Γενικά Αμαζόνιος πως?

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
η ιδεα ηρθε μετα απο μια travelstorικη συναντηση......:lol:
με την φιλη Εφη ,τρελη και αυτη σαν και μενα, συζητουσαμε και ρωτωντας με ποτε θα παμε βραζιλια ηρθε το ερωτημα: "παμε αμαζονιο?"
εψαξα στο φορουμ, οι πληροφοριες πολυ λιγες για αυτο το προορισμο αλλα ειμαι σιγουρη οτι μερικοι απο εδω μεσα μπορουν να μας βοηθησουν! προσπαθησα να βαλω τις ερωτησεις μου σε μια σειρα αλλα επειδη προκυπτουν και αλλες ειπα να ξεκινησω και οτι θελω μετα να σας ρωτησω ξανα!

ξεκιναω λοιπον!

1η- απο ποιο κρατος να ξεκινησουμε το ταξιδι μας?περου,βραζιλια η' αλλο?
2η-κρουαζιερα στον αμαζονιο.....πως θα την κλεισουμε?εχουμε καμια πηγη για καποιο πρακτορειο εκει που θα μας κανονισει?
3η- καποιο αλλο ειδος ταξιδιου περαν της κρουαζιερας για να δουμε τον αμαζονιο?οπως καποιο παρκο που θα μπορουσαμε να κανουμε διανυκτερευση?
4η-καλυτερη εποχη?καπου διαβασα οτι η καλυτερη εποχη ειναι απριλης-μαης που δεν εχει πολυ ζεστη.ισχυει?

αυτα προς το παρον......


σκεφτομαστε η διαρκεια του ταξιδιου να ειναι απο 2 βδομαδες εως 1 μηνα και εννοειται οτι δεν θα το πραγματοποιησουμε πριν απο τον επομενο χρονο.

περιμενουμε τις προτασεις σας!!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μακαρι ναξερα να απαντησω, αλλα μεχρι να παρεις απαντηση ριξε μια ματια στο καταπληκτικο βιντεο που εβαλε η Πανδωρα στο ταξιδια με ολες τις αισθησεις...ετσι για να μπαινεις στο κλιμα....του αμαζονιου.

http://www.travelstories.gr/%EA%E1%...E1%E9%F3%E8%DE%F3%E5%E9%F2-15.html#post175833
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
περιμενουμε τις προτασεις σας!!!!

Ευα να σου πώ ρε παιδάκι μου...
το πόστ ειναι αυθεντικό ή ειναι μαιμού??
κοίτα εμείς θα σου πουμε αλλα αν διανοηθείτε να εκμεταλευτείτε ολους εμάς εσύ και η άλλη παλαβή και στο τέλος δεν πάτε...αλλοιμονό σας!!
:hitme:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.744
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
η ιδεα ηρθε μετα απο μια travelstorικη συναντηση......:lol:
με την φιλη Εφη ,τρελη και αυτη σαν και μενα, συζητουσαμε και ρωτωντας με ποτε θα παμε βραζιλια ηρθε το ερωτημα: "παμε αμαζονιο?"
εψαξα στο φορουμ, οι πληροφοριες πολυ λιγες για αυτο το προορισμο αλλα ειμαι σιγουρη οτι μερικοι απο εδω μεσα μπορουν να μας βοηθησουν! προσπαθησα να βαλω τις ερωτησεις μου σε μια σειρα αλλα επειδη προκυπτουν και αλλες ειπα να ξεκινησω και οτι θελω μετα να σας ρωτησω ξανα!

ξεκιναω λοιπον!

1η- απο ποιο κρατος να ξεκινησουμε το ταξιδι μας?περου,βραζιλια η' αλλο?
2η-κρουαζιερα στον αμαζονιο.....πως θα την κλεισουμε?εχουμε καμια πηγη για καποιο πρακτορειο εκει που θα μας κανονισει?
3η- καποιο αλλο ειδος ταξιδιου περαν της κρουαζιερας για να δουμε τον αμαζονιο?οπως καποιο παρκο που θα μπορουσαμε να κανουμε διανυκτερευση?
4η-καλυτερη εποχη?καπου διαβασα οτι η καλυτερη εποχη ειναι απριλης-μαης που δεν εχει πολυ ζεστη.ισχυει?

αυτα προς το παρον......


σκεφτομαστε η διαρκεια του ταξιδιου να ειναι απο 2 βδομαδες εως 1 μηνα και εννοειται οτι δεν θα το πραγματοποιησουμε πριν απο τον επομενο χρονο.

περιμενουμε τις προτασεις σας!!!!
και πρακτορεια υπαρχουν και κρουαζεροπλοια ... θα σου τα πω οταν γυρισω απο το φαραγγι της Σαμαριας....φιλια!!!!!!!!!:bleh::bleh::bleh:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πριν αρκετά χρόνια είχα κάνει όχι κρουαζιέρα αλλά μια πολύωρη διαδρομή με μικρό ποταμόπλοιο 40-50 ατόμων, στον Αμαζόνιο στην περιοχή Iquitos του Περού. Μετά από μια σύντομη διαδρομή στο κυρίως ποτάμι όπου λόγω του μεγάλου πλάτους δεν διακρίνεις σχεδόν τίποτε στις όχθες (το πλάτος φτάνει και τα 30 χιλιόμετρα), μπήκαμε σε ολοένα και μικρότερους παραποτάμους ώσπου στο τέλος πλέαμε σε μικρά ποταμάκια πλάτους 15-20 μέτρων κυριολεκτικά δηλαδή μέσα στη ζούγκλα – σε σημεία αγγίζαμε τις φυλλωσιές. Αυτή ήταν για μένα η μαγεία του Αμαζονίου. Τώρα τα μεγάλα κρουαζιερόπλοια που κάνουν τις πολυήμερες κρουαζιέρες και τα περισσότερα αναχωρούν από Manaus (διαδρομή Manaus – Ατλαντικός) δεν έχουν την δυνατότητα να μπουν σε μικρούς παραποτάμους και η επαφή με την ζούγκλα περιορίζεται σε στάσεις που κάνουν κατά τη διαδρομή. Η εποχή που πήγα ήταν Φεβρουάριος και θυμάμαι ότι στην πορεία που κάναμε με τα πόδια μέσα στη ζούγκλα, σε έναν καταυλισμό ινδιάνων μας έπιασαν 3-4 ξαφνικές μπόρες διαρκείας λίγων λεπτών όπου γινόμαστε παπιά αλλά σε λίγη ώρα στεγνώναμε πάλι.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Αν φτάσεις μέχρι Κίτο, Εκουαδόρ, κι από κει πετάξεις για Λάγο Άγριο, μπορείς να κάνεις μια 4ήμερη κρουαζιέρα με ποταμόπλοιο στο Ρίο Αγουαρίκο. Λίγα άτομα (22 καμπίνες), επισκέψεις σε φυλές, πεζοπορίες στη ζούγκλα, νυχτερινές εξορμήσεις για κροκοδείλους, φοβερή εμπειρία...το Φλοτέλ Ορεγιάνα όπου μείναμε εμείς νομίζω ότι έχει παροπλιστεί πλέον, αλλά στη θέση του υπάρχει το Manatee Explorer. Για δρομολόγια και τιμές δες εδώ

Ecuador Lodges & Amazon Rainforest Tours | Metropolitan Touring

και για να πάρεις μια ιδέα της διαδρομής, ρίξε αν θέλεις μια ματιά στην ιστορία μου εδώ
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E9%F2-%E3%EA%E1%EB%DC%F0%E1%E3%EA%EF%F2.html
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
χαχχαχαχα!
ρενατα ειπαμε θα το κανουμε και θα το κανουμε.....(ελπιζουμε βεβαια!)

McElk και εγω προτιμω τα μικρα ποταμοπλοια παρα τα τεραστια κρουαζιεροπλοια,αλλωστε εκει παμε για να δουμε το τροπικο δασος,να εισχωρησουμε οσο πιο μεσα μπορουμε και να δουμε διαφορες φυλες ανθρωπων και οτι αλλο πιο αυθεντικο βρουμε.

Rosa ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες παρα πολυ χρησιμες!
την ιστορια σου την εχω διαβασει ηδη!και βρηκα πολλα χρησιμα στοιχεια,να πω την αληθεια απο την ιστορια σου και του Yorgo τις σημειωσεις σε ενα αλλο μελος εχω φτιαξει μια εικονα για το πως θελουμε το ταξιδακι μας.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και πρακτορεια υπαρχουν και κρουαζεροπλοια ... θα σου τα πω οταν γυρισω απο το φαραγγι της Σαμαριας....φιλια!!!!!!!!!:bleh::bleh::bleh:

αντε αντε!και βεβαια θα μας βοηθησετε στην οργανωση του ταξιδιου στην επομενη συναντηση........:D
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Ευα να σου πώ ρε παιδάκι μου...
το πόστ ειναι αυθεντικό ή ειναι μαιμού??
κοίτα εμείς θα σου πουμε αλλα αν διανοηθείτε να εκμεταλευτείτε ολους εμάς εσύ και η άλλη παλαβή και στο τέλος δεν πάτε...αλλοιμονό σας!!
:hitme:
χαχαχα!!!παλαβες παλαβες....αλλα να δεις που θα παμε:clap::clap::clap:
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
:shock:Αρχίζω να το πιστεύω!!
Να δείτε που τα παλαβιάρικα θα πάνε!!
Εφη ετοιμάσου για λεπτομέρειες την τετάρτη το βραδυ.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
μα βλεπω κι εσυ εχεις ταξιδι ονειρο το περου.για...κανε τα κουμαντα σου να κανονισουμε κανα καλο παρεακι.αντε εχουμε χρονο να οργανωθουμε τελεια.λεπτομερειες πο κοντα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom