Air France Ακύρωση & αναπροσαρμογή πτήσης

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχω καινούργιο εισιτήριο στα χέρια μου με τις ημερομηνίες που θέλω :clap::clap::clap::clap:
Μου άλλαξαν την ενδιάμεση στάση στην αναχώρηση απο Παρίσι σε Άμστερνταμ και φεύγω με KLM αντί Air France!
Άμα είναι σοβαρές οι εταιρίες... ;)
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Έχω καινούργιο εισιτήριο στα χέρια μου με τις ημερομηνίες που θέλω :clap::clap::clap::clap:
Μου άλλαξαν την ενδιάμεση στάση στην αναχώρηση απο Παρίσι σε Άμστερνταμ και φεύγω με KLM αντί Air France!
Ακριβώς ότι έγινε και με εμένα! Τέλος καλό, όλα καλά! :clap:
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Καλησπέρα
Έκανα τσεκ ιν σήμερα σε πτήση Air France
Στα economy εισιτήρια σε κράτηση κοινή 4 ατόμων όλες οι θέσεις είναι σκόρπιες;;;!!!
Επίσης δεν ζητήθηκε αριθμός ταυτοτήτων στο τσεκ ιν και το boarding pass είναι barcode σε μεηλ
Πρέπει να τυπωθεί,όπως λέει;;
Δεν μπορώ να το μεταφέρω σε wallet να το δείχνω από κινητό;
Οποίος γνωρίζει...
Ευχαριστώ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα
Έκανα τσεκ ιν σήμερα σε πτήση Air France
Στα economy εισιτήρια σε κράτηση κοινή 4 ατόμων όλες οι θέσεις είναι σκόρπιες;;;!!!
Επίσης δεν ζητήθηκε αριθμός ταυτοτήτων στο τσεκ ιν και το boarding pass είναι barcode σε μεηλ
Πρέπει να τυπωθεί,όπως λέει;;
Δεν μπορώ να το μεταφέρω σε wallet να το δείχνω από κινητό;
Οποίος γνωρίζει...
Ευχαριστώ
Κατεβασε το app της κ απο εκει κατεβασε τα passes κ αλλαξε κ θεσεις (επι πληρωμη)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για να αλλάξω τις θέσεις (economy) δεν είχα πληρώσει. Αυτό πριν 7 μήνες και για ταξίδι εκτός Ευρώπης με KLM
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για να αλλάξω τις θέσεις (economy) δεν είχα πληρώσει. Αυτό πριν 7 μήνες και για ταξίδι εκτός Ευρώπης με KLM
το θεμα αφορα την Air France:
We provide you with a selection of standard seats at the following prices:
- 10 € per seat and per flight on medium-haul flights*,
- 20 € per seat and per flight on long-haul flights*.
https://www.airfrance.gr/GR/en/common/resainfovol/services/choix-siege-standard.htm
και οχι την KLM:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πιο κάτω λέει: "Η επιλογή καθίσματος εξακολουθεί να είναι διαθέσιμη χωρίς επιπλέον χρέωση για όλους, αν κάνεις check in online ξεκινώντας 30 ώρες πριν την αναχώρηση ή στο αεροδρόμιο"

Και το check in το έκανα απο το application της Air France :)
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Καλησπέρα ! Σε προγραμματισμένο ταξίδι 7 Δεκεμβρίου με ανταπόκριση , η εταιρεία μου άλλαξε την ημερομηνία της 1ης πτήσης σε 6 Δεκεμβρίου με αποτέλεσμα να πρέπει να διανυκτερεύσω στον ενδιάμεσο σταθμό και να μπω σε έξτρα έξοδα .Η ερώτηση μου είναι εάν μπορώ να διεκδικήσω να με αποζημιώσει για την έξτρα διαμονή μου ή αν μπορώ να διεκδικήσω κάτι άλλο. Ευχαριστώ
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Καλησπέρα ! Σε προγραμματισμένο ταξίδι 7 Δεκεμβρίου με ανταπόκριση , η εταιρεία μου άλλαξε την ημερομηνία της 1ης πτήσης σε 6 Δεκεμβρίου με αποτέλεσμα να πρέπει να διανυκτερεύσω στον ενδιάμεσο σταθμό και να μπω σε έξτρα έξοδα .Η ερώτηση μου είναι εάν μπορώ να διεκδικήσω να με αποζημιώσει για την έξτρα διαμονή μου ή αν μπορώ να διεκδικήσω κάτι άλλο. Ευχαριστώ
Μπορείς να ζητήσεις αλλαγή και στη δεύτερη πτήση σε ώρα που σε βολεύει ή ακόμη και να αλλάξεις δρομολόγιο και να μεταβείς στον προορισμό σου μέσω άλλου ενδιάμεσου σταθμού. Επίσης μπορείς να ακυρώσεις δωρεάν την κράτησή σου. Αποζημίωση μόνο εφόσον η αλλαγή γίνει λιγότερες από 14 ημέρες από την πτήση.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Σήμερα μου είπαν πως δικαιούμαι voucher διαμονής , αλλά το κανονίζω στο cdg στα γραφεία τους όταν φτάσω...ξέρει κανείς είναι παιδεμα ; Θα έπρεπε να μου δώσουν κάποιο κωδικό ή κατι ? Δεν έχω ξαναπάρει voucher και δεν γνωρίζω. Επίσης μου είπε λόγο κοβιντ ακυρώνονται πτήσεις γενικά .Επειδή είναι μακρινό ταξίδι και το Παρίσι είναι ενδιάμεσο , υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί τελείως ή απλά να μετατεθεί 2-3 μέρες μπρος / πίσω ? Έχει κάποιος εμπειρία ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Σήμερα μου είπαν πως δικαιούμαι voucher διαμονής , αλλά το κανονίζω στο cdg στα γραφεία τους όταν φτάσω...ξέρει κανείς είναι παιδεμα ; Θα έπρεπε να μου δώσουν κάποιο κωδικό ή κατι ? Δεν έχω ξαναπάρει voucher και δεν γνωρίζω. Επίσης μου είπε λόγο κοβιντ ακυρώνονται πτήσεις γενικά . Υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί τελείως ή απλά να μετατεθεί 2-3 μέρες μπρος / πίσω ? Έχει κάποιος εμπειρία ;
Καθολου παιδεμα. Θα πας στο γραφειο της εταιρειας και θα σου δωσουν ενα εγγραφο για δωρεαν δωματιο σε ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο συν φαγητο στο ξενοδοχειο με το οποιο συνεργαζονται διπλα στο αεροδρομιο, οχι κωδικο. Θα σε παρει το λεωφορειακι του ξενοδοχειου εκει και θα σε επιστρεψει την επομενη μερα στο αεροδρομιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom