερομηνιες(τωρα εγινε αυτο) μονο δωρεαν δεν ηταν μουζητουσαν τελη και λοιπα κανα 300ρι εξτρα...ισως ειναι νωρις ακομα,να περιμενω;παντως ακομα απο αθηνα -μαλτα 20-27 υποτιθεται θα γινει,αν και δεν το βλεπω,ακυρωση δεν εχω λαβει ακομα.
Υποτίθεται αν ακυρωθεί μια από τις πτήσεις σου μπορείς να την αλλάξεις τζάμπα, τουλάχιστον έτσι έκανα εγώ για μια πτήση Γερμανία Ελλάδα τον Μάιο και άλλαξα τις ημερομηνίες.
Είτε αφήνανε δωρεάν ακύρωση για το χρονικό διάστημα - πικ της πανδημίας (Μάρτιος-Μάιος).
Πάντως και εγώ που ήθελα να αλλάξω ένα εισητήριο τώρα στα κοντά για Αύγουστο έπρεπε να πληρώσω (διαφορά ναύλων των δυο εισιτηρίων συν ένα στάνταρ ποσό που έχουν ανάλογα με προορισμό και εποχή).
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Υποτίθεται αν ακυρωθεί μια από τις πτήσεις σου μπορείς να την αλλάξεις τζάμπα, τουλάχιστον έτσι έκανα εγώ για μια πτήση Γερμανία Ελλάδα τον Μάιο και άλλαξα τις ημερομηνίες.
Είτε αφήνανε δωρεάν ακύρωση για το χρονικό διάστημα - πικ της πανδημίας (Μάρτιος-Μάιος).
Πάντως και εγώ που ήθελα να αλλάξω ένα εισητήριο τώρα στα κοντά για Αύγουστο έπρεπε να πληρώσω (διαφορά ναύλων των δυο εισιτηρίων συν ένα στάνταρ ποσό που έχουν ανάλογα με προορισμό και εποχή).
μαλιστα δλδ θα περιμενω,αν ακυρωθει η πτηση μου,δεν θα κανω κατι τωρα ετσι δεν ειναι;ακομα δεν εχουν ακυρωθει επισημα,οι πτησεις,αυγουστο 2020 για μαλτα,απλα απ οτι ειδα μονη μου,εφοσον εδω στο φορουμ πολλοι εγραφαν πολλα,ευτυχως δλδ,ειδα οτι στις ημερομηνιες που πεταω δεν εχει πλεον πτησεις...απο την εταιρια παντως δεν εχουν ενημερωσει τιποτα.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Mολις ακυρωσε τα αεροπορικα και τα δικα μας η ryanair απο αθηνα -μαλτα 20 αυγουστου κι επιστροφη 27 αυγουστου,με δωρεαν αλλαγη τα μετετρεψα οσο προλαβαινα,στις 22 του μηνα....επιστροφη 29 παλι για μαλτα στην δικη μας περιπτωση δεχεται επιστροφη χρηματων...γιατι εγινε ακυρωση πτησης λογω μειωμενης κινησης...τα εκανα οπως εγραψα 2 μερες μετα κι ενημερωσα και το δωματιο airbnb κι ελπιζω να μην με χρεωσει επιπλεον...στο τσακ προλαβα...λετε να με χρεωσουν επιπλεον;ιδεα δεν εχω,παντως ταξιδι θα παω,ακομα και κολυμπωντας.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλημέρα. Ειχα κλεισει εισιτηριο μεσω του λογαριασμου μου στην Ραιαν για ενα φιλο. Η πτήση ακυρώθηκε και κλασικά προτείνουν voucher ή αλλαγή πτήσεων. Αν παρω το voucher το οποιο ειναι στο ονομα του φιλου μου, δε θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω; Είναι δλδ προσωπικό;
Στην easy παντως με το δικο μου voucher εκλεισα εισιτηρια και για αλλους και μαλιστα σε ξεχωριστη πτηση με μενα.
Θεωρώ σε αυτή την κρίση ΄ότι η easyjet ανταποκρίθηκε καλύτερα (μεχρι τωρα).
 

ManosElzr

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Καλησπέρα, είχα ακύρωση πτήσης απο 22 Μαι 2020 και 23 Μαι για Μπολόνια και Βαρκελώνη αντίστοιχα, δέχτηκα email με την δυνατότητα για αίτηση επιστροφής χρημάτων την οποία και υπέβαλα. Έλαβα σαν απάντηση ότι θα χρειαστεί 20 εργάσιμες μέρες η όλη επεξεργασία και ολοκλήρωση της επιστροφής. Βέβαια έχουν περάσει αρκετές παραπάνω.
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που είχε ακύρωση πριν απο μένα και αν του έχουν επιστραφεί τα χρήματα του, γιατί σε προσπάθεια που έκανα για νέα αίτηση που βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει είδη αίτηση, σε συνομιλία που είχα στο chat bot άκρη δεν έβγαλα.
Ευχαριστώ!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα, είχα ακύρωση πτήσης απο 22 Μαι 2020 και 23 Μαι για Μπολόνια και Βαρκελώνη αντίστοιχα, δέχτηκα email με την δυνατότητα για αίτηση επιστροφής χρημάτων την οποία και υπέβαλα. Έλαβα σαν απάντηση ότι θα χρειαστεί 20 εργάσιμες μέρες η όλη επεξεργασία και ολοκλήρωση της επιστροφής. Βέβαια έχουν περάσει αρκετές παραπάνω.
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που είχε ακύρωση πριν απο μένα και αν του έχουν επιστραφεί τα χρήματα του, γιατί σε προσπάθεια που έκανα για νέα αίτηση που βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει είδη αίτηση, σε συνομιλία που είχα στο chat bot άκρη δεν έβγαλα.
Ευχαριστώ!
Καλησπέρα, έκανα την ίδια ακριβώς διαδικασία για ακυρωμένη πτήση Μάλτα-Αθήνα στις 30 Ιουλίου. Αφού απέστειλα τη φόρμα με την οποία ζητούσα επιστροφή χρημάτων, μου έστειλαν, μετά από περίπου τρεις εβδομάδες, email με το οποίο μου έδιναν voucher στην αξία, φυσικά, του εισιτηρίου. Μπορούσα ή να το αποδεχτώ ή να πατήσω σε νέα εντολή με την οποία συνέχιζες τη διαδικασία διεκδίκησης επιστροφής του ποσού. Προτίμησα το voucher.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom