Αλγερινή Σαχάρα

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΒΑ διάπλους
Γεια σας παιδιά! Δείτε το και σκεφτείτε αν θέλετε να βρεθείτε εκεί... Τον Ιανουάριο 2010, όποιος θέλει, ακολουθεί! Έχω ξαναπάει 2-3 φορές και έχω πάθει εξάρτηση. Προς το παρόν πάω να κοιμηθώ και να ονειρευτώ...

 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες: Οταν λες Ιανουαριο τι εννοεις; Ποτε ακριβως; Ποσες ημερες; Για λεγε, για λεγε...
Αν ειναι για αρχες Ιανουαριου υπαρχει πιθανοτητα εκ μερους μου...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Για δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες: Οταν λες Ιανουαριο τι εννοεις; Ποτε ακριβως; Ποσες ημερες; Για λεγε, για λεγε...
Αν ειναι για αρχες Ιανουαριου υπαρχει πιθανοτητα εκ μερους μου...

Μη δει πρόταση για ξεπόρτισμα αυτή η γυναίκα............:roll: Καθίστε, κυρία μου, να συμμαζευτείτε, να ολοκληρώσετε όσες ταξιδιωτικές ιστορίες έχετε αρχινισμένες, που μόλις ακούσετε για καμήλες αρχίζετε να γεμίζετε το σάκο σας! Άμα πια!:bleh:

Πάντως....ακούγεται πολύ ενδιαφέρον........euphemia καλή μας, για δώσε αναλυτικό δρομολόγιο και μια ιδέα κόστους....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η πιθανοτητα μου εξαρταται απο το ποσο σοβαρο θα ειναι το καρδιοεγκεφαλικο επεισοδιο που θα παθει ο αφεντης! Ασε που θα φοβαται τους αδελφους μουσουλμανους, τους βεδουινους, τους μαυριτανους, τους τουαρεγκ και τους λοιπους πληθυσμους της ερημου μπας και μας πιασουν αιχμαλωτους, καθοτι κατα πως λεει εχει παιδι να σπουδασει. Εγω προφανως εξαιρουμαι απο τις σπουδες της μικρης. Απο την αλλη παλι γιατι θεωρω οτι μια χαρα μου ταιριαζει η ταινια "η αιχμαλωτη της ερημου";

ΥΓ προς Ροζα: Προσθεσα ενα κομματακι (μικρο μεν) στην αιγυπτιακη μου ιστορια...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.422
Likes
7.768
Υπέροχες εικόνες! Μόνη σου πας ή με γκρούπ? Περί επικινδυνότητας της περιοχής τι έχεις να πείς?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
και επισης περα απο επικινδυνοτητα το κοστος μιας και εχεις ξαναπαει πιο ειναι??? ωραιο μερος παντως...δελεαστικοτατο!!!!!
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΒΑ διάπλους
Εδώ οι καλές απαντήσεις για την Αλγερινή Σαχάρα

Υπολογίζω να πάω αρχές με μέσα Ιανουαρίου, δεν έχω πρόβλημα με την ημερομηνία.
Τ
α πρακτικά δεδομένα: Τα ταξίδια εκεί γίνονται ανά βδομάδα, με πτήσεις από Παρίσι το ΣΚ (Αθήνα - Παρίσι πάω με Easyjet, που αυτή τη στιγμή για τότε είναι πολύ φτηνή). Έχω πάει μέχρι τώρα 4 φορές και δεν υπάρχει θέμα επικινδυνότητας. Οι ξένοι τουρίστες πηγαίνουν κατά εκατοντάδες και είναι άλλος ένας λόγος που θέλω να αποφύγω τις γιορτές. Θα μου πείτε, θα στριμωχτούμε στη Σαχάρα; χα χα χα... Όχι, αλλά είναι σπαστικό να έχεις την απεραντοσύνη δική σου και να εμφανίζονται τα γκρουπ. Η εβδομάδα εκεί προϋποθέτει περπάτημα, ύπνο σε sleeping-bag, μη φοβάστε, δεν υπάρχουν ζωΰφια (δεν το επιτρέπει η χαμηλή θερμοκρασία τη νύχτα, περίπου 0, τη μέρα είναι περίπου 20-25) και το πλύσιμο γίνεται τοπικά με λίγο νεράκι και πολλά wet-ones. Η ατμόσφαιρα είναι απόλυτα ξηρή - η χαρά του φωτογράφου - και δεν ιδρώνουμε σχεδόν καθόλου. Όσοι έχουν κοντά-αγορίστικα μαλλιά, μπορούν να λουστούν με το νερό ενός παγουριού, οι τυχεροί! Το κόστος με πρακτορείο από τη Γαλλία είναι περίπου 1000? + Εasyjet. Βίζα βγάζουμε εδώ, Αθήνα (35?), δεν χρειάζονται εμβόλια. Αν όμως μαζευτούμε 3-4 άτομα, υπάρχει η λύση να πάμε οργανωμένοι (σχεδόν αδύνατο να πας ατομικά στην Αλγερία) χρησιμοποιώντας ντόπιο/εκεί πρακτορείο -έχω συστάσεις- και μάλλον αυτό θα βγει πιο φτηνό.
Πρέπει να αποφασίσω μέχρι τέλος Νοεμβρίου γιατί αν δεν κάνω κάτι τέτοιο, θα κλείσω ένα άλλο trekking, πάλι στην ίδια περιοχή αλλά με άλλο γαλλικό γκρουπ. Πάντως θέλω πολύ να δείξω στους Έλληνες αυτά τα μέρη. Την πρώτη φορά που είχα πάει είχα πάθει σοκ από το δέος, τα συναισθήματα είναι απερίγραπτα. Δεν είναι ακόμα ένας τουριστικός προορισμός, είναι το κάτι άλλο.
Είμαι στη διάθεσή σας για όση πληροφόρηση θέλετε. Για περισσότερες φωτογραφίες μπορείτε να μπείτε και στο site μου, Travel photography,
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πλουτίζει συνεχώς το φόρουμ με τέτοιες νέες παρουσίες .
Καλωσόρισες και είμαστε όλο αυτιά (και μάτια)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
απίθανες φωτογραφίες και όνειρο ο προορισμός...
δεν ήξερα πως η Αλγερία είναι τόσο δημοφηλής προορισμός... είχα μείνει στις απαγωγές κάποιων Γερμανών τουριστών πριν κάποια χρόνια, μετά διάβασα και το "μαύρο Αλγέρι" και πίστευα, πως η κατάσταση είναι κάπως επικίνδυνη...
οπότε δηλώνω και εγώ ενδιαφέρον, αν και τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη θα γνωρίζω αν μπορώ να ταξιδέψω εκέινη την εποχή...

όσο για τον αφέντη Έρση μου, φέρε τον προ τετελεσμένου γεγονότος, δεν θα μπορεί να πει όχι... τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ και το παρουσιάζω και σαν έκπληξη...:lol:
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΒΑ διάπλους
ναι, το "Μαύρο Αλγέρι" είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Έχω πάει και εκεί, και στα βουνά τους που είναι ένα τοπίο ανάμεσα σε Μεσόγειο και Άλπεις, αυτά σε περίοδο πολιτικής ηρεμίας. Ο Νότος όμως, που είναι 2.000 χλμ. μακριά, δεν έχει σχέση με το τι γίνεται στα παράλια, είναι σαν δύο διαφορετικές χώρες. Η αλήθεια είναι ότι ένα σχετικά στρατιωτικό καθεστώς υπάρχει, σου δίνει όμως την αίσθηση της σιγουριάς περισσότερο παρά της ανασφάλειας. Οι περισσότεροι τουρίστες που έχουν απαχθεί ταξίδευαν μόνοι τους, at own risk που λένε, και την πάτησαν. Επίσης πολλοί από αυτούς έκλεβαν τα άπειρα και χωρίς φύλαξη νεολιθικά ευρήματα που υπάρχουν παντού και οι ντόπιοι δεν αστειεύονται!
Μακάρι να μπορέσουμε να κάνουμε μια "ελληνική" επιδρομή στη Σαχάρα :cool: θα επιδιώξουμε να το δημοσιεύσουμε σε κανά περιοδικό! :lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οσον αφορα εμενα (και τον αφεντη αλλα ακομη δεν του εχω πει τιποτε-αποψε δεν ηταν η καταλληλη στιγμη) 2-9 Ιανουαριου ειναι μια καλη ημερομηνια (συν πλην καμια μερα).
Ερωτημα: Οταν εννοεις trekking πως ειναι οργανωμενα τα πραγματα; καποιοι απο το πρακτορειο αναλαμβανουν το εφοδιασμο, μεταφερουν τις αποσκευες, μαγειρευουν κλπ; Και βγαινει ολο το προγραμμα περπατωντας η ειναι μικτο (και με τζιπ;)
Και απο φυσικη κατασταση τι απαιτειται;
Αυτα κατ' αρχην και χιλιαδες αλλες αποριες στη συνεχεια...
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΒΑ διάπλους
trekking: είτε πάμε με τζιπ, που μεταφέρει τα βαριά και τα εφόδια και το βρίσκουμε το βράδυ, στον τελικό προορισμό, είτε πάμε με καμήλες. Εμείς περπατώντας, ΟΧΙ πάνω στις καμήλες γιατί αυτές πλέον κουβαλούν τα πράγματα. Η ομάδα των Τουαρέγκ μαζί με τον οδηγό και τον ή την μαγείρισσα είναι από 3-6 άτομα, ανάλογα. Οι ώρες περπατήματος ποικίλουν από 2-7 max. Η άμμος είναι αλλού σκληρή και εύκολη και αλλού παχιά και δύσκολη να την ανεβείς, αλλά εκεί είναι όλη η μαγεία και η απόλαυση: να φτάσεις πάνω-πάνω, να δεις το υπερθέαμα και μετά να τσουλήσεις κάτω!
Άρα ναι, απαιτείται μία σχετικά καλή φυσικη κατασταση γιατί δεν μπορείς να πεις "εγώ γυρίζω στο... ξενοδοχείο" :bleh: Η καλή κατάσταση έχει να κάνει και με το ότι κοιμόμαστε έξω, όπου τη νύχτα η θερμοκρασία φτάνει στους 0 βαθμούς, θέλει οπωσδήποτε πουπουλένιο sleeping-bag. Την ημέρα ανεβαίνει, βγαίνουν τα μπράτσα έξω. Αυτή η αλλαγή ζορίζει λιγουλάκι τους ασυνήθιστους. Το μεσημεριανό είναι κρύο, το βραδινό είναι ζεστό. Τρώμε καθιστοί στην άμμο, γύρω από μεγάλα στρωμένα τραπεζομάντηλα. :shock: Συνθήκες πρωτόγονες. Τα πάντα είναι απλά και εύκολα, το μυαλό μας τα κάνει πιο δύσκολα. Δεν υπάρχει βρωμιά, η άμμος είναι πεντακάθαρη. WC, τρίτος βράχος δεξιά...:roll: το χαρτί το καίμε με τον αναπτήρα που έχουμε πάντα στην τσέπη. Τα συνθετικά wet-ones τα μαζεύουμε σε σακουλάκι και τα πετάμε στη μαύρη σακούλα με τα σκουπίδια. Κοιμόμαστε νωρίς, ξυπνάμε νωρίς.
:p Ό,τι άλλο, ρωτάτε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom