Ryanair Ακύρωση ταξιδίου. Επιστροφή χρημάτων

eros

Member
Μηνύματα
8
Likes
45
καλοκαιρι δεν νομιζω να αλλαξουν οι ωρες...
ξερει κανεις αν εννοουν 80 ευρω ή 40 ευρω για 2 ατομα; που κανουμε την αιτηση;
Τη καησπέρα μου..επειδή μου συνέβει κάτι αντίστοιχο και χρειάστηκε να ακυρώσουμε δυο εισιτήρια μετ' επιστροφής και μόλις βρήκα αυτο το link https://refundclaims.ryanair.com/?lg=EL και έστειλα το αίτημα.

Μου είπαν πως εντος 7 ημερών θα κατατεθούν τα χρήματα του κυβερνητικού φόρου. Μήπως γνωρίζεις πόσα είναι τελικά? Εμας αφορού εισιτήρια δυο ατόμων για ταξιδι μετ' επιστροφής..εσένα σου κατατέθηκαν σύντομα?


Ευχαριστώ!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Σου ήρθε κάποια απάντηση για το αίτημα; ή έστω κάποιο αυτοματοποιημένο μέιλ..έστειλα και γω πριν 4-5 μέρες αλλά δεν ξέρω αν και τι θα μπει.Είπα να προσπαθήσω.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ειχα στειλει μειλ αλλα δεν πηρα καμια απαντηση.... Ουτε καποια επιστροφη. Κ εμας ηταν πηγαινε ελα για 2 ατομα Λονδίνο 260 ευρω.... Πολλα αλλα ξερεις οταν κλεινεις οτι δεν τα παιρνεις πισω. Δεν ασχοληθηκα περισσοτερο κιολας γιατι εμας ακυρωθηκε το ταξιδι λογω μπεμπας οποτε ειχαμε αλλα να σκεφτούμε!!! Μας εβαλε σε εξοδα απο νωρις!!!!
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Καλησπερα!αποφασισαμε με τον αρραβωνιαστικο μου να παμε ενα ταξιδακι στη Ρουμανια λογω του οτι μου εχουνε τυχει πολλα απο τον Αυγουστο κ δεν εχουμε παει ουτε μεχρι απεναντι που λεει ο λογος.Λογω οικονομικων δυσκολιων αποφασιζουμε να ταξιδεψουμε με τη ryanair παρ'ολο που την αποφευγω εξαιρετικα τα τελευταια χρονια,εξαιτιας ενος ταξιδιου στη Ρωμη στο οποιο επαθα μεγαλη πλακα με τις συνθηκες.ουτε νερο κ οι αεροσυνοδοι αγενεστατες.και η αγενεια οχι προς ενας αλλα σε αλλους επιβατες,για να μη θεωρηθει οτι εχω εμπαθειες.παιδια,ειδικα η μια κοπελα δε μπορουσε να μιλησει κανονικα!μονο επιτακτικα!αγενεστατη.τελοσπαντων,κλεινουμε με τον Δ. για Ρουμανια Σαββατο να παμε κ Δευτερα να γυρισουμε.Έλα ομως που η γκαντεμια μου συνεχιζεται κ μπαινω για χειρουργιο την Τριτη (κ το Σαββατο ταξιδευαμε).Βγαινω λοιπον απο το νοσοκομειο κ μου γραφουνε οι γιατροι πανω στο εξιτηριο 3 εβδομαδες αναρρωτικη.Να σημειωσω οτι χειρουργηθηκα στο χερι.μολις συνερχομαι απο την αναισθησια αρχιζω το ψαξιμο να βγαλω μια ακρη.εψαχνα οοοολο το site να βρω ενα τηλεφωνο Ελλαδας βρε παιδι μου να συνεννοηθω.τιποτα.τελικα βρισκω μια σελιδα της εταιριας που λεει για refund στελνω τα δικαιλογητικα κ δε μου τα δεχονται γιατι ειναι στα ελληνικα.παιρνω στην αγγλια να μιλησω κ οτι να ναι.να μη τα πολυλογω μηδεν βοηθεια απο εκει,μονο οι χρεωσεις στο σταθερο μου μεινανε.τελικα παιρνω απο το νοσοκομειο στα αγγλικα ενα χαρτι που ελεγε τι εχω κανει κ να μη ταξιδεψω κτλ κ τελικα δε το δεχτηκανε.δεν ειναι λεει συνθηκες αυτες για να μην ταξιδεψω κ να χρησιμοποιησω τα εισιτηρια αλλαη φορα.πανε χαμενα δηλαδη!!ποια ειναι τα δικαιωματα μου ξερει κανεις??ητανε σωστο αυτο που εγινε?να σημειωσω οτι ειμαι με τα ραμματα ακομη.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Δεν ξέρω να σου απαντήσω... πάντως εγω μια φορα που ακύρωσα ταξίδι με ryanair (με τα capital control) ούτε καν μπήκα στον κόπο να ψάξω και να ζητήσω κάτι πίσω!!!
Καλα ξεμπερδέματα!!!
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Ναι.το μονο που μου λεγανε ειναι να στειλω τα δικαιολογητικα στο refund page
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Απ' όσο ξέρω από παρόμοια περίπτωση με φιλικό πρόσωπο δεν βγήκε καθόλου άκρη. Ούτε καν κάποιο voucher για μελλοντικό ταξίδι ή έστω και μέρος του εισιτηρίου. Αν βγάλεις όμως καμιά άκρη στείλε εδώ πέρα να ενημερωθούμε και εμείς. Εγώ πάντως όπως ανέφερε και η @skoumpi 3 φορές που ακύρωσα δεν μπήκα καν στη διαδικασία να ασχοληθώ. Όπως προανέφερες και εσύ δεν πολυβγάζεις άκρη στην συνεννόηση μαζί τους.
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Μα το θεμα ειναι,οτι ειναι προβλημα υγειας δηλαδη!κριμα δεν ειναι?ψαχνω να βρω αν υπαρχει καποια νομικη προβλεψη οταν ειναι θεμα υγειας κ τι δικαιουμαι ως επιβατης?για να τους πω οτι πχ. εδω προβλεπεται "το ταδε" κ να μπορεσω βα διεξδικησω εστω voucher για κανενα νησι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Προφανως και μια επεμβαση στο χερι δεν ειναι παραγοντας που σε εμποδιζει να παρεις αεροπλανο και να ταξιδεψεις. Δεν νομιζω πως δικαιουσαι κατι εκτος κι αν ειχες ταξιδιωτικη ασφαλεια. Αδικα ταλαιπωρεισαι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η σύμβαση που υπογράφεις αγοράζοντας το εισιτήριο είναι σαφής. Δε δικαιούσαι τίποτα παραπάνω από αυτό που αποφασίζουν να σου δώσουνε. Γι αυτό υπάρχουν οι ταξιδιωτικές ασφάλειες.

In the event of the serious illness of a passenger making it impossible to travel (or death), the reservations of the affected passenger and of persons travelling on the same booking reference may, at our discretion, be refunded or, as appropriate, modified by our waiving any restriction or fee on changing flights upon suitable documentary evidence produced to us in advance of the date of travel.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom