Αλάσκα, Μπόρα Μπόρα ή....?

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Νιcole, ευχαριστώ.
Ωραία η ιδέα σου. Δεν είχα σκεφτεί πως θα μπορούσε να συνδυαστεί και με Δυτικές ΗΠΑ η Γαλλική Πολυνησία. Φαντάζομαι όμως οτι το μπάτζετ θα ανεβαίνει κατά πολύ.
Να'σαι καλά :D! Το λέω γιατί η πτήση σας για Tahiti (Papeete ) θα έχει λογικά ανταπόκριση στο Los Angeles...οπότε είναι ευκαιρία να συνδυάσεις τα δύο μέρη! Αν μείνετε μια βδομάδα με δέκα μέρες Γαλλική Πολυνησία και μοιράσετε τις μέρες στα νησάκια, δε μείνετε δηλαδή αποκλειστικά Μπόρα Μπόρα που είναι και τα πιο ακριβά, το κόστος κάπως πέφτει...Πόσο μάλλον αν από τις 3 βδομάδες ταξίδι αποκλειστικά στη Γαλλική Πολυνησία, το σπάσετε και μοιράσετε τις μέρες σας και στις δυτικές Η.Π.Α! Ας με διορθώσει κάποιος αν δε σκέφτομαι ορθά.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Να'σαι καλά :D! Το λέω γιατί η πτήση σας για Tahiti (Papeete ) θα έχει λογικά ανταπόκριση στο Los Angeles...οπότε είναι ευκαιρία να συνδυάσεις τα δύο μέρη! Αν μείνετε μια βδομάδα με δέκα μέρες Γαλλική Πολυνησία και μοιράσετε τις μέρες στα νησάκια, δε μείνετε δηλαδή αποκλειστικά Μπόρα Μπόρα που είναι και τα πιο ακριβά, το κόστος κάπως πέφτει...Πόσο μάλλον αν από τις 3 βδομάδες ταξίδι αποκλειστικά στη Γαλλική Πολυνησία, το σπάσετε και μοιράσετε τις μέρες σας και στις δυτικές Η.Π.Α! Ας με διορθώσει κάποιος αν δε σκέφτομαι ορθά.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, προτείνεις λίγες μέρες Λος Άντζελες μιας κι έχει ανταπόκριση και τις υπόλοιπες, τις μοιράζουμε μεταξύ των νησιών ενώ στην επιστροφή πάλι μια στάση ΗΠΑ για λίγες μέρες?

οχι panpan, στο Salerno
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, προτείνεις λίγες μέρες Λος Άντζελες μιας κι έχει ανταπόκριση και τις υπόλοιπες, τις μοιράζουμε μεταξύ των νησιών ενώ στην επιστροφή πάλι μια στάση ΗΠΑ για λίγες μέρες?
Ναι...ή απλά μπορείτε να κάνετε το εξής:
Οι πτήσεις για Tahiti έχουν συνήθως δύο ανταποκρίσεις...η μία σε κάποια ευρωπαϊκή πόλη και η δεύτερη στο L.A.! Μπορείτε, λοιπόν, να πετάξετε για Tahiti αρχικά (χωρίς να μείνετε πρώτα Η.Π.Α), να μοιράσετε τη διαμονή 10 ημερών στα νησάκια της Γαλλικής Πολυνησίας, πχ 2 διανυκτερεύσεις Tahiti, 4 διανυκτερεύσεις Moorea και 4 διανυκτερεύσεις Bora Bora! Επίσης μπορείς να κλείσεις κάποιο πακέτο στα νησάκια με ξενοδοχεία της ίδιας σειράς (πχ Intercontinental, Hilton, Sofitel, Pearl) για να σου έρθει πιο φθηνά η διαμονή αν επιλέξεις την ίδια αλυσίδα ξενοδοχείων! Θα σου πει και το πρακτορείο που θα στα κλείσει αν παίζει κάποιο συνδυαστικό ;)! Εν συνεχεία πετάς για Los Angeles, νοικιάζεις αυτοκίνητο και μοιράζεις τις υπόλοιπες μέρες στην Καλιφόρνια (Los Angeles,San Diego,Monterey,Carmel,San Francisco,Yosemite National Park) ή πας και λίγο παραδίπλα στη Νεβάδα (Las Vegas)! Εξαρτάται τι θέλεις εσύ να δεις! Αυτό το κομμάτι του ταξιδιού μπορείς να το κάνεις είτε πριν τη Γαλλική Πολυνησία είτε μετά όπως σου προτείνω εγώ γιατί αν πας σε αυτά τα μέρη, ε όλο και κάτι θα ψωνίσεις, μην το κουβαλάς μαζί σου μέχρι τα νησάκια..:lol:
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
UPDATE!!!

Έχουν μείνει μόνο τρεις μήνες μέχρι το γάμο αλλά ταξίδι ακόμα δεν έχουμε οργανώσει! Η αρχική ιδέα για Καναδά - Αλάσκα θα παραμείνει απλώς "ιδέα¨ μιας και σύμφωνα με τα γραφεία που γυρίσαμε, την εποχή που θέλουμε να πάμε εμείς, οι θερμοκρασίες είναι σχεδόν απαγορευτικές.

Έτσι λοιπόν, οι νέοι επικρατέστεροι προορισμοί είναι οι εξής:
14 ημέρες Αφρική.
Μια εβδομάδα σαφάρι και μια εβδομάδα θάλασσα.
Η ερώτηση είναι η εξής. Κένυα ,Τανζανία ή Ουγκάντα
Το γραφείο προτείνει Κένυα, εμπιστεύομαι όμως περισσότερο την δική σας γνώμη.

Δεύτερη επιλογή.
20 ημέρες Αμερική.
Mια εβδομάδα Los Angeles, Grand Canyon, San Francisco, Las Vegas.
Μια εβδομάδα Νew York, Niagara, Washington
Mια εβδομάδα Μεξικό σε συνδυασμό με θάλασσα.

Όλα αυτά πολύ χονδρικά, μιας και το Σάββατο θα είναι έτοιμες οι προσφορές του γραφείου ώστε να καταλήξουμε. Θα ήθελα να πάω ενημερωμένη οπότε οποιαδήποτε πρόταση ή πληροφόρια καλοδεχούμενη!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Δεύτερη επιλογή.
20 ημέρες Αμερική.
Mια εβδομάδα Los Angeles, Grand Canyon, San Francisco, Las Vegas.
Μια εβδομάδα Νew York, Niagara, Washington
Mια εβδομάδα Μεξικό σε συνδυασμό με θάλασσα.
Καταρχάς η ώρα η καλή!

Θα πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη. Βλέπω ότι η ιδέα της Γαλλικής Πολυνησίας εγκαταλείφθηκε αν και μου άρεσε ιδιαίτερα η πρόταση για συνδυασμό με δυτικές ΗΠΑ.. Τέλος πάντων, εγώ έχω "κόλλημα" με ΗΠΑ, θα διάλεγα ασυζητητί τη δεύτερη επιλογή. Όμως, όσο ωραία κι αν τα έχεις μοιράσει στο μυαλό σου, νομίζω ότι θα είστε πολύ "στο τρέξιμο". Εγώ πήγα μια βδομάδα Νέα Υόρκη και ενώ ήθελα να πάω ημερήσια στην Ουάσιγκτον δε βρήκα το χρόνο! Έχει τόσα πολλά να δεις κι είναι κρίμα να τα χάσεις ή να τρέχεις να τα προλάβεις. Πόσο μάλλον που θα είστε και γαμήλιο..Το ίδιο νομίζω ισχύει και για το πρώτο σκέλος (Δυτικές ΗΠΑ). Νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτείς δύο συνδυασμούς αντί για τρεις (οι μέρες ας μείνουν ίδιες πάνω-κάτω). Για Μεξικό δεν έχω άποψη, αλλά πιστεύω ότι βολεύει να συνδυαστεί με Δυτικές ΗΠΑ (οπότε η ΝΥ πάει περίπατο).

Καλά να περάσετε όπου κι αν πάτε!!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Ευχαριστώ πολύ taxidiara!

Τρομερό κόλλημα με Τennessee (Nashville), σε συνδυασμό με Αlabama, Μississippi και Νew Orleans.
Moυ αρέσει πολύ η country μουσική και η παραδοσιακή κουλτούρα οπότε για μένα όταν ακούω Η.Π.Α. , αυτοί είναι οι ιδανικοί προορισμοί. Ρώτησα ήδη το γραφείο αλλά δεν έχουν κάποιο οργανωμένο καθώς δεν ζητείται ποτέ ως γαμήλιο τέτοιο ''πακέτο''. θα πρέπει να γίνει κατ'αποκλειστικότητα και φυσικά οι τιμές ανεβαίνουν κατά πολύ.

Μεγάλο μπέρδεμα το γαμήλιο. Ποτέ δεν "πελάγωσα" έτσι για ταξίδι.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ευχαριστώ πολύ taxidiara!

Τρομερό κόλλημα με Τennessee (Nashville), σε συνδυασμό με Αlabama, Μississippi και Νew Orleans.
Moυ αρέσει πολύ η country μουσική και η παραδοσιακή κουλτούρα οπότε για μένα όταν ακούω Η.Π.Α. , αυτοί είναι οι ιδανικοί προορισμοί. Ρώτησα ήδη το γραφείο αλλά δεν έχουν κάποιο οργανωμένο καθώς δεν ζητείται ποτέ ως γαμήλιο τέτοιο ''πακέτο''. θα πρέπει να γίνει κατ'αποκλειστικότητα και φυσικά οι τιμές ανεβαίνουν κατά πολύ.

Μεγάλο μπέρδεμα το γαμήλιο. Ποτέ δεν "πελάγωσα" έτσι για ταξίδι.
Μα καλα, δε ζητανε τον υπεροχο Αμερικανικο Νοτο κ ζητανε Ουγκαντα?? Γιατι την ανεφερες ως επιλογη.. Κ μακαρι ναχεις παντα τετοια ευχαριστα μπερδεματα κ διλημματα στη ζωη σου. Μη σε νοιαζει οπου κ να πας καλα θα περασεις. Δε μας ειπες ομως ΕΣΥ τι θες, τι σε τραβαει περισσοτερο. Κ ασε τα υπερ κ τα κατα. Κανε αυτο που τραβαει η καρδουλα σου.

Κ συ karfitsa τι λες σε μελλονυμφη γυναικα χαχα. Ελπιζω μονο να μη διαβαζει ο γαμπρος.

Υ.Γ. Αμερικη να πας χεχε
 

VolKa

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
round the world ticket
UPDATE!!!
Έτσι λοιπόν, οι νέοι επικρατέστεροι προορισμοί είναι οι εξής:
14 ημέρες Αφρική.
Μια εβδομάδα σαφάρι και μια εβδομάδα θάλασσα.
Η ερώτηση είναι η εξής. Κένυα ,Τανζανία ή Ουγκάντα
Το γραφείο προτείνει Κένυα, εμπιστεύομαι όμως περισσότερο την δική σας γνώμη.

Δεύτερη επιλογή.
20 ημέρες Αμερική.
Mια εβδομάδα Los Angeles, Grand Canyon, San Francisco, Las Vegas.
Μια εβδομάδα Νew York, Niagara, Washington
Mια εβδομάδα Μεξικό σε συνδυασμό με θάλασσα.
Κρίμα για Αλάσκα! :(

Από τα παραπάνω ψηφίζω τη πρώτη επιλογή ως σίγουρα πιο ιδιαίτερη και κοντά στη φύση, χαλάρωση κτλ επίσης είναι κάτι που όσο περνάν τα χρόνια δεν θα μπορείς να κάνεις τόσο εύκολα λόγω παιδιών ή ηλικίας. Βέβαια δεν έχω πάει έτσι δεν μπορώ να δώσω συμβουλές αλλά έχει μερικά travel stories όμορφα γι αυτά τα μέρη.

Για τη δεύτερη επιλογή συμφωνώ ότι μια βδομάδα στη Ν.Υ. δεν σου φτάνει με τπτ, μη βάζεισ άλλα πράγματα, ήδη θα τρέχεις να δείς μουσεία και γειτονιές. Το San Francisco προσωπικά δεν μου είπε τόσα πολλά, σίγουρα μακράαααν πιο ενδιαφέρουσα η Ν.Υ. - Los Angeles, Grand Canyon, Las Vegas δεν ξέρω αλλά από αυτά στο Grand Canyon θα ήθελα να πάω. Μεξικό μήπως μπορείς να πεις που θα πηγαίνατε; Μέρος/ξενοδοχείο γιατί είναι κάτι που το ψάχνω ίσως και εγώ για γαμήλιο...
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Μεξικό μήπως μπορείς να πεις που θα πηγαίνατε; Μέρος/ξενοδοχείο γιατί είναι κάτι που το ψάχνω ίσως και εγώ για γαμήλιο...
Hotel: Gran Bahia Principe Tulum - superior - all inclusive

Aυτό είναι το ξενοδοχείο στο Μεξικό, στο Τουλούμ.

Επανέρχομαι με τιμές αυτή τη φορά.

14 μέρες Kenya - Watamu: 7,000
14 μέρες Tanzania - Zanzibar: 9,400
19 μέρες Tour USA Est Ovest + Mexico: 7,100

Και το "αουτσαίντερ": 12 μέρες Bιέννη - Βουδαπέστη - Πράγα - Κρακοβία - Μπραντισλάβα : 3,000 (μετακινήσεις με πούλμαν).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom