Περού Αμαζόνιος- Iquitos, Πουερτο Μαλδοναδο ή Manu

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Καλησπερα σε ολους/ολες!
Τον Αυγουστο θα επισκεφτω το Περου για 3 εβδομαδες και εχω ηδη αρχισει να προγραμματιζω αυτο το ταξιδι εαν και ειναι αρκετα νωρις! Τις πρωτες 3 μερες θα τις περασουμε στο Cuzco και θα κανουμε το τετραιημερο Ιnca Trail. Μετα απο αυτο το προγραμμα ακομα δεν εχει καθοριστει, αλλα ενα αρχικο πλανο ειναι να παμε Puno-Titicaca-Arequipa-Colca Canyon. Τελος, θα θελαμε να επισκεφτουμε την περιοχη του Αμαζονιου και εκει εχω προβληματιστει αρκετα ως προς τον προορισμο:

Manu National Park, Puerto Maldonado η Ιquitos ; Εχω διαβασει αρκετα για τις 3 περιοχες αλλα δεν μπορω να καταληξω! Η πιο προσβασιμη επιλογη φενεται να ειναι το Puerto Maldonado , αεροπορικως απο το Cuzco. Η το Μαnu, αν και για να φτασεις στο reserved zone, βλεπω οτι χρειαζεσαι αρκετες μερες στο δρομο. Εχω διαβασει ομως οτι δεν συγρινεται με το PM και ειναι πιο ωραια! Βεβαια κ απο τις 2 αυτες περιοχες δεν περναει ο ποταμος Αμαζονιος.
Ο φιλος μου με τον οποιο θα ταξιδεψω επιμενει να κατευθυνθούμε προς το Ιquitos ( αεροπορικως απο Arequipa μεσω Lima ) να διανυκτερευσουμε μια μερα εκει κ μετα να παμε 4/5 μερες σε καπιο lodge γυρω στα 140 χμ απο το Ιquitos. Ετσι θα εχουμε την δυνατοτητα να δουμε κ τον ιδιο τον Αμαζονιο!

Ειμαι αρκετα μπερδεμενη για τον αν αξιζει να ταξιδεψουμε μεχρι την περιοχη του Ιquitos η αν θα εχουμε μια αναλογη εμπειρια στο PM η στο Μαnu. Η μηπως το Manu προσφερει και πιο εντυπωσιακη φυση απο το Iquitos και ειναι προτιμοτερο να παμε εκει.

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάει και στα τρία, αρκετές φορές μάλιστα. ΜΕ κλειστά μάτια Iquitos, διαλέξτε προσεκτικά σε ποιο lodge θα πάτε, ορισμένα είναι κοντά σε ινδιάνικες κοινότητες κι αξίζουν τον κόπο. Γενικά όσο πιο μακριά, τόσο καλύτερα. Η φύση φανταστική, αρκεί να έχετε διάθεση να κάνετε αποστάσεις, να βραχείτε, να λασπωθείτε κλπ.

Φιλική συμβουλή: Θα άφηνα Αρεκίπα κια Κόλκα και θα πήγαινα βόρειο Περού (πιο αυθεντικά, λιγότερο τουριστικά, εξαιρετική ιστορία, αρχαία) ή Άνδεις που για κάποιο λόγο κανείς δεν πάει (Αγιακούτσο, Καχαμάρκα κλπ). Αυτό που θα δεις στην Αρεκίπα (εξαιρετική αποικιακή αρχιτεκτονική) υπάρχει παντού στη Λ.Αμερική (ε καλά, σχεδόν παντού), ενώ το Κόλκα είναι ένα τεράστιο φαράγγι... ΟΚ. Με Άνδεις δε συγκρίνεται ούτε ιστορικά, ούτε πολιτιστικά, ούτε ως φύση.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλημερα κι απο μενα. Ζηταω τα φωτα σας!
Προκειται να ταξιδεψω το πασχα στο περου με πρακτορειο. Βρισκομαι αναμεσα σε δυο. Οι μερες του πακετου ειναι ιδιες -16- και η χρηματικη διαφορα τους γυρω στα 800 ευρω. Το ακριβοτερο πηγαινει εκτος των αλλων arequipa, colca canyon. Πιστευεται οτι αξιζει να δωθουν αυτα τα επιπλεον χρηματα γι αυτα τα δυο μερη;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλά τα βρίσκω 800 γι' αυτά τα δύο. Με τόσα κάνεις ένα ταξιδάκι στην Ινδία π.χ...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Ναι η διαφορα ειναι μεγαλη... Οπως λεει ο Γιωργος ειναι αλλο ενα ταξιδακι.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Ευχαριστω Yorgo! Εφοσον εχεις παει και στα 3 μερη θα σε εμπιστευτω! Ποσες μερες θα προτεινες για Αμαζονιο; Αναγαστικα θα πρεπει να μεινουμε και μια βραδια στο Ικιτος γιατι απο τι διαβαζω ολες οι εκδρομες προς τα lodges ξεκινανε στις 9.00 το πρωι οποτε δεν προλαβαινουμε μαλλον να ειμαστε εκει τοσο πρωι. Και μετα 5 μερες/ 4 νυχτες σε καπιο lodge. Ειναι πολλες μερες λες ; ( αυτα που κοιταω ειναι 3-4 ωρες απο Ικιτος)Και ναι ειμαστε διατεθειμενοι και να λασπωθουμε και να βραχουμε!! :) Με τα φιδια εχω ενα μικρο αγχος αλλα εχω 8 μηνες για να το ξεπερασω!


Σχετικα με Αρεκιπα εχω ακουσει κ απο αλλου οτι ειναι τουριστικα αλλα επειδη μου φανηκε σχετικα κοντα στο Πουνο για αυτο ελεγα να το συνδυασω, αλλα ειμαι ανοιχτη σε προτασεις. Θα κοιταξω και τα μερη που μου προτεινεις!

Ευχαριστω και παλι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αναγαστικα θα πρεπει να μεινουμε και μια βραδια στο Ικιτος γιατι απο τι διαβαζω ολες οι εκδρομες προς τα lodges ξεκινανε στις 9.00 το πρωι
Όχι απαραίτητα, ίσα-ίσα, πολύς κόσμος προσγειώνεται Ικίτος κάνει ένα τουρ στην πόλη που έχει ακι 2-3 πράγματα να δεις και μετά πάνε στα lodges. Aλλά επιπλέον υπάρχουν πτήσεις για Ικίτος άγρια χαράματα, οπότε πορλαβαίνεις μια χαρά τη μετάβαση στο lodge, άλλωστε και οι lodgaδες στο αερορόμιο περιμένουν, κάθε άφιξη πτήσης σημαίνει και μεταφορά στο lodge.

Για την Αρεκίπα δεν είναι ότι είναι τουριστική, απλά ότι ουσιαστικά το αξιοθέατό της (όμορφη αποικιακή αρχιτεκτονική) το βρίσκεις σε τόσα και τόσα μέρη στην ήπειρο, προτιμότερο να πας κάπου να δεις κάτι που προσφέρει μόνο το Περού.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Όχι απαραίτητα, ίσα-ίσα, πολύς κόσμος προσγειώνεται Ικίτος κάνει ένα τουρ στην πόλη που έχει ακι 2-3 πράγματα να δεις και μετά πάνε στα lodges. Aλλά επιπλέον υπάρχουν πτήσεις για Ικίτος άγρια χαράματα, οπότε πορλαβαίνεις μια χαρά τη μετάβαση στο lodge, άλλωστε και οι lodgaδες στο αερορόμιο περιμένουν, κάθε άφιξη πτήσης σημαίνει και μεταφορά στο lodge.

Για την Αρεκίπα δεν είναι ότι είναι τουριστική, απλά ότι ουσιαστικά το αξιοθέατό της (όμορφη αποικιακή αρχιτεκτονική) το βρίσκεις σε τόσα και τόσα μέρη στην ήπειρο, προτιμότερο να πας κάπου να δεις κάτι που προσφέρει μόνο το Περού.
Ωραια! Θα το κοιταξω! Ευχαριστω πολυ!! Να σε ρωτησω και κατι αλλο...Nazca Lines/Huacachina δεν εχω βαλει στο προγραμμα γιατι δεν μου βγαινουνε οι μερες , θα χασουμε πολλα εαν δεν παμε ; Τελικα 20 μερες ειναι λιγες!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, θα χάσετε πολλά αν δεν πάτε. Στο κάτω-κάτω δεν είναι και τόσο μακριά από τη Λίμα, άλλοι το κάνουν ημερήσια. Που δε λέει για ημερήσια δηλαδή, γιατί αν διανυκτερεύσετε πάτε και στα Μπαγέστας και το Παράκας, που αξίζουν τον κόπο και με το παραπάνω.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Ναι, θα χάσετε πολλά αν δεν πάτε. Στο κάτω-κάτω δεν είναι και τόσο μακριά από τη Λίμα, άλλοι το κάνουν ημερήσια. Που δε λέει για ημερήσια δηλαδή, γιατί αν διανυκτερεύσετε πάτε και στα Μπαγέστας και το Παράκας, που αξίζουν τον κόπο αι με το παραπάνω.
Δεν ξερω τι να κοψω! Ισως το Colca Canyon η το homestay στα floating islands στην Τιτικακα.... δυσκολο! Σε ευχαριστω παρα πολυ!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ θα έκοβα το Κόλκα, το δήλωσα.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οπως τα λεει ο Yorgos το εκανα και εγω και ειναι πολυ καλη εμπειρια. Ξεκινατε νωρις απο Λιμα, πετατε με τα αεροπλανακια και κανονιζετε διανυκτερευση στο Παρακας. Αφου επισκεφθειτε τα Μπαγιεστας (το πρωι ξεκινανε βαρκακια απο το Παρακας) τρωτε κατι, σουλατσαρετε λιγο και γυριζετε στη Λιμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom