Ινδονησία Αλί αλί, ήρθε η ώρα του Μπαλί

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.330
Αγαπητοί μου συμφορουμίτες/ισσες, ήρθε η ώρα να αρχίσω να σχεδιάζω σιγά-σιγά το καλοκαιρινό μας ταξιδάκι....το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί τέλος Ιουλίου με αρχές Αυγούστου και η διάρκεια αυτού θα είναι δυστυχώς μειωμένη σε σχέση με πέρυσι, λίγο πάνω από τις 2 εβδομάδες (16-17 μέρες).

Τα έφερα από δω, το σκέφτηκα από κει για το πού θα πάμε....ενώ θέλω τόσο μα τόσο πολύ να πάω προς Καραϊβική μεριά (Μεξικό, Κόστα Ρίκα κτλ), η περίοδος είναι μη ενδεδειγμένη (καλοκαίρι)....οπότε τι μας μένει? Μια φούχτα μέρη, από τα οποία προβάδισμα φαίνεται να έχει η Ινδονησία....

Οπότε, πρώτη σκέψη είναι Μπαλί-Λομπόκ-Νησάκια Γκίλι και στα πέριξ....θα χαρώ πολύ να ακούσω συμβουλές και γνώμες, ώστε 1ον) Να κατασταλάξουμε στο μέρος και 2ον) Να ξεκινήσουμε να το συγκεκριμενοποιούμε...

Ξέρετε οι περισσότεροι τι μου αρέσει, με την Mrs θα πάω, οπότε ρίξτε ιδέες!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Αγαπητοί μου συμφορουμίτες/ισσες, ήρθε η ώρα να αρχίσω να σχεδιάζω σιγά-σιγά το καλοκαιρινό μας ταξιδάκι....το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί τέλος Ιουλίου με αρχές Αυγούστου και η διάρκεια αυτού θα είναι δυστυχώς μειωμένη σε σχέση με πέρυσι, λίγο πάνω από τις 2 εβδομάδες (16-17 μέρες).
Χάααααλια......:haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πας πολύ ζεστο΄μήνα ....θα τηλ σε φίλους εκεί που ειναι rafting guids και θα σου πώ.
το πολύ πολύ να επιστρέψετε ....μαυρούληδες και ψιλοκαμένοι....
θα τα πούμε εκτενέστερα μόλις συγκεντρώσω όλες τις σημειώσεις μου.για το μπαλί θα σου πώ που το εζησα three times..μη με δείρετε..ειπαμε βίτσια ειναι αυτά.πάω μεχρι να εμπεδώσω το κάθε μέρος ...όσες φορές χρειαστεί...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και εγώ το ψάχνω για Μπαλί αλλά όλο και κοιτάω και προς Μαλαισία μεριά.
Πείτε γνώμες στον GTS να πάρουμε και οι υπόλοιποι ιδέες.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Το Μπαλί θα είναι πιθανότατα ο μεθεπόμενος προορισμός μας μετά την Μαλαισία (και την Αφρική ευελπιστώ!), οπότε GTS με το καλό να πας και με το καλύτερο να γυρίσεις για να μας τα πεις αναλυτικά!:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.330
πας πολύ ζεστο΄μήνα ....θα τηλ σε φίλους εκεί που ειναι rafting guids και θα σου πώ.
το πολύ πολύ να επιστρέψετε ....μαυρούληδες και ψιλοκαμένοι....
θα τα πούμε εκτενέστερα μόλις συγκεντρώσω όλες τις σημειώσεις μου.για το μπαλί θα σου πώ που το εζησα three times..μη με δείρετε..ειπαμε βίτσια ειναι αυτά.πάω μεχρι να εμπεδώσω το κάθε μέρος ...όσες φορές χρειαστεί...
Αγαπητή Ρενάτα, ζέστη για μένα κάνει μόνο στο Μπαχρέιν τον Αύγουστο....με τα ρουχαλάκια μου από το Rohan, θα νιώθω δροσερός και φρέσκος σαν σε ανοιξιάτικο ελληνικό απόβραδο:lol:

Περιμένω εναγωνίως τις πληροφορίες!

Βλέπω έχει μαζευτεί κόσμος για Μαλαισία...όποιος θέλει τις λιγοστές πληροφορίες που μπορώ να δώσω, εδώ είμαστε....
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Βλέπω έχει μαζευτεί κόσμος για Μαλαισία...όποιος θέλει τις λιγοστές πληροφορίες που μπορώ να δώσω, εδώ είμαστε....
Εδώ είμαστε κι εμείς! Σε 3 βδομάδες πετάμε για Κουάλα Λουμπούρ - Πενάνγκ - Λανγκάουι (ατομικά)! Οπότε όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη! Μη σου χαλάσω όμως το τόπικ, εδώ μιλάμε για Μπαλί!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.330
Δε μου χαλάς τίποτε, από αυτά που θα πάτε, μόνο για τη πρωτεύουσα μπορώ να πω δυο λογάκια...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω ζήσει -κι εργαστεί- καποιους μήνες στο Λόμποκ, προ πολλών πολλών ετών. Θα έχει αλλάξει πολύ από τότε, αλλά μάλλον θα εξακολουθεί να είναι τουριστικώς πιο ανεκμετάλλευτο από το Μπαλί, αλλά και πολιτιστικά λιγότερο πλούσιο. Ειδικά το Μπαλί θεωρώ πως είναι πολύ αδικημένος προορισμός, ουσιαστικά ο τουρισμός είναι κλεισμένος σε κάποια κομμάτια και τα υπόλοιπα είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα, με μηχανάκι γυρίζεται πολύ εύκολα με λίγες μέρες στη διάθεσή σου, είναι εκπληκτικά συμπαγές κι έχει κάτι απ' όλα για όλα τα γούστα. Τα Γκίλι τα βρήκα συμπαθέστατα.

Το Λόμποκ δεν ξέρω τι είδους ανάπτυξη έχει υποστεί την τελευταία δεκαετία, αλλά η φύση του είναι καταπληκτική και η κουτούρα είναι τελείως διαφορετική από του Μπαλί, λόγω θρησκείας. Για μένα που ήμουν πιτσιρικάς, η πρώτη μου επαφή με το Ισλάμ ήταν μαγική εμπειρία. Ανέκαθεν το θεωρούσα πιο οικογενειακό νησί, όπου κάνεις πιο εύκολα φίλους, σου ανοίγουν το σπίτι τους πιο εύκολα κι επίσης ταξιδεύεται εύκολα με μηχανές, φαντάζομαι ότι κι οι δρόμοι θα έχουν βελτιωθεί.

Ωστόσο, τα μεγάλα κλου της Ινδονησίας -κατά τη γνώμη μου- ξεκινούν ανατολικότερα του Λόμποκ. Το Flores για παράδειγμα ήταν χάρμα οφθαλμών, σε μια χώρα που η φυσική ομορφιά είναι δεδομένη, το νησί αυτό ξεχώριζε, ίσως και διότι είναι πολύ αραιοκατοικημένο και σχετικά ανέγγιχτο από τις παγκόσμιες εξελίξεις, ενώ ο συνδυασμός χριστιανισμού και ανιμισμού είναι πολύ ενδιαφέρων. Είχε και φανταστικές ηφαιστειακές λίμνες με χρώματα που δεν έχω ξαναδεί κι επί 10 μέρες ήμασταν οι μόνοι λευκοί στο νησί, με απίστευτη υποδοχή από τους ντόπιους, ακόμη κι όταν τρακάραμε με ένα σχολικό που πήγαινε εκδρομή.

Η Sumba είναι το νησί - από τα μεγάλα- που μου άρεσε περισσότερο, παρότι το γνώρισα πολύ λίγο. Από πλευράς κουλτούρας ήταν καταπληκτικό, με ενδιαφέρουσα αρχαιολογία και πολύ ιδιαίτερους ανθρώπους. Αν μπορούσα να αλλάξω κάτι στις περιπλανήσεις μου στην Ινδονησία θα ήταν να περάσω περισσότερο καιρό εκεί και στο Κελιμαντάν. Άργησα να το γνωρίσω και το μετάνιωσα.

Η Sumbawa είναι μεγάλο νησί, δυσβατο, με πολλές γεωγραφικές ανωμαλίες που το κάνουν και πολιτιστικά ιδιαίτερο. Με δεδομένο το πόσο κοντά είναι στο Λόμποκ και το πόσο λίγοι πάνε (ή τουλάχιστον πήγαιναν) εκεί, ίσως είναι και η καλύτερή σας πιθανότητα να δείτε κάτι πολύ διαφορετικό από το κλασικό δίδυμο Λόμποκ & Μπαλί.

Πιο ανατολικά δε νομίζω να προλαβαίνετε να πάτε, ούτε και γνωρίζω πόσες από τις ημέρες σας θέλετε να περάσετε αραχτοί (φαντάζομαι κάμποσες, αν το ταξίδι έχει χαρακτήρα διακοπών). Εγώ θα σύστηνα σε κάποιον που έχει 17 μέρες να τις κατανείμει ως εξής:
Μπαλί 4
Λόμποκ 3
Sumbawa-Komodo-Flores 5 (γίνεται αν νοικιάσετε ψαροκάικο με άλλους, φαντάζομαι πως πλέον θα υπάρχουν ακι τουριστκές υπηρεσίες που θα καθιστούν το ταξιδάκι αυτό πιο έυκολο από το ναυάγιο που υπέστη εγώ, το οποίο μου στοίχισε ό,τι φωτογραφίες είχα συν την κάμερα όταν πλυμμήρησε η μαούνα, το νησί Κομόντο ήταν το κλου, αλλά έχει και πολλά άλλα το ταξιδάκι)
Ανατολική Ιάβα ή Sumba 4 (η Ιάβα έχει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ αρχαία και -ω ναι- οι δρόμοι της είναι επίπεδοι και η υποδομή τρώγεται, αλλά η Sumba έχει αυτό το συναίσθημα "έφτασα στο τέλος του κόσμου")

Ζηλέυω πολύ, δυστυχώς για νομικούς λόγους δεν μπορώ να πάω μέχρι τουλάχιστον το 2010, αν μπορούσα θα είχα φύγει προ πολλού. Δε νομίζω να υπάρχει χώρα που να έχει την πολιτιστική ποικιλία της Ινδονησίας, η φύση είναι απίστευτη, ο κόσμος φιλόξενος, το φαγητό (ανά περιοχές διότι διαφέρει πολύ, η Σουμάτρα από το Λόμποκ ας πούμε είναι άλλος πλανήτης) εξαιρετικό, οι τιμές (ήταν...είναι ακόμη;) γελοίες για τα δυτικά δεδομένα και η χώρα είναι πολύ ασφαλής.

Δυσυχώς οι πληροφορίες μου είναι πολύ μπαγιάτικες και οι λεπτομέρειες των ημερολογίων χάθηκαν στο καταπληκτικό ναυάγιο (μαζί με το δίπλωμα οδήγησής μου...), οπότε παραπάνω δε μπορώ να βοηθήσω και καλό είναι ό,τι έγραψα να εξεταστεί υπό το πρίσμα του μπαγιάτικου. Π.χ όταν πήγαμε εμείς στο Αν. Τιμόρ ήταν ακόμη επαρχία της Ινδονησίας, το τσουνάμι δεν είχε συμβεί, η κατάσταση στη Σουμάτρα ήταν αλλιώς και ασφαλώς ο τουρισμός ήταν λιγότερος αλλά και τα πράγματα πιο χαλαρα - σε επίπεδο ασφάλειας και βίζας- αφού δεν είχαν συμβεί οι βόμβες του Μπαλί. Άρα ενδεχομένως κάποια πράγματα να έχουν αλλάξει ραγδαία, αφμιβάλλω αν στο Φλόρες εξακολουθεί να υπάρχει μόνο ένα μερος -το σπίτι μιας Ολανδέζας- με πρόσβαση στο ίντερνετ, κάτι μου λέει πως θα έχει βυθιστεί στα ίντερνετ καφέ το όλο νησί.

Περιμένω πώς και πώς το 2010 για να ξαναγυρίσω εκεί, να δω παλιές φάτσες και να πάω και σε μέρη που δεν έχω επισκεφθεί. Αν μέχρι τότε γράψεις τις εντυπώσεις σου, θα χαρώ πάρα πολύ να τι διαβάσω.

Εξαιρετική επιλογή η Ινδονησία GTS, τα σέβη μου και πάλι ζηλεύω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.330
Φίλε και συνονόματε Χόρχε, οι πληροφορίες σου δεν είναι καθόλου μπαγιάτικες, τουναντίον είναι θησαυρός. Σε ευχαριστώ πολύ και θα έχουμε και συνέχεια, καθ'ότι μόλις τώρα ξεκινάω και ψάχνω για έναν προορισμό πολύ μα πολύ ενδιαφέροντα (εγώ θα χανόμουν και στις ζούγκλες της Σουμάτρας, αλλά πάω με την Mrs οπότε ναι μεν εκτός των τουριστικών κομματιών πάμε, αλλά όχι πολύ εκτός)

Τώρα, αν είναι δυνατόν να ζηλεύεις εσύ εμάς.....τι να πούμε εμείς ρε Χόρχε....:lol:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο βιβλιαράκι- λεξικό με μπαλινέζικες εκφράσεις- λέξεις και την αντίστοιχη προφορά και μετάφραση στα ελληνικά?

(Κάτι ανάλογο δηλαδή με αυτό που έχει γίνει για τα ταϋλανδέζικα)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο βιβλιαράκι- λεξικό με μπαλινέζικες

ναί υπήρχε τουλάχιστον ειχα πάρει ένα μικρό απο το αεροδρόμιο ελ βενιζ.
τα ινδονησιακά έχουν αναρίθμητους διαλλέκτους..για κοίταξέ το λοιπόν άν εκδίδεται ακομα..:p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.759
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom