Ryanair Ακύρωση ταξιδίου. Επιστροφή χρημάτων

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
In the event of death or serious illness making it impossible for a customer to travel, the reservations of the affected customer and anyone travelling on the same booking reference may, at our discretion, be refunded.

If it is appropriate we can also offer to change flight dates and we will waive any restriction or fee once suitable documentary evidence is sent to us before of the date of travel.


 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Οτι γραφει η ryanair τα εχω διαβασει.αυτο που ψαχνω ειναι αν υπαρχει καποιος γενικος κανονισμος για ολες τις αεροπορικες εταιριες οσον αφορα τετοια περιστατικα.για να ξερω αν τελικα εξαρταται εξ ολοκληρου απο την εταιρια
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Οταν κλεινεις με ryanair - low cost ξερεις οτι σε περιπτωση ακυρωσης δεν επιστρεφεται τιποτα. Αλλα νομιζω και με τις κανονικες εταιριες παλι οταν κλεινεις non refundable παλι ετσι γινεται.
Εμεις ειχαμε κλεισει για Λονδινο, δεν ειχαμε ταξιδεψει λογω εγκυμοσυνης (οποτε δεν μας ενδιεφερε καθολου που χασαμε τα χρηματα) και ειχα στειλει email για επιστροφη των φορων, καπου στα 40 ευρω το ατομο απο τα 120 ου πληρωσαμε το καθε ενα εισιτηριο. Δεν πηρα καμια απαντηση εδω και 3 χρονια! Οχι οτι την περιμενα αλλα ειπα μηπως γινει κατι.
 

Joanne

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά ειμαι καινούργια στο σάιτ και θέλω κι εγώ τα φώτα σας για ένα θέμα αποζημίωσης για εισιτήρια με Ryanair . Ήταν να ταξιδέψουμε πριν 5 μέρες αθηνα Βέλγιο μετ´ επιστροφής εγώ ο άντρας μου και η 5 μηνών κόρη μας αλλά δυστυχώς η μικρή μας αρρώστησε σοβαρά και αναγκαστήκαμε να ακυρώσουμε το ταξίδι. Πήρα και ιατρική βεβαίωση πως η μικρή πρέπει να παραμείνει σπίτι τουλάχιστον 2 24ωρα. Έστειλα έτημα αποζημίωσης στη Ράιανερ και μου απάντησαν αρνητικά , έπειτα επικοινώνησα με το customer Service τους και με παρότρυναν να προσπαθήσω ξανά με άλλο ετημα, δυστυχώς το σάιτ με αφήνει μόνο μια φορά να στείλω φόρμα αποζημίωσης . Ξέρει κανεις που μπορώ να απευθυνθώ για να μου επιστραφούν χρήματα ; τι άλλο μπορώ να κάνω ; είμαι πολύ στεναχωρημένη με όλο αυτό . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Παιδιά ειμαι καινούργια στο σάιτ και θέλω κι εγώ τα φώτα σας για ένα θέμα αποζημίωσης για εισιτήρια με Ryanair . Ήταν να ταξιδέψουμε πριν 5 μέρες αθηνα Βέλγιο μετ´ επιστροφής εγώ ο άντρας μου και η 5 μηνών κόρη μας αλλά δυστυχώς η μικρή μας αρρώστησε σοβαρά και αναγκαστήκαμε να ακυρώσουμε το ταξίδι. Πήρα και ιατρική βεβαίωση πως η μικρή πρέπει να παραμείνει σπίτι τουλάχιστον 2 24ωρα. Έστειλα έτημα αποζημίωσης στη Ράιανερ και μου απάντησαν αρνητικά , έπειτα επικοινώνησα με το customer Service τους και με παρότρυναν να προσπαθήσω ξανά με άλλο ετημα, δυστυχώς το σάιτ με αφήνει μόνο μια φορά να στείλω φόρμα αποζημίωσης . Ξέρει κανεις που μπορώ να απευθυνθώ για να μου επιστραφούν χρήματα ; τι άλλο μπορώ να κάνω ; είμαι πολύ στεναχωρημένη με όλο αυτό . Ευχαριστώ εκ των προτέρων

https://refundclaims.ryanair.com/?lg=EN

Θα πας εδω και θα επιλεξεις "death or serious illness of a customer booked to travel".
 

Joanne

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
https://refundclaims.ryanair.com/?lg=EN

Θα πας εδω και θα επιλεξεις "death or serious illness of a customer booked to travel".
Ευχαριστώ για την απάντηση ! Το έχω ήδη κάνει, έστειλα και την ιατρική βεβαίωση επισυναπτόμενη.. μου απάντησαν πως δε δικαιούμαι τίποτα ! :( θέλησα να ξανά στείλω τη φόρμα με αγγλική βεβαίωση και δε με αφήνει να στείλω δεύτερη φορά! Προσπάθησα να επιλέξω τουλάχιστον επιστροφή φόρου αεροδρομίου και πακι δε με αφήνει να στείλω άλλη φόρμα γιατί επιτρέπουν μόνο μια! Τι να κάνω ;.. sos
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Η επιστροφη φόρου μπορεί να ζητηθεί για πτήση που ακύρωσες πριν πετάξεις, γι αυτό δεν σε αφήνει. Η ιατρική βεβαίωση αν προερχόταν απο ιδιώτη γιατρό και δεν αφορούσε εισαγωγή σε νοσοκομείο, απίθανο να θεωρηθεί σοβαρός ιατρικός λόγος, όπως και παντού γενικά.
 

Joanne

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Η επιστροφη φόρου μπορεί να ζητηθεί για πτήση που ακύρωσες πριν πετάξεις, γι αυτό δεν σε αφήνει. Η ιατρική βεβαίωση αν προερχόταν απο ιδιώτη γιατρό και δεν αφορούσε εισαγωγή σε νοσοκομείο, απίθανο να θεωρηθεί σοβαρός ιατρικός λόγος, όπως και παντού γενικά.
Ευχαριστώ για τις Πληροφορίες και για το χρόνο σου ! Την πτήση την ακύρωσα οντωσ πριν πετάξω όταν ζήτησα επιστροφή χρημάτων μια ημέρα πριν την πτήση. Όταν στέλνω καινούργια φόρμα για τους φόρους μου βγάζει μήνυμα πως έχω ήδη χρησιμοποιήσει μια φορά τη φόρμα αποζημίωσης και δεν μου επιτρέπει δεύτερη. Πήρα το αεροδρόμιο και μου έδωσαν ένα μέιλ και τηλ του υπευθύνου για τα δικαιώματα των επιβατών και έστειλα και εκεί να δω τι θα μου πει..
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Στη δικιά μου περίπτωση πέρυσι σε κοινή κράτηση 4 ατόμων,τελικά ταξιδέψαμε 2.Τους ενημέρωσα έγκαιρα κανα μήνα πριν και μου είπαν δεν υπάρχει περίπτωση επιστροφής χρημάτων μόνο αλλαγής ονόματος για να ταξιδέψουν άλλοι άμα θέλουν στην θέση τους.
Όλα αυτά μέσω του chat τους
Όποτε το θεωρώ ακατόρθωτο να επιστρέψουν έστω φόρους!
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Καλησπέρα σας! Αν και δεν αποτελεί ακύρωση ταξιδιού αλλά 1 σκέλους προτίμησα να γράψω εδώ.. Λοιπόν έχω κλείσει ταξίδι με επιστρφή προς / από Αθήνα. Τελικά αναγκάζομαι να πετάξω μια μέρα νωρίτερα προς Αθήνα και σε ώρα που δεν με βολεύει η Ryan. Θα έχω πρόβλημα με την επιστροφή; Χρειάζεται να ενημερώσω ότι δε θα πετάξω για Αθήνα; Από ό,τι διάβασα εδ'ω https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/flight-changes-and-refunds#0-6 δεν έχω πρόβλημα με την επιστροφή και δεν χρειάζεται να ενημερώσω ότι δεν θα πετάξω.. Επίσης από όσα διάβασα δεν πρόκειται να λάβω ούτε τους φόρους... Πρώτη φορά με Ryan και η ανησυχία είναι μεγαλύτερη..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom