Αλόννησος Φολέγανδρος Αλόνησσος ή Φολέγανδρος για ζευγάρι τον Αύγουστο;

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Καλησπέρα!Αρχές Αυγούστου με αμόρε σε νησι.25 με 29 οι ηλικίες μας.Ποιό απο τα δύο προτείνετε;Αλόννησο ή Φολέγανδρο;Ξέρω ότι δεν είναι στο ίδιο σύμπλεγμα νησιών αλλά ζητάω συμβουλές ως προς το ποιο είναι το πιο οικονομικό και κατάλληλο για ζευγάρι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα!Αρχές Αυγούστου με αμόρε σε νησι.25 με 29 οι ηλικίες μας.Ποιό απο τα δύο προτείνετε;Αλόννησο ή Φολέγανδρο;Ξέρω ότι δεν είναι στο ίδιο σύμπλεγμα νησιών αλλά ζητάω συμβουλές ως προς το ποιο είναι το πιο οικονομικό και κατάλληλο για ζευγάρι
Καλησπέρα. Ίσως είναι σε λάθος ενότητα το ερώτημα σου, γι αυτό δεν απαντάει ο κόσμος.
Κατ' αρχάς είναι δύο πολύ διαφορετικά νησιά.
Επίσης η Φολέγανδρος τη περίοδο του Αυγούστου είναι πλέον ακριβή, και θεωρώ ότι πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι για διαμονή, εκτός αν μιλάμε για μετά τις 25. Έχεις αργήσει.
Είναι και παραμένει έρωτας και ιδανικός προορισμός για μένα, ωστόσο αυτό με τις τιμές έχει παραγίνει.
Η Αλόννησος σαφώς πιο ήσυχο, πράσινο, και άλλου τύπου νησί. Δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για να σε βοηθήσω.
 

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Δυστυχώς είμαι σχετικά νέα στο φόρουμ και δε γνωρίζω πώς να ανοίξω ένα νέο θέμα πέρα από την ενότητα των " νέων μελών".
Το ξέρω ότι είναι αργά , αλλά οι δουλειές μας γνωστοποιούν τις άδειες αργά οπότε το μόνο που ξέρω είναι ο μήνας και ότι μιλάμε για το πρώτο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου κατά πάσα πιθανότητα.
Ως ζευγάρι έχουμε πάει στην Άνδρο (την οποία παραδόξως αγάπησα και αγαπήσαμε και οι 2 πάρα πολύ!!!),στην Κίμωλο (μικρή και ήσυχη αλλά απίστευτα όμορφη και ατμοσφαιρική ) και μια βόλτα από τη χώρα της Μήλου.
Ο φίλος μου λατρεύει τις χώρες των νησιών και τα μουσεία, όπως κι εγώ ,καθώς και κάστρα και αρχαιολογικούς χώρους.Το ξέρω ότι η Αλόννησος δεν έχει κάστρο αλλά με τρώει η περιέργεια να δω πράσινο επιτέλους και παραλίες όχι ξηρές.

Βασικά μας ενδιαφέρει να έχει να δούμε πράγματα,μουσεία,ωραία χώρα αλλά είμαι κι εγώ που θέλω παραλιάρες!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Χμμμ...σίγουρα η Αλόννησος έχει την παλιά χώρα που είναι γραφική κ ωραιότατες παραλίες. Όμως τα αξιοθέατα της γενικά είναι λίγα. Γιατί δεν σκέφτεσαι τη Σκόπελο που και καταπράσινη είναι κ με περισσότερα χωριά κ αξιοθέατα? Καταρχάς η ίδια της η χώρα αποτελεί διατηρητέο οικισμό. Για check it κ άμα θέλεις από Σκόπελο κάνεις κ βόλτα Αλόννησο
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Επίσης η Φολέγανδρος τη περίοδο του Αυγούστου είναι πλέον ακριβή, και θεωρώ ότι πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι για διαμονή, εκτός αν μιλάμε για μετά τις 25. Έχεις αργήσει.
Είναι και παραμένει έρωτας και ιδανικός προορισμός για μένα, ωστόσο αυτό με τις τιμές έχει παραγίνει.
Γράφω απ' το νησί:lol:
Γενικά είναι ακριβά εδώ, και τώρα ακόμα, αλλά Αύγουστο χειρότερα σίγουρα. Και διαμονή και όλα τα υπόλοιπα. Η χώρα είναι πανέμορφη, τα τοπία είναι άγρια, οι περισσότερες παραλίες δεν είναι εύκολα προσβάσιμες και όλες είναι ανοργάνωτες (=αγαπώ). Έχει πολύ ωραία μονοπάτια να περπατήσεις και τα νερά στις παραλίες είναι υπέροχα. Οι περισσότερες είναι μικρά κολπάκια βέβαια, με ό,τι συνεπάγεται για τα πλήθη του Αυγούστου. Χαλαρό και ήσυχο νησί, λίγα μπαράκια στη Χώρα με παρεΐστικο κλίμα, καλό φαγητό. Παίζει αρκετά για ζευγάρια.
 

El123l

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Σαμοθράκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα!Αρχές Αυγούστου με αμόρε σε νησι.25 με 29 οι ηλικίες μας.Ποιό απο τα δύο προτείνετε;Αλόννησο ή Φολέγανδρο;Ξέρω ότι δεν είναι στο ίδιο σύμπλεγμα νησιών αλλά ζητάω συμβουλές ως προς το ποιο είναι το πιο οικονομικό και κατάλληλο για ζευγάρι
Καλησπέρα. Η αλήθεια ειναι πως φολεγανδρο δεν εχω πάει ποτε αν και θα ήθελα. Ωστόσο πέρυσι ήμουν στην Αλόννησο. Καταπληκτικό νησί, οι παραλίες του φανταστικές. Περάσαμε υπέροχα. Για καλή μας τύχη μέναμε στην χώρα, που ηταν πραγματικά παρά πολυ όμορφα και γραφικά. Εχει πολλά πράγματα να κανεις, πήγαμε ευτυχώς 7 μέρες και την ευχαριστηθήκαμε. Ήσυχο νησί γενικά, οι παραλίες υου φοβερές και ιδιαίτερες. Επίσης κάναμε και κατάδυση που η Αλόννησος φοιμιζεται, πολυ όμορφη εμπειρία ηταν αυτή. Είμασταν τυχεροί και στην βόλτα μας με το καραβάκι είδαμε και μια φώκια! Γενικά πολυ όμορφο νησί, πολυ πράσινο, αξιοπρεπής ζωή στην χώρα με κόσμο, αν και δεν εχει κόσμο μέχρι πολυ αργά. Άμα δηλαδή θέλετε το πολυ τον κόσμο και τα πολλά μπαρ για να βγεις, δεν κανει. Κατα τ αλλά πραγματικά πολυ ωραίο νησί που αξίζει να τ επισκεφτείτε!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η Φολέγανδρος για εμένα διαθέτει μια από τις πιο όμορφες και ρομαντικές Χώρες των Κυκλάδων. Αν σας βγαίνει το μπάτζετ γιατί είναι λιγάκι τσιμπημένες οι τιμές, θα σας πρότεινα να πάτε εκεί.

Από την άλλη η Αλόννησος παρότι είναι στις Σποράδες έχει αρκετά γραφική Χώρα. Μπορείς να βρείς σχετικά οικονομικό κατάλυμα. Πρώτη φορά είχα πάει πριν 15 χρόνια και ήταν ένας παράδεισος με γαλοζοπράσινα νερά, αλλά πριν 2-3 χρόνια που ξαναπήγα με είχε χαλάσει ότι πλέον σχεδόν όλες οι παραλίες ήταν οργανωμένες με ξαπλώστρες, ο κόσμος ήταν άπειρος και οι τιμές στο φαγητό σχετικά τσιμπημένες.
 

Νιόβη

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπερα σας,
Κι εμεις ζευγαρι και ψαχναμε για φετος Φολεγανδρο ή Αλοννησο! Για τελη Ιουλιου τα οαντα ηταν πανακριβα καικαι τελικα καταληξαμε Αλοννησο που βρηκαμε πολυ οικονομικο δωματιο. Θα ηθελα να ρωτησω κι εγωεσυ με τη σειρα μου αν οι παραλιες στην Αλοννησο ειναι ευκολα προσβασιμες χωρις οχημα και επιπλέον αν αξιζει να δώσουμε χρήματα για βολτα στο θαλασσιο παρκο. Σας ευχαριστώ και καλές διακοπες
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Καλησπέρα κι απο εμένα.Περσι ημουν με τη σύζυγό Φολέγανδρο 24-28/8..Πολυ ομορφη χωρα,καλουτσικες παραλίες,οι περισσότερες δυσπρόσιτες,ψιλοτσιμπημενες οι τιμές και πολυ ησυχια παντου(το τελευταιο επιδιωκαμε αλλα τελικα ηταν too much).Οπως προειπα μειναμε 4νυχτες αλλα εκει στη τρίτη καπου νομισαμε τα ειδαμε ολα.Για εμένα τρεις βραδιες αρκεί.
 

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Καλησπερα σας,
Κι εμεις ζευγαρι και ψαχναμε για φετος Φολεγανδρο ή Αλοννησο! Για τελη Ιουλιου τα οαντα ηταν πανακριβα καικαι τελικα καταληξαμε Αλοννησο που βρηκαμε πολυ οικονομικο δωματιο. Θα ηθελα να ρωτησω κι εγωεσυ με τη σειρα μου αν οι παραλιες στην Αλοννησο ειναι ευκολα προσβασιμες χωρις οχημα και επιπλέον αν αξιζει να δώσουμε χρήματα για βολτα στο θαλασσιο παρκο. Σας ευχαριστώ και καλές διακοπες

Καλησπέρα!Κι εμείς κλείσαμε 4 βράδια σε οικονομικό ξενοδοχείο στην Αλόννησο!!!!!!!!
Έχουμε άλλες 3 μέρες αδείας διαθέσιμες αλλά σκεφτόμασταν μήπως πηγαίναμε και Σκόπελο.Όμως εμένα κάτι μου λέει ότι δε θα θέλω να φύγω από την Αλόννησο!
 

papatomas7

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
φολεγανδρος ξεκαθαρα και για οικονομικη και καθαρη διαμονη georgia rooms δεν εχει ιστοσελιδα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom