Ινδονησία Αλί αλί, ήρθε η ώρα του Μπαλί

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φημισμενο το Μπαλι αλλα οχι για τις παραλιες του που απ'οτι ξερω σε ενδιαφερουν Gts γι΄αυτο και ουρλιαζω :haha:.
Θα ειναι ομορφο ταξιδι σιγουρα , αλλα για πολυ καλες παραλιες πρεπει να κοιταξεις αλλου..μην τα ξαναλεμε :lol: ή εστω σε καποιο αλλο νησι της Ινδονησιας απο τα χιλιαδες που εχει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Τα Γκίλι δεν είναι και τίποτα τρομερό, κατά τη γνώμη μου. Έχουν πάνω μερικά πανδοχεία (το ένα είχε και youth hostel, πέτυχα τον ιδιοκτήτη του στην Τανζανία πρόπερσι) κι αυτό είναι, πολύ κοχύλι (κόβεσαι) και τα νερά θολά. Πολύ καλύτερες παραλίες έχει στο Λόμποκ, αλλά τα Γκίλι έχουν τη γλύκα τους όταν είναι ψιλοάδεια (το βραδάκι έχει ξάστερο ουρανό και τις καρεκλίτσες έξω, με κάτι σαύρες σα κομόντο μινιατούρες να κόβουν βόλτες και να ακούς τα κύματα). Όταν είναι γεμάτα, άσ'τα να πάνε.
Στο Λομπόκ πού όμως Χόρχε?

Έχω προσέξει ότι στο Ν.Δ. μέρος του νησιού (Λομπόκ) έχει κάτι νησάκια που φαίνονται πολύ πολύ καλύτερα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Φημισμενο το Μπαλι αλλα οχι για τις παραλιες του που απ'οτι ξερω σε ενδιαφερουν Gts γι΄αυτο και ουρλιαζω :haha:.
Θα ειναι ομορφο ταξιδι σιγουρα , αλλα για πολυ καλες παραλιες πρεπει να κοιταξεις αλλου..μην τα ξαναλεμε :lol: ή εστω σε καποιο αλλο νησι της Ινδονησιας απο τα χιλιαδες που εχει.

Για το Μπαλί το έχω υπόψη μου, αλλά πίστευα ότι θα βρω κάτι εξαιρετικό μετά. Βλέπω όμως ότι τα Γκίλι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, δεν είμαι όμως και σίγουρος....θα ψάξω για κάτι στα γούστα μας Ζωή εκεί κοντά....δε γίνεται 2 βδομάδες χωρίς παραλία!!:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Μπορεί κάποιος Μπαλινόπληκτος να μας πει στο θέμα της διαμονής πώς θα μοιράσουμε τις μέρες μας?

Αν μείνουμε Μπαλί 7-8 μέρες, με τη πλειοψηφία στο Ubud, να μείνουμε και κάπου αλλού ή μόνο Ubud???

Κοιτάω για Seminyak τώρα και αναρωτιέμαι αν αξίζουν 1-2 μέρες εκεί...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπορεί κάποιος Μπαλινόπληκτος να μας πει στο θέμα της διαμονής πώς θα μοιράσουμε τις μέρες μας?

Αν μείνουμε Μπαλί 7-8 μέρες, με τη πλειοψηφία στο Ubud, να μείνουμε και κάπου αλλού ή μόνο Ubud???

Κοιτάω για Seminyak τώρα και αναρωτιέμαι αν αξίζουν 1-2 μέρες εκεί...
GTS χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,εγω δυο βραδιες θα εμενα στο Seminyak
για να δω και απο εκεινη τη μερια τα αξιοθεατα.:roll:
Μετα UBUD δαγκωτο.:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
GTS χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,εγω δυο βραδιες θα εμενα στο Seminyak
για να δω και απο εκεινη τη μερια τα αξιοθεατα.:roll:
Μετα UBUD δαγκωτο.:D
Έτσι το έχω σκεφτεί και εγώ...να δούμε τώρα πού θα μείνουμε...όποιος έχει πρόταση σε μέρος που έχει μείνει, ας το αραδιάσει ελεύθερα :lol:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.676
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Λομπόκ πού όμως Χόρχε?

Έχω προσέξει ότι στο Ν.Δ. μέρος του νησιού (Λομπόκ) έχει κάτι νησάκια που φαίνονται πολύ πολύ καλύτερα...
Στα νησάκια στο ΝΔ κομμάτι δεν έχω πάει, έχω πάει όμως στις παραλιες του ΝΔ κομματιού του Μπάλι και τουλάχιστον εκείνη την εποχή ήταν παρθένες και πανέμορφες με μικρά χωριουδάκια με καλύβες...σκέτο όνειρο αλλα με δύσκολη πρόσβαση. Δε νομίζω ότι χρειάζεται καν να κανεις τον κόπο να πας μέχρι τα νησάκια για να βρείς αυτό που ψάχνεις...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Στα νησάκια στο ΝΔ κομμάτι δεν έχω πάει, έχω πάει όμως στις παραλιες του ΝΔ κομματιού του Μπάλι και τουλάχιστον εκείνη την εποχή ήταν παρθένες και πανέμορφες με μικρά χωριουδάκια με καλύβες...σκέτο όνειρο αλλα με δύσκολη πρόσβαση. Δε νομίζω ότι χρειάζεται καν να κανεις τον κόπο να πας μέχρι τα νησάκια για να βρείς αυτό που ψάχνεις...
Του Λομπόκ εννοείς ! (?)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Του Λομπόκ εννοείς ! (?)
gts το ubud θα σε καλύψει γιατί ειναι στο κέντρο του νησιού,παραδοσιακό με όλα τα χρώματα και τα αρώματα. απο εκεί που θα είναι το ορμητήριο σου,θα κανονίζεις ημερήσιες πχ λίμνη batur στα βόρεια,ένα κατακπληκτικό μέρος,θα διασχίσεις την ενδοχώρα έτσι,μιά άλλη μέρα θα σε παραλάβουν τα τζιμάνια απο την αιώρα σου να σε πανε για rafting που το καλύτερο γίνεται με αφετηρία τον ποταμό agung, (μην γυρίσεις χωρίς το rafting και μην εμφανιστείς στο forum) θα λιθοβοληθείς ....
έχει κι αλλα να δείς ...η ουσία ειναι πως το βράδυ που θα γυρνάς θα νιώθεις βασιλιάς στο κατάλυμα σου,μακρυά απο την τρέλλα της kuta και της legian... εντάξει αξίζει να πας εκεί μια μέρα να δείς και πως ειναι ...(τουριστικοκρατούμενο αλλα έχει ζωή και ωραία στέκια άν τα ψάξεις ..)
υπάρχει και ένα ελληνικό εστιατόριο που λέγεται "τα πάντα ρεί" προφανώς fun του Ηράκλειτου...
αυτα για αρχή και έχομε πολλα ακόμα να πούμε!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Ρενάτα, λέω να περάσω και 2-3 μέρες στο Seminyak και από εκεί να εξερευνήσω το νότο....μετά κατευθείαν Ubud, δε το συζητάω....απλά έλεγα μήπως περάσω μερικές μέρες, αντί στα Γκίλι. σε άλλα νησάκια στα Ν.Δ. του Λομπόκ. Αλλά μάλλον Γκίλι θα πάω για μερικές μέρες....next time θα εξερευνήσουμε παραπάνω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.676
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yes, Lombok.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Αφού κλείσαμε τα εισιτήρια πάμε στο κυρίως πιάτο....θα ήθελα καμιά συμβουλή στις παρακάτω σκέψεις μου:

Λέω πρώτα να περάσω 3 νύχτες στη Seminyak και από εκεί να εξερευνήσω το νότο και τα δυτικά παράλια του νησιού. Μετά φύγαμε για Ubud, όπου λέω για 3-4 νύχτες να βολευτώ σε ένα ήσυχο homestay και μετά για 2 νύχτες μπορεί να κινηθώ σε κάτι πιο exclusive. To homestay όμως μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή και για το budget, αλλά κυρίως για την εμπειρία. Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι, ευχαρίστως (έστω και σε ποια περίπου περιοχή του Ubud να ψάχνω).

Μετά θα τη κάνουμε μάλλον για Γκίλι.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.030
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom