Ryanair Ακύρωση ταξιδίου. Επιστροφή χρημάτων

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τίποτα δεν θα γίνει, θα πετάξετε οι υπόλοιποι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μόνο σε σχέση αν υποβάλουν αίτημα για επιστροφή χρημάτων για ιατρικούς λόγους.Φυσικά αν το κάνει δεκτό η εταιρεία καθώς είναι στην κρίση της.
Και εγώ μόνο για αυτό τον λόγο (επιστροφή χρημάτων) θα τους ειδοποιούσα.
Οκ..Αλλά πρέπει να τους πούμε για το 3ο άτομο που δ θα ρθει;
Όχι δεν χρειάζεται να τους πείτε τίποτα. https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq#4-6
Παρακάτω στο faq έχει και ερώτηση για επιστροφή χρημάτων λόγω ασθένειας.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Με την ευκαιρία να ρωτήσω: Επιστρέφει η Rynair φόρους αεροδρομίου; Ο κυβερνητικός φόρος που αναφέρεται στα FAQ αυτός είναι;
Αν δεν χρησιμοποιήσετε την πτήση που κλείσατε, ο ναύλος, οι επιβαρύνσεις και οι χρεώσεις δεν επιστρέφονται, αλλά μπορείτε να καταθέσετε γραπτή αίτηση εντός ενός μηνός από την ημερομηνία του αρχικού ταξιδιού για την επιστροφή του Κυβερνητικού φόρου που καταβλήθηκε. Οι επιστροφές κυβερνητικών φόρων υπόκεινται σε αμοιβή διαχείρισης. Κάντε κλικ εδώ για πληροφορίες σχετικά με τη χρέωση. Αν το ποσό επιστροφής είναι μικρότερο της αμοιβής διαχείρισης που ισχύει, δεν θα γίνει επιστροφή.
Government Tax Refund Administration Fee Per Passenger €20 / £17. Fees subject to VAT on Italian, French, Spanish, Portuguese, German, Greek, Polish & Romanian domestic routes at applicable government rates.​
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Καλημερα,
μπορούμε να ακυρώσουμε πτήση που κλείσαμε με Ryan;
Ειτε για επιστροφή χρημάτων είτε για κάποιο μελλοντικό voucher;

δε βρηκα κατι σχετικο στη σελίδα τους...
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Καλημερα,
μπορούμε να ακυρώσουμε πτήση που κλείσαμε με Ryan;
Ειτε για επιστροφή χρημάτων είτε για κάποιο μελλοντικό voucher;

δε βρηκα κατι σχετικο στη σελίδα τους...
Μονο για θανατο ή σοβαρο τραυματισμο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Καλημερα,
μπορούμε να ακυρώσουμε πτήση που κλείσαμε με Ryan;
Ειτε για επιστροφή χρημάτων είτε για κάποιο μελλοντικό voucher;

δε βρηκα κατι σχετικο στη σελίδα τους...

Can I cancel my booking before travel?

All Ryanair flights are changeable but they cannot be cancelled.

You don't need to notify us if you are unable to travel and if you can’t use your outbound flight you can still use your return flight.

Flight dates/times/routes/names can be changed up to 2.5 hours before the flight departure time via My Bookings unless you have already checked in, in which case please contact our call centre.

If you do not travel on your booked flight the air fare, fees and charges are non-refundable but you may apply in writing within one month of the date of travel for a refund of the Government Tax paid. Government tax refunds are subject to an administration fee. click here for fee details. If the refund amount is less than the applicable administration fee, no refund will be made.

Death of an immediate family member who is not travelling
If you have already started your journey and are affected by an immediate family bereavement, contact our call centre and we will work with you to arrange a quick return journey.

If you have been affected by a bereavement of an immediate member of your family within 28 days of your intended flight date and you do not wish to travel, we will provide a full refund upon application.



Please click here to apply for a refund

Death or serious illness of a customer booked to travel
In the event of death or serious illness making it impossible for a customer to travel, the reservations of the affected customer and anyone travelling on the same booking reference may, at our discretion, be refunded.

If it is appropriate we can also offer to change flight dates and we will waive any restriction or fee once suitable documentary evidence is sent to us before of the date of travel.



Please click here to apply for a refund, you can also contact our call centre, or chat online with a member of our team.

I am unable to travel, can I get a refund of the government tax?
If you do not travel on your booked flight the air fare, fees and charges are non-refundable but you may apply within one month of the date of travel for a refund of the Government Tax paid using this link.

Government tax refunds are subject to an administration fee. Click here for fee details. If the refund amount is less than the applicable administration fee, no refund will be made.

https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Flight-Changes-And-Refunds#0-12
 

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη και Σκωτία
Καλησπέρα, θέλω να ακυρώσω μια πτήση που έχω τις επόμενες μέρες, διότι έπαθα σοβαρό κάταγμα στο πόδι και δε θα μπορέσω να ταξιδεψω. Επικοινώνησα με τη Ryanair και μου ζήτησαν την ιατρική γνωμάτευση που τους έστειλα, μεταφρασμένη και σε ηλεκτρονική μορφη. Ξέρει κανείς ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω σε αυτήν την περίπτωση για να τη μεταφράσω επίσημα; Διότι η γνωμάτευση που έχω είναι προφανώς στα ελληνικά και χειρόγραφη από το Νοσοκομείο.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα, θέλω να ακυρώσω μια πτήση που έχω τις επόμενες μέρες, διότι έπαθα σοβαρό κάταγμα στο πόδι και δε θα μπορέσω να ταξιδεψω. Επικοινώνησα με τη Ryanair και μου ζήτησαν την ιατρική γνωμάτευση που τους έστειλα, μεταφρασμένη και σε ηλεκτρονική μορφη. Ξέρει κανείς ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω σε αυτήν την περίπτωση για να τη μεταφράσω επίσημα; Διότι η γνωμάτευση που έχω είναι προφανώς στα ελληνικά και χειρόγραφη από το Νοσοκομείο.
Σε παρομοια περίπτωση αλλα με αλλη αεροπορικη (Qatar Airways) μου ζητησαν μεταφρασμενο χαρτι. Πηγα σε ενα μεταφραστικό γραφείο και εκανα εκει την μεταφραση στα Αγγλικά. Αν θυμαμαι καλα κανα 25 με 30 ευρω η σελιδα έκανε. Μετα τα έστειλα και τα 2 ηλεκτρονικά (και την ελληνική και την αγγλική).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom