Aegean Airlines Αλλαγή ακόμη και saver ναύλου από την Aegean

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Είναι καθαρά ψυχολογικό marketing με σχεδόν μηδενικό κόστος για την εταιρία. Πολύς κόσμος "το σκέφτεται" να κλείσει ένα εισιτήριο επειδή φοβάται ότι παίρνει ρίσκο. Η εταιρία θέλει να δώσει ένα αίσθημα ασφάλειας στο κοινό, ώστε οι υποψήφιοι πελάτες να κλείνουν άφοβα τα εισιτήρια τους από νωρίς, χωρίς να φοβούνται ότι θα τα χάσουν αν δε μπορέσουν να ταξιδέψουν, και γι αυτό κάνει αυτή την αλλαγή.

Επιπλέον σημειώστε ότι τα ακυρωτικά κλπ τέλη έχουν γιγαντιαίο περιθώριο κέρδους για την εταιρία, σε αντίθεση με τα ναύλα που συνοδεύονται κι από κάποιο κόστος...

Πρακτικά αυτό σημαίνει περισσότερα κλεισμένα εισιτήρια, άρα λιγότερες ελεύθερες θέσεις, άρα λιγότερες προσφορές.

ΥΓ: babaduma, καλά ξεμπερδέματα. Σε νιώθω....
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Αν ηταν τοσο απλο η αιγαιου θα ειχε επιτρεψει την αλλαγη εισιτήριου απο την αρχη δεν θα περιμενε τοσα χρονια .Οταν η τιμη ειναι χαμηλη τοτε οντως η διαφορα ειναι μικρη σε σχεση με την επιστροφη του ναυλου αλλα σε υψηλοτερες τιμες κανει διαφορα.
Νομιζω το γεγονος οτι προσφερει η easy αλλαγη στο εισιτήριο την εσπρωξε προς το εκει.
anyway καλο νεο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν ηταν τοσο απλο η αιγαιου θα ειχε επιτρεψει την αλλαγη εισιτήριου απο την αρχη δεν θα περιμενε τοσα χρονια.
Και τη φωτιά κάποιος την ανακάλυψε πρώτος και μετά όλοι τον αντέγραψαν... Και βέβαια, μέχρι τότε όλοι θα μπορούσαν να επωφεληθούν από τη φωτιά αλλά κανένας δεν την άναβε. Μήπως δεν ήταν τόσο απλό?
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
σωστα
μονο που στην περίπτωση μας η φωτια (αλλαγη στο εισιτήριο) ειχε ανακαλυφθει εδω και μερικες δεκαετιες.απλα δουλεψε ο ανταγωνισμος δεν ειναι κακο
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Αυτό που ίσως παραβλέπουν κάποιοι είναι ότι εισιτήρια saver κλείνεις πολύ καιρό πριν την πτήση, συνήθως μήνες. Οι προσφορές τις περισσότερες φορές διαρκούν ένα δεκαήμερο (κάποιες φορές λιγότερο, κάποιες περισσότερο). Όταν κάποιος κλείσει λοιπόν saver και του'ρθουν στραβά τα πράγματα ώσπου να έρθει ο καιρός της πτήσης και θέλει να τροποποιήσει το εισιτήριό του, η διαθέσιμη τιμή θα είναι στην καλύτερη περίπτωση η semi-flex, και πολύ πιθανότερο η flex. Τι σημαίνει αυτό; Ας δούμε ένα παράδειγμα.
Η πρόσφατη προσφορά της aegean για Μαδριτη/Βαρκελώνη ήταν 19 ? η τιμή του ναύλου της προσφοράς στο πήγαινε και 33? στην επιστροφή, συνολική τιμή ναύλου 52?. Αν υποθέσουμε ότι το ταξίδι είναι μετά από 90 ημέρες, και πλησιάζοντας αυτές οι μέρες διαπιστώσει κάποιος ότι οι ημερομηνίες δεν τον βολεύουν πια, η τιμή saver δεν είναι πια διαθέσιμη (η προσφορά έχει τελειώσει προ πολλού). Με πραγματικές τιμές από το σύστημα της agean και για τυχαία επιλεγμένες ημερομηνίες 15 ημέρες μετά από σήμερα, η aegean δίνει τιμή στο πήγαινε 142? (semi-flex) και επιστροφή 82? (semi-flex). Δηλαδή σύνολο ναύλου 224? χωρίς φόρους/κρατήσεις. Διαφορά: 224-52= 172? . Αν προσθέσεις και 20 ευρώ το τέλος αλλαγής, ένα εισιτήριο κλεισμένο 3 μήνες πριν θα σου κοστίσει 192? ο ναύλος, ενώ αν το έκλεινες σήμερα που πλέον είσαι 100% σίγουρος για τις ημερομηνίες, θα σου κόστιζε μόλις 32? περισσότερο! Άσε που σε άλλη εταιρεία μπορεί να σου κοστίσει και λιγότερο!

Συμπέρασμα: Αν δεν είστε απόλυτα σίγουροι για τις ημερομηνίες ταξιδιού σας, μη τσιμπάτε με προσφορές. Η δυνατότητα ακύρωσης είναι ένα ακόμη κόλπο του μάρκετινγκ. Και ας μην παραβλέψουμε και το γεγονός ότι στην ημερομηνία που παίρνεις την τελική απόφαση, μπορεί άλλη εταιρεία να δίνει πολύ καλύτερες τιμές! Αλλά εσύ αφού τσίμπησες με την προσφορά, είσαι αναγκασμένος να πετάξεις με την αρχική εταιρεία σε πολύ μεγαλύτερη τιμή, με την ψεύτικη "ασφάλεια" της δυνατότητας αλλαγής εισιτηρίου.
Ο taver έχει απόλυτο δίκιο.

Είναι καθαρά ψυχολογικό marketing με σχεδόν μηδενικό κόστος για την εταιρία. Πολύς κόσμος "το σκέφτεται" να κλείσει ένα εισιτήριο επειδή φοβάται ότι παίρνει ρίσκο. Η εταιρία θέλει να δώσει ένα αίσθημα ασφάλειας στο κοινό, ώστε οι υποψήφιοι πελάτες να κλείνουν άφοβα τα εισιτήρια τους από νωρίς, χωρίς να φοβούνται ότι θα τα χάσουν αν δε μπορέσουν να ταξιδέψουν, και γι αυτό κάνει αυτή την αλλαγή.

Επιπλέον σημειώστε ότι τα ακυρωτικά κλπ τέλη έχουν γιγαντιαίο περιθώριο κέρδους για την εταιρία, σε αντίθεση με τα ναύλα που συνοδεύονται κι από κάποιο κόστος...

Πρακτικά αυτό σημαίνει περισσότερα κλεισμένα εισιτήρια, άρα λιγότερες ελεύθερες θέσεις, άρα λιγότερες προσφορές.
Η εταιρεία θα είναι κερδισμένη πολλαπλά γιατί πέρα από το μηδενικό κόστος γι 'αυτήν από το τέλος ακύρωσης, η ψευδαίσθηση ασφάλειας που δίνει στον ενδεχόμενο ταξιδιώτη η δυνατότητα ακύρωσης στην ουσία θα καταλήξει να γίνουν κρατήσεις που δεν θα γίνονταν αρχικά, εξαφανίζοντας τα φθηνά ναύλα πολύ πιο γρήγορα. Έτσι κάποιοι από εμάς που έχουμε μάθει να ταξιδεύουμε με αυτό τον τρόπο να μη βρίσκουμε φθηνά εισιτήρια λόγω της αυξημένης ζήτησης, και την εταιρεία κερδισμένη αφού μεγάλη μερίδα αυτών των φθηνών εισιτηρίων τελικά θα πληρωθούν πολύ πιο ακριβά. Και θα αποτρέψουν και διαρροή επιβατών προς άλλες εταιρείες με ενδεχομένως φθηνότερα ναύλα!

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση που αυτή η νέα υπηρεσία της aegean να φανεί χρήσιμη, όπως στο παράδειγμα της φίλης μας που θα έλεγα ότι μας παραπλάνησε (το παράδειγμα, όχι η κοπέλα!), αλλά αυτή η περίπτωση είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

ΥΓ. Δεν υπάρχει λόγος να ανεβαίνουν τα αίματα. Απόψεις ανταλλάζουμε. Sorry για το μακρύ post,
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
φιλε αδιαφορε η αλλαγη εισιτήριου δεν ειναι υποχρεωτικη αν ειναι ασυμφορη απλα δεν την κανεις εισπρατεις πισω τους φορους και μετα πας στο συμφεροτερο ναυλο.
Ειμαι παθων ,εκλεισα εισιτήριο μπερδευοντας της ημερομηνιες και το καταλαβα στο απαντητικο μειλ ,βεβαια ημουν τυχερος γιατι η αιγαιου δεχτηκε οτι ηταν λαθος της στιγμης και μου επεστρεψε την χρεωση αλλα θα μπορουσε απλα να τα τσεπωσει και να κανει την παπια.
Οσο περισσοτερες επιλογες εχεις τοσο το καλυτερο φιλε μου
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Η αλήθεια είναι ότι ψιλοβαριέμαι να διαβάσω όλη την συζήτηση απλώς να σημειώσω ότι μόλις σήμερα την πάτησα κι εγώ..


Όχι μόνο το αστρονομικό 40άρι του πέναλτι, καλούμαστε να πληρώσουμε τους φόρους αεροδρομίων και για την πτήση που δεν κάνουμε αλλά και για την καινούρια. Ίσως σε κάποιους αυτό να ακούγεται αυτονόητο. Όχι όμως σε εμένα… Περαστικά μου… περιμένω να κλείσω κανά weekendair με OA, το 40άρι δεν τους το δίνω...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παρομοίως διαπίστωση πρίν λίγες μέρες...
ειχα saver για αθήνα..προσπάθησα να το αλλάξω για μάρτιο και ωωωωω!!!! τους γύφτουλες!!!! μου ζήτησαν ακόμα 80 ευρώ δηλ θα πήγαινε το εισιτήριο 120....
ούστ ρε ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η αλήθεια είναι ότι ψιλοβαριέμαι να διαβάσω όλη την συζήτηση απλώς να σημειώσω ότι μόλις σήμερα την πάτησα κι εγώ..


Όχι μόνο το αστρονομικό 40άρι του πέναλτι, καλούμαστε να πληρώσουμε τους φόρους αεροδρομίων και για την πτήση που δεν κάνουμε αλλά και για την καινούρια. Ίσως σε κάποιους αυτό να ακούγεται αυτονόητο. Όχι όμως σε εμένα… Περαστικά μου… περιμένω να κλείσω κανά weekendair με OA, το 40άρι δεν τους το δίνω...
Τους φόρους αεροδρομίου για την πτήση που δεν κάνεις οφείλουν να σου τους επιστρέψουν. Δεν είναι στο χέρι τους να μην το κάνουν.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Τους φόρους αεροδρομίου για την πτήση που δεν κάνεις οφείλουν να σου τους επιστρέψουν. Δεν είναι στο χέρι τους να μην το κάνουν.
όντως δίκιο έχεις, μόλις είδα τις αναλύσεις τους και είναι όπως το λες. άρα μας μένει το χαράτσι της αλλαγής...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Τους φόρους αεροδρομίου για την πτήση που δεν κάνεις οφείλουν να σου τους επιστρέψουν. Δεν είναι στο χέρι τους να μην το κάνουν.
Τaver το ίδιο συμβαίνει και με το saver??
πές μου γιατί δεν το γνωρίζω..να ξέρω για επόμενη φορά..
thanks.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Τaver το ίδιο συμβαίνει και με το saver??
πές μου γιατί δεν το γνωρίζω..να ξέρω για επόμενη φορά..
thanks.
ναι φυσικα σου τους επιστεφουν αλλα εχει και μια χρεωση για να γινει αυτο δηλαδη οχι ακριβως ολους;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom