Ινδονησία Αλί αλί, ήρθε η ώρα του Μπαλί

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Κρατάτε μικρό καλάθι για το Μπαλί. Πήγα πολύ πρόσφατα και μου δημιούργησε πολύ αντιφατικά συναισθήματα.
Αν είναι η πρώτη σας επαφή με την Ινδονησία είναι σίγουρο ότι θα σας γοητεύσει. Προσωπικά το βρήκα πολύ τουριστικό με ότι αυτό συνεπάγεται στη συμπεριφορά των ντόπιων που εμπλέκονται έμμεσα ή άμεσα με το τουρισμό. Κάτι αυθεντικότερο αναζητήστε το στις διαδρομές off the beaten track ή σε άλλους προορισμούς στην Ινδονησία.
:clap::clap::clap: kudus! +1
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το Μπαλί δε είναι τυχαία εκεί που είναι. Είναι ίσως το ωραιότερο και πιο ενδιαφέρον νησί της Ινδονησίας, κι ας έχω βρεθεί μόνο σε 3 από τα 17.000!

Αρκεί να ξέρεις που θα πας, αν τρέχεις στη Nusa Dua και τη Kuta είσαι άξιος της μοίρας σου. Μετά από αρκετές περιπλανήσεις στη Ν.Α. Ασία και αλλού, θεωρώ ότι είναι από τα τοπ μέρη της υφηλίου και σίγουρα έχει τα πιο ωραία τοπία που έχω δει (και έχω δει αρκετά). Από τα μέρη που ξαναπάω άνετα και σίγουρα ξέρω που να πάω για να δω τη μαγική του πλευρά (για μένα πάντα).

Ας μη ξορκίζουμε τελείως τα τουριστικά μέρη για αμφιβόλου ποιότητας και ενδιαφέροντος άλλα, "ανεξερεύνητα-εναλλακτικά".
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Βλέπω να γίνεται του ... Ντουμπάι σύντομα. Με προκαλείς GTS, με προκαλείς, αλλά δε θα τσιμπήσω εδώ. Αργότερα και με την ησυχία μας. Να επιστρέψουν και οι υπόλοιποι...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Μετά από τόσα που διάβασα εδώ για το Μπαλί ... αποφάσισα να πάω κι εγώ μια βόλτα στο νησί!!!
Έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό ξενοδοχείο στο Ubud, μέχρι 140 ευρώ και 20 λεπτά το πολύ με τα πόδια από τη πόλη;
Και κάτι ακόμα, να κλείσω από εδώ τη μεταφόρα μου από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο ή να ψάξω εκεί για ταξί;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μετά από τόσα που διάβασα εδώ για το Μπαλί ... αποφάσισα να πάω κι εγώ μια βόλτα στο νησί!!!
Έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό ξενοδοχείο στο Ubud, μέχρι 140 ευρώ και 20 λεπτά το πολύ με τα πόδια από τη πόλη;
Και κάτι ακόμα, να κλείσω από εδώ τη μεταφόρα μου από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο ή να ψάξω εκεί για ταξί;
- Προσωπική άποψη (που θα τεκμηριωθεί αργότερα με αναφορές στην πρόσφατη επίσκεψή μου): Μην ανεβάζεις ψηλά τον πήχυ για το Μπαλί - για να μην απογοητευθείς. Επίσης, εξαρτάται και από την εποχή που θα πας.

- 140 ευρώ είναι πολλλά λεφτά για ξενοδοχείο. Εξαρτάται τι ζητάς βέβαια. Έχει και ξενοδοχεία που ζητούν και 1000 ευρώ τη βραδυά. Αν αυτό που ζητάς είναι ένα αξιοπρεπές μέρος για να κοιμηθείς, με καθαρά σεντόνια, μπάνιο με δυτική τουαλέτα και ντούς με κρύο/ζεστό νερό, Α/C και πρωινό, άνετα βρίσκεις και με τα μισά χρήματα που διαθέτεις και μέσα στην πόλη (10 λεπτά με τα πόδια απ' αυτό που θεωρείται κέντρο).

- Εξαρτάται τι ώρα θα φτάσεις. Αν φτάσεις αργά (π.χ. 11 το βράδυ) και νοιώθεις ανασφάλεια ότι θα βρεις ταξί νυχτιάτικα (που θα βρείς - υπάρχει γκισέ στο αεροδρόμιο με συγκεκριμένες τιμές ναύλου ανάλογα με την περιοχή που θες να πας), μπορείς να κλείσεις κι από δώ.

Bali Airport Transfers Price List 2010
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Σκέφτομαι να πάω στα μέσα Φεβρουαρίου, ξέρω ότι είναι η περίοδος των βροχών αλλά αυτό δε με πειράζει.
Γιατί μου λες ότι θα απογοητευτώ; Δε θα βρω καλό ξενοδοχείο;
Στο αεροδρόμιο φτάνω στις 7μμ , οπότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνομαι και για τη μεταφορά μου..., θα το κανονίσω εκεί.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Γιατί μου λες ότι θα απογοητευτώ; Δε θα βρω καλό ξενοδοχείο;
Όχι, δεν αναφέρομαι στο ξενοδοχείο. Χιλιάδες υπάρχουν, κάποιο θα βρείς που να σου ταιριάζει. Αυτό που εννοώ είναι ότι, μερικές φορές, απ' αυτά που διαβάζουμε για κάποιο μέρος, απ' τον ενθουσιασμό κάποιων, δημιουργούμε μια εικόνα στο μυαλό μας η οποία, όταν βρεθούμε εκεί, είναι διαφορετική στην πραγματικότητα (ο τόπος, οι άνθρωποι, τα πράγματα που θα μας κινήσουν το ενδιαφέρον). Εξαρτάται τι ζητάς, φυσικά, και τι ανάλογες εμπειρίες έχεις. Π.χ. βλέπω ότι έχεις επισκεφτεί την Αίγυπτο. Ε, αν πας μετά στην Τυνησία, ενδεχομένως να σου φανεί "λίγη". Αν, όμως, πήγαινες πρώτα στην Τυνησία, μια χαρά θα ήταν και μετά η Αίγυπτος θα σου άρεζε ακόμη περισσότερο αφού είναι καλύτερη. Ελπίζω να καταλαβαίνεις...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μετά από τόσα που διάβασα εδώ για το Μπαλί ... αποφάσισα να πάω κι εγώ μια βόλτα στο νησί!!!
Έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό ξενοδοχείο στο Ubud, μέχρι 140 ευρώ και 20 λεπτά το πολύ με τα πόδια από τη πόλη;
Και κάτι ακόμα, να κλείσω από εδώ τη μεταφόρα μου από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο ή να ψάξω εκεί για ταξί;
Sayan Terrace Resort | Ubud | Bali, με πολύ λιγότερα από αυτά που δίνεις. Απλά μαγεία.

Σε απλά, καθαρά δωμάτια, σε εκπληκτικούς μπαλιζένικους κήπους πέριξ του χωριού βρίσκεις με 20-30 ευρώ. Με τα 140 κάνεις παπάδες. Φάτα σε μασάζ και σπα καλύτερα.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Όχι, δεν αναφέρομαι στο ξενοδοχείο. Χιλιάδες υπάρχουν, κάποιο θα βρείς που να σου ταιριάζει. Αυτό που εννοώ είναι ότι, μερικές φορές, απ' αυτά που διαβάζουμε για κάποιο μέρος, απ' τον ενθουσιασμό κάποιων, δημιουργούμε μια εικόνα στο μυαλό μας η οποία, όταν βρεθούμε εκεί, είναι διαφορετική στην πραγματικότητα (ο τόπος, οι άνθρωποι, τα πράγματα που θα μας κινήσουν το ενδιαφέρον). Εξαρτάται τι ζητάς, φυσικά, και τι ανάλογες εμπειρίες έχεις. Π.χ. βλέπω ότι έχεις επισκεφτεί την Αίγυπτο. Ε, αν πας μετά στην Τυνησία, ενδεχομένως να σου φανεί "λίγη". Αν, όμως, πήγαινες πρώτα στην Τυνησία, μια χαρά θα ήταν και μετά η Αίγυπτος θα σου άρεζε ακόμη περισσότερο αφού είναι καλύτερη. Ελπίζω να καταλαβαίνεις...

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι μου λες.
Είναι η πρώτη μου επαφή με την Ασία και θέλω να πιστεύω πως δε θα απογοητευτώ.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Sayan Terrace Resort | Ubud | Bali, με πολύ λιγότερα από αυτά που δίνεις. Απλά μαγεία.

Σε απλά, καθαρά δωμάτια, σε εκπληκτικούς μπαλιζένικους κήπους πέριξ του χωριού βρίσκεις με 20-30 ευρώ. Με τα 140 κάνεις παπάδες. Φάτα σε μασάζ και σπα καλύτερα.

Βρήκα ένα ξενοδοχείο κοντά στο Ubud, Komaneka at Monkey Forest.
Υπάρχει βέβαια και το Bagus Jati που έχουν ..τιμήσει ... πολλοί εδώ μέσα, αλλά είναι πολύ μακριά από τη πόλη.:roll:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Βρήκα ένα ξενοδοχείο κοντά στο Ubud, Komaneka at Monkey Forest.
Υπάρχει βέβαια και το Bagus Jati που έχουν ..τιμήσει ... πολλοί εδώ μέσα, αλλά είναι πολύ μακριά από τη πόλη.:roll:
To Komaneka βρίσκεται σε καλή τοποθεσία (σύμφωνα με το χάρτη που είδα), πάνω σ' έναν απ' τους κύριους δρόμους και σε απόσταση λίγων λεπτών με τα πόδια από καλά (και φτηνά) εστιατόρια και συγκεντρώνει καλές κριτικές. Νά'χεις υπόψη σου ότι οι αποστάσεις σε km που δίνονται γενικά, άσχετα αν φαίνονται μικρές, στην πράξη είναι αρκετά μεγαλύτερες λόγω κίνησης, κακού φωτισμού (το βράδυ) και της κατάστασης του δρόμου. Επίσης, αν κινηθείς πεζή αργούτσικα το βράδυ στο Ubud, νά'χεις αυξημένη προσοχή (κι έναν καλό φακό μαζί σου) για ομάδες σκυλιών που μερικές φορές είναι αρκετά επιθετικά. Καμμιά πετρούλα στην τσέπη ή ένα τενεκεδάκι αναψυκτικού στο χέρι βοηθάει στην ενίσχυση της αυτοπεποίθησής σου αλλά και ... αμυντικά (αν χρειαστεί).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom