Ινδονησία Αλί αλί, ήρθε η ώρα του Μπαλί

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
ναί υπήρχε τουλάχιστον ειχα πάρει ένα μικρό απο το αεροδρόμιο ελ βενιζ.
τα ινδονησιακά έχουν αναρίθμητους διαλλέκτους..για κοίταξέ το λοιπόν άν εκδίδεται ακομα..:p
Σ' ευχαριστώ renata.
Το ψάχνω όλη μέρα σήμερα στο ίντερνετ αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι σε μπαλινέζικα.
Τηλεφώνησα και σε ένα βιβλιοπωλείο που ειδικεύεται στις ξένες γλώσσες αλλά δεν έχουν κάτι υπ' όψιν τους.
Μόνο Ινδονησιακά έχω καταφέρει να βρω.
Αν σου είναι πρόχειρο να το βρεις να μου έλεγες τουλάχιστον ποιός το εκδίδει να τους πάρω ένα τηλεφωνάκι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.787
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση στο Μπαλί, πλέον η Μπαχάσα (δηλαδή τα Μαλαισινά, δηλαδή τα Ινδνονησιακά) είναι πολύ πιο χρήσιμη από τα μπαλινέζικα. Λόγω εσωτερικής μετανάστευσης, οι περισσότεροι εργαζόμενοι στον τουρισμό (που είνια η βασική βιομηχανία) μιλούν Μπαχάσα ως lingua franca. επιπλέον, υπάρχουν τεσσάρων ειδών Μπαλινέζικα, τα οποία χρησιμοποιούνται διαφορετικά στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα του νησιού, αλλά κυρίως από τις μεγάλες ηλικίες.

Κοινώς, το λεξικό με τα Μπαλινέζικα μάλλον δε θα είναι και πολύ χρήσιμο. Άσε που η Μπαχάσα είναι πανχρήσιμη (ομιλείται από περίπου 300 εκατομμύρια ανά τον κόσμο), πανεύκολη και σε λίγες εβδομάδες την τσιμπάς πολύ εύκολα. Στο Ubud έχει πολλές σχολές γλώσσας, ενώ υπάρχει και σχετική υποτροφία της Ινδονησιακής πρεσβείας στην Αθήνα που στέλνει ενδιαφερόμενους να σπουδάσουν για 6 μήνες-2 χρόνια σε διάφορα πανεπιστήμια της Ινδονησίας. Εγώ θα έπαιρνα το ινδονησιακό λεξικό.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Εγώ θα έπαιρνα το ινδονησιακό λεξικό.

Σ' ευχαριστώ, Yorgos, για την κατατοπιστικότατη απάντηση.
Τελικά, θα καταλήξω στα Ινδονησιακά.
Μάλιστα έμαθα και την πρώτη μου λέξη "Σελαμτπάγκι" ή κάπως έτσι!:clap:

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
θα χαρώ πολύ να ακούσω συμβουλές και γνώμες, ώστε 1ον) Να κατασταλάξουμε στο μέρος και 2ον) Να ξεκινήσουμε να το συγκεκριμενοποιούμε...
Κατασταλαξατε Gts? The winner is Indonesia? Ηρθε οντως η ωρα του Μπαλι?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.787
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σελαμτπάγκι
Σελαμάτ Πάγκι, λείπει ένα άλφα. Όσο για το δεύτερο άλφα, όσο πιο ανατολικά πηγαίνεις, τόσο πιο μακρόσυρτο γίνεται... "σελαμάτ πααααααααααάγκι". Με δεδομένο ότι τα ινδονησιακά έχουν πανεύκολη γραφή (λατινικά) και προφορά (πάντα φωνήεν-σύμφωνο-φωνήεν-σύμφωνο), που μάλιστα μοιάζει πολύ με τα ελληνικά, σε λίγες μέρες τα βασικά -κι όχι μόνο- τα παίζεις στα δάχτυλα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.768
Κατασταλαξατε Gts? The winner is Indonesia? Ηρθε οντως η ωρα του Μπαλι?
Θα χαρώ πολύ Ζωή να ακούσω κάτι διαφορετικό!!.....δυστυχώς όμως, τέλη Ιουλίου-αρχές Αυγούστου που μπορώ εγώ, πού αλλού να πάω εκτός από Ν.Α. Ασία?

Όχι ότι με χαλάει φυσικά, αλλά με ενοχλεί που δεν έχω πολλές εναλλακτικές...αν έχεις κάτι άλλο στο νου σου, το κοινό σου ακούει:D
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Σελαμτπάγκι
Σελαμάτ Πάγκι, λείπει ένα άλφα. Όσο για το δεύτερο άλφα, όσο πιο ανατολικά πηγαίνεις, τόσο πιο μακρόσυρτο γίνεται... "σελαμάτ πααααααααααάγκι". Με δεδομένο ότι τα ινδονησιακά έχουν πανεύκολη γραφή (λατινικά) και προφορά (πάντα φωνήεν-σύμφωνο-φωνήεν-σύμφωνο), που μάλιστα μοιάζει πολύ με τα ελληνικά, σε λίγες μέρες τα βασικά -κι όχι μόνο- τα παίζεις στα δάχτυλα.
Την λάθος προφορά μου την κατάλαβα αργότερα όταν βρήκα μία ιστοσελίδα που είχε και ηχητικά αρχεία των λέξεων.
Πραγματικά, μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι χρησιμοποιούν λατινικούς χαρακτήρες. Νόμιζα ότι οι λέξεις ήταν σε λατινικά μόνο και μόνο για χάριν ευκολίας του ίντερνετ και η πραγματική τους γραφή ήταν σύμβολα, ιδεογράμματα (δεν ξέρω πως ακριβώς να το πω αλλά είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνετε).
Τέλος πάντων, καλό είναι αυτό και με βολεύει αφάνταστα.

GTS, έχεις δίκιο! Για όλους εμάς που ταξιδεύουμε τέλος Ιουλίου- αρχές Αύγουστου τα πράγματα όσον αφορά τα αεροπορικά εισιτήρια, δυστυχώς, είναι πολύ δύσκολα.


 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα χαρώ πολύ Ζωή να ακούσω κάτι διαφορετικό!!.....δυστυχώς όμως, τέλη Ιουλίου-αρχές Αυγούστου που μπορώ εγώ, πού αλλού να πάω εκτός από Ν.Α. Ασία?

Όχι ότι με χαλάει φυσικά, αλλά με ενοχλεί που δεν έχω πολλές εναλλακτικές...αν έχεις κάτι άλλο στο νου σου, το κοινό σου ακούει:D
Εχω μια-δυο εναλλακτικες:lol:
Τι θα ελεγες για Μεξικο απο την πλευρα του ειρηνικου? Ακαπουλκο , Πουερτο Βαγιαρτα , Ιξταπα κλπ? Ξερω οτι σου ακουγονται ιδιαιτερα κοσμοπολιτικα τα μερη , αλλα υπαρχουν γυρω αρκετα κολπακια ηρεμα και μια εκπληκτικη ενδοχωρα που μπορεις να επισκεφτεις. Μπορεις να εχεις οσες ανεσεις θελεις και οσο τζερτζελε επιλεξεις.Θελει ψαξιμο φυσικα.

Και τωρα το βαρυ πυροβολικο...Αγιος Δομηνικος , Σαμανα και Amber coast! Εποχη των βροχων εδω ειναι απο Οκτωβριο μεχρι Απριλιο..Ναι , σωστα διαβασες..ο βορρας του νησιου εχει την καλη του εποχη το καλοκαιρι μας , σε αντιθεση με το νοτο που ειναι εποχη των βροχων.
Εγω ειχα παει Οκτωβριο που αρχιζουν οι βροχες αλλα ηταν μια χαρα..οκ εβρεξε δυο απογευματα αλλα δεν ηταν τραγικο. Η εποχη που θελεις να πας εσυ ειναι η καλυτερη.
Οι μερες που διαθετεις ειναι πολυ καλες για να δεις αρκετα μερη , να κανεις σνορκελ , δραστηριοτητες , αλλα και να ρηλαξαρεις! Εγω δε θα το σκεφτομουν καν!

Αυτο με τους τυφωνες εχει παρει μπαλα ολα τα νησια και περιοχες της καραιβικης , αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι..λεω να το σκεφτεις σοβαρα και να μην αφησεις τη Σαμανα για αλλη φορα..πηγαινε να την προλαβεις ακομα ανεγγιχτη!

Φετος εχω μπει κι εγω στο κλαμπ των ταξιδευοντων καλοκαιρι , κι ομως κοιταζω δυτικα :D Μπορει να συναντηθουμε ή να γειτονεψουμε για λιγες μερες Gts , κερνας παγωμενη presidente?:lol:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
GTS πραξε αναλογως το budget σου.
Αλλα ο μηνας που ταξιδευεις ειναι εξαιρετικα δυσκολος:( απο οικονομικης πλευρας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.787
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
GTS, μην ακούς τις σειρήνες... τράβα για Ινδονησία (ούτε μίζες να έβγαζα από τη Τζακάρτα).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.768
Σειρήνα η Ζωή ε? :haha:

Ξέρει πόσο κοντά είχα έρθει να επισκεφτώ τη μαγική Σαμάνα και τελικά δεν......

Τα Γκίλι άραγε είναι όπως τα φαντάζομαι? Γιατί από τις φωτό που βλέπω δεν ενθουσιάζομαι...διαβάζω όμως τα καλύτερα.....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.787
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα Γκίλι δεν είναι και τίποτα τρομερό, κατά τη γνώμη μου. Έχουν πάνω μερικά πανδοχεία (το ένα είχε και youth hostel, πέτυχα τον ιδιοκτήτη του στην Τανζανία πρόπερσι) κι αυτό είναι, πολύ κοχύλι (κόβεσαι) και τα νερά θολά. Πολύ καλύτερες παραλίες έχει στο Λόμποκ, αλλά τα Γκίλι έχουν τη γλύκα τους όταν είναι ψιλοάδεια (το βραδάκι έχει ξάστερο ουρανό και τις καρεκλίτσες έξω, με κάτι σαύρες σα κομόντο μινιατούρες να κόβουν βόλτες και να ακούς τα κύματα). Όταν είναι γεμάτα, άσ'τα να πάνε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.896
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom